Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 117

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transport ładunków niebezpiecznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
W artykule przedstawiono charakterystykę materiałów niebezpiecznych przewożonych transportem lotniczym. Jest to bardzo istotny dział, który podlega wielu restrykcjom, przepisom i spełnieniu szczególnych standardów. Ten typ ładunku musi być odpowiednio przygotowany i oznakowany. Do celów przewozowych zastosowania mają specjalne opakowania. Istnieje też szereg materiałów, które nie mogą być przewożone transportem lotniczym. (abstrakt oryginalny)
Koncentraty rud siarczkowych są podatne na proces utleniania, którego konsekwencją jest obniżenie zawartości tlenu w ładowni, wydzielanie par i gazów toksycznych i samo-zagrzewanie. W wyniku procesu samozagrzewania następuje obniżenie jakości koncentratów i występują znaczące straty ekonomiczne. Drogi, po których biegną reakcje chemiczne oraz produkty procesu utleniania, zależą od składu chemicznego i dla każdego koncentratu muszą być oznaczane indywidualnie. "Hot-storage" test jest metodą szeroko stosowaną do wyznaczania parametrów kinetycznych utleniania tych materiałów. Ponieważ badanie to jest bardzo czasochłonne, podjęte zostały prace nad rozwojem alternatywnych metod. W pracy przedstawiono oceną zdolności do samozagrzewania wybranych koncentratów rud metali metodą CPT (crossing - point temperaturę method) oraz wyznaczono "pozorną anergię aktywacji" procesów. Badania wykazały, że ilość siarki elementarnej w koncentratach może być wskaźnikiem do szacowania zdolności koncentratów do samozagrzewania. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto tematykę transportu ładunków ponadgabarytowych transportem samochodowym. W ramach tego zagadnienia w sposób syntetyczny przedstawiono: klasyfikację ładunków ponadgabarytowych, uwarunkowania prawne w transporcie tych ładunków, planowanie trasy przewozu ładunków ponadgabarytowych, uwarunkowania logistyczne transportu tego typu ładunków. W końcowej części artykułu przedstawiono analizę przypadku transportu ładunku ponadnormatywnego jako zobrazowanie zagadnień podjętych we wcześniejszych punktach. Artykuł kończy podsumowanie podkreślające stopień skomplikowania transportu ładunków ponadgabarytowych.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Uwarunkowania dostaw i przewozów gazów technicznych w firmie MESSER
100%
W artykule przedstawiono uwarunkowania dostaw i przewozów gazów w firmie Messer. To przedsiębiorstwo jest bardzo aktywne na polskim rynku od 1999 roku. Osiągnięte wyniki ekonomiczno-finansowe oraz aktywne formy współpracy z polskimi i niemieckimi przewoźnikami także dobrze świadczą o rozwoju tej firmy i stwarzają szansę jej dalszego rozwoju na rynku docelowym(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Die sicherheit des gefahrgutverkehrs
100%
Implementation of dangerous cargo transport carried out by road traffic is very important for production and transport in aspect of the procurement. The first part of the article presents hazards of dangerous goods transportation by road traffic. The next part discusses security measures for dangerous cargo transportation by road traffic.(original abstract)
Transport od zawsze był nieodzownym elementem gospodarki narodowej każdego kraju. Obecnie w dobie globalizacji i zacierania granic transport międzynarodowy staje się o wiele skuteczniejszy niż jeszcze kilkanaście lat temu, a co za tym idzie jest dużo bardziej racjonalny. Handel międzynarodowy stwarza potrzebę przemieszczania ładunków nie tylko krajowych i międzynarodowych. Autor dokonując wyboru metodologii tego artykułu wzorował się na podejściu badawczym zaproponowanym przez B. Kos. Przyjęto następujące tezy: transport samochodowy jest predestynowany do przewozów gazów; przewoźnicy gazów powinni ściśle przestrzegać umowy ADR oraz ograniczać ryzyko kolizji i wypadków; metoda modelowania hierarchicznego ułatwia wybór optymalnej trasy przewozu ładunków niebezpiecznych, w tym gazów. Z tego względu zasadne jest wykorzystanie dostępnych metod i sposobów wyboru racjonalnych tras oraz zabezpieczenia ładunków niebezpiecznych w czasie ich przewozów. (abstrakt oryginalny)
W warunkach obecnie funkcjonującej funkcjonalnej gospodarki przewozi się wiele materiałów niebezpiecznych. Jak w każdej działalności, dochodzi do wielu wypadków w ruchu drogowym i kolejowym. Indywidualna analiza wypadków przyczyniła się do tezy, iż potrzebni są specjaliści, pod nadzorem których powinny być transportowane materiały niebezpieczne. W artykule wskazano skalę wypadków komunikacyjnych z udziałem materiałów niebezpiecznych w ruchu drogowym i kolejowym. Omówiono status funkcjonowania doradcy ds. przewozu materiałów niebezpiecznych. W końcowej części przedstawiono ogólne założenia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla tej grupy zawodowej. (abstrakt oryginalny)
Omówiono warunki dopuszczenia pojazdów do przewozu ładunków niebezpiecznych oraz ich organizację i technologię.
Omówiono różne rodzaje ładunków niebezpiecznych wg obowiązujących klas zagrożenia dla zdrowia, życia ludzkiego, bądź zniszczenia dóbr materialnych.
Omówiono obowiązki przewożnika w zakresie przewozu materiałów niebezpiecznych: osoba kierowcy, pojazd, wykonanie przewozu, zawiadomienie o trasie i terminie przewozu niektórych urzędów, wymagana dokumentacja.
W a rtyku le s charaktery zowano podstawow e zagadnie nia związan e z logistycznym przygotowaniem transportu drogowego materiałów niebezpiecznych. Poddano analizie zagrożenia związane z ich transpor- tem . P rzedstawion o klasyfikacj ę materiałów niebezpiecznych i jej znaczenie. Zaprezentowano rodzaje i znaczenie opakowań przy przewozie materiałów niebezpiecznych. Opisano oznakowanie i wyposażenie pojazdów służących do transportu tego typu materiałów. Scharakteryzowano obowiązki poszczególnych osób biorących udział w procesie transportu materiałów niebezpiecznych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza i ocena możliwości wykorzystania współczesnych narzędzi i metod jakościowych w doskonaleniu procesu transportu materiałów niebezpiecznych na przykładzie wybranej jednostki wojskowej. W celu uniknięcia przypadkowych zagrożeń oraz wykluczenia uchybień w trakcie transportu materiałów niebezpiecznych należy dokonać analizy oraz dobrać, adekwatne do sytuacji, metody i narzędzia, które wpłyną na zwiększenie jakości realizowanego procesu. (abstrakt oryginalny)
Referat dotyczy oceny zagrożeń związanych z przewozem towarów niebezpiecznych transportem drogowym w Polsce. Pojazdy przewożące towary niebezpieczne mogą powodować wypadki, pożary, eksplozje, skażenie chemiczne oraz znaczne szkody dla ludzi oraz środowiska. W Polsce brak jest systemu monitorowania pojazdów przewożących towary niebezpieczne w czasie rzeczywistym. Istnieje pilna potrzeba opracowania modelu krajowego systemu monitorowania pojazdów przewożących towary niebezpieczne - KSMPPTN. Realizacja zaplanowanych zdań może w znaczny sposób przyczynić się do: poprawy systemu bezpieczeństwa ludzi i środowiska oraz lepszego rozwiązania w zakresie działania służb ratowniczych w przypadku zagrożeń.(abstrakt oryginalny)
Bezpieczeństwo na morzu jest głównym elementem, polityki w dziedzinie transportu morskiego, mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa życia na morzu, ochronę pasażerów i załóg statku oraz ochronę środowiska i mienia. W pracy przedstawiono szerokie spektrum niebezpiecznych zdarzeń z udziałem jednostek morskich, w szczególności przewożących ropę naftową i jej produkty drogą morską. Omówiono także rolę i znaczenie transportu ropy naftowej drogą morską dla funkcjonowania różnych gałęzi przemysłu na świecie. Przeprowadzone powypadkowe analizy, wykonane przez upoważnione instytucje, czy powoływane komisje badania wypadków morskich, wskazują, że zbiornikowce należą do grupy statków podwyższonego ryzyka. Wypadki z ich udziałem nie tylko powodują starty materialne, ale degradują środowisko naturalne na wiele lat. Proces transportu ropy i jej produktów musi być skutecznie zabezpieczany oraz monitorowany. Raporty po wypadkowe wskazują, że główne przyczyny wypadków związane są z: oddziaływaniem czynników hydrometeorologicznych, wpływem czynnika ludzkiego, brakiem właściwej dbałości o eksploatację statku, awarią techniczną oraz ciągiem niekorzystnych zdarzeń lub także zdarzeniem losowym. (abstrakt oryginalny)
Transport drogowy odpadów niebezpiecznych jest uregulowany przepisami prawnymi -Umową Europejskiej ADR,1Ustawą o odpadach i Ustawą o substancjach chemicznych i ich mieszaninach. Odpady niebezpieczne muszą być przewożone zgodnie z określonymi procedurami, w przystosowanych do tego celu opakowaniach i odpowiednimi środkami transportu. Artykuł omawia transport odpadów niebezpiecznych i zwraca uwagę na rozbieżności w przepisach ADR, CLP i ochrony środowiska. (abstrakt oryginalny)
Ważny obszar działalności ubezpieczeniowej stanowią ubezpieczenia transportowe. Oprócz transportu pasażerów występuje także transport różnego rodzaju towarów. Wśród niechętnie ubezpieczanych towarów jest przewóz drogą lądową materiałów niebezpiecznych. Praca (...) przedstawia nie tylko podstawowe zasady przewozu (transportu) materiałów niebezpiecznych w Polsce, ale także skalę ilościową i rodzajową. Podjęta została próba oceny zagrożenia, jakie stwarza dla ludności i środowiska przewóz materiałów niebezpiecznych na terytorium Polski. Przedstawiony został probabilistyczny model zagrożenia przewozu materiałów niebezpiecznych. Ze względu na niską częstość zdarzeń (wypadków) w przewozie drogowym i kolejowym materiałów niebezpiecznych, sformułowano tezę, że istnieją korzystne możliwości ich ubezpieczenia przez zakłady ubezpieczeń. (fragm. tekstu)
Zaprezentowano przebieg niszczenia zbiornika na skutek eksplozji w jego wnętrzu. Niszczenie zbiornika zobrazowano w postaci symulacji komputerowej. Określono wytyczne projektowania zbiornika w oparciu o walidację wyników symulacji. Do badań symulacyjnych wykorzystano oprogramowanie ANSYS®AUTODYN® przeznaczone do analizy zagadnień dynamicznych.(abstrakt oryginalny)(abstrakt oryginalny)
W żegludze śródlądowej, jednym z najważniejszych aspektów w jakich rozpatruje się zagadnienia budowy zarówno środków transportu jak i całych systemów transportowych jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas wykonywania usług. Ze względu na szczególne zagrożenie jakie może spowodować uszkodzenie kadłuba jednostki przewożącej ładunki niebezpieczne, do jakich zaliczane są zbiorniki z CNG, wymagane jest określone rozplanowanie przestrzenne statku. Ważnym aspektem podczas przygotowywania koncepcji nowej jednostki jest ocena racjonalności projektu, na która składa się ocena zdolności przewozowej statku, jego bezpieczeństwo funkcjonalne oraz koszty eksploatacji i rentowność. Na etapie ustalenia wstępnych założeń technicznych powinny zostać sprecyzowane zadania przewozowe, jak również powinny być wykonane analizy danych, w tym danych o statkach podobnych oraz sporządzone listy wymagań dotyczących wyboru parametrów i wymiarów głównych statków oraz parametry eksploatacyjne założonego rejonu pływania. (abstrakt autora)
W pracy przedstawiono zalety wykorzystania ogniw litowych w technice i jednocześnie wymieniono zagrożenia które te ogniwa mogą powodować. Pokazano przykład zniszczonego w wyniku samozapłonu akumulatora litowego. Na tej podstawie omówiono najważniejsze normy dotyczące ogniw litowych w szczególności UN1462 oraz IEC 16233. Opisano zakres testów elektrycznych, mechanicznych i środowiskowych oraz warunki ich przeprowadzania. Rozdział podsumowano zestawieniem informacji wymaganych przy ubieganiu się o certyfikat bezpieczeństwa na ogniwo lub baterię. Kolejny rozdział pracy przedstawia zagadnienia związane z dopuszczeniem do transportu lotniczego baterii litowych. Omówiono najważniejsze zagadnienia instrukcji IATA dotyczącej transportu baterii litowych wraz z pokazaniem sposobu selekcjonowania przesyłek zawierających baterie. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaproponowano model matematyczny problemu optymalizacji transportu ładunków niebezpiecznych uwzględniający możliwość oraz przepustowość tras transportu niebezpiecznych substancji. W modelu uwzględniono także prawdopodobieństwo wystąpienia awarii w miejscu składowania lub wypadku na trasie transportu substancji niebezpiecznej. Decyzje o transporcie niebezpiecznych substancji, uruchomieniu miejsc przetwarzania i utylizowania substancji oraz miejsc składowania substancji, które nie zostaną poddane utylizacji, zależą od miejsc, w których są one generowane, topologii ich możliwego transportu oraz technicznych możliwości ich dalszego zagospodarowania uwzględniającego przepustowość tras oraz prawdopodobieństwo wystąpienia awarii późniejszych kosztów z tym związanych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.