Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transgraniczny system rozliczeniowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł ma na celu zapoznanie czytelnika z zasadami funkcjonowania i efektywnością systemu EAF, pomimo tego, że we wrześniu 2001 r. zostanie on zastąpiony innym systemem (RTGS plus). Jest to nowoczesny system hybrydowy, tzn. łączy cechy systemu netto i brutto, co pozwala na znaczne ograniczenie ryzyka kredytowego, systemowego i płynności oraz na optymalne wykorzystanie płynności uczestników. Operatorem systemu EAF jest Deutsche Bundesbank. System ten zajmuje się głównie rozliczaniem transakcji międzybankowych, pochodzących z rynku pieniężnego i walutowego, ale również płatności klientów banków. W przeważającej części przetwarza on płatności transgraniczne przesyłane i odbierane z systemu poprzez placówki banków zagranicznych umiejscowione w Niemczech. W systemie EAF uczestniczy 14 polskich banków.
2
Content available remote Strategie konkurowania polskich transgranicznych e-commerce
75%
Termin e-commerce został wprowadzony przez IBM w 1997 r. w odniesieniu do wymiany informacji drogą elektroniczną. Obecnie, zgodnie z definicją GUS, oznacza "transakcje przeprowadzone przez sieci, oparte na protokole IP i przez inne sieci komputerowe [GUS]. Dynamiczny rozwój e-commerce wiąże się z rewolucją informatyczną i coraz częściej wykracza poza granice poszczególnych państw. Sprzyja temu unifikacja standardów przesyłania danych, rosnąca dostępność Internetu, jak też coraz częściej postrzeganie tego typu transakcji jako bezpiecznej [Budzyńska, Domańska, Komor 2015, ss. 485-487].(fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę przedstawienia celów, budowy i sposobu funkcjonowania pierwszego detalicznego transgranicznego systemu rozliczeniowego, który powstał w Europie. System STEP 1 rozlicza niskokwotowe płatności w euro na bazie netto przy wykorzystaniu infrastruktury technicznej systemu EURO 1. Został on opracowany i wprowadzony przez EBA (Euro Banking Association). System ten rozpoczął działalność operacyjną 20 listopada 2000 r. Nazwa systemu jest skrótem słów "straight through euro payment", które można przetłumaczyć jako automatyczne płatności w euro. W artykule zostały również przedstawione założenia dotyczące zasad funkcjonowania opracowywanego obecnie systemu STEP 2 także przeznaczonego do rozliczania transgranicznych detalicznych płatności w euro. Zostanie on uruchomiony za kilkanaście miesięcy.
Skutkiem integracji europejskiej miało być zaostrzenie konkurencji między bankami. Sądząc po liczbie instytucji, które notyfikują się w Polsce, tak się stanie.
Artykuł przedstawia budowę, sposób działania i ocenę efektywności systemu EURO 1. Jest to transgraniczny system rozliczeniowy ściśle związany z dwiema europejskimi organizacjami bankowymi EBA (Euro Banking Association), która była twórcą tego systemu, i Spółką Rozliczeniową EBA (EBA Clearing Company), obecnym operatorem tego systemu. Artykuł omawia także strukturę i cele działania tych podmiotów.
Z upływem lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej umacnia się integracja gospodarcza z jej krajami członkowskimi. Coraz częściej polscy przedsiębiorcy angażują się w działalność gospodarczą poza terytorium naszego kraju, zaś w Polsce podejmują aktywność przedsiębiorcy unijni. Powoduje to wzrost znaczenia unormowań transgranicznych zawartych w źródłach prawa europejskiego, a problemy na tym tle przychodzi i przyjdzie zapewne coraz częściej rozpatrywać polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Autor przedstawia wątpliwości dotyczące ochrony roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Warto zauważyć, że globalizacja życia gospodarczego prowadzi do ekspansji polskich przedsiębiorców także poza obszary Unii. Również i te przypadki mają charakter transgraniczny i wyjaśnienia wymaga, czy i w jakim zakresie będą oni zobowiązani do zapewnienia ochrony osobom przez nich zatrudnionym. (abstrakt oryginalny)
W dniu 22.03.2021 r. Rada Unii Europejskiej uchwaliła dyrektywę 2021/514 zmieniającą dyrekywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania - dalej dyrektywa 2021/514. Jednym z obszarów problemowych podjętych przez dyrektywę 2021/514, który jest istotny dla obecnej praktyki transgranicznych kontroli podatkowych, jest wprowadzenie ram prawnych dla przeprowadzania tzw. wspólnych kontroli (joint audits) w ramach UE. Wspólne kontrole mają istotnie przyczynić się do rozwoju współpracy administracji podatkowych państw członkowskich UE, a w konsekwencji - do unikania transgranicznych sporów podatkowych, szczególnie z obszaru cen transferowych. W niniejszym artykule przedstawiono przyczyny wprowadzenia wspólnych kontroli do prawa Unii Europejskiej, omówiono założenia nowego narzędzia służącego do unikania sporów podatkowych, jak również przeanalizowano zastosowanie wspólnych kontroli, w szczególności w cenach transferowych jako dziedzinie podatków międzynarodowych.(abstrakt oryginalny)
Przedmiot badań: Transgraniczne fuzje i przejęcia (CBM&A) przybierają formę sieci, gdyż między podmiotami w nich uczestniczącymi występują złożone relacje biznesowe. Koncepcja analizy sieci społecznościowych (SNA) do badania powiązań biznesowych jest słabo opisana w literaturze przedmiotu. W literaturze brakuje również kompleksowych studiów strukturalnych dotyczących CBM&A dokonywanych przez podmioty z Europy Środkowo-Wschodniej. Cel badawczy: Celem jest ocena struktury sektorowej oraz geograficznej transgranicznych akwizycji polskich, czeskich i węgierskich przedsiębiorstw w latach 2010-2020. Artykuł ten ma również za zadanie zaprezentować nowe podejście metodologiczne do badania struktury rynku fuzji i przejęć (M&A), związane z aplikacją mierników SNA. Metoda badawcza: Badanie zostało realizowane z wykorzystaniem SNA. W analizie wykorzystano dane sektorowe dotyczące M&A, zaczerpnięte z bazy danych Refinitiv Eikon. Do ich analizy zastosowano wskaźniki sieciowe, tj. centralność stopnia wierzchołka, centralność prestiżu i centralność pośrednictwa. Wyniki: W latach 2010-2020 polskie, czeskie i węgierskie spółki odznaczały się aktywnością inwestycyjną nie tylko w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ale również w krajach Europy Zachodniej, Rosji oraz Stanach Zjednoczonych. Przedsiębiorstwa z sektora finansowego, przemysłowego, cyklicznych wydatków konsumenckich oraz technologicznego odgrywały istotną rolę w badanych sieciach CBM&A. Centralne miejsce zajmowały także podmioty prowadzące działalność w sektorze energetycznym i ochrony zdrowia (w przypadku Węgier) oraz w sektorze nieruchomości i użyteczności publicznej (w przypadku Czech). W ramach transakcji międzysektorowych szczególną rolę odgrywały fundusze private equity i fundusze hedgingowe. (abstrakt oryginalny)
Procesy integracyjne zachodzące na rynku usług finansowych zarówno w ujęciu transgranicznym, jak i transsektorowym (międzysektorowym) przyczyniają się do przepływu know-how oraz tworzenia nowych rozwiązań organizacyjnych i produktowych. Polski sektor usług finansowych jest zdominowany przez kapitał zagraniczny, głównie z krajów wysoko rozwiniętych, co powinno się przyczyniać do wzrostu jego innowacyjności. Integracja transgraniczna i międzysektorowa ułatwia rozpowszechnianie się i tworzenie innowacji w sektorze usług finansowych. Dotychczas w Polsce nie przeprowadzono kompleksowego badania innowacyjności rynku usług finansowych. Niniejsze opracowanie jest próbą postawienia kilku pytań, które mogłyby stać się podstawą do rozpoczęcia badań w tym zakresie. Przedstawimy w nim wybrane zagadnienia związane z integracją polskiego sektora usług finansowych i ich możliwy wpływ na innowacyjność. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia ideę stworzenia programu Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatniczego (Single European Payment Area - SEPA). Plan stworzenia SEPA jest wyzwaniem dla banków, które autorka rozważa pod kątem szans i zagrożeń z tym związanych. Omawiając inicjatywy międzynarodowe dotyczące płatności w euro autorka charakteryzuje systemy rozliczeniowe: TARGET, EURO 1, STEP 1 i STEP 2.
W ramach prac badawczych poddano analizie poziom wiedzy polskich przedsiębiorców na temat sposobów rozwiązywania problemów prawnych wynikających ze współpracy z nierzetelnymi kontrahentami zagranicznymi przez ankietę pn.: "Kwestionariusz dla polskich przedsiębiorców na temat transgranicznej współpracy w UE oraz sporów prawnych". Do przeprowadzenia badania zastosowano dwie różne techniki badawcze - ankietę audytoryjną oraz badania ankietowe internetowe (CAWI). Badania w formie ankiet audytoryjnych prowadzono podczas warsztatów dla przedsiębiorców dotyczących transgranicznych sporów prawnych. Każdorazowo po zakończeniu warsztatu proszono uczestników o wypełnienie kwestionariuszy. Prowadzący warsztaty przedstawiali cel prowadzonych badań oraz tłumaczyli sposób wypełnienia kwestionariusza. Drugą zastosowaną techniką badawczą było badanie CAWI. W tym celu udostępniono ankietę elektroniczną. Przeprowadzone badania pozwoliły na wyciągniecie ogólnych wniosków dotyczących badanej tematyki, która w Polsce cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród praktyków, jak i teoretyków prawa.(fragment tekstu)
12
Content available remote Opodatkowanie transgranicznego leasingu ruchomości
63%
Przedmiotem artykułu jest przedstawienie skutków podatkowych transgra-nicznego leasingu operacyjnego z perspektywy polskiego przedsiębiorcy będącego leasingodawcą. Skutki podatkowe takiej formy finansowania zależą w szczególności od ukształtowania umowy leasingu i okoliczności towarzyszących, jak i postanowień właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W zależności od kwalifikacji podatkowej opłaty leasingowe uzyskiwane przez polskiego leasingodawcę, z którego usług korzystają zagraniczni leasingobiorcy, mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem u źródła (należności licencyjne), podlegać opodatkowaniu w sposób nieograniczony w państwie siedziby leasingobiorcy (dochód z nieruchomości) lub wyłącznie w państwie rezydencji leasingodawcy (zyski przedsiębiorstw, bez istnienia zakładu zagranicznego). Miarodajny w danym przypadku poziom obciążenia podatkowego może zwiększyć korzyści finansowania w formie leasingu albo uczynić go mniej opłacalnym. (abstrakt oryginalny)
Polecenie przelewu w standardzie SEPA ma być instrumentem płatniczym dostępnym na obszarze Europy już od 28 stycznia 2008 roku. Komisja Europejska i Europejska Rada ds. Płatności przewidują, że okres jednoczesnego funkcjonowania kraj owych i trans granicznych poleceń przelewu oraz płatności SEPA zakończy się w 2010 roku. W rezultacie, wolumen przelewów w euro pomiędzy państwami europejskimi na warunkach bankowości korespondenckiej, nazywanych płatnościami zagranicznymi, a następnie trans granicznymi, może ulec zmniejszeniu. Osiągnięcie tego celu jest wysoce prawdopodobne, biorąc zwłaszcza pod uwagę wyniki badań przeprowadzonych na 6 europejskich rynkach płatności, które wskazują, że około 85% płatności bezgotówkowych dokonywanych było w 2006 roku na warunkach zbliżonych do standardów polecenia przelewu SEPA. (fragment tekstu)
Artykuł ma na celu zapoznanie czytelnika z zasadami funkcjonowania RTGSplus. Został on zaprojektowany przez Deutsche Bundesbank we współpracy z niemieckim sektorem bankowym. Powstał w wyniku zmian zachodzących w ostatnich latach na europejskim rynku pieniężnym. Największy wpływ na utworzenie systemu RTGSplus miało wprowadzenie wspólnej waluty euro i uruchomienie nowych transgranicznych wysokokwotowych systemów płatności, a mianowicie systemu TARGET i systemu EURO 1.
Autor artykułu stara się znależć odpowiedz na dwa pytania: na ile procesy kształtujące systemy płatnicze w Europie prowadzą do upodobnienia się ich w poszczególnych krajach? I czy ewentualne upodobnienie umożliwiłoby ich integrację, a następnie konsolidację?
Parlament Europejski i Rada uchwaliły Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 655/2014 z dnia 15 maja 2014 r. ustanawiającego europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym w celu ułatwienia transgranicznego dochodzenia wierzytelności w sprawach cywilnych i handlowych. Rozporządzenie ma na celu wzmocnienie jednolitego rynku europejskiego poprzez niwelowanie trudności w transgranicznym dochodzeniu wierzytelności. Ponadto ma ułatwić przedsiębiorstwom (zwłaszcza tym małym) i obywatelom dochodzenie transgranicznych roszczeń oraz zwiększenie skuteczności egzekwowania orzeczeń w sprawach cywilnych i handlowych. (abstrakt autora)
Bank
|
2015
|
nr 9
74-75
Już od przeszło trzech lat klienci banków działających w Polsce, mogą korzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, prowadzonym przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Ten nowoczesny system rozliczeniowy umożliwia realizację przelewów międzybankowych w czasie zbliżonym do rzeczywistego przez całą dobę i wszystkie dni w roku. Według raportu Global Payment Systems Analysis (GPSA), podobne rozwiązania są dostępne zaledwie w 17 państwach świata. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.