Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transport charges
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Influence of Toll Establishment in Czech Republic on Haulers Price's
100%
The paper deals with calculation of influence of toll establishment on carriage in Czech Republic for domestic and foreign haulers. The outcome is just first and not very precise, because of small number of nodes (towns). Further will be this volume put more precisely via add of nodes. This work is very time-consuming. This paper can be something like manual for haulers how to count influence of toll establishment.(original abstract)
Zdaniem Komisji Europejskiej, systemy elektronicznego pobierania opłat drogowych, stosowane w państwach Unii Europejskiej, nie są interoperacyjne z powodu różnic w koncepcjach funkcjonowania pobierania opłat drogowych, standardów technologicznych, klasyfikacji stawek opłat, niezgodności w zakresie interpretacji przepisów prawnych. Implementacja autonomicznych systemów w państwach europejskich oraz brak możliwości współpracy z innymi systemami spowodowały, że Komisja Europejska od 2004 roku prowadzi szeroko zakrojone działania w zakresie interoperacyjności tych systemów. Interoperacyjność oraz budowa architektury tych systemów powoduje konieczność opracowania norm, dotyczących m.in. rozwiązań technicznych, bezpieczeństwa, protokołów przekazywania danych między elementami systemu i jego otoczeniem.(fragment tekstu)
Omówiono opodatkowanie środków transportowych w wybranych krajach UE. Przedstawiono najważniejsze elementy konstrukcji podatku z tytułu rejestracji środków transportowych oraz podatku od posiadania środków transportowych w wybranych krajach.
W artykule przedstawiono kierunki polityki transportowej Unii Europejskiej w zakresie reformy systemu obciążeń użytkowników transportu za korzystanie z infrastruktury drogowej. Ponadto dokonano syntetycznej diagnozy systemów opłat w 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej w sektorze przewozów ładunków. Przedstawiono nowoczesne rozwiązania w zakresie elektronicznych opłat, jak również uwarunkowania i możliwości ich wdrażania.(abstrakt autora)
W każdym z analizowanych porządków prawnych (polskim, niemieckim, rosyjskim) szczególne przypadki odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki jawnej są powiązane z trzema fazami jej funkcjonowania, to jest z fazą początkową (a więc tą, w której nastąpiło zawiązanie spółki, jednak nie doszło jeszcze do jej wpisania do właściwego rejestru), fazą zwykłą (fazą spółki właściwej) oraz fazą transformacji (fazą łączenia się spółki jawnej bądź jej przekształcenia w inną spółkę prawa handlowego). Niniejsze opracowanie nie zawiera omówienia wszystkich szczególnych przypadków odpowiedzialności wspólników, lecz dotyczy wyłącznie tych, które są związane z funkcjonowaniem spółki właściwej. W konsekwencji przedmiotem prowadzonych rozważań i dokonywanych ustaleń jest: 1) odpowiedzialność wspólnika przystępującego do spółki w drodze objęcia nowoutworzonego udziału spółkowego, 2) odpowiedzialność wspólnika przystępującego do spółki w drodze nabycia udziału (części udziału) wspólnika występującego ze spółki, 3) odpowiedzialność spadkobierców wspólnika, 4) odpowiedzialność wspólnika występującego ze spółki, 5) odpowiedzialność wspólnika występującego ze spółki w drodze zbycia w całości swojego udziału oraz 6) odpowiedzialność wspólnika w przypadku wniesienia przez jego osobistego wierzyciela roszczenia o zaspokojenie z udziału wspólnika w spółce.(abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi próbę wyjaśnienia charakteru prawnego opłaty dodatkowej za brak odpowiedniego dokumentu przewozu. W pierwszej części artykułu autorzy zastanawiają się nad tym, jaki ewentualnie stosunek prawny łączy przewoźnika z osobą, która wprawdzie zajęła miejsce w środku transportowym, lecz nie miała zamiaru uiszczenia należności przewozowych. Stanowi to punkt wyjścia rozważań nad bardziej ogólnymi kwestiami, takimi jak definicja oświadczenia woli. W tym kontekście autorzy krytycznie odnoszą się do najnowszego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego sytuacji prawnej osoby podróżującej "na gapę". Następnie autorzy przechodzą do tytułowej kwestii, czyli próby odpowiedzi na pytanie o charakter prawny opłaty dodatkowej. W tym celu najpierw dokonują przeglądu stanowisk prezentowanych w doktrynie, by w dalszej kolejności sformułować własne wnioski. Wskazane zagadnienie wymaga przede wszystkim doprecyzowania granic między prawem cywilnym a administracyjnym oraz zastanowienia się nad funkcją tytułowej opłaty. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy implementacji europejskiej usługi opłaty elektronicznej (EETS) w Unii Europejskiej. Ze względu na brak interoperacyjności systemów elektronicznego pobierania opłat drogowych podjęte zostały kroki legislacyjne na szczeblu Wspólnotowym. KE zaleciła, aby państwa członkowskie prowadziły badania naukowe i realizowały projekty pilotażowe w tym obszarze. Instytut Transportu Samochodowego wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom zrealizował projekt pilotażowy - struktura funkcjonalna Krajowego Systemu Automatycznego Poboru Opłat (KSAPO). System spełnia wymagania legislacyjne UE, jest interoperacyjny, może współpracować z systemami typu DSRC oraz GPS/GSM, które zostały wdrożone w innych państwach członkowskich. Testy wykazały także dużą skuteczność i dokładność systemu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie kierunków polityki transportowej Unii Europejskiej w zakresie systemu obciążeń prywatnych użytkowników transportu za korzystanie z infrastruktury drogowej. Dokonano syntetycznego przeglądu systemów opłat we wszystkich 28 krajach członkowskich UE w odniesieniu do samochodów osobowych, wskazując na istotne zróżnicowanie stosowanych rozwiązań. Przedstawiono zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne rozwiązania elektronicznych opłat, a także wynikające z doświadczeń europejskich wskazówki dla polskiej polityki transportowej. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Road Fee Charging Systems in the Management of Transport Logistics
61%
The article discusses the logistic utility of registration data of automated measuring systems in the practice of operational management of national roads, expressways and motorways, as well as the shaping of the quality of logistic services. The analysis of the key problem is presented in the article on the example of the automatic toll collection system Viatoll, operating on the indicated roads. The publication draws attention to the key and extramural information character of data registered, stored and offered by specialized, automated record systems. He points to the multifaceted and simultaneous usefulness of this data to the organization and management of the scale of road logistics processes, regardless of the chief, specialized function assigned to a specific automated recording system involved in the recording of specific road incidents.(original abstract)
W artykule zostanie przeanalizowany dostęp do infrastruktury drogowej wraz z podziałem na sposoby poboru opłat. Na przykładzie wybranych krajów Europy przedstawione zostaną rodzaje opłat, które bezpośrednio wpływają na korzystanie z infrastruktury i zasilają system transportowy poszczególnych krajów. Omówione to zostanie na przykładzie zasad poborów opłat dla środków transportowych o dmc do 3,5 tony.(abstrakt oryginalny)
11
61%
W artykule zajęto się systemem pobierania opłat w transporcie drogowym i kolejowym oraz wzajemnymi dysproporcjami między użytkownikiem pobierającym opłatę a wykorzystanymi usługami, co ma bezpośredni związek z całymi kosztami wytworzonymi przez użytkowników infrastruktury drogowej i kolejowej. W niniejszym opracowaniu przedstawiono wyniki tezy dysertacji, która została opracowana w szczegółach i obroniona w lutym 2009 roku. Końcowe wyniki czterech różnych wariantów modelu analizy zostały głęboko zanalizowane, poza tym zdefiniowano własne rekomendacje dla przyszłej reformy cenowej w transporcie drogowym i kolejowym.(abstrakt oryginalny)
Przeanalizowano problem podstaw do podejmowania decyzji o wprowadzeniu opłat za parkowanie szczególnie przy cenach komercyjnych. Zaprezentowano fakty za i przeciwko idei bezpłatnych parkingów.
13
Content available remote Badanie przepustowości punktów poboru opłat na autostradzie
61%
Na większości polskich autostrad pomiędzy punktami poboru opłat panują dobre warunki ruchu, a przejazdy odbywają się bez większych zakłóceń. Niestety przyjemność z jazdy kończy się często w momencie dojazdu do miejsca płatności. Z badań krajowych, jak i zagranicznych wynika, że największe straty czasu ponoszą kierujący na manualnych punktach poboru opłat (PPO). W artykule przedstawiono wyniki badań empirycznych, które wykonane zostały w stanach zatłoczenia ruchowego na wybranych bramkach autostradowych w Polsce. Rezultaty badań dotyczących zmienności przepustowości oraz czasów manualnej obsługi zostaną wykorzystane w analizie efektywności tego typu rozwiązań. W podsumowaniu zestawiono rezultaty badań i porównano je z wynikami podobnych badań prowadzonych za granicą oraz przedstawiono alternatywne rozwiązania i zalecenia podnoszące przepustowość punktów poboru opłat.(abstrakt oryginalny)
Elementem prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przewozów drogowych osób jest zatrzymywanie autobusów na przystankach. Gminy mogą wprowadzać odpłatność z tego tytułu i powinny mieć możliwość wykorzystania tego narzędzia do kształtowania systemu transportowego na swoim terenie. Większość wyroków sądów administracyjnych kwestionuje prawidłowość wprowadzania jednolitych stawek opłat niezależnie od wielkości pojazdów, choć uzasadnienia wyroków akcentują bardzo różne aspekty. Prawidłowość określania stawek za zatrzymywanie autobusów na przystankach jest też obszarem zainteresowania prokuratury. W artykule postuluje się zwiększenie spektrum przesłanek, które powinny być uwzględniane w procesie kształtowania odpłatności za przystanki, tak aby stworzyć samorządom realne możliwości wpływu na system transportowy na swoim terenie.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych w zakresie usługi EETS, ogólne zasady działania systemu EETS oraz korzyści jakie mogą zyskać użytkownicy dróg poprzez wprowadzenie i stosowanie urządzeń, i oprogramowania zdolnego do komunikowania się między systemami elektronicznego poboru opłat na terytorium Polski oraz z systemami używanymi na obszarze pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę, że rozwój sieci dróg ekspresowych i autostrad prowadzi nieuchronnie do wzrostu znaczenia kwestii, które dotychczas miały znaczenie marginalne. Należą do nich m.in. zagadnienia związane z systemem poboru opłat. Wprowadzenie systemu elektronicznego oraz konieczność przystosowania już istniejących odcinków autostrad do standardów dróg płatnych wymusza na właścicielach i zarządcach autostrad podjęcie szeregu działań. Głównym ich celem jest uszczelnienie i usprawnienie samego procesu. Szczególnego znaczenia nabierają tu zagadnienia optymalizacji liczby stanowisk poboru opłat, które bezpośrednio przekładają się na standard jakości obsługi i koszty eksploatacyjne. W pracy zaprezentowano typowy schemat postępowania w omawianym przypadku, przedstawiono podstawowe jego ograniczenia i wykazano potrzebę posiadania określonych danych wejściowych dla dokonania właściwej optymalizacji liczby stanowisk. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Systemy poboru opłat drogowych w Polsce i wybranych krajach Unii Europejskiej
61%
Artykuł przedstawia tematykę opłat drogowych w Europie na przykładzie wybranych krajów Unii Europejskiej. Dynamiczny rozwój transportu drogowego zwiększył potrzebę modernizacji i budowy dróg krajowych i autostrad. Na dokonywanie tych zmian potrzebne były coraz większe nakłady finansowe, co spowodowało konieczność wprowadzenia opłat drogowych. Opłaty drogowe przedstawione są jako narzędzie pozyskania środków finansowych na modernizację i budowę dróg. W pracy omówiono rodzaje systemów opłat, ich wady i zalety. Szczególną uwagę zwrócono na elektroniczny system poboru opłat w wybranych krajach Unii Europejskiej. System ten został w 2011 roku wprowadzony również w Polsce. Elektroniczny system poboru opłat, czyli viaTOLL, działa na zasadzie technologii komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Został on wprowadzony po systemie winietowym. Zmiany systemu opłat na wybranych drogach krajowych i autostradach mają przynieść korzyści finansowe państwu. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono podstawowe stosowane zasady funkcjonowania płatnych stref parkowania. Omówiono sprawne i wygodne systemy pobierania opłat w połączeniu z poprawą dostępności parkowania , poprawą bezpieczeństwa ruchu i ochroną środowiska.
Prawo Unii Europejskiej od blisko dwóch dekad podejmuje problem elektronicznych systemów poboru opłat za użytkowanie infrastruktury drogowej. W oficjalnych dokumentach UE podkreśla się potrzebę utworzenia spójnego i interoperacyjnego systemu ETC dla krajów członkowskich w postaci usługi EETS. Co istotne, prawo UE reguluje jedynie funkcjonowanie omawianych systemów w odniesieniu do transportu ciężarowego. Pojazdy lekkie, do których w większości zalicza się samochody osobowe, nie stanowią przedmiotu unormowań europejskich. W Polsce w roku 2011 utworzono system viaTOLL, który również przystosowany jest przede wszystkim do transportu ciężarowego. Od 2012 roku, na zasadzie dobrowolności, włączeni do niego zostali kierowcy samochodów osobowych (viaAUTO). Funkcjonowanie tej usługi nie zostało jednak uregulowane w prawie polskim. Systemy ETC działające w innych krajach członkowskich, które stanowią materiał porównawczy dla Polski wdrażane były w dużych odstępach czasu i w oparciu o różne technologie. Choć pomiędzy nimi można zidentyfikować liczne podobieństwa, nie są one ze sobą kompatybilne. W wielu krajach UE pobór opłat za użytkowanie dróg odbywa się w oparciu o inne systemy - manualne czy winietowe. (abstrakt oryginalny)
W artykule poddano analizie opłatę za postój w strefie płatnego parkowania oraz wprowadzoną we wrześniu 2019 r. opłatę za postój w śródmiejskiej strefie płatnego parkowania. Część pierwsza opracowania dotyczy analizy prawnej tych opłat, sposobu ich nakładania oraz zawiera rozważania nt. stosowania do tych opłat Ordynacji podatkowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.