Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transport insurance
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W warunkach obecnie funkcjonującej funkcjonalnej gospodarki przewozi się wiele materiałów niebezpiecznych. Jak w każdej działalności, dochodzi do wielu wypadków w ruchu drogowym i kolejowym. Indywidualna analiza wypadków przyczyniła się do tezy, iż potrzebni są specjaliści, pod nadzorem których powinny być transportowane materiały niebezpieczne. W artykule wskazano skalę wypadków komunikacyjnych z udziałem materiałów niebezpiecznych w ruchu drogowym i kolejowym. Omówiono status funkcjonowania doradcy ds. przewozu materiałów niebezpiecznych. W końcowej części przedstawiono ogólne założenia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla tej grupy zawodowej. (abstrakt oryginalny)
Okres transformacji w dziedzinie ubezpieczeń gospodarczych, ogólnie biorąc, należy ocenić pozytywnie. Wzrosła liczba zakładów ubezpieczeń zarówno w dziale I, jak i dziale II. Zanotowano większą podaż nowych, dotychczas nieznanych w kraju produktów ubezpieczeniowych. Zdecydowana większość zakładów ubezpieczeń funkcjonujących na polskim rynku odpowiada wszelkim wymogom w tym zwłaszcza kapitałowym zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej. Pozytywny obraz rozwijającego się rynku ubezpieczeń gospodarczych nie dotyczył ubezpieczeń rolnych. Nastąpiło całkowite załamanie się ubezpieczeń dobrowolnych w rolnictwie. W szczególny, a nawet dramatyczny sposób zanotowano spadek ubezpieczeń upraw, podstawowych zbóż, roślin okopowych, łąk i pastwisk, zwierząt gospodarskich oraz mienia ruchomego wchodzącego w skład gospodarstw rolnych. Powszechny zasięg zachowały tylko ubezpieczenia budynków w gospodarstwach rolnych i ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu posiadania i użytkowania gospodarstwa rolnego, dodać trzeba - ze względu na swój obowiązkowy charakter.(fragment tekstu)
Wszelkie rodzaje ubezpieczeń transportowych mają wspólny wyznacznik stanowiący o tym, że można je zakwalifikować do ubezpieczeń transportowych - tzw. ryzyko transportowe, czyli takie, które wiąże się z poruszaniem się środka transportowego, ładunków czy też pasażerów. Najważniejszy jest jednak nie sam rodzaj wykonywanego transportu, lecz w przypadku ubezpieczeń - ryzyko z tym związane. Zagrożenie jego wystąpienia powoduje konieczność zabezpieczenia się przed szkodą w substancji przesyłki.
W dobie współczesnej uzupełnieniem prawa przewozowego jest prawo ubezpieczeń transportowych. Nie ma w normalnym obrocie gospodarczym transportu bez ubezpieczenia. Obrót taki, przy którym następuje przerzut masy ładunkowej przy pomocy różnorodnych środków przewozowych, po prostu musi być ubezpieczony ze względu na występowanie licznych, specyficznych, masowo występujących ryzyk. Tylko w zupełnie wyjątkowych okolicznościach zainteresowani biorą na siebie ryzyka szkód, np. przy przewozie kontrabandy, towarów ściganych z urzędu, ale np. broń jest w wielu przypadkach dobrze ubezpieczona na czas przewozu(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ryzyko towarowe, które polega na niebezpieczeństwie utraty lub uszkodzenia towaru, zmiany jego ilości i jakości lub na konieczności poniesienia wydatków w celu zapobieżenia powstania lub zmniejszenia rozmiarów tego rodzaju strat.
W artykule przedstawione są dylematy związane z analizą współczynnika szkodowości (szkodowości), związanych z firmami które poszukują ochrony ubezpieczeniowej dla swojej floty pojazdów. Celem artykułu jest przedstawienie istoty czynników wpływających na wskaźnik szkodowość w ubezpieczeniach komunikacyjnych floty pojazdów, jego znaczenia i zastosowania. Dokładna historia szkodowa jest trudna do uzyskania. Często niechętny do wyjawienia wszystkiego jest sam klient, co wszystkim jest "na rękę", zwłaszcza w sytuacji, gdy rzetelna historia szkodowa tylko zwiększa wycenę składki za ryzyko. Na braku rzetelności korzystać mogą wszyscy. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie możliwości ubezpieczenia ładunków chłodzonych i mrożonych przewożonych drogą morską oraz omówienie charakterystycznych klauzul stosowanych w ubezpieczeniu tej grupy ładunkowej, przede wszystkim Institute Frozen Food Clauses oraz Institute Frozen Meat Clauses. Bazę do rozważań stanowi krótka charakterystyka rynku morskich przewozów ładunków chłodzonych oraz występujących na nim tendencji. W dalszej kolejności dokonano analizy najczęstszych przyczyn strat i szkód w transporcie ładunków chłodzonych, wskazując jednocześnie na ich szczególne wymagania w trakcie przewozu (temperatura, wilgotność itp.). (abstrakt oryginalny)
Ryzyko transportowe dotyczy wszystkich podmiotów w łańcuchu dostaw. Dla sprzedającego strata związana z utratą, uszkodzeniem lub opóźnionym wydaniem towaru może się wyrażać np. tym, że nie otrzyma należności przewidzianej kontraktem lub będzie zobligowany do zapłacenia kary umownej. Kupujący poniesie natomiast stratę, gdy np. nie wyprodukuje zamierzonej ilości dóbr (jeżeli towar miał być surowcem do ich produkcji) lub, co gorsza, zostanie zmuszony do wstrzymania produkcji (gdy np. poziom zapasów okaże się niewystarczający do jej kontynuacji), a to z kolei może być przyczyną opóźnień następnego ogniwa w łańcuchu wykonawczym (np. w postaci efektu domina). (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest krótka charakterystyka współczesnego piractwa morskiego, przeanalizowanie rodzajów ubezpieczeń którymi zagrożenia związane z piractwem mogą być objęte oraz krótka analiza problemów i wyzwań dla firm ubezpieczeniowych w związku z aktami piractwa. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest pokazanie możliwości wykorzystania mikroubezpieczeń w Polsce na przykładzie branży transportowej. W artykule zostały opisane mikroubezpieczenia (wraz z charakterystyką produktu). Pokazana również została sytuacja mikroprzedsiębiorstw, przedsiębiorstw z sektora MŚP oraz branży transportowej na rynku polskim. W artykule zaprezentowano przykład zastosowania mikroubezpieczenia jako produktu autocasco dla ciągników siodłowych. Artykuł nie przedstawia propozycji gotowego produktu ubezpieczeniowego, lecz ma stanowić przyczynek do dyskusji dotyczącej wykorzystania mikroubezpieczeń na rynku polskim.(abstrakt oryginalny)
Brytyjski Urząd Rzecznika ds. Usług finansowych zajmuje się rozwiązywaniem sporów pomiędzy konsumentami a ubezpieczycielami pojazdów mechanicznych przez ponad 25 lat. Zapewnia on bezpłatne usługi dla konsumentów i małych przedsiębiorstw dochodzących swoich roszczeń od ubezpieczycieli bądź też agentów ubezpieczeniowych. Podczas rozwiązywania sporów instytucja Rzecznika uprawniona jest do wydawania ostatecznej decyzji, która jest wiążąca dla ubezpieczyciela bądź brokera. Rzecznik może zasądzić nawet do 100,000 £ (110,000 euro) odszkodowania. Niniejszy artykuł nakreśla niektóre z kwestii wynikających z działalności Rzecznika ds. Usług finansowych w odniesieniu do ubezpieczeń pojazdów mechanicznych, zwracając szczególną uwagę na trudności wynikające z wypadków komunikacyjnych oraz problemów związanych z zabezpieczeniem naprawy bądź też rekompensatą wartości samochodu, który został uszkodzony lub też zniszczony podczas wypadku. Mam nadzieję, że ta kwestia spotka się z zainteresowaniem i wywoła w Polsce szerszą debatę na temat powołania systemu rozwiązywania sporów dotyczących wypadków komunikacyjnych, który stanowiłby reakcję na brak równowagi pomiędzy pozycją ubezpieczyciela a pozycją konsumenta.(fragment tekstu)
Początkowo pojęciem "ubezpieczenia transportowe" obejmowano tylko ubezpieczenie środka transportowego (casco) oraz przewożonego ładunku (cargo). Dopiero w wieku XX - w związku z rozwojem młodszych gałęzi transportu i komunikacji: transportu samochodowego oraz indywidualnej lokomocji, a także lotnictwa - rozwinęły się ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) za szkody wynikłe w związku z ruchem tych środków transportu i komunikacji, jak również ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NW) - w związku z ruchem tych środków. Ostatnio w międzynarodowej komunikacji samochodowej rozwija się nowe ubezpieczenie pt. " Assistance", zapewniające pomoc techniczną oraz medyczną w razie wypadku za granicą. Tak więc obecnie pojęcie "ubezpieczeń transportowych " ma szerszy zakres znaczeniowy, zgodny z tendencją rozwojową transportu i komunikacji.(abstrakt oryginalny)
Omówiono dokumenty ubezpieczeniowe (polisę ubezpieczeniową, certyfikat ubezpieczeniowy), ubezpieczenia morskie (statków morskich, ładunków, frachtu), ubezpieczenia w transporcie lądowym, ubezpieczenia lotnicze, ubezpieczenia kredytu w transakcjach handlu zagranicznego, ubezpieczenia należności celno-podatkowych.
Opracowanie ma na celu omówienie aspektów prawno-ekonomicznych umowy ubezpieczenia w kontekście działalności przewozowej i spedycyjnej. Zwrócono uwagę na konieczność dostosowania polskiego prawa ubezpieczeniowego w omawianym zakresie do regulacji Unii Europejskiej.
Zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody wyrządzone ruchem pojazdu mechanicznego oraz granice tej odpowiedzialności określono w rozdziale 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 09.12.1992 w sprawie ogólnych warunków obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów(abstrakt oryginalny)
Autor omawia przepisy polskiego kodeksu morskiego dotyczące ubezpieczeń generalnych. Wyjaśnia różnice między pojęciami "ubezpieczenie generalne" i "umowa ubezpieczenia generalnego". Przedstawiono także instrument kontroli stosowany w ubezpieczeniach angielskich tzw. Instytutową Klauzulę Klasyfikacyjną.
Celem artykułu jest zbadanie w jakim stopniu przedsiębiorstwa funkcjonujące w Polsce korzystają z ubezpieczeń przedmiotów w transporcie jako metody zarządzania ryzykiem związanym z przemieszczaniem towarów od dostawcy do nabywcy w kraju. W artykule skupiono uwagę na popycie na te ubezpieczenia w ujęciu ilościowym, analizując liczbę zakupywanych polis, oraz wartościowym, określając wydatki ponoszone na ten cel. Analizie poddano także odszkodowania, które wypłacane są firmom przez ubezpieczycieli z tytułu ubezpieczeń cargo. Dane liczbowe wykorzystane w niniejszym opracowaniu pochodziły ze źródeł wtórnych krajowych publikowanych w opracowaniach: Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) i Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W artykule wykorzystano także informacje pochodzące z literatury przedmiotu oraz czasopism naukowych i branżowych. Zakres czasowy badań obejmował lata 2004-2014. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje ciekawą problematykę, związaną z funkcjonowaniem ubezpieczeń satelitarnych. Określono w nich zakres tych ubezpieczeń oraz poddano analizie podstawowe grupy ubezpieczeń satelitarnych, występujących na światowym rynku ubezpieczeniowym. (fragment tekstu)
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego likwidacja szkód komunikacyjnych jest taka trudna i konfliktogenna. Co wpływa na wysokość odszkodowań oraz jakie znaczenie odgrywają ogólne warunki ubezpieczenia w zakresie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. W treści opracowania przedstawiono także podstawowe problemy związane z kalkulacją kosztów naprawy pojazdów uszkodzonych w wypadkach.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.