Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Typologia systemów gospodarczych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Rozwój gospodarczy i związana z nim narastająca złożoność procesów zachodzących w przedsiębiorstwach sprawiają, że coraz trudniejsza jest skuteczna kontrola i ocena skomplikowanych oraz wieloaspektowych działań realizowanych przez spółki. Zjawiska te dają asumpt do poszukiwania takich rozwiązań organizacyjnych i prawnych, które pozwolą na lepsze zabezpieczenie przed narastającym ryzykiem utraty kontroli nad kapitałem powierzonym spółce przez właściciela (pryncypała), a w tym przed ryzykiem braku realizacji zakładanych przez pryncypała korzyści. Wprowadzanie w przedsiębiorstwie nowych i doskonalenie dotychczas stosowanych, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych mechanizmów kompleksowej ochrony interesów pryncypała oraz innych interesariuszy, określanych mianem mechanizmów corporate governance, pozwala na zminimalizowanie zagrożeń wynikających z niekorzystnego zjawiska asymetrii informacyjnej. Zjawisko to jest efektem tzw. wypchnięcia właściciela kapitału z organizacji i powierzenia uprawnień decyzyjnych profesjonalnym zarządom (agentom). Wzrastająca świadomość zagrożeń wynikających z przywołanej wyżej asymetrii, a w rezultacie również uświadomienie roli sprawnego nadzoru nad spółkami zwiększa zainteresowanie obszarem corporate governance i jego mechanizmami. Pomimo licznych publikacji i prowadzonych w nich rozważań, do tej pory nie wskazano jednak dominującej definicji pojęcia corporate governance. W polskiej literaturze przedmiotu jest ono najczęściej uznawane za angielski odpowiednik określenia "nadzór korporacyjny". Na zasygnalizowane problemy definicyjne wpływa zmienność i zróżnicowanie w zakresie postrzegania zbioru rozwiązań (mechanizmów) nadzoru obniżających poziom wymienionego wyżej ryzyka oraz ewolucja podejścia do kwestii kontroli i nadzoru, widoczna zarówno w doktrynie prawnej, jak i w zmieniającej się koncepcji organizacji samego procesu nadzoru. Celem niniejszego rozdziału jest przedstawienie niejednoznaczności pojęciowej i odmiennej perspektywy postrzegania koncepcji corporate governance. Zaprezentowano tu podstawowe propozycje definicji i przeprowadzono rozważania na temat typologii omawianej koncepcji, odnosząc ją przy tym do zakresu problematyki objętej dominującymi w literaturze polskiej pojęciami.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Systemy zarządzania wiedzą i porównawcza ekonomia polityczna
100%
W artykule wprowadzono i rozwinięto pojęcie reżimu wiedzy oraz dokonano porównania tychże reżimów w odniesieniu do różnych rodzajów ekonomii politycznych. Przedstawiono pojęcie zarządzania wiedzą oraz typologię systemów zarządzania wiedzą.
Głównym celem rozdziału jest (...) przegląd teorii na temat definiowania i klasyfikacji systemów gospodarczych. W rozdziale wykorzystano studia literaturowe pozycji opublikowanych w ostatnim dwudziestoleciu, szczególnie autorstwa i współautorstwa Jubilata. Rozdział podzielono na dwie główne części. W pierwszej, zamieszczonej po wprowadzeniu, dokonano przeglądu literatury przedmiotu na temat systemów gospodarczych. Część drugą poświęcono przeglądowi literatury opisującej typy tych systemów. Rozdział zakończono podsumowaniem przedstawiającym subiektywnie wybrane spostrzeżenia wynikające z analizowanej literatury przedmiotu. (fragment tekstu)
Analiza porównawcza systemów gospodarczych powinna, zdaniem autora, zajmować się: 1) zdefiniowaniem i ustaleniem podstawowych pojęć systemu gospodarczego i jego różnicowania, 2) określeniem zależności między cząstkowymi rozwiązaniami systemowymi i na tej podstawie formułowaniem twierdzeń, które autor proponuje nazwać prawami spójności systemów gospodarczych, 3) badaniem i wyjaśnianiem wpływu wybranych zmiennych systemowych na określone wymiary sprawności gospodarki, 4) badaniem dynamiki systemów gospodarczych. W swojej pracy autor zajął się trzema typami pojęć systemu gospodarczego, sprawnością gospodarki i wpływem systemu gospodarczego na nią, psychospołecznymi przesłankami analizy systemów gospodarczych, a także podstawowym wymiarem różnicowania systemów gospodarczych tj. prawem własności. Przeanalizował także alternatywne mechanizmy koordyncji w gospodarce i ocenił ich sprawność.
Celem opracowania jest analiza podstawowych czynników pozwalających na przyporządkowanie gospodarki polskiej połowy lat 90-tych do określonego typu gospodarki rynkowej. Dla tej analizy autorka przyjęła dwa modele gospodarki rynkowej w zależności od roli państwa w gospodarce: interwencjonistyczna gospodarka rynkowa i gospodarka wolnorynkowa. Posługując się różnymi kanonami dotyczącymi gospodarki wolnorynkowej autorka stwierdziła, że odległość jaka dzieli nas od tego modelu jest nie tylko bardzo duża, ale wręcz zwiększa się na skutek spowolnienia procesu reform.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.