Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Turyzm
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Funkcja turystyczna sudeckich obiektów podziemnych z czasów II wojny światowej
100%
W ostatnich dwóch dekadach znajdujące się w Polsce obiekty podziemne z czasów II wojny światowej stały się podstawą tworzenia nowych atrakcji turystycznych. Przykładem wykorzystania tego typu obiektów jest utworzenie podziemnych tras turystycznych w Górach Sowich, na Pogórzu Wałbrzyskim oraz w Kotlinie Kamiennogórskiej. Obiekty te przyciągają kilkadziesiąt tysięcy turystów rocznie. Celem artykułu jest prezentacja aktualnego stanu wykorzystania turystycznego Sztolni Walimskich, Podziemnego Miasta Osówka, Centrum Muzealno-Turystycznego "Olbrzym", podziemi Zamku Książ, Projektu Arado, określenie na podstawie badań ankietowych profilu turystów zwiedzających wymienione obiekty, poznanie mocnych i słabych stron badanych podziemnych tras turystycznych oraz analiza natężenia ruchu turystycznego w Sztolniach Walimskich w latach 1995-2015.(abstrakt oryginalny)
W obliczu wciąż kurczącego się świata turystyka szuka sobie nowych przestrzeni eksploracji. Redefiniuje te znane, sięga po nowe, często znajdujące się wprost na geograficznych peryferiach. Choć wydawałoby się, że tylko Kosmos stanowi dziś dla turystyki wyzwanie, ziemskie środowiska głębokiego oceanu oraz ekstremalnych jaskiń pozostają nadal nie tylko poza zasięgiem masowej turystyki, ale i turystyki w ogóle. W artykule skupiam się na rozpoznaniu uwarunkowań obiektywnych i subiektywnych, stałych lub zmiennych, zewnętrznych i wewnętrznych, które czynią z głębokiego oceanu i jaskiń 'ultimate frontiers' turystyki. Dyskusji poddawana jest stałość takiego stanu rzeczy oraz atrakcyjność i perspektywy rozwoju różnych niszowych form turystyki w oparciu o te cechy podziemi i głębokiego oceanu, które na pierwszy rzut oka stanowią bariery lub zagrożenia dla podejmowania większości aktywności turystycznych. Artykuł ma charakter koncepcyjny, powstał w oparciu o własne obserwacje i przegląd literatury naukowej.(abstrakt oryginalny)
W artykule określono zadania państwa w zakresie polityki naukowej w sferze turystyki oraz potrzeby w obszarze badań podstawowych turystyki przy podziale na nauki społeczne, ekonomiczne, nauki o ziemi i planowanie przestrzenne. Określono też potrzeby w zakresie badań stosowanych.
W artykule przedstawiono wyniki badania przeprowadzonego na Svalbardzie, którego celem było zbadanie rozwoju kompetencji przewodników wycieczek w zakresie bezpieczeństwa na terenach arktycznych. Na podstawie obserwacji zebranych podczas jednorocznego programu szkoleniowego Arctic Nature Guide autorka opisuje, w jaki sposób program ten przyczynia się do rozwoju kompetencji kursantów w zakresie bezpieczeństwa arktycznego. Szczególną uwagę zwrócono na rolę uczenia się przez doświadczenie. Uzyskane wyniki wskazują, że ten rodzaj uczenia się może być skutecznym narzędziem rozwijania kompetencji w zakresie bezpieczeństwa. Niniejsze badanie zawiera wskazówki na temat tego, w jaki sposób organizować szkolenia z zakresu bezpieczeństwa, aby jak najlepiej przygotować przewodników wycieczek do pracy w ekstremalnych warunkach.(abstrakt oryginalny)
The article presents the influence of natural conditions not modified by man on the authenticity of traditional culinary products. Tourists can travel along tourist routes and visit agritourism farms. The analysis presents the presence in the rural tourist area of products and raw materials certified as traditional. Increasing interest in local and traditional products is most often considered in the context of a region as a phenomenon of globalization or as a tendency to change consumer preferences stemming from the desire to preserve and show the wealth of culinary heritage. (original abstract)
Autor omawia problematykę prac magisterskich wykonanych w ostatnich latach w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Najczęściej podejmowane są tematy dotyczące zagadnień turystycznych w jednostkach administracyjnych i fizyczno-geograficznych, zagospodarowania i ruchu turystycznego oraz jego form, a także turystyki na obszarach chronionych, wiejskich i w uzdrowiskach. Od niedawna pojawiają się także tematy ukazujące przekształcenia w sferze turystyki związane z przemianami ustrojowymi kraju. (abstrakt oryginalny)
In the 17th century, the Champa Kingdom, which had operated for more than 1,000 years in what is now central and southern Vietnam, ceased to exist. The Hindu influence of the Cham state remained visible in the brick tower-temples that still exist, as well as in sculptures some of which are in Vietnamese museums. The first research into the Cham culture and history was carried out by French colonisers in the early 20th century, followed by Polish archaeologists and the Vietnamese government, among others. The study of the legacy left by the Cham poses significant difficulties, due to years of warfare, environmental influences, the passage of time and theft. However, the homogeneous culture and architectural structural integrity enable conducting a research analysis of the legacy left behind. The heterogeneous level of tourist development of the different tower groups poses a challenge to create a high standard of tourist attractiveness. The high quality of tourism provision characteristic of My Son and Po Nagar, setting an example to be followed throughout the Southeast Asian region, stands out against the low level of tourism development at other Cham temples.(original abstract)
8
75%
Badania atrakcyjności turystycznej granic państwowych mają niedługą tradycję i skupiają się raczej na obszarze pogranicza niż na nich samych. Sama granica, traktowana jako linia oddzielająca dwa kraje, w wielu częściach świata przyciąga turystów, choć określenie jej wpływu na turystykę regionu jest często utrudnione z uwagi na fakt, że jej "doświadczanie" jest zazwyczaj jedynie elementem szerszej aktywności turystycznej. Potencjał turystyczny granic - szczególnie ich silnie umocnionych odcinków oraz tych mających nietypowy przebieg, np. trójstyków i enklaw - wydaje się niewykorzystany. Tymczasem przykłady DMZ w Korei czy przejścia granicznego Wagah na granicy indyjsko-pakistańskiej pokazują, że wykorzystanie turystyczne granicy może być istotnym elementem rozwoju regionu. Szczególnie atrakcyjne wydają się granice pełniące wyraźne funkcje rozdzielające odmienne systemy gospodarcze bądź cywilizacje. Niewykorzystane w tym kontekście są granice zewnętrzne Unii Europejskiej, dawna żelazna kurtyna oraz granice byłego Związku Radzieckiego, które na wielu odcinkach do dzisiaj zachowały cechy minionego systemu. Wraz z rozwojem alternatywnych form turystyki wykorzystanie atrakcyjności granic może stanowić czynnik rozwoju obszarów peryferyjnych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było ustalenie, czy istnieje teoria turystyki, w tym sensie, że spełnia kryteria pozwalające ją traktować jako teorię empiryczną, a więc zaliczyć do klasy teorii, jakimi posługuje się większość empirycznych dyscyplin naukowych. Aby odpowiedzieć na to pytanie, dokonano analizy polegającej na porównaniu zbioru elementów, z których składa się teoria turystyki, z wzorcowym zestawem elementów składowych teorii, postulowanym przez metodologię. Przeprowadzona analiza pozwoliła odpowiedzieć twierdząco na pytanie postawione w tytule. Teoria turystyki spełnia wszystkie kryteria, jakie nakładają na nią założenia metodologii nauk empirycznych.
Turystyka jest względnie nową gałęzią gospodarki. Choć na przykład wyjazdy turystyczno-letniskowe do Sopotu datują się już na XVI wiek, to jednak turystyka w skali mogącej mieć wpływ na rozwój miast, regionów czy krajów zaczęła się kształtować w okresie zaawansowanej industrializacji i związanej z nią urbanizacji, a więc w ostatniej ćwierci XIX wieku.2 Najbardziej oczywista forma turystyki mająca na celu rekreację, związana z ówczesnym hasłem powrotu do natury, wiązała się z eksploracją i wykorzystywaniem walorów przyrody oraz środowiska naturalnego. Wyjazdy turystyczne, których celem były miasta w pierwszej kolejności były związane z panującą od okresu romantyzmu wśród zamożnych warstw społecznych modą na kulturę antyczną, a więc kierunkiem tych wyjazdów były przede wszystkim miasta Italii, a także Grecji oraz innych krajów basenu Morza Śródziemnego. Ważnym i popularnym celem wyjazdów turystycznych była również Wenecja, a także Paryż. Tekst zawiera propozycję klasyfikacji miast turystycznych, głównie pod względem czynników, które mają wpływ na ich rozwój, a także analizę najważniejszych z tych czynników. (fragment tekstu)
Celem przeprowadzonych badań było określenie poziomu rozwoju turystyki na obszarach przyrodniczo cennych Warmii, Mazur i Podlasia w ujęciu powiatowym oraz wskazanie, który z tych regionów w większym stopniu zagospodarował turystycznie te obszary. Powiatowy szczebel analiz wybrano z uwagi na dużą mobilność turystów i specyfikę analizowanego terenu, na którym korzystanie przez turystów z obszarów przyrodniczo cennych ma charakter sieciowy, z punktem centralnym w miejscu ich pobytu. W badaniach weryfikowano hipotezę wskazującą, że turystyka na obszarach przyrodniczo cennych Warmii, Mazur i Podlasia rozwijała się szybciej niż na pozostałych terenach z uwagi na specyficzne uwarunkowania ekonomiczne i społeczno-środowiskowe. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono szacunkowe wielkości wydatków poniesionych przez Polaków za granicą, bez kwot wydanych na ten wyjazd w kraju. Dane dotyczą także turystów jednodniowych.
13
Content available remote Konkurencyjność destynacji turystycznych - specyfika i uwarunkowania
75%
Turystyka jest w przypadku wielu regionów, a nawet krajów, kluczową gałęzią gospodarki, która w znacznej mierze determinuje jakość i poziom życia mieszkańców. Z całą pewnością stanowi szansę na dynamiczny rozwój, aby tak się jednak stało, aby istniał wysoki popyt na produkt turystyczny danego regionu, warunkiem koniecznym jest zapewnienie mu wysokiego poziomu konkurencyjności, który sprawi, że turyści będą chcieli w dane miejsce przyjeżdżać, co z kolei przełoży się na inne korzyści związane z ruchem turystycznym.(fragment tekstu)
Magister Elżbieta Paradowska przez 35 lat była związana zawodowo z pracą w redakcji czasopisma naukowego "Turyzm/Tourism". Po ukończeniu w 1981 r. studiów na kierunku geograficznym podjęła pracę w Instytucie Geografii Ekonomicznej i Organizacji Przestrzeni na ówczesnym Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego. Do obowiązków mgr Paradowskiej należały w tym czasie m.in.: zajmowanie się sprawami administracyjnymi oraz dydaktycznymi działającego od 1977 r. Podyplomowego Studium Turystyki (kierownik: dr Elżbieta Dziegieć), organizacja i prowadzenie biblioteki publikacji turystycznych w Zakładzie Geografii Miast i Turyzmu (kierownik: prof. Stanisław Liszewski), a także redakcja i edycja tekstów naukowych we współpracy z Wydawnictwem Uniwersytetu Łódzkiego. (fragment tekstu)
Turystyka we współczesnym świecie stała się integralną częścią procesów rozwoju społecznego i gospodarczego. Wzrost zapotrzebowania na turystykę i rekreację wiąże się z postępującą urbanizacją i industrializacją oraz związaną z tym intensyfikacją życia ludności. Zapotrzebowanie to rośnie z roku na rok wśród wszystkich przebywających w sztucznym - antropogenicznym środowisku. Turystyka obejmuje głównie dwa zjawiska: migracje i zagospodarowanie turystyczne. Pierwsze dotyczy podróży i pobytów wypoczynkowych. Drugie - przystosowania określonych elementów i walorów środowiska do potrzeb mchu turystycznego. Naturalne cechy i walory środowiska wykazują na ogół stałość i w zasadzie nie zmieniają się od wielu pokoleń, np. tereny górskie, nadmorskie, mikroklimatyczne, historyczne obiekty materialne itp. Wiele jednak z nich może być zmieniona na niekorzyść albo nawet ulec dewastacji wskutek nieprzemyślanej działalności turystycznej człowieka. Czyli oba zjawiska, szczególnie o charakterze masowym, prowadzą do silnych przekształceń środowiska przyrodniczego. W założeniach polityki ekologicznej coraz większej liczby państw, między innymi Polski, zmierzających do zahamowania procesu degradacji środowiska przyrodniczego, ważną rolę odgrywa edukacja ekologiczna, gdyż idea i program ekorozwoju mogą być w pełni zaakceptowane i wprowadzane do praktyki tylko przez ludzi o niezbędnym minimum świadomości i kultury ekologicznej.(fragment tekstu)
Na rynku turystycznym o klienta trzeba walczyć coraz to nowszymi środkami. Branża turystyczna podlega ciągłym ewolucjom, a głównym motorem wszelkich zmian są rosnące wymagania turystów. Popularne jest powiedzenie, iż jeśli czegoś nie ma w mediach, to tak jakby tego w istocie nie było. Media uznawane są za skuteczne narzędzie perswazji. Skuteczna perswazja jest swego rodzaju sztuką, gdyż rzadko kiedy można kontrolować wszystkie czynniki mające wpływ na odbiorców. Reklama może przybierać różne formy - od rzetelnej informacji o cechach produktu, spotykanej głównie w prasie specjalistycznej, po wychwalanie produktu w spotach reklamowych bez informacji merytorycznej. Coraz częściej jednak reklama staje się integralną częścią zawartości mediów, a rozróżnienie części edytorskiej, nadawczej od reklamowej nie zawsze jest łatwe. Reklamodawcy dostrzegają znaczenie problemu i w coraz większym stopniu są zainteresowani innymi formami prezentacji towarów i usług - także turystycznych. Zalicza się do nich z pewnością lokowanie produktów. (fragment tekstu)
Historia kolarstwa to wdzięczny temat do badań historycznych. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż zajmując się tym zagadnieniem, należy wziąć pod uwagę zarówno elementy społeczne, techniki, jak i oczywiście sportu i turystyki. Nie dziwi zatem, że w piśmiennictwie polskim jest kilka opracowań poświęconych temu zagadnieniu. Bez wątpienia największe zasługi położył B. Tuszyński, ale należy też wspomnieć o działalności na tym polu K. Obodyńskiego i S. Zaborniaka. Niestety na temat interesującego nas problemu wymienieni autorzy milczą. Jednak temat ten nie jest zupełnie nowy. Nieco uwagi poświęcił mu autor niniejszego doniesienia. Pierwszym natomiast, który pojął się trudu prezentacji zagadnień kolarstwa w mieście nad Skawą, był, niestety nieżyjący już, B. Czapik. On to opracował dzieje tamtejszego TG "Sokół", w którym wspomniał też o kolarzach. Śladem tego badacza poszedł A. Nowakowski. Za jego przyczyną doszło do wydania opracowania poświęconego kolarstwu w rodzinnym mieście Jana Pawła II na przestrzeni stu dwudziestu lat. Mimo wszystko żadna z wymienionych prac nie zgłębiła tytułowego zagadnienia, a szkoda, gdyż kolarstwo w Wadowicach, zwłaszcza w tytułowym okresie, przyniosło wiele interesujących wydarzeń istotnych nie tylko dla lokalnej społeczności, ale także dla dziejów kolarstwa na ziemiach polskich. (fragment tekstu)
18
Content available remote Substantiation of geotourism development strategy in Ukraine
63%
This paper shows the priority of tourism industry development in Ukraine in general, as well as innovative types of tourism, such as: geotourism, in particular. The data clari ies basic approaches to the de inition o "geotourism". Indicates the necessity of strengthing government role in the field of tourism, primarily through forming of development strategy of some types of tourism. Development strategies project of geotourism in Ukraine is pro-posed, which provides three strategic ways of development: geotourism, geoeducation and geoconservation. Each of them includes a list of priorities through the implementation of specific measures. (author's abstract)
Doktor Robert Wiluś jest autorem i współautorem ponad 70 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Jego zainteresowania badawcze koncentrowały się na problematyce szeroko rozumianej geografii turyzmu. W prowadzonych przez dr. Wilusia badaniach można wyróżnić trzy wiodące nurty: przestrzenne analizy ruchu turystycznego, przestrzeń turystyczna (w tym szczególnie Polski środkowej) oraz doliny rzek jako obszary aktywności turystycznej. (fragment tekstu)
This Subchapter conceptualizes sustainable tourism development based on various previous observations and their linkages with UN sustainable development goals. We discuss the benefits of sustainable tourism development and explain its importance for the future. We describe the key concepts, guidelines and tools for sustainable tourism development, the types of tourists and their importance for sustainable tourism development, the possible types of sustainable tourism, the importance of tourism policy for sustainable tourism development, as well as the possible strategies and tactics for the implementation of sustainable tourism practices. The Green Scheme of Slovenian Tourism is presented as an example of sustainable tourism practice. At the end of the Subchapter, some insights into the prospects for sustainable tourism are given. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.