Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Twórcza destrukcja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest uzasadnienie tezy o istotności wpływu procesów twórczej destrukcji na kształtowanie się szeroko rozumianej efektywności przedsiębiorstwa. Zwracając uwagę na konieczność wieloaspektowego podejścia do problemu efektywności, powinno się podkreślić konieczność bycia efektywnym w wymiarze zarówno operacyjnym, jak i strategicznym. Następnie, przywołując wyniki badań prezentowanych w literaturze przedmiotu, należy wskazać na nieuchronność (w celu zachowania atrybutu efektywności) dokonywania zmian w modelach biznesowego działania przedsiębiorstwa. Zmiany te muszą być sprzężone procesami innowacji i destrukcji. Koncentracja na procesach twórczej destrukcji - czyli tej, która umożliwia wprowadzenie innowacji, tworzącej warunki do jej urzeczywistniania się - na procesach "oduczania się" przestarzałych metod działalności, stanowi dzisiaj warunek sukcesu firm na rynku i realizacji zadań przetrwania i rozwoju. (fragment tekstu)
Cel - Celem rozważań jest analiza zmian produktywności pracy w warunkach pandemii COVID-19 w kontekście Schumpeterowskiej koncepcji kreatywnej destrukcji i prac ekonomistów dotyczących roli innowacji i selekcji rynkowej w okresach kryzysów gospodarczych. Metoda badania - W teoretycznej części artykułu zastosowano metodę dedukcji. W warstwie empirycznej wykorzystano metody ekonometryczne (modele AR, ARDL) oraz metodę ewometrii. Wyniki - Zmiany produktywności pracy w okresie pandemii COVID-19 w gospodarce pozbawionej innowacji adaptacyjnych podlegałyby mechanizmom prostej destrukcji, prowadząc w długim okresie do jej stagnacji. Oryginalność/wartość/implikacje/rekomendacje - Koncepcja destrukcji kreatywnej tworzy alternatywne ramy teoretyczne dla interpretacji zmian produktywności obserwowanych w okresie pandemii COVID-19, otwierając obiecujący kierunek badań nad zachowaniem systemów gospodarczych w warunkach anormalnych. Zgodnie z zaproponowaną koncepcją interwencjonizm państwowy mający na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 (lockdown) uruchamia innowacyjne działania dostosowawcze podmiotów, prowadzące do przekształcenia procesów typowych dla destrukcji prostej w destrukcję kreatywną. W kontekście koncepcji destrukcji kreatywnej warunkiem koniecznym zainicjowania pokryzysowego wzrostu jest polityka promowania innowacji już w trakcie kryzysu COVID-19, warunkiem wystarczającym natomiast jest oparcie pomocy państwa na kryterium powiązanym z efektywnością. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Twórcza destrukcja jako imperatyw rozwoju na przykładzie firmy inwestycyjnej
63%
Autor artykułu, posługując się studium przypadku firmy inwestycyjnej i wykorzystując koncepcję twórczej destrukcji autorstwa J. Schumpetera, stara się dokonać translokacji tej idei do sfery zarządzania organizacją. Traktując twórczą destrukcję jako specyficzny sposób prowokowania innowacji i wdrażania zmian, skupia się na inspirowaniu, sterowaniu i kontrolowaniu procesów twórczej destrukcji oraz ocenie efektów zastosowania tej koncepcji. Tak pojmowana identyfikacja twórczej destrukcji znajduje odzwierciedlenie w wynikach badań przeprowadzonych wśród kierownictwa i pracowników firmy inwestycyjnej, eksponując przede wszystkim konstruktywny konflikt i offshore jako przejawy jej zastosowania.(abstrakt oryginalny)
|
2015
|
nr 6
161-166
Reasumując, można stwierdzić, że książka Kreatywność i innowacyjność w erze cyfrowej. Twórcza destrukcja 2 stanowi intelektualnie atrakcyjny, ważny i oryginalny wkład w badania nad koncepcją kreatywności i innowacyjności gospodarki w dobie kolejnej fali rewolucji cyfrowej. To, co niewątpliwie jest największym walorem w tych badaniach, to odważna i rzeczowa dyskusja naukowa, której przyświecała próba wyjaśnienia i zrozumienia procesów twórczej destrukcji. Wartością pracy jest także interdyscyplinarne spojrzenie Autorów, które pozwoliło na przygotowanie właściwego i w miarę obiektywnego rozpoznania oraz przyczyniło się do wychwycenia i uwypuklenia wielowątkowości omawianych zjawisk. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano rezultaty badania, którego celem było określenie roli kreatywnej destrukcji w kształtowaniu wahań koniunkturalnych w państwach UE w okresie 1 kw. 2000 r. - 1 kw. 2014 r. Badanie wykazało, że procesy kreatywnej destrukcji istotnie determinowały wartość wskaźnika cyklu koniunkturalnego, przy czym oddziaływanie kreacji nie było charakterystyczne jedynie dla okresów poprawy koniunktury, a wpływ destrukcji nie był domeną wyłącznie okresów jej pogorszenia. Każdy z komponentów kreatywnej destrukcji, w zależności od fazy cyklu, pełnił rolę stabilizatora lub destabilizatora gospodarki, co można uznać za przejaw podkreślanego przez Schumpetera dualizmu skutków innowacji.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.