Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Turystyka morska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem artykułu jest ocena współpracy podejmowanej przez różnorodne środowiska na rzecz rozwoju turystyki morskiej w województwie pomorskim. W badaniach wykorzystano metodę badań ankietowych połączoną z wywiadem ustandaryzowanym oraz zastosowano metody analizy krytycznej, analizy porównawczej oraz desk research literatury polskojęzycznej i obcojęzycznej, aktów normatywnych i raportów. Opisano zaangażowanie różnych grup interesu w rozwój turystyki morskiej i przedstawiono wyniki badań zrealizowanych wśród instytucji, organizacji i przedsiębiorstw związanych z gospodarką morską i turystyką morską w województwie pomorskim. Wartością dodaną artykułu jest wskazanie możliwych kierunków rozwoju oraz przeprowadzenie analizy SWOT dotyczącej aktywności na rzecz rozwoju turystyki morskiej w województwie pomorskim.(abstrakt oryginalny)
Rynek usług morskiej żeglugi wycieczkowej w 2018 roku wygenerował przychody na poziomie 35,5 mld USD - w regionie Morza Bałtyckiego (BSR) wykazuje dużą dynamikę wzrostu względem innych rynków na świecie. Z danych organizacji Cruise Baltic wynika, że w 2018 roku przewieziono na statkach wycieczkowych 5,8 mln pasażerów, co dało 7,7% średniorocznego wzrostu liczby przewożonych pasażerów w BSR. Rynek usług żeglugi wycieczkowej w BSR ma udział w rynku globalnym na poziomie 11,7 %. Celem artykułu jest ocena potencjału BSR w zakresie rozwoju morskiej żeglugi wycieczkowej oraz wskazanie kierunków rozwoju tego rynku. W pracy wykorzystano metodę eksploracyjną oraz metodę desk research. W analizie wyników zastosowano metody ilościową i jakościową. Wyniki badań mogą stanowić ciekawy materiał poznawczy dla podmiotów bezpośrednio i pośrednio powiązanych z rynkiem usług żeglugi wycieczkowej.(abstrakt oryginalny)
Cruise Line International Association (CLIA) donosi, że w ostatniej dekadzie zarejestrowano średnioroczny wzrost liczby podróżnych uczestniczących w morskich rejsach wycieczkowych na poziomie 7,2% (BREA, 2014, s. 7). W 2014 r. ponad 21,3 mln podróżnych uczestniczyło w rejsach morskich, co sprawia, że ten segment rynku turystycznego można zaliczyć do turystyki masowej. Dzieje się tak za sprawą silnej konkurencji pomiędzy armatorami statków wycieczkowych, którzy wprowadzają na rynek coraz większe i lepiej wyposażone statki wycieczkowe. Ma to wpływ na redukcję kosztów jednostkowych przypadających na pasażera, a co za tym idzie - obniżanie cen biletów na rejsy, umożliwiając tym samym udział w podróżach morskich większej rzeszy turystów tzw. ekonomicznych. Zdecydowana większość rejsów morskich ma na celu zwiedzanie popularnych destynacji turystycznych. Niemniej obok głównego nurtu armatorzy statków wycieczkowych proponują również alternatywne podróże morskie dla osób o szczególnych zainteresowaniach, czyli np. rejsy, których celem jest podziwianie dziewiczych obszarów ziemi, glacjalnych krajobrazów, lodowców, fiordów, gór lodowych czy polarnej fauny i flory. Celem artykułu jest identyfikacja kierunków rozwoju rynku cruisingu w regionach polarnych. W pracy wykorzystano głównie literaturę anglojęzyczną z tego względu, że na rynku polskim zagadnienie to nie doczekało się dotychczas zbiorczego opracowania. W badaniach zastosowano metodę eksploracyjną, metodę dedukcji oraz desk research. Przeprowadzono analizę materiałów ze źródeł wtórnych, w tym raportów światowych organizacji badających rynek cruisingu, artykułów naukowych z czasopism branżowych oraz innych źródeł.(abstrakt autora)
The cruise ship market is steadily growing but dominated by large "mass-tourism all inclusive" ships, only able to stop in large ports offering necessary conditions and infrastructure but only marginally profiting from passengers themselves, because operators organise all activities and money is spent mostly on ships. This focus on the large cruise ships opens niche markets/touristic segments for smaller ships/ports and more individual travelling and tourists for whom targeted products have to be developed. First contacts to SCS operators show that a small market exists but that also small ships usually only stop at large ports (National Geographic Expeditions/NGE) or struggle to develop marketable products (e.g. former Hurtigruten ship Nordstjernen). The goal of this article is to show the current situation of small cruise ships (SCS) in the Baltic Sea Region with a particular focus and example of Szczecin Port. (original abstract)
Celem artykułu jest określenie bezpośrednich oraz pośrednich korzyści płynących z rozwoju turystyki żeglarskiej na Pomorzu Zachodnim. Podstawą metodyczną opracowania jest teoria bazy ekonomicznej upatrująca przyczyn rozwoju lokalnego w czynnikach egzogenicznych. Zgodnie z jej założeniami korzyści bezpośrednie obejmują początkowe wydatki żeglarskie. Brak bazy porównawczej uniemożliwił ustalenie ich dokładnego znaczenia dla lokalnej gospodarki. Wyliczone wpływy podatkowe - jako jedna z kategorii korzyści pośrednich - stanowiły niewielką część budżetu lokalnego, ale razem z dochodami operatora portowego pozwoliły pokryć nakłady inwestycje na rozwój infrastruktury żeglarskiej. Analiza jakościowa potwierdziła, że większość efektów pośrednich jest kumulowana w lokalnej gospodarce. Turystyka żeglarska może stać się ważnym aspektem rozwoju lokalnej gospodarki Pomorza Zachodniego. Będzie to jednak wymagało dalszej rozbudowy infrastruktury żeglarskiej oraz poszerzenia zakresu oferowanych usług. (abstrakt oryginalny)
Turystyka morska to segment rynku, którego rozwój jest silnie uzależniony od stanu infrastruktury portowej oraz supraportowej, stąd też inwestycje w modernizacjęi rozbudowę portów i przystani morskich oraz transportu intermodalnego mają kluczowe znaczenie. Inwestowanie w infrastrukturę w obszarach nadmorskich jest wysoce kapitałochłonne i znacznie wykracza poza możliwości finansowe samorządów terytorialnych i zarządów portów. Bez wsparcia z zewnątrz wiele inwestycji infrastrukturalnych nie mogłoby zostać zrealizowanych, dlatego też jednostki samorządu terytorialnego, zarządy portów i inwestorzy prywatni sięgają po wsparcie z funduszy unijnych. Celem artykułu jest ocena działań i inwestycji podejmowanych w województwie zachodniopomorskim na rzecz rozwoju turystyki morskiej, które są współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej. W artykule zawarto rozważania na temat stanu rozwoju rynku turystyki morskiej w województwie zachodniopomorskim oraz wskazano fundusze europejskie, z których są finansowane projekty. Ponadto opisano wybrane projekty wspierające rozwój turystyki morskiej w województwie zachodniopomorskim współfinansowane z funduszy UE.(abstrakt oryginalny)
7
75%
W pierwszej części opracowania przedstawiono podstawowe informacje dotyczące turystyki żeglarskiej w Chorwacji. Zaprezentowano ofertę dla żeglarzy, uwzględniającą zarówno walory naturalne, jak i infrastrukturę reprezentowaną przez porty jachtowe oraz omówiono znaczenie turystyki żeglarskiej dla gospodarki kraju oraz przyjęty model zarządzania. Druga część artykułu poświęcona jest czasowej dostępności transportowej Chorwacji dla polskich żeglarzy. W tym aspekcie poddano analizie wybrane połączenia lotnicze i drogowe pomiędzy wybranymi miastami polskimi i chorwackimi, koncentrując się na destynacjach o szczególnym znaczeniu dla turystyki żeglarskiej. W dalszej części opracowania opisano możliwości czarterowania jachtów w Chorwacji, a także dokonano porównania cen za postoje w polskich i chorwackich portach jachtowych. Głównym celem analiz i rozważań zawartych w artykule było przedstawienie oferty turystycznej Chorwacji kierowanej do żeglarzy w aspekcie jej atrakcyjności i dostępności dla żeglarzy polskich.(abstrakt autora)
Celem artykułu jest analiza sektorów turystyki morskiej na obszarze Trójmiasta oraz identyfikacja branż, które bezpośrednio i pośrednio współpracują przy obsłudze turystów morskich. Artykuł jest przyczynkiem do dalszych badań mających wskazać korzyści z rozwoju turystyki morskiej dla Trójmiasta. (fragment tekstu)
Turystyka morska należy do najszybciej rozwijającego się rodzaju turystyki i przynosi znaczne dochody miastom i portom, które ją rozwijają. Rejsy wycieczkowe po Bałtyku stanowią ok. 20% całego morskiego wycieczkowego ruchu turystycznego. Jednak porty polskie, jak pokazuje przykład Gdyni, mają w tym niewielki udział. W artykule przedstawiono wyniki analizy zmian w wielkości ruchu statków wycieczkowych i liczby turystów przybywających na nich do Gdyni. Podjęte badania mają na celu ocenę i wskazanie kierunku zmian w morskim ruchu turystycznym w Gdyni w latach 1997-2016. Przedmiotem badań są zmiany liczby wizyt statków wycieczkowych i turystów w porcie gdyńskim. Dane do analizy wielkości ruchu wycieczkowców pochodzą z raportów i informacji z Zarządu Portu Gdynia S.A. w Gdyni oraz z cytowanej w pracy literatury. W pracy wykorzystano proste, klasyczne metody statystyczne, w tym analizę zmian wielkości ruchu turystycznego w poszczególnych latach. Przeprowadzona analiza pozwala wskazać na zdecydowany spadek liczby wizyt wycieczkowców w Gdyni w badanym okresie przy stabilizacji liczby turystów na poziomie 80-90 tys. w ostatnich czterech latach. Jednak ta liczba wynika z faktu wizyt większych cruiserów w ostatnich latach, niż miało to miejsce wcześniej. Peryferyjne w stosunku do głównych bałtyckich tras turystyki morskiej położenie portu w Gdyni i brak znaczących inwestycji w infrastrukturę portową na potrzeby turystyki morskiej prowadzi do stabilizacji wielkości ruchu turystycznego na obecnym poziomie.(abstrakt oryginalny)
Turystyka morska uważana jest za jeden z dynamiczniej rozwijających się segmentów rynku turystycznego w ostatnich latach. Rozwój turystyki morskiej determinowany jest szeregiem różnorodnych czynników, ale do najważniejszych należy zaliczyć uwarunkowania legislacyjne. Stanowienie prawa leży w kompetencjach organów Unii Europejskiej oraz Parlamentu RP. Celem artykułu jest analiza działań podejmowanych przez władze państwa polskiego oraz instytucje Unii Europejskiej odnośnie do zarządzania przestrzenią oraz rozwojem regionów nadmorskich i ocena wpływu tych działań na rozwój turystyki morskiej w Polsce. W badaniach wykorzystano metody analizy krytycznej, analizy porównawczej oraz studia literaturowe dostępnych publikacji polskojęzycznych i obcojęzycznych, aktów normatywnych i raportów.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie zagadnienia kształcenia kadr na potrzeby portów jachtowych. Szczególną uwagę zwrócono na szkolenia jako sposób na doskonalenie i rozwój pracowników portów jachtowych. Problem zaprezentowano na przykładzie specjalistycznego kursu dla pracowników i operatorów marin. Został on przygotowany według procesu szkolenia - procedury opartej na wybranych technikach badawczych, takich jak CAWI, grupa nominalna i interaktywna. Analiza całego procesu szkolenia przedstawionego w artykule pozwoliła na sformułowanie wniosków. Wykazano, że występuje zapotrzebowanie na kursy doszkalające pracowników portów jachtowych, uwzględniające w programie kształcenia różne bloki tematyczne. Jednakże muszą one być zgodne z aktualną sytuacją i trendami obserwowanymi w turystyce żeglarskiej.
Artykuł przedstawia słabo znaną w Polsce, ale dynamicznie rozwijającą się na świecie formę turystyki, jaką są morskie rejsy turystyczne. Autorka charakteryzuje floty turystyczne w skali świata i Europy, kierunki rejsów i odwiedzane porty, elementy organizacji. Ilustracją szczegółową jest przykład najsilniejszej w Europie włoskiej kompanii Costa Crociere, organizującej rejsy w Europie i na świecie. (abstrakt oryginalny)
Turystyka morska należy do jednej z najszybciej rozwijających się form turystyki, w szczególności dotyczy to wycieczek pełnomorskich statkami pasażerskimi (tzw.cruising). W wyniku dynamicznego rozwoju cruisingu na świecie wzrasta konkurencja pomiędzy poszczególnymi destynacjami (akwenami, regionami, miastami) zainteresowanymi rozwojem morskiego ruchu turystycznego na swoim obszarze. Rozwój rynku podróży morskich jest również czynnikiem implikującym integrację poszczególnych miast i regionów nadmorskich w ramach organizacji działających na rzecz rozwoju turystyki morskiej na danym obszarze. Celem niniejszego artykułu jest próba ukazania miejsca oraz ocena znaczenia struktur klastrowych w procesie rozwoju turystyki morskiej na przykładzie organizacji Cruise Baltic.(abstrakt oryginalny)
During the past decade there has occurred a burst of international research and debate on coastal tourism as part of the 'blue economy' including a growth of geography-specific scholarship. Arguably, however, within the extant geographical literature there is an overwhelming 'present-mindedness' and limited historical perspectives. This paper addresses this neglected knowledge gap by using an historical approach and archival sources to undertake a locality-based study of the historical transitions which have shaped and reshaped one coastal settlement in South Africa. The Mossel Bay area is of considerable historical significance because of its long history of indigenous settlement before the first European contacts triggered by the arrival in 1488 of Bartholomew Diaz and crew who were in search for a trading sea route for Portugal to India. The nature of the colonial growth of tourism in Mossel Bay and the distinctive tourism economy of the town under apartheid is interrogated. This culminated in the scripting of the controversial 1988 Dias festival hosted to celebrate the opening of 'apartheid's last museum' which occurred before Mossel Bay would experience a radical social transition following South Africa's democratic elections. Overall, the evolutionary pathways and transitions in the historical geography of this coastal locality are the focus of discussion. (original abstract)
Cel. Identyfikacja elementów infrastruktury portowej i supraportowej w morskich portach wycieczkowych na świecie niezbędnych w rozwoju rynku usług morskiej żeglugi wycieczkowej. Metoda. Badania ankietowe przy wykorzystaniu kwestionariuszy skierowanych do zarządów portów w Polsce oraz na świecie. Składały się one z 15 pytań. Badaniami objęto łącznie 38 morskich portów, przy czym ankiety otrzymano z 15 portów. Wyniki. Zarządy morskich portów wycieczkowych zapytano o najważniejsze ich zdaniem elementy infrastruktury portowej, które powinien posiadać przeciętny port morski, aby przyjmować statki wycieczkowe. Zarządy portów wskazały, że kluczowe znaczenie ma: zanurzenie przy nabrzeżu i długość nabrzeża, ale także nabrzeża dedykowane statkom wycieczkowym wyposażone w usługi i udogodnienia dla pasażerów. Z kolei w odniesieniu do udogodnień oferowanych w portach jako najważniejsze wymieniono zdolność portu do przyjmowania statków wycieczkowych o różnych rozmiarach, bezpieczny dostęp do portu ze strony morza i lądu oraz udogodnienia na nabrzeżach dla pasażerów. Istotne znaczenie ma także profesjonalna obsługa turystyczna w otoczeniu portu. Ograniczenia badań i wnioskowania. Do badań wybrano porty morskie, które są bezpośrednio związane z obsługą rynku usług morskiej żeglugi wycieczkowej. Implikacje praktyczne. Wyniki stanowią ciekawy materiał zarówno dla samorządów nadmorskich, jak i zarządów portów zainteresowanych rozwojem rynku usług morskiej żeglugi wycieczkowej. Oryginalność pracy. W literaturze z zakresu ekonomiki turystyki i ekonomiki transportu morskiego zauważalna jest luka w zakresie publikacji nt. rynku usług morskiej żeglugi wycieczkowej. Od kilku lat obserwowany jest spadek liczby zawinięć statków wycieczkowych do portów w Polsce i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jakie są tego przyczyny - stanowi wyzwanie badawcze. Rodzaj pracy. Artykuł prezentujący wyniki badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
This paper presents the concept of Smart Cities from the perspective of those located by water, considering if there are more major differences in the way the concept is implemented in coastal cities, as opposed to those located anywhere else. It proves possible to point to such differences, in relation to the three key areas of mobility, the environment and living. Further consideration is given to specific legal and cross-cultural challenges - like excessive tourism and issues of short-term rental - as these appear from the Smart City perspective; and relevant mobility challenges are also addressed. The article further refers to aspects the Smart City and Blue Growth concepts have in common, as well as to areas in which coordination of the two will be necessary. Ultimately, conclusions are arrived at on the basis of research results for 10 large cities in Poland, the readiness of their City Offices to implement the Smart City concept having been the subject of verification. (original abstract)
Podmioty gospodarcze nastawione na generowanie zysku, konkurują ze sobą, aby pozyskać jak najwięcej klientów i zwiększyć swój udział w rynku. Jednym z wykorzystywanych w tym celu narzędzi są podejmowane przez nich różne działania marketingowe. Ich zasięg i różnorodność jest uwarunkowana wieloma czynnikami natury organizacyjnej, technicznej oraz ekonomicznej. Ciekawym przykładem mogą być przedsiębiorstwa działające w skali globalnej, które dysponują ogromnymi budżetami marketingowymi i mogą realizować różne modele strategii marketingowych. Celem artykułu jest identyfikacja działań marketingowych podejmowanych przez wiodące koncerny żeglugi wycieczkowej na świecie i wskazanie kierunków rozwoju działalności marketingowej tych podmiotów. W badaniach zastosowano metodę eksploracyjną, metodę dedukcji oraz "desk research". (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie roli turystyki żeglarskiej w rozwoju lokalnej gospodarki w oparciu na teorii bazy ekonomicznej. Zgodnie z tą teorią czynniki zewnętrzne takie jak turystyka stymulują rozwój lokalnej gospodarki. Turyści zasilają lokalną gospodarkę w pieniądz, który wspiera rozwój. W okresie 2011-2016 żeglarze coraz bardziej interesowali się morskim portem w Darłowie, a turystyka żeglarska zaczęła odgrywać coraz większą rolę w lokalnym rozwoju gospodarczym. Inwestycje w infrastrukturę morską dla żeglarstwa stały się opłacalne. Perspektywy rozwoju turystyki żeglarskiej są obiecujące, rozwój turystyki wymaga jednak rozbudowy przystani i zwiększenia zakresu dodatkowych usług. Promocja żeglarstwa, współpraca międzynarodowa oraz stworzenie klastra żeglarskiego może istotnie wesprzeć rozwój turystyki żeglarskiej oraz rozwój ekonomiczny gminy Darłowo.(abstrakt autora)
Artykuł przedstawia wyniki badań jakościowych dotyczących dwóch wysp ujętych na liście światowego dziedzictwa: Gotlandii na Morzu Bałtyckim i Rapa Nui na Oceanie Spokojnym. Obie wyspy stanowią przykłady ilustrujące różne poglądy na rozwój turystyki rejsowej. Autorki wykorzystują analizą koniunkturalną, aby uwzględnić szerszy kontekst turystyki rejsowej. Różne poglądy na rozwój turystyki rejsowej są pochodną zarówno w uwarunkowań lokalnych jak i globalnych, z którymi wiążą się trzy zasadnicze wyzwania: turystyka rejsowa rozwija się bez udziału społeczności lokalnej w podejmowanie decyzji, nie uwzględnia celów turystyki lokalnej oraz ignoruje lokalne produkty i usługi. W obliczu tych problemów autorki zwracają uwagę na potrzebę większego zaangażowania społeczności lokalnej w rozwój turystyki rejsowej. (abstrakt oryginalny)
Purpose. The aim of this article is to identify areas of uncertainty that may affect sustainable management in the cruise shipping market in Northern Europe and define the directions of sustainable management undertaken by the entities participating in this market. Design/methodology/approach. Several research methods were used in the work, i.e., analysis of existing materials, desk research, exploratory method, and case studies. Comparative analysis and critical analysis were also carried out. A few research questions were also developed and are described in the methodology section. Findings. The statements showed that cruise shipping companies have been strongly affected by the COVID-19 pandemic and the war with Russia, which also to some extent forced them to revise their priorities within sustainable management. Practical implications. Examples of good practice on sustainable management may be an interesting cognitive source of knowledge, both for the representatives of seaports in coastal destinations, as well as for cruise shipping companies. Social implications. The cruise shipowners' awareness of the negative impact of cruise shipping development upon the quality of local communities' life in coastal destinations is considered to be a key aspect of sustainable management. Originality/value. The review of literature revealed a lack of publications regarding the issue of sustainable management in the cruise shipping market, particularly with a view to changing the approach to sustainable management in the context of the events faced by cruise lines and seaports around the world in recent years. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.