Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transport economics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Twórcy szczecińskiej szkoły ekonomiki transportu (Dorobek 70-lecia)
100%
Szczecińscy ekonomiści świętują jubileusz 70-lecia aktywności naukowej i dydaktycznej w dziedzinie transportu. W 1946 roku powołano w Szczecinie pierwszą w historii tego miasta szkołę wyższą. Była nią filia prywatnej wówczas uczelni Akademii Handlowej w Poznaniu. Po czterech latach uczelnię upaństwowiono, następnie kilkakrotnie zmieniano jej nazwę oraz strukturę organizacyjną. Transport wyznaczono na profil naukowy i dydaktyczny szczecińskiej uczelni, co dało podstawę do rozwoju myśli ekonomicznej w tym obszarze. W artykule przedstawiono wybrane informacje o historii i dorobku naukowym szczecińskiego ośrodka akademickiego w zakresie ekonomiki transportu. Scharakteryzowano dorobek i sylwetki czterech żyjących twórców szczecińskiej szkoły transportu drugiego pokolenia.(abstrakt autora)
2
Content available remote Wkład radomskiego ośrodka akademickiego w rozwój ekonomiki transportu
100%
Celem artykułu jest prezentacja działalności dydaktycznej i dorobku naukowego radomskiego ośrodka akademickiego w obszarze ekonomiki i organizacji transportu. Ośrodek powstał w związku z potrzebami kształcenia kadr dla transportu kolejowego na początku lat siedemdziesiątych, przy Wydziale Transportu uczelni radomskiej. Początkowo kształcono studentów w dwóch specjalnościach: organizacja i technika transportu kolejowego oraz sterowanie ruchem kolejowym. Nowe wyzwania wynikające z procesu transformacji systemowej i gospodarczej znalazły odzwierciedlenie w działalności dydaktycznej i naukowej radomskiej grupy ekonomistów transportu. Do początkowej problematyki związanej z transportem kolejowym oraz infrastrukturą transportu doszła problematyka przekształceń i zarządzania w transporcie miejskim, kolejowym i drogowym, a także zagadnienia rozwoju i kształtowania transportu regionalnego oraz logistyki i marketingu w transporcie. W artykule przedstawiono zainteresowania naukowe i dorobek osób, które współtworzyły radomski ośrodek ekonomiki transportu, przede wszystkim dr hab. Stanisławy Zamkowskiej i dr hab. Marianny Kotowskiej-Jelonek oraz ich wychowanków i doktorantów: dr. hab. inż. Tadeusza Dyra, dr hab. inż. Anny Mężyk, dr inż. Beaty Zagożdżon i dr. inż. Pawła Kozubka.(abstrakt autora)
3
80%
W artykule przedstawiono ewolucję badań naukowych i dorobek warszawskiej szkoły ekonomiki transportu. Obchodząca 110-lecie swojego istnienia Szkoła Główna Handlowa w Warszawie wpisała się na trwałe w tworzenie podstaw teoretycznych funkcjonowania gospodarki i jej sektorów, w tym sektora transportowego uznawanego za "krwiobieg" gospodarczy. Już we wczesnych latach funkcjonowania warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, a następnie SGPiS, problematyka transportu pojawiała się w wykładach z zakresu historii i geografii gospodarczej. W okresie powojennym nauka o transporcie i jego wieloaspektowych problemach ekonomicznych zajmowała coraz więcej należnego jej miejsca w badaniach i dydaktyce. W 1967 roku powstała - założona przez nestora nauk o transporcie prof. Mariana Madeyskiego - Katedra Transportu, która w przyszłym roku obchodzić będzie półwiecze istnienia. Jej roli w rozwoju myśli ekonomicznej w zakresie transportu poświęcono w artykule szczególną uwagę. W SGH drugim silnym zespołem zajmującym się problematyką ekonomiczną transportu były jednostki skupione przy ówczesnym Wydziale Handlu Zagranicznego, obecnie Kolegium Gospodarki Światowej. Obchody 110-lecia Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i 70-lecia wyższego szkolnictwa ekonomicznego na Pomorzu Zachodnim są dobrą okazją do podsumowań dorobku warszawskiej szkoły ekonomiki transportu, jako jednego z wiodących ośrodków naukowych w zakresie badania ekonomiczno-finansowych oraz zarządczych aspektów i zjawisk występujących w sektorze transportu i logistyki.(abstrakt autora)
Wstęp: Transport lotniczy jest przedmiotem badań i analiz różnych dyscyplin naukowych. Dążąc do rozwiązania problemów transportu, dokonuje się syntezy wiedzy z tych obszarów, stawiając cele i hipotezy, przyjmując właściwy tok postępowania badawczego dla ich udowodnienia lub zaprzeczenia. Problemy ekonomiki transportu lotniczego skupiają się między innymi na: zasadach transportowego rachunku ekonomicznego, kształtowaniu cen za przewozy i przeładunki, programowaniu, a także planowaniu rozwoju sieci transportowych oraz kształtowaniu systemów finansowania transportu. Metody: W rozwiązywaniu problemów najczęściej stosuje się metody właściwe dla różnych dyscyplin naukowych: nauk ekonomicznych, zarządzania, informatycznych, statystycznych. Wybór metod badawczych jest zależny od przyjętego postępowania badawczego. Przyjmuje się właściwe metody na każdym jego etapie, co pozwala osiągnąć cel badań. W związku z powyższym w niniejszym artykule nie zaprezentowano przykładowych metod badawczych, ze względu na ich złożoność i różnorodność, które mogą stanowić treść kolejnych artykułów. Wyniki: Dotychczas przeprowadzone badania zaowocowały stworzeniem zaawansowanych metod analizy ekonomicznej oraz pokazały, iż sektor transportu lotniczego wciąż boryka się z wieloma problemami widocznymi zarówno w skali makro, jak i mikroekonomicznej. Rozwiązanie współczesnych problemów ekonomiki transportu lotniczego będzie możliwe dzięki realizacji jasno zdefiniowanych projektów w wyspecjalizowanych zespołach naukowych, a także dzięki racjonalizacyjnym i innowacyjnym działaniom przedsiębiorstw transportowych. Wnioski: Efekty podnoszenia ekonomiki transportu lotniczego możliwe są dzięki prowadzonym badaniom według usystematyzowanego postępowania badawczego, co stanowi przedmiot niniejszego artykułu. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Katowicka szkoła ekonomiki transportu - profil naukowo-badawczy i dydaktyczny
80%
W artykule przedstawiono w zarysie genezę oraz etapy rozwoju działalności Zespołu Katedry Transportu, funkcjonującego w strukturze Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, w zakresie realizacji funkcji naukowo-badawczych, badawczo-eksperckich oraz edukacyjnych. W ciągu 48 lat istnienia zespołu zajmującego się ekonomiczną problematyką transportu, spedycji i logistyki można wymienić etap kształtowania profilu ośrodka naukowo-badawczego, założonego przez doc. Jana Wiesnera oraz okres, w którym pracownicy Katedry kontynuują przyjęte standardy oraz podejmują nowe inicjatywy, uzasadnione szeroko rozumianymi przemianami. Zespół prowadzi badania naukowe ważne z punktu widzenia istniejących megatrendów, jak również rozwoju społeczno-gospodarczego regionu Górnego Śląska oraz kraju. Badania naukowe, dorobek publikacyjny i doświadczenie zawodowe kadry wiążą się bezpośrednio z prowadzonymi procesami kształcenia na kierunku ekonomia w ramach specjalności transport i logistyka oraz studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia kierunku logistyka o tytule zawodowym inżyniera oraz nowo uruchomionych, trzysemestralnych studiach drugiego stopnia na kierunku logistyka.(abstrakt autora)
Artykuł ma na celu zbadanie obecnego stanu rozwoju usługi carsharing (czyli odmiany wynajmu) jako formuły korzystania z samochodów w Polsce. Przedstawiony został aktualny stan rozwoju tej usługi w naszym kraju. Ponadto dokonana została analiza potencjalnych czynników warunkujących rozwój carsharingu na konkurencyjnym rynku usług transportowych.(abstrakt oryginalny)
Dotychczasowy rozwój produkcji i konsumpcji występujący obecnie w rozwiniętych gospodarkach na świecie prowadzi do wyczerpywania zasobów naturalnych, powodując jednocześnie pogorszenia relacji środowiskowych. W związku z tym współczesna polityka Unii Europejskiej w coraz większym stopniu kładzie nacisk na efektywniejsze gospodarowanie zasobami w trakcie całego ich cyklu życia. Transport jest działem gospodarki, który zużywa duże ilości zasobów - szczególnie nieodnawialnych źródeł energii - i wpływa niekorzystnie na przestrzeń i środowisko naturalne. Celem artykułu jest identyfikacja obszarów, w których zużywanie nadmiernych ilości zasobów stanowi problem, oraz omówienie możliwości poprawy tej niekorzystnej sytuacji.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest oszacowanie możliwości obniżenia kosztów zewnętrznych transportu poprzez zwiększenie wydajności procesów transportowych w przewozach ładunków. Analizy przeprowadzone zostały przez autora na podstawie dostępnych danych statystycznych oraz literatury przedmiotu, a także badań prowadzonych przez autora w branży transportowej. Autor postuluje również weryfikację zarówno poziomu kosztów zewnętrznych transportu jak i stosowanych metod ich szacowania. (abstrakt oryginalny)
Integracja transportu oznacza realizację postulatu komplementarności tego działu gospodarki względem otoczenia społeczno-gospodarczego. Jest to złożony i wielowymiarowy proces, który oddziałuje na warunki konkurencji oraz konkurencyjność transportu. Konceptualizacja, a także realizacja integracji transportu, w warunkach współczesnych rynków, możliwe są głównie dzięki badaniom naukowym i ich wdrożeniom w praktyce gospodarczej. Problem sprowadza się nie tylko do teoretycznych rozważań, ale stanowi istotną kwestię w sferze polityki transportowej oraz adaptacji rynkowej transportu. Zagadnienie jest też przedmiotem cząstkowych badań podejmowanych w odniesieniu do różnych podsystemów transportowych. (fragment tekstu)
10
Content available remote Transport Economics - from Orthodoxy to Pragmatism
61%
Artykuł napisany został z okazji 50-lecia pracy naukowej Profesora dr. hab. inż. Huberta Bronka. Jubilat jest nieprzerwanie związany ze szczecińskim środowiskiem ekonomistów transportu. Jako jeden z nielicznych pracowników nauki ciągle aktywnych zawodowo miał okazje śledzić ewolucje tej dyscypliny; od głębokiej ortodoksji wzorowanej na modelu praktykowanym w b. ZSRR poprzez okres transformacji systemowej po czerwcu 1989 roku aż po obecny etap zdominowany przez niezwykle szeroki wachlarz zagadnień związanych z funkcjonowaniem łańcuchów logistycznych.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano rozważania dotyczące wpływu regulacji prawnych w postaci wyłączeń sektorowych na dynamikę zróżnicowania cen oryginalnych części zamiennych do pojazdów silnikowych w Polsce. W celu zaprezentowania wymiaru ekonomicznego podjętej problematyki badawczej posłużono się studium przypadku - eksperymentem numerycznym, polegającym na analizie zmian cen ściśle wyselekcjonowanych części zamiennych od momentu prowadzenia wspomnianych regulacji prawnych aż do 2017 roku. Zamierzeniem artykułu jest zwrócenie uwagi na istotę podjętej problematyki badawczej poprzez wykazanie, że wprowadzenie regulacji unijnych w postaci wyłączeń sektorowych, pomimo poprawy konkurencyjności rynkowej w postaci wzrostu dostępności do innych kategorii części zamiennych w większości przypadków, nie doprowadziło do znacznej obniżki cen nowych oryginalnych komponentów na rynku części zamiennych w Polsce.(abstrakt autora)
12
Content available remote Sopocka Szkoła Ekonomiki Transportu
61%
W artykule przedstawiono zmiany organizacyjne studiów z zakresu ekonomiki transportu w Sopocie, ewolucję badań naukowych, dorobek naukowy i dydaktyczny kadr oraz efekty w postaci wybitnych studentów i absolwentów studiów transportowych w Sopocie. Wykazano, że początki kształcenia sięgają okresu wojennego, zakres badań ewoluował od dominacji transportu morskiego i portów morskich na inne gałęzie transportu, następnie na problemy ogólnotransportowe, prognozowanie i problematykę ogólnoświatowych tendencji w transporcie ze szczególnym uwzględnieniem polityki Unii Europejskiej w tym zakresie. Wykazano, że dorobek naukowy sopockiej szkoły odegrał ważną rolę w kształceniu kadr transportowych, również innych ośrodków naukowych oraz - dzięki licznym monografiom i podręcznikom - w kształceniu studentów z zakresu transportu na różnych uczelniach w Polsce.(abstrakt autora)
W opracowaniu podjęto próbę oceny ekonomicznej zasadności realizacji zalesień na gruntach rolnych słabej jakości. Zmiana kierunku użytkowania gleb najsłabszych zasadna jest zarówno ze względów środowiskowych, jak i ekonomiczno-rolniczych. Założenia w zakresie wzrostu wskaźnika lesistości kraju wpisane są od ponad 20 lat w Krajowy Program Zwiększania Lesistości. Przeprowadzone analizy wykazały, że zalesiania najsłabszych gruntów rolnych realizowane przy wsparciu tzw. programu zalesieniowego w ramach PROW mogą skutkować poprawą dochodu rolniczego. Uzyskanie pozytywnych efektów w tym zakresie jest jednak uzależnione m.in. od możliwości wykonania prac zalesieniowych i pielęgnacyjnych przy zaangażowaniu jedynie własnej siły roboczej.(abstrakt oryginalny)
Każdy z tzw. przewoźników ma własne przepisy i regulaminy, określające procedury zmiany lub anulacji przelotu rezerwowego przez pasażera oraz postepowania w przypadku anulacji rejsów. Poniższe informacje są ogólna wskazówką dla klientów i traktują o obowiązujących zasadach. (fragment tekstu)
Purpose - The aim of the paper is to identify the activities implemented as part of the Integrated Territorial Investments (ITI) in order to improve transport accessibility and mobility using the example of the investments undertaken in the Białystok Functional Area (BFA). The formulated hypothesis implies that in the Bialystok Functional Area support is available for various projects financed from ITI in order to improve transport mobility and accessibility. Research method - The analysis was based both on a literature review of the subject and using the Author's own research conducted in October 2019 on the Bialystok Functional Area Association (BFAA), including the data from the IT system - SL 2014. The analysis was based on the case studies of the projects implemented within ITI funds within the frame of improving the mobility and transport accessibility in the BFA. The analysis was supplemented with statistical research and a survey which was conducted among the employees of ten BFA municipalities responsible for the implementation of transport investments. Results - The analysis demonstrated that the projects aimed at improving the mobility and transport accessibility are undertaken by the majority of BFA municipalities. These activities are varied and adjusted to the needs of specific local government units, with a high share of funding for this type of undertakings. The undertaken investments focus, specifically on the development of the bicycle paths network and the road infrastructure. The implemented projects will not solve all the transport problems of the BFA, however they constitute an important element that ensures mainly the increase of the availability of Park & Ride and Bike & Ride infrastructure and municipal public transport services. Originality / value - The integrated territorial investment is a new instrument of the European Union cohesion policy. It is specifically dedicated for the functional urban areas. Hence it is a new research topic, the study of which will be important to determine the pros and cons of the new ITI instrument and its assessment in the development of cities and their functional areas. (original abstract)
Prędkość na polskich drogach wyznaczają przydzielone im wg kategorii limity i administracyjnie wprowadzane ograniczenia. Pierwsze z nich uwzględniając ich wysokość i uwarunkowania przydziału (nadania) znajdują powszechną akceptację wśród kierujących pojazdami. Drugie natomiast jako korygujące najczęściej błędy w rozwiązaniach drogowych, źle pojmowane oszczędności czy też niewłaściwą politykę transportową nie znajdują zrozumienia u znacznej grupy prowadzących samochody. Problem ten powiększa niedostosowanie dróg do wymagań przypisanych do współczesnych warunków eksploatacji pojazdów.(abstrakt oryginalny)
Many elements contribute to the shaping of a tourist product. One of them is transport services. It does not only offer the possibility to reach a certain significant destination, but also to move around the target area. The topic of transport services supporting huge mass events, such as World Youth Days, is especially interesting. The essay presented the results of the research as well as provided an analysis and estimation to what extent expectations were met and the needs related to transport services during World Youth Day hosted by the city of Cracow were satisfied. The main aspect for the study was the idiosyncrasy of the transport service market, further on the issue of competitiveness between particular branches of transport was covered. The questions of the role and significance of transport services were raised, paying special attention to transport availability of a certain destination on the example of Cracow, based on the data collected during Youth Day held in 2016 as well as the Research on Tourist Movement within the City of Cracow in recent years.(author's abstract)
Motivation: The basic quality attributes of transport services are safety and timely deliveries and are determined by the clients. Many studies on quality on the transportation markets concern the user perception or certified management systems. Improving service quality is related to organizational changes, involvement of human and capital resources. At the same time, it does not necessarily mean implementing ISO standards. Moreover, an analysis of the literature revealed an informational niche as regards the factors affecting the quality of services from the service providers' perspective. Aim: The purpose of this article is to identify factors affecting the quality of services. The reference point of that analysis is the market supply and economic activities taken to improve service quality. In addition, an attempt was made to determine the relationship between quality and competitiveness. The analysis includes endogenous (actions taken by carriers and need of investing) and exogenous (regarding transport and economic policy) factors. Taking into consideration the economic aspect of improving service quality and carrier's perspective the article aims at enrichment the information niche. Results: The results proved that the most important factors in creating quality of road freight services include, among others, educated staff, technical condition of vehicles and ensuring the safety of transportation processes. Unfair competition processes were identified as the factor with the strongest impact on competitiveness of road carriers. In addition, it was pointed about that there is strong and positive correlation between service quality and competitiveness. (original abstract)
The article points out the role and importance of standardization in the EU economic policy and development strategy and discusses European standardization activities in the field of transport and its basic institutional structure and organization of the work of the technical bodies of the European Standards Organizations (ESOs). The relation between the standardization and legislation and selected European standardization initiatives concerning transport are shown. The article also deals with the principles of cooperation of the EU Member States and ESO technical bodies as well as the main problems of the system of national standardization.(original abstract)
20
Content available remote The Role of Inland Waterway Transport in City Logistics
51%
The urbanization process indicates that today's cities are the main centres where transport demands accumulate. This causes, in effect, an increase in freight and passenger traffic, which in turn contributes to a rise in environmental and noise pollution, accidents, and thus a deterioration of the quality of life in cities. Bearing in mind the numerous advantages of inland waterway transport, it can be assumed that in cities located near inland waterways, this branch can be seen as an important link in the urban logistics chain. Therefore, the aim of this article is to indicate the possibility of using this mode of transport to handle transport needs in cities. The article uses the method of desk research, based on analysing and verifying facts and merging existing statistical data on the urbanization process and experiences related to the use of inland waterway transport to handle various transport needs in selected European cities. The article shows that in cargo transit, the use of inland waters in urban logistics is an attractive branch of transport, not only in such areas as transportation of construction materials or waste collection but also in transport related to the supply of stores. Positive experiences of Western European cities should inspire action to increase the use of this branch in urban logistics in Poland, e.g., in the city of Gdańsk, located above the Motława waterway. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.