Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 600

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transport policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
Artykuł stanowi omówienie koncepcji miasta piętnastominutowego. Immobilność i izolacja społeczna wywołana sytuacją pandemiczną była impulsem do poszukiwania nowych zasad organizacji przestrzeni i kierunków rozwoju miast. Jedną z odpowiedzi była koncepcja miasta piętnastominutowego, która zyskała dużą popularność dzięki wskazaniu jej przez władze Paryża. Miasto piętnastominutowe ma stanowić nie tylko najlepszą odpowiedź na wyzwania zrównoważonego rozwoju, ale również w optymalny sposób zapewniać odporność. Artykuł prezentuje ewolucję od idei zaprezentowanej przez w debacie publicznej do koncepcji badawczej. Miasto piętnastominutowe prezentowane jest także w odniesieniu do innych koncepcji urbanistycznych. (abstrakt oryginalny)
Drogowy transport jest najchętniej wykorzystywaną gałęzią transportu służącą do zarobkowego przemieszczania osób i rzeczy. Pomimo znacznego rozdrobnienia polskich przedsiębiorstw transportu drogowego branża ta zachowuje dominującą pozycję gospodarczą, wypracowując ponad 6,5% PKB. Wewnątrzunijne uregulowania, w ramach których działają polskie podmioty transportu drogowego, pozwalają na skuteczne konkurowanie na wspólnotowym rynku przewozowym. Od 1 maja 2004 roku, tj. od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, unijne wymagania w zakresie podejmowania i wykonywania zawodu przewoźnika drogowego stały się obowiązujące. Jednym z wymogów, który musi spełnić przedsiębiorca wykonujący transport drogowy, jest posiadanie koniecznych kompetencji zawodowych. Certyfikat Kompetencji Zawodowych jest dokumentem potwierdzającym posiadanie przez przewoźnika kwalifikacji i wiedzy niezbędnych do podjęcia i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Wysoki poziom kwalifikacji zawodowych zarządzającego transportem ma bezpośredni wpływ na zwiększenie społeczno-ekonomicznej skuteczności sektora transportowego.(abstrakt autora)
Główne zmiany zachodzące zarówno w europejskich łańcuchach podaży, jak i systemach dystrybucji są związane z zanikiem granic pomiędzy gospodarkami poszczególnych krajów. Poszukiwane są przede wszystkim rozwiązania problemów transportowych na poziomie regionalnym lub transkontynentalnym, a nie lokalnym bądź krajowym. Warunkiem zaistnienia na rynku paneuropejskim jest integracja działań z partnerami. Zmiany w systemie społecznym i gospodarczym krajów Unii Europejskiej wymagają nowej kategorii pracowników zdolnych do podejmowania zadań, jakie wynikają z dokonujących się i już dokonanych przeobrażeń w gospodarce, szczególnie w przemyśle i obrocie towarowym, w którym transport spełnia podstawową rolę. W polityce transportowej UE podkreśla się wyraźnie, że jednym z najważniejszych zadań na najbliższe lata staje się wypracowanie takiego systemu kształcenia i doskonalenia kadr transportowych, który byłby adekwatny do standardów międzynarodowych i jednocześnie odpowiadałby oczekiwaniom praktyki gospodarczej. Ważne jest również, aby system ten był układem elastycznym, dostosowującym się do zmian zachodzących na międzynarodowym rynku transportowym. (fragment tekstu)
Rozwój sieci transportowych w Polsce stymulowany jest w ramach polityki spójności UE i polityki transportowej państwa przez wsparcie finansowe europejskich funduszy strukturalnych i Funduszy Spójności oraz środki pochodzące z budżetu centralnego, budżetów poszczególnych województw oraz budżetów lokalnych.(fragment tekstu)
W ostatnich latach (a zwłaszcza w pierwszym okresie po transformacji gospodarki) transport kolejowy w Polsce systematycznie tracił swoją pozycję rynkową na rzecz innych rodzajów transportu. Kolej przegrywa walkę konkurencyjną przede wszystkim z transportem drogowym, a ostatnio również z transportem lotniczym. W efekcie rodzi się model systemu transportowego opartego na indywidualnej motoryzacji, przewozach autobusowych oraz na wykorzystaniu samochodów ciężarowych. W latach 1990-2005 nastąpił wzrost pracy przewozowej w transporcie samochodowym o 174%, przy równoczesnym spadku pracy przewozowej w transporcie kolejowym o 37%. Masowa komunikacja samochodowa (prywatna i publiczna) przyczynia się bezpośrednio do wystąpienia takich zjawisk, jak: kongestia, zanieczyszczanie powietrza, efekt cieplarniany, hałas, dewastacja dróg kołowych. Koszty zewnętrzne obciążają gospodarkę kraju w wysokości około 6% PKB. Koszty te w około 95% są generowane przez transport drogowy. Obniża to w znaczący sposób potencjał gospodarczy kraju. (fragment tekstu)
8
Content available remote Znaczenie zawodności rynku oraz roli państwa w polityce transportowej
100%
W warunkach osłabienia gospodarki szczególne znaczenie przywiązuje się do warunków, jakie powinny istnieć, aby była ona efektywna, oraz do zakresu interwencji państwa na rynku. W prezentowanym artykule przeanalizowano istotę efektywności rynku oraz warunków jego zawodności ze szczególnym uwzględnieniem rynku usług transportowych. Analiza pozwoliła stwierdzić, że ingerencja państwa na rynku usług transportowych jest elementem warunkującym jego efektywny pod względem ekonomicznym oraz sprawiedliwy społecznie rozwój. (abstrakt autora)
Miasta europejskie stoją przed poważnymi wyzwaniami związanymi z gwałtownym rozwojem, w szczególności spowodowanym intensywnym wzrostem mobilności ludności miejskiej. Sytuacja ta dotyczy wielu aglomeracji miejskich, w tym Warszawy, która ze względu na swoje położenie na przecięciu dwóch transeuropejskich korytarzy transportowych stanowi ważny punkt pod względem transportowym. Z powodu licznych oraz wieloletnich zaniedbań istnieje pilna potrzeba modernizacji i rozbudowy infrastruktury transportowej służącej powiązaniom Warszawy z innymi aglomeracjami miejskimi, jak również zadbaniem o odpowiednią sieć połączeń w obrębie miasta i jego przedmieść. W artykule przedstawiono charakterystykę transportową Warszawy, jak również podstawowe dokumenty strategiczne związane z polityką transportową tego miasta. Opisano pokrótce założenia tych dokumentów oraz cele jakie stoją przed władzami Warszawy, tak aby rozwój polityki transportowej był prowadzony zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i wpływał na zwiększenie jakości życia jej mieszkańców. (abstrakt oryginalny)
10
100%
Cele wspierające ogólny cel polityki transportowej Szwecji to triada cech: zdrowie, bezpieczeństwo i ochrona środowiska. Zgodnie z tym, system transportowy, jego budowa, działanie i wykorzystanie będą dostosowane do zmniejszenia ofiar śmiertelnych i poważnych wypadków. Ponadto będzie wkładem do osiągnięcia celów jakości środowiskowej i lepszego stanu zdrowia. Jednym z założeń jest uniezależnienie taboru samochodowego od paliw kopalnych w perspektywie do 2030 r. Transport publiczny jest ważnym środkiem realizacji celów polityki transportowej, dlatego w dokumentach istotny nacisk kładzie się na wzmocnienie transportu publicznego, co pozwoli na osiągnięcie zrównoważonego rozwoju. W raporcie krajowym dla Organizacji Narodów Zjednoczonych Szwecja5 postuluje, aby osiągnąć najlepsze możliwe wyniki, transport publiczny musi być dostosowany do zmian zachodzących w społeczeństwie. (fragment tekstu)
11
Content available remote Inteligentne systemy transportowe w świetle europejskiej polityki transportowej
100%
Transport jako podstawa rozwoju społeczno-gospodarczego determinuje realizację polityki spójności społecznej i ekonomicznej oraz konkurencyjność gospodarki. Na sektor transportu (usługi oraz produkcję środków transportu) przypada około 7% unijnego PKB i 5% całkowitego zatrudnienia w 27 krajach UE. Niestety ten dział gospodarki odpowiedzialny jest też za straty związane z jego silnym degradacyjnym wpływem na środowisko i licznymi nieprawidłowościami w jego rozwoju, utrudniającymi zaspokojenie rosnących potrzeb przewozowych. Straty te leżą u źródła polityki zrównoważonego rozwoju transportu, której podstawowe kierunki zostały określone w Białej Księdze "Europejska polityka transportowa do 2010 r. - czas na decyzje" z 2001 roku. Niestety od tego czasu niewiele z postulatów w niej przedstawionych udało się wdrożyć.(fragment tekstu)
12
Content available remote Polityka transportowa Słupska i Ustki w kontekście koncepcji Dwumiasta
100%
W artykule omówiono problem realizacji polityki transportowej Słupska i Ustki w świetle założeń porozumienia w sprawie Dwumiasta. Zostało ono podpisane przez władze samorządowe obu miast w 2003 roku. Jednym z zapisanych w nim postanowień jest prowadzenie wspólnej polityki transportowej oraz poprawa komunikacji. Oprócz przedstawienia sytuacji transportowej przeprowadzono również analizę wybranych dokumentów strategicznych, dotyczących rozwoju obu miast pod kątem projektów i inwestycji związanych z polityką transportową Dwumiasta. Zaprezentowano też koncepcje dotyczące perspektyw rozwoju transportu w województwie pomorskim oraz w kraju, które mogą wpłynąć na sytuację komunikacyjną w Słupsku i Ustce. Na zakończenie podjęto próbę wskazania najistotniejszych przedsięwzięć wykonanych w tym zakresie w obu miastach przez 14 lat funkcjonowania Dwumiasta, a także tych kluczowych inwestycji, które wciąż oczekują na realizację. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono genezę idei wolnego dostępu do rynku w sektorze kolejowym Wspólnoty Europejskiej, koncepcję tras o wolnym dostępie do infrastruktury kolejowej dla przewozów towarowych oraz możliwości jej wdrożenia.
14
Content available remote Transport miejski w polityce transportowej Unii Europejskiej
100%
Od ponad pięćdziesięciu lat kierunki rozwoju transportu w Unii Europejskiej wyznacza wspólna polityka transportowa ugrupowania. Założenia programowe dla transportu są ogłaszane przez Komisję Europejską w postaci zielonych, niebieskich i białych ksiąg, przy czym te ostatnie wyznaczają ramy regulacyjne. W ogólnej polityce transportowej UE mieści się także transport miejski. Podlega on ogólnej strategii zrównoważonego rozwoju oraz nowej kulturze mobilności w miastach zgodnie ze światowymi tendencjami. Założenia strategiczne dla transportu w miastach w dużym stopniu oparte są na potrzebie usuwania przeszkód mobilności społecznej, promocji alternatywnej dla samochodów osobowych formy przemieszczania się oraz ograniczenia kosztów zewnętrznych transportu w miastach. W artykule przedstawiono główne dokumenty określające aktualnie prowadzoną politykę transportu miejskiego Unii Europejskiej.(fragment tekstu)
Przedmiotem badań jest analiza rozwoju polskiego sektora transportu w latach 1990- 2015 oraz określenie perspektyw jego dalszego rozwoju. Celem badań jest próba sformułowania głównych kierunków rozwoju polskiego sektora transportu w tym okresie oraz wskazanie podstawowych zmian, jakie nastąpiły w obszarze jego funkcjonowania - tak w sferze realnej, jak i regulacyjnej, a także dokonanie ich oceny. Nakreślono również perspektywy dalszego rozwoju transportu oraz wskazano działania konieczne do stymulowania pożądanych zmian w tym sektorze. W badaniach wykorzystano głównie metody jakościowe, które pozwalają na szerszą, wielopłaszczyznową charakterystykę i analizę przedmiotu badania oraz bardziej dogłębne poznanie i zrozumienie procesów i zjawisk zachodzących w transporcie oraz mechanizmów jego funkcjonowania i rozwoju. Szczególne znaczenie miała w tym zakresie metoda retrospektywna. Na podstawie przedstawionych w treści opracowania wyników badań zawarto w podsumowaniu główne wnioski.(abstrakt autora)
Autor przedstawił historię negocjacji UE i krajów Europy Środkowo Wschodniej dotyczącą polityki transportowej. Omówiono wielkość pomocy finansowej i scenariusze projektów, które mają poprawić komunikację w tym zaniedbanym regionie.
17
100%
Artykuł prezentuje wyniki badań dotyczące przesunięć modalnych jako elementu wsparcia dla mobilności w przestrzeni transportowej Unii Europejskiej. Autorzy artykułu koncentrują się szczególnie na sektorze TSL (transport, spedycja, logistyka), prezentując dane dotyczące analizy zmian struktury gałęziowej w odniesieniu do transportu lądowego towarów, krajowego transportu towarowego, transportu towarowego w UE oraz relacji przewozów samochodowych krajowych do międzynarodowych w latach 2010-2015. Struktura gałęziowa oraz udział procentowy różnych rodzajów transportu w całkowitej liczbie tonokilometrów nie zmieniają się w UE radykalnie z roku na rok i obecnie (dane za rok 2015) udział ten wynosi: 50,6 proc. - transport drogowy, 32,7 proc. - morski, 12,3 proc. - kolejowy, 4,3 proc. - żegluga śródlądowa i 0,1 proc. - transport lotniczy. Z badań i obserwacji wynika konkluzja, że zmiany gałęziowe transportu stanowią istotne wyzwanie dla rozwoju przestrzeni transportowej UE.(abstrakt oryginalny)
Po latach zaniedbań infrastruktury transportowej w Polsce, w tym śródlądowych dróg wodnych, dzięki polityce transportowej UE powstała szansa na przywrócenie drogom wodnych ich parametrów, a żegludze śródlądowej pozycji, która umożliwiłaby łagodzenie dotychczasowych negatywnych skutków rozwoju transportu przejawiającego się wyraźną dominacją transportu samochodowego, zarówno w przewozach ładunków jak i pasażerów. W tym kontekście zaskoczeniem dla rzeszy zaangażowanych w ten proces osób było pominięcie polskich śródlądowych dróg wodnych w nowej koncepcji sieci bazowej TEN-T, pozbawiające drogi wodne środków z funduszy TEN-T na realizację rozpoczętych już i często bardzo zaawansowanych prac nad ich rewitalizacją. Należy mieć nadzieję, że decyzje dotyczące TEN-T skłonią do refleksji nad dotychczasową polityka transportową w Polsce i w miejsce deklaracji o zrównoważonym rozwoju stworzone zostaną szanse dla rozwoju śródlądowych dróg wodnych, których znaczenia w zrównoważonym rozwoju nie tylko transportu, ale całej gospodarki nie sposób przecenić.(abstrakt oryginalny)
Artykuł odnosi się do nowej polityki transportowej UE, w której zmienione zostały zasady funkcjonowania sieci TEN-T. Sieć transportowa składać ma się z sieci bazowej i kompleksowej. Zielone korytarze są nową koncepcją realizacji polityki transportowej UE. Zasady realizacji tej koncepcji są jeszcze w fazie dyskusji. Wybór korytarzy uznanych za bazowe może wiązać się z wydzieleniem specjalnych środków finansowych na ich rozwój, ale też wiąże się z ryzykiem ponoszenia wyższych kosztów związanych ze spełnianiem wymogów "zazieleniania". Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie efekty miałoby przyznanie statusu zielonych korytarzy szlakom transportowym przechodzącym przez terytorium Polski, tym bardziej, że dotychczas nie zaobserwowano znaczącego zaangażowania w tę problematykę. W referacie podkreślono potrzebę uwzględnienia w koncepcji zielonych korytarzy pełnej integracji wszystkich elementów sieci transportowej, w tym specyfiki regionów o słabiej rozwiniętej infrastrukturze. Szczególną uwagę zwrócono na niedociągnięcia sektora transportowego w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono prowadzone w Katedrze Międzynarodowych Organizacji Gospodarczych SGH tematy badawcze opracowywane w ramach tematu: Procesy integracji gospodarczej i politycznej w ramach Uniii Europejskiej.
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.