Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transport in the economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Analiza statystyczna małych i średnich przedsiębiorstw w branży transportowej. Zawiera między innymi aspekty udziału tegoż sektora w wielkościach ekonomicznych takich, jak: PKB, zatrudnienie czy nakłady inwestycyjne. Przeprowadzono również analizę danych finansowych, a więc oceny płynności, rentowności i sprawności finansowej tych podmiotów.
Przedmiotem opracowania jest udział transportu w rozwoju gospodarczym świata i gospodarki narodowej, w produkcie krajowym brutto (PKB), a także konieczność rozwoju transportu warunkująca dalszy rozwój gospodarczy Polski.
Przedstawiono ewolucję logistycznej koncepcji transportu od modelu obojętnie logistycznego poprzez model symptomatycznie logistyczny aż do modelu skoncentrowanego logistycznie.
Omówiono główne cele polityki transportowej w warunkach gospodarki rynkowej oraz sposób traktowania jej celów.
Celem artykułu jest omówienie funkcji transportu w gospodarce oraz przedstawienie źródeł finansowania inwestycji w infrastrukturze transportu lądowego w najbliższych latach. Dla realizacji tak sformułowanego celu dokonano charakterystyki systemu transportu lądowego, przedstawiono udział w przewozach ogółem, a także zaprezentowano wielkość i strukturę przewozów ładunków transportem samochodowym i kolejowym według grup ładunków oraz stref odległości. Omówiono także przedsięwzięcia inwestycyjne w transporcie lądowym realizowane do 2020 r. według Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz przedstawiono źródła ich finansowania.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest prezentacja głównych utrudnień, jakie pojawiły się w transporcie drogą wodną Wisły, największego dotychczas ładunku ponadgabarytowego, przemieszczanego z Gdańska do Stalowej Woli. Autorzy przybliżają zagadnienia związane z żeglugą śródlądową oraz definicją ładunku ponadgabarytowego. Szczegółowo przedstawiają rozmieszczenie ładunku na środkach transportu i przebieg przemieszczania ładunku. Prezentują aspekty alternatywnych rozwiązań w transporcie tego ładunku. Następnie wskazują główne utrudnienia, które wystąpiły w transporcie największego ładunku ponadgabarytowego Wisłą.(abstrakt oryginalny)
Spełnienie oznaczonych obowiązków sprzedawcy związanych z wysłaniem przesyłki winno zabezpieczać jej dotarcie do miejsca przeznaczenia w stanie nie pogorszonym. Tym samym powstała w czasie przewozu szkoda w postaci ubytku, utraty lub uszkodzenia przesyłki nakazuje dokonanie ustaleń zmierzających do wskazania, czy szkoda jest następstwem okoliczności obciążających przewoźnika (art. 545 § 2 k.c.), czy też stanowi skutek nienależytego wykonania zobowiązań sprzedawcy. Pierwsza z tych sytuacji, analizowana wielokrotnie w piśmiennictwie powołanym na wstępie, nie będzie stanowiła przedmiotu bliższego zainteresowania. Główna uwaga skupiona zostanie wokół sytuacji drugiej. Przypomnijmy zatem te umowne obowiązki sprzedawcy, które związane są z wydaniem rzeczy kupującemu i przygotowaniem przesyłki do przewozu, a które mają decydujące znaczenie w analizie interesującego nas zagadnienia. (fragment tekstu)
8
Content available remote Zarządzanie procesem transportowym przez eksporterów i importerów
84%
1 stycznia 2011 r. weszły w życie Incoterms® 2010. Określają one podział między eksporterem i importerem obowiązków, kosztów oraz ryzyka związanego z dostawą towaru, a w konsekwencji decydują o zakresie zarządzania przez nich procesem transportowym. Przedmiotem analizy w tym artykule są wybrane aspekty transportowe formuł Incoterms® 2010. (fragment tekstu)
Rozwój transportu wewnętrznego jest uwarunkowany rozwojem całej firmy i jej dążeniem do osiągnięcia optymalnej pozycji na danym segmencie rynku. Optymalizacja procesów związanych z tą formą transportu może dać wymierne efekty w postaci dynamicznego realizowania obowiązków przypisanych danej komórce odpowiedzialnej za transport wewnątrz przedsiębiorstwa. W artykule zaprezentowano dane na temat tego rodzaju transportu, prezentując jego charakterystykę, podział, stosowane środki transportu oraz zwracając uwagę na rozwiązania informatyczne, które służą usprawnieniu całokształtu procesów transportowych i przyczyniają się do tego, iż ta sfera działalności firmy należy do najbardziej innowacyjnych. Za sprawą zastosowania terminali komputerowych, specjalnych skanerów oraz nadajników procesy logistyczne dotyczące transportu wewnętrznego realizowane są precyzyjnie i planowo oraz korzystają z pełni potencjału, jaki zapewnia dana firma. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera analizę rozwoju transportu w minionej dekadzie. Działalność tego sektora uległa znacznemu rozwojowi, co znalazło odzwierciedlenie w strukturze pracujących w Polsce oraz w strukturze PKB. Zwiększający się popyt na usługi transportowe doprowadził do wyraźnej dysproporcji między transportem samochodowym a pozostałymi gałęziami transportu. Wzrost przewozów samochodowych zarówno w transporcie pasażerskim, jak i towarowym uwarunkowany był m.in. wyraźną przewagą niższych, w stosunku do pozostałych systemów transportowych, kosztów korzystania z infrastruktury. (fragment tekstu)
Globalizacja gospodarki światowej jest nieuchronnym procesem, który c;ily czas powiększa swój obszar. Internacjonalizacja i udział danego kraju w międzynarodowym podziale pracy świadczą o jego sile na arenie międzynarodowej. Obecnie nie można już sobie wyobrazić kraju, który byłby w stanie funkcjonować samodzielnie. Normą jest, że do produkcji jednego produktu wykorzystuje się surowce z jednego kraju, a półprodukty i siłę roboczą z innego, przy czym często jest też tak, że aby taki produkt sprzedać, magazynuje sic go na terenie jeszcze innego kraju. System ten może jednak funkcjonować tylko opierając się na rozbudowanej sieci infrastruktury transportu. To dzięki niej skraca się czas i koszt dystrybucji towaru, co umożliwia funkcjonowanie koncernów o charakterze globalnym. Unia Europejska z biegiem czasu i wstępując na coraz wyższy stopień integracji staje się obszarem przypominającym jednolitą strukturę państwową. Jednak, aby osiągnąć ten poziom integracji, musiało upłynąć wiele lat trudnych negocjacji i kompromisów. Integracja europejska odegrała znaczną rolę również w rozwoju infrastruktury transportu. Zdając sobie sprawę z faktu, że transport jest strategiczną dziedziną gospodarki, bez której pełna integracja nie mogłaby mieć miejsca, UE dołożyła starań, aby na jej terenie powstała rozwinięta sieć infrastruktury transportowej. Konsekwencje istnienia takiej sieci mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne.(fragment tekstu)
Procesy integracyjne w Unii Europejskiej oraz globalizacja gospodarki światowej wymuszają działania w zakresie tworzenia, modernizacji oraz utrzymania różnych rodzajów transportu. Dotyczy to w szczególności polskiej gospodarki, która musi nadrabiać zaległości w działalności inwestycyjnej i wdrażaniu nowoczesnych technologii w zakresie metod transportowych. W artykule podjęto tematykę powiązania rozwoju transportu krajowego (szczególnie drogowego tak towarów jak i pasażerów) realizowanego przez podmioty gospodarcze na terenie Polski, z tempem rozwoju gospodarczego Polski w okresie po 1989 roku. Szczególnie uwzględniono przedział czasowy 2003-2010 tj. po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, w zakresie zmian w polskiej gospodarce przede wszystkim ilościowych tj. PKB, wartości dodanej, inwestycji, dochodów osobistych ludności, spożycia indywidualnego. Analizę przeprowadzono m.in. na podstawie danych opracowanych przez Główny Urząd Statystyczny i publikowanych w Rocznikach statystycznych oraz innych, tematycznych wydawnictwach z badań ciągłych i spisów powszechnych. W analizie zachodzących zmian uwzględniono terytorialne (wojewódzkie) ujęcie zagadnienia. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest gospodarcze znaczenie różnych aspektów komunikacji.
Postępująca globalizacja produkcji, powstawanie gospodarczych sieci powiązań i związane z nią łańcuchy dostaw powodują większe zapotrzebowanie na transport, a także wywołują określone wymagania jakościowe wobec realizacji procesu przemieszczania. W artykule zbadano zależności między poziomem dostępności transportowej regionów w Polsce a wartością bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W latach 2004-2009 najwięcej kapitału zagranicznego zainwestowano w województwach mazowieckim, dolnośląskim i śląskim, które charakteryzują się bardzo dobrą lub dobrą dostępnością transportową. Silną zależność wykazuje przyrost kapitału zagranicznego z dostępnością lotniczą w przewozach osób oraz dostępnością drogową i wielogałęziową w przewozach ładunków. Natomiast dla pozostałych rodzajów dostępności zależność można określić jako średnią.(abstrakt oryginalny)
W dniach 15-16 września 2005 r. w Centrum Kongresowym Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Naukowa TRANSLOG 2005. Celem konferencji było określenie znaczenia zintegrowanych łańcuchów transportowych dla współczesnej gospodarki oraz wskazanie działań koniecznych do ich tworzenia, promocji i rozwoju.
Według prognoz wzrost przewozów ładunków morzem oraz zmiany w ich strukturze rodzajowej wynikać będą z przewidywanego rozwoju gospodarki światowej, w tym szczególnie z szybkiego tempa wzrostu obrotów w międzynarodowej wymianie handlowej. W prognozowanym okresie postępować będzie kontynuacja nowoczesnych struktur technologicznych i wdrażanie aktualnych innowacji technicznych w systemach transportowych.
In the history of Poland after 1945, the functioning of the railway was one of the most important elements of everyday life - great migrations, modernity, commuting to work or holidays, military or employment. The largest transport in history was recorded by the state carrier at the end of the seventies. In reality, however, the activity of PKP was paid for by numerous compromises - outdated rolling stock, organizational structure and network in fact reflecting the beginning of the 20th century, the pursuit of electrification of almost all sections with a limited degree of motorization, mass transport and the abandonment of many potential customers. The aim of the article is to summarize the state of re-search and indicate questions that will allow to answer the question posed in the title. The inspiration came from the thesis of M. Jarząbek, expressed a few years ago, that the railway in this epoch from a symbol of modernity became an unwanted choice out of necessity.(original abstract)
Celem niniejszego opracowania jest omówienie rosnącego wpływu fuzji i przejęć na funkcjonowanie gospodarki światowej lat dziewięćdziesiątych na przykładzie sektora produkcji kolejowej i samochodowej. Podkreślone zostało wykorzystanie procesów w M&A jako metody skutecznego generowania zysku związanego z prowadzeniem biznesu w omawianych sektorach. W sposób pogłębiony ukazana została rola transportu w gospodarce, czynniki jego opłacalności branżowej, przyczyny przewagi konkurencyjnej wewnętrznej, tj. pomiędzy transportem drogowym a szynowym oraz zewnętrznej, tj. w stosunku do przewozów lotniczych. Dokonano przeglądu czynników wzrostu poszczególnych gałęzi transportu, ich powiązania z rozwojem gospodarczym państw europejskich, w tym Polski, a także przeprowadzono dyskusję na temat wskaźników opłacalności produkcji w branżach motoryzacyjnej i kolejowej. Opracowanie uzupełniają przykłady z dziedziny przemysłu kolejowego i samochodowego, ilustrujące omawiane procesy, a także pytania i hipotezy dotyczące przyszłości omawianych branż. (abstrakt oryginalny)
Our paper aims to analyse the hypothesis that locations with a higher Human Development Index (HDI) present lower rates of motorcycle use. For this we use an econometric model for 117 countries on five continents for the years 2013, 2015 and 2018. We assume that when a country reaches a higher level of development, its population is more likely to experience improvements in the quality of life, which also affects the quality of individual transportation, public transport and roads. Increases in income discourage the use of motorcycles, mainly due to their low safety and comfort features. Our results indicate that rates of motorcycle use in countries increase as HDI rises, before reaching a maximum point and then declining. Therefore, this evidence suggests that a certain degree of development discourages the use of this means of transport in favour of others. (original abstract)
Współcześnie transport żywych zwierząt gospodarskich jest rozpowszechniony i znacząco różni się od transportu dóbr materialnych. Jest on obciążony dużym ryzykiem narażenia zwierząt na stres, cierpienie ale również może doprowadzić do jego śmierci. Ryzyko podczas transportu wynika z kilku przyczyn, np.: reakcja stresowa podczas ładunku, warunki transportu, ograniczony dostęp do wody i paszy, zmienne warunków klimatyczne, hałas, czy wreszcie problemy z utrzymaniem postawy pionowej. Dlatego też pojawia się konieczność uregulowania prawnego problematyki organizacji transportu drogowego zwierząt gospodarskich już na szczeblu unijnym, co ma na celu ujednolicenie rozwiązań w tym zakresie. W ostatnich kilku latach akty prawne normujące powyższe zagadnienie zostały rozbudowane a przede wszystkim doprecyzowane. Nie bez znaczenia pozostają kwestie ekonomiczne transportowania zwierząt, w tym przede wszystkim jego koszty. Uwzględniając powyższe czynniki zapewnienie właściwego poziomu dobrostanu zwierząt podczas transportu jest istotnym zadaniem nie tylko posiadacza zwierząt gospodarskich, przedstawicieli przetwórstwa mięsa ale przede wszystkim właściwych organów państwa członkowskiego UE. Artykuł podejmuje próbę analizy wybranych rozwiązań prawnych w zakresie organizacji transportu zwierząt, jego kosztów oraz oceny tych regulacji. Całość rozważań zamykają wnioski końcowe. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.