Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Turystyka militarna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Pole bitwy pod Sarbinowem (Zorndorf) jako obiekt turystyki kulturowej
100%
Bitwa pod Sarbinowem (niem. Zorndorf), rozegrana w okolicach Kostrzyna 25 sierpnia 1758 roku była jedną z największych batalii XVIII wieku. Pole historycznej bitwy, zachowało do dnia dzisiejszego podstawowe elementy ówczesnego krajobrazu. Obszar walk poprzecinany bagnami, głębokimi dolinami strumieni i pasmami wzniesień, był jednym z ważniejszych czynników determinujących i rozstrzygających o przebiegu bitwy. Po okresie zapomnienia, od kilku lat obszar ten zaczyna funkcjonować w świadomości mieszkańców i turystów jako ważne miejsce związane z historią regionu. Wskutek zmian uwarunkowań historyczno-politycznych pole bitwy ponownie zaczyna prosperować jako lokalna atrakcja turystyczna oraz element planów rozwoju gminy. W pracy przedstawiono analizę zachowania elementów krajobrazu dawnego pola bitwy i możliwości historycznej percepcji krajobrazu przez turystów. Przedstawiono również możliwości i plany turystycznego zagospodarowania regionu w szerszym kontekście turystyki historycznej i militarnej. (abstrakt oryginalny)
Turystyka militarna staje się dla wielu regionów szansą podniesienia ich atrakcyjności turystycznej. Niewątpliwie rewitalizacja takich obiektów jak Międzyrzecki Rejon Umocnień, a także ich turystyczne zagospodarowanie, eksploatacja i działania w kierunku wypromowania produktu turystycznego, będą szybsze w skorelowanych działaniach instytucji i stowarzyszeń z udziałem prywatnego kapitału. Duża w tym rola samorządów i organizacji turystycznych. Są też wskazania mówiące o tym, że niektóre regiony powinny postawić na turystykę militarną10. Obszary wiejskie i małe miejscowości, mogą upatrywać w rewitalizacji obiektów militarnych i ich turystycznej eksploatacji nie tylko szansę ożywienia ekonomicznego, ale również promocję regionu.(fragment tekstu)
3
Content available remote Treść i forma map wykorzystywanych w turystyce historyczno-militarnej
63%
Artykuł dotyczy map przydatnych dla uprawiania turystyki historyczno-militarnej. Ponieważ może ona być przedmiotem zainteresowania osób o różnym doświadczeniu turystycznym, jak i zróżnicowanej wiedzy w zakresie historii, przyrody, czy techniki, oczekiwania turystów względem map ułatwiających podejmowanie tej formy aktywności są bardzo różne. Również fakt, iż te same miejsca związane z historią wojen i wojskowości bywają odwiedzane przez turystów z różnych krajów, a nawet odmiennych kręgów kulturowych, oznacza, że przygotowywane z myślą o nich mapy powinny spełniać szereg założeń dotyczących ich treści i formy, po to aby spełniały swoje zadania. W artykule przedstawiono założenia teoretyczne dotyczące wymogów, jakie powinny spełniać mapy powstające z myślą o osobach interesujących się turystyką historyczno-militarną, jak również zwrócono uwagę na ich formę. Omawiając problem zasygnalizowany w tytule, w artykule przywołano przykłady konkretnych map, wskazując na ich mocne i słabe strony w kontekście potrzeb użytkowników zainteresowanych turystyką historyczno-militarną. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach zauważyć można rosnące zainteresowanie turystyką militarną, z czym związane jest powstawanie przedsięwzięć turystycznych, które ułatwiają jej realizację. Celem artykułu jest zbadanie potencjału działalności turystycznej Veer Yatra jako przedsięwzięcia umożliwiającego realizację turystyki militarnej w Indiach. W badaniach oparto się na studiach literaturowych oraz na materiale uzyskanym przy użyciu metody wywiadu oraz metody obserwacji (głównie obserwacji uczestniczącej). Uzyskane wyniki potwierdziły hipotezę, iż Veer Yatra jest pionierskim przedsięwzięciem turystycznym na skalę krajową, które przyczynia się do popularyzacji turystyki militarnej w Indiach. (abstrakt oryginalny)
Turystyka militarna, a zwłaszcza turystyka pól bitewnych, choć ma długą tradycję, uważana jest za niszową formę turystyki przeznaczoną dla "koneserów" doświadczeń turystycznych, specjalistów, pasjonatów militariów lub wręcz przeciwnie - za turystykę mało wymagającą, szkolną, przeznaczoną dla ogólnej lub patriotycznej edukacji młodzieży. Tymczasem potencjał turystyczny pobojowisk wydaje się być znaczenie większy: począwszy od możliwości obcowania z przestrzenią historyczną, rekonstrukcji i umiejętności czytania krajobrazu historycznego, odkrywania tajników militarnych strategii i taktyki będącej kluczem do zwycięstwa, identyfikacji z postaciami historycznymi, doświadczania empatii poprzez poznanie spersonalizowanego doświadczenia uczestników konfliktu, uczestnictwa w wydarzeniach odtwórstwa historycznego. Celem artykułu jest charakterystyka dziedzictwa batalistycznego pogranicza polsko-czeskiego Dolnego Śląska i jego turystycznego zagospodarowania w aspekcie możliwości stworzenia w oparciu o nie transgranicznego produktu turystycznego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.