Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 92

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Turystyka kulinarna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
100%
Kuchnia włoska opiera się na produktach świeżych i łatwodostępnych z dodatkiem dużej ilości świeżych warzyw i przypraw. Cechuje ją także przystępność w wykonaniu, choć bywa czasochłonna. Dania przygotowywane są według starych, tradycyjnych receptur, co wpływa na różnorodność potraw i włoski charakter dań. Celem badania było pokazanie, na które dania regionalne istnieje popyt wśród polskich turystów, a które są preferowane przez mieszkańców Włoch przebywających w regionie Marche. Próba badawcza objęła 225 osób narodowości polskiej (w 2018 roku) i 125 osób narodowości włoskiej (w 2017 roku). Bada-nie zostało przeprowadzone z wykorzystaniem formularza ankiety w języku polskim i włoskim. Ulubionym daniem polskich respondentów okazała się pizza, a włoskich vincisgrassi, brodettooraz passatelli. Z win zaś Verdicchio di Jesi, Rosso Conero i Rosso Piceno. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było poznanie motywów uczestnictwa respondentów w turystyce kulinarnej, stopnia rozpoznawalności szlaków kulinarnych zrzeszonych w konsorcjum "Polskie Szlaki Kulinarne" i czynników decydujących o ich wyborze. Dlatego podjęto próbę odpowiedzi na następujące pytania problemowe: Jaka jest specyfika turystyki kulinarnej? Czy turyści są zainteresowani turystyką kulinarną? Jakie programy kulinarne zachęcają ich do odbywania podróży kulinarnych? Jaka jest rozpoznawalność szlaków kulinarnych? W opracowaniu wykorzystano dane wtórne i pierwotne. Głównym źródłem informacji był materiał badawczy zebrany z wykorzystaniem metody sondażu diagnostycznego według standaryzowanego kwestionariusza ankiety. Badania empiryczne zostały przeprowadzone w 2019 roku i objęto nimi 118 turystów. W artykule wykorzystano również publikacje naukowe, raporty, dane statystyczne i strony internetowe. Z przeprowadzonej analizy wynika, że możliwość zakupu produktów tradycyjnych i regionalnych w odwiedzanych obiektach była czynnikiem najsilniej motywującym do skorzystania z oferty szlaków kulinarnych. (abstrakt oryginalny)
Wzajemne oddziaływanie na siebie gastronomii oraz turystyki, a także dynamiczny wzrost zainteresowania kulinariami przekłada się na wzrost znaczenia kuchni regionalnej w rozwoju rynku turystycznego. Dania kuchni śląskiej, obok specyficznej gwary, tradycyjnych strojów oraz zwyczajów, stanowią jedną z charakterystycznych cech tego regionu. Za problem badawczy przyjęto więc rolę kuchni śląskiej w rozwoju regionu w aspekcie jego atrakcyjności turystycznej. Celem głównym było zbadanie, czy kuchnia regionalna zaspokaja potrzeby samych mieszkańców i tym samym może stanowić przyczynę odwiedzania województwa śląskiego przez turystów. Weryfikację założeń zrealizowano z wykorzystaniem badania ankietowego na obszarze Śląska. Kluczowym przedmiotem dokonanych badań empirycznych była ocena kuchni regionalnej w aspekcie jej dostępności w lokalach gastronomicznych, źródeł informacji o oferowanych daniach oraz postrzegania kuchni śląskiej. Zadaniem uzyskanych wyników było wskazanie aktualnego kierunku planowania i wdrażania strategii promocyjnej Śląska.(abstrakt autora)
4
Content available remote Pierniki jako element potencjału turystyki kulinarnej Torunia
80%
W opracowaniu przedstawiono pierniki w ofercie turystycznej Torunia. Wykazano, że toruńskie ciastka korzenne stanowią potencjał turystyki kulinarnej miasta. Opisano historię pierników w Europie, w tym w Polsce. Ukazano historię pierników toruńskich na przestrzeni wieków. Szczegółowo zaprezentowano powstanie i rozwój Fabryki Cukierniczej "Kopernik S.A.". Zestawiono atrakcje turystyczne Torunia związane z piernikarstwem: Żywe Muzeum Piernika, Muzeum Toruńskiego Piernika, Święto Piernika, szlak po "Piernikowym Mieście". (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Kuchnia narodowa w turystyce kulinarnej Niemiec
80%
Współczesne zainteresowanie turystów kuchnią narodową odwiedzanego przez nich państwa prowadzi do ożywienia wszelkiego rodzaju usług turystycznych, a tym samym stanowi istotny czynnik rozwoju lokalnego i regionalnego. Kuchnia niemiecka przez swoją różnorodność przyciąga turystów z całego świata, a każdy region pozwala odkryć nowe potrawy różniące się nie tylko wyglądem, ale również smakiem, aromatem a przede wszystkim sposobem przyrządzania, co daje im oryginalność i niezwykłą siłę przyciągania turystów. Rozwijająca się przez lata turystyka kulinarna dziś stanowi podporę całej branży turystycznej, a Niemcy doskonale zdali sobie z tego sprawę i położyli duży nacisk na promocję swoich regionów za pomocą kuchni. Niepowtarzalny klimat niemieckich zakątków przyciąga turystów z innych krajów i pozwala na coraz to szerszą promocję turystyki kulinarnej za pomocą udziału w rozmaitych wydarzeniach gastronomicznych, przemierzając szlaki kulinarne promujące żywność i napoje czy zwiedzanie muzeów prezentujących wybrane elementy dziedzictwa kulinarnego Niemiec. Celem pracy jest ukazanie potencjału kuchni narodowej i jego wykorzystania w rozwoju turystyki kulinarnej Niemiec. Do przygotowania opracowania zastosowano badania niereaktywne (no-reactive research) - metodę analizy treści (content analysis), w których wykorzystano dane wtórne pochodzące z literatury przedmiotu i technikę obserwacji uczestniczącej podczas wizyty studyjnej na terenie Niemiec w 2016 r. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Na szlaku "królowej śląskich zup"
80%
Przedmiotem niniejszego opracowania jest wodzionka - jedna z charakterystycznych zup śląskich, która w ostatnich kilku latach stała się kulinarną atrakcją Górnego Śląska. Zupa ta, mająca wiele lokalnych odmian, doczekała się swojego przeboju, felietonów w prasie oraz w Internecie, programów kulinarnych, festynów itd., co niewątpliwie przyczynia się do promocji tak samej potrawy, jak i odkrywania dziedzictwa kulinarnego tego regionu, z którym jest utożsamiana. Materiał, który stał się podstawą analizy, pochodzi z dwóch źródeł: zastanych (literatura przedmiotu, w tym również archiwalna, materiały internetowe) i wywołanych (wywiady przeprowadzone w latach 2007-2017 z mieszkańcami dwóch województw: opolskiego i śląskiego). (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie problematyki "kresowości" włączonej do programu rozwoju zagrożonego degradacją regionu. Hipoteza badawcza zakłada, że dzięki przyjęciu do realizacji takiej polityki nie tylko przywrócono tradycje historyczno-kulturowe ziemi lubaczowskiej, lecz także zanotowano znaczące sukcesy w obszarze działalności społeczno-ekonomicznej. (fragment tekstu)
Niniejsza praca ma na celu przedstawienie uwarunkowań rozwoju turystyki kulinarnej na Podkarpaciu poprzez prezentację Szlaku Kulinarnego Podkarpackie Smaki. (fragment tekstu)
Podróże kulinarne mogą być realizowane dosłownie poprzez wyjazd do innego miejsca i poznawanie jego kultury, także kulinarnej. Mogą być także metaforą wykorzystywaną w materiałach reklamowych czy budowaną w recenzjach kulinarnych dla przedstawienia oferty lokalu gastronomicznego. Komunikowanie jedzenia i restauracji w kategoriach podróży zostaje w artykule omówione na przykładzie tekstów (reklamowych i recenzji) o lokalach warszawskich. Można wyróżnić trzy kierunki takich podróży: zagraniczny/ egzotyczny, tradycyjnie polski i warszawski. Podróże zagraniczne to możliwość skosztowania lokalnej kuchni, zapoznania się z regułami jedzenia oraz elementami kultury (sztuka ludowa, język, muzyka, ubrania). Podróże tradycyjnie polskie z kolei zabierają konsumentów do świata znanych smaków, często w nowoczesnej odsłonie, i atmosfery góralskiej chaty czy wiejskiej gospody. Podróże warszawskie to możliwość skosztowania lokalnej kuchni, ale także dostępność miejsc modnych i znanych. Konsumenci zabierani w te podróże otrzymają obietnice nie tylko doświadczeń kulinarnych, ale także różnorodnych doświadczeń kulturowych. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Raport dotyczący turystyki kulinarnej
80%
Jednym z celów prezentacji w Poznaniu jest przedstawienie formalnego i akceptowanego pojęcia turystyki kulinarnej oraz pokazanie, w jaki sposób może być wykorzystana, by ożywić rozwój gospodarczy w Polsce. Celem drugorzędnym dyskusji na temat turystyki kulinarnej jest motywowanie szefów kuchni, aby używali lokalnie pozyskiwanych produktów i je promowali. (abstrakt i tekst został przetłumaczony przez pracowników Zespołu Nauczania Języków Obcych AWF w Poznaniu)
Culinary trails have developed in response to the increasingly common trend of eating out due to changing lifestyles in communities. Travelling inspired by cooking is an interesting phenomenon in Polish tourism. Healthy food and exploration of new culinary regions is increasingly often becoming an important reason for travelling. The aim of the article is to present the definition of culinary tourism in the light of scientific literature and to indicate examples of products of this tourism in Poland. Another aim of the article is to present the essence of culinary tourist trails and show selected examples based on our own study. The second part of the article includes an analysis of the results of our study based on a questionnaire survey conducted on a group of 300 respondents. The summary includes conclusions from the study.(author's abstract)
12
80%
Opracowanie miało na celu ukazanie bogactwa kulinarnego regionu Górnego Śląska wraz ze Śląskiem Cieszyńskim. Każdą z omówionych, czy wymienionych potraw, jak i wskazane produkty spożywczych można zakupić na tym terenie. Warto może więc stworzyć unię wyrobów śląskich, z identyfikacją wizualną i gwarancją jakości. W przyszłości mogłaby ona przybrać formę szlaku. Niewątpliwie mógłby on stanowić doskonałe uzupełnienie istniejącego Szlaku Zabytków Techniki, budując zarówno pozytywny wizerunek Śląska oraz służąc zachowaniu tak bogatego na tych terenach dziedzictwa kulinarnego. (fragment tekstu)
13
61%
Tradycje kulinarne danego regionu są zróżnicowane pod względem stosowanych surowców i dodatków, oraz technologii przyrządzania potraw i napojów. Kuchnia regionalna Pomorza i Kaszub oraz tradycyjne potrawy i produkty kulinarne są wykorzystywane jako atrakcje turystyczne. Kuchnia regionalna jest zatem dobrym sposobem promocji innych walorów turystycznych, zarówno przyrodniczych jak i kulturowych Pomorza. W tym regionie organizowane są liczne imprezy folklorystyczne oraz święta kulinarne, które są związane z promocją kuchni regionalnej. Tworzy się również szlaki kulinarne. Wszystkie te działania doskonale promują region, kształtują jego pozytywny wizerunek oraz wpływają podniesienie jego atrakcyjności turystycznej. W pracy postawiono hipotezę, że mieszkańcy jednego regionu Polski, pomimo coraz większego zainteresowania kuchnią regionalną, w stopniu niewystarczającym posiadają wiedzę na temat potraw regionalnych innego regionu Polski. Celem pracy była ocena przez mieszkańców Śląska znajomości kuchni Kaszub i Pomorza. Region Pomorza i Kaszub jest postrzegany przez mieszkańców Śląska jako region atrakcyjny turystycznie oraz kulinarnie. Kuchnia cieszy się średnią popularnością wśród mieszkańców Śląska. 43% ankietowanych nigdy nie próbowało tradycyjnych dla tego regionu produktów i potraw, a 53% badanych nigdy nie brało udziału w żadnej imprezie folklorystycznej związanej z kuchnią regionalną. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest analiza możliwości wykorzystania nowoczesnych mediów, opartych na e-technologiach, do promocji żywności tradycyjnej, tradycyjnych i regionalnych produktów kulinarnych, jak również miejsc i wydarzeń z nimi związanych. (fragment tekstu)
15
61%
W niniejszym opracowaniu zaprezentowano fragment wyników badań będący częścią projektu realizowanego w ramach badań własnych Wydziału Turystyki i Rekreacji Szkoły Głównej Turystyki i Rekreacji, którego celem była ocena potencjału kuchni regionalnych i żywności tradycyjnej w Polsce w kontekście wykorzystania go jako czynnika rozwoju regionalnego. Celem badania zaprezentowanego w niniejszym opracowaniu było pozyskanie informacji od różnych grup respondentów na temat wpływu kulinariów regionalnych na rozwój regionalny. (fragment tekstu)
16
Content available remote Potencjał rozwoju turystyki kulinarnej w Korei Południowej
61%
Obserwowana ostatnio promocja kultury koreańskiej, a w konsekwencji i kulinariów dzięki m.in. filmom i dramom powoduje wzrost zainteresowania tą częścią świata, tym bardziej, że turystyka kulinarna, jest jednym z najmodniejszych obecnie trendów w turystyce. Kuchnia koreańska, podobnie jak w przypadku każdego innego regionu na świecie, jest związana z warunkami geograficznymi. Różnorodny klimat oraz długa i burzliwa historia sprawiły, że koreańskie potrawy różnią się od siebie, zależnie od regionu. Kuchnia koreańska uważana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. W celu pozyskania informacji dotyczących postrzegania koreańskiej kuchni przez turystów przeprowadzono badania ankietowe. Grono respondentów stanowiło 160 turystów zagranicznych przebywających w Porto (w Portugalii), w tym 82 kobiety (51%) i 78 mężczyzn (49%). Zakres kwestionariusza ankiety, poza pytaniami składającymi się na charakterystykę społeczno-demograficzną respondentów, obejmował kwestie znajomości kuchni koreańskiej: dań i składników, walorów smakowych, oceny stopnia opanowania wiedzy na temat kulinariów itp. Wyniki ankiety pokazały, że koreańska kuchnia nie została jeszcze dobrze rozpoznana przez turystów, zaledwie około 13% osób potrafiło wymienić choć jedną potrawę kuchni koreańskiej. Posiada ona potencjał rozwoju jako kuchnia etniczna i magnes dla turystów kulinarnych, zwłaszcza, że jest intensywnie promowana. (abstrakt oryginalny)
W publikacji wykorzystano metodę badawczą zwaną "desk research", bazującą na analizie polskiej i zagranicznej literatury, artykułów oraz stron internetowych organizacji skupiających swoją działalność na tematyce wina, takich jak International Wine & Spirit Research (IWSR), Assembly of European Wine Regions (AREV), Polski Instytut Winorośli i Wina, Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarzy, licznych forach internetowych oraz zastosowano metodę sondażu diagnostycznego. Artykuł podzielono na części. Pierwsza jest wprowadzeniem objaśniającym oraz terminologicznym do zagadnienia turystyki winiarskiej, która stanowiąc formę turystyki kulturowej sensu stricte tworzy bardzo elitarną formę realizowania potrzeb związanych z szeroko pojętą podróżą oraz kulturą podróżowania. W drugiej wskazano także na uwarunkowania i kierunki rozwoju turystyki winiarskiej w Polsce, poddano [za Bosak 2013] krytycznej analizie model docelowy komercyjnej uprawy winorośli i produkcji wina w Polsce, przedstawiono zestawienie silnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń rynkowych (tabela 1.). Takie wyliczenie plusów i minusów pozwoliło rozjaśnić obraz ogólnej sytuacji polskiego winiarstwa oraz szans jego rozwoju. Natomiast w trzeciej części, w celu zbadania atrakcyjności szlaku winnic w regionie zielonogórskim, przeprowadzono badania metodą sondażu diagnostycznego pośród 60 przypadkowo spotkanych osób, na terenie województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Badania empiryczne umożliwiły poznanie opinii przypadkowo zbadanych osób na temat atrakcyjności oferty turystyki winiarskiej w regionie zielonogórskim, wydarzeń z nią związanych oraz poziomu promocji. (abstrakt oryginalny)
Dawne tradycje kulinarne są doskonałym przykładem niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polski, które współcześnie odgrywają niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków oraz tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół - biesiadujących ze sobą przy wspólnym stole i to zarówno tym codziennym, jak i świątecznym. Turystyka kulinarna jest postrzegana jako atrakcyjna propozycja spędzania czasu wolnego przez cały rok. Podróżując po regionach i subregionach etnograficznych Polski poznajemy mieszkających w nich ludzi, a także ich wielopokoleniowe dziedzictwo kulinarne. Doskonałą podstawą do tworzenia kulinarnych produktów turystycznych są również praktyki kulinarne związane z folklorem. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych praktyk kulinarnych, które ukazują sposoby otrzymywania produktów żywnościowych wpisanych na krajową Listę Produktów Tradycyjnych, a tym samym przyczyniają się do rozwoju turystyki kulinarnej w autentycznych miejscach ich występowania. W artykule przedstawiono wybrane praktyki kulinarne w Polsce oraz zwrócono uwagę na ich potencjał, który wpływa na atrakcyjność turystyki kulinarnej. Artykuł powstał w oparciu o analizę materiałów źródłowych, bezpośrednie wywiady z osobami zajmującymi się kultywowaniem regionalnych praktyk kulinarnych oraz aktywne uczestnictwo w trakcie, pokazów, rekonstrukcji i warsztatów organizowanych w muzeach skansenowskich, gospodarstwach agroturystycznych czy podczas wydarzeń kulinarnych w wybranych regionach kraju. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza motywów podróży współczesnego turysty, ze zwróceniem uwagi na kulinaria jako na autentyczny kod kulturowy i źródło autentycznych doznań. Tekst został podzielony na kilka części. W pierwszej uwaga skupiona została na motywacjach inspirujących współczesnego turystę. Druga część zawiera typologię turystów w zależności od sposobu postrzegania rzeczywistości w podróży. W trzeciej części uwagę poświęcono kulinariom jako atrakcji turystycznej z uwzględnieniem kodu kulturowego potraw oraz turystyki kulinarnej. Ostatnia część to omówienie metodyki i wyników badań własnych, jakie przeprowadzono w kontekście wcześniejszej analizy literatury przedmiotu podjętego zagadnienia. W podsumowaniu znalazły się uwagi i wnioski wynikające z przeprowadzonych analiz. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Culinary Tourism in Regional and Local Development in Poland
61%
The paper sets out to analyse the role of culinary tourism in local and regional socio- -economic development. It briefly reviews the origins and the growing popularity of culinary tourism in Europe, with particular emphasis on its creative and regenerative aspects in rural settings. Culinary tourism is presented as an opportunity for the redevelopment of the Polish countryside basing on a review of the existing culinary resources and selected cases of good practice. The paper concludes with a set of recommendations and suggestions for further improvements in this field in Poland. (original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.