Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ubezpieczenia ekologiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest przybliżenie mało znanych, stosowanych od niedawna mechanizmów związanych z odpowiedzialnością administracyjną za szkody w środowisku. W istotny sposób mechanizmy te różnią się od mechanizmów odpowiedzialności cywilnej za szkody środowiskowe, które jak dowodzi praktyka - okazały się mało skutecznym instrumentem polityki ochrony środowiska. Konsekwentne stosowanie odpowiedzialności administracyjnej może stworzyć silny impuls do rzeczywistego rozwoju ubezpieczeń ekologicznych w Polsce i Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
Nowadays, intensive economic transformations require entrepreneurs to be able to adapt to changing socio-economic circumstances, which should be facilitated by a legislator. At the same time, we are witnessing the legislator's necessity to react to already unknown threats of catastrophic nature whose sources are to be found either in the very nature (floods as a result of atmospheric factors) or they are attributed to a human being (e.g. nuclear terrorism, contamination of land or air). In view of such threats, protection of the environment (natural and human) realised by means of, inter alia, a system of economic insurances becomes a challenge of contemporary times. The protection in question is particularly important when man becomes a source of threat. Therefore, it seems justified to demonstrate all consequences of changes made to the system of business insurances by the legislator. Much attention should also be paid to the issue of limitation of claims by lapse of time in case of third party liability insurance as the most common example of attempts undertaken to provide the environment with insurance protection. (fragment of text)
Omówiono zagadnienie ubezpieczeń środowiskowych. Wyjaśniono podstawowe pojęcia związane z tym tematem oraz przedstawiono perspektywy rozwoju ubezpieczeń środowiskowych. Zwrócono uwagę na dwie kwestie: na wzrost zakresu odpowiedzialności podmiotów za zanieczyszczenia środowiska, a także na konieczność wprowadzenia tzw. "zielonych" polis.
Dyrektywa 2004/35/WE w sprawie odpowiedzialności za środowisko w odniesieniu do zapobiegania i zaradzania szkodom wyrządzonym środowisku naturalnemu obliguje państwa członkowskie do podejmowania środków zachęcających do rozwijania instrumentów i rynków zabezpieczeń finansowych w celu umożliwienia podmiotom gospodarczym wykorzystania gwarancji finansowych, które obejmowałyby ich obowiązki powstałe na mocy dyrektywy. W praktyce gospodarczej, w odpowiedzi na powyższe wezwanie, kilka państw zdecydowało się na opracowanie modelowych wzorców ubezpieczenia środowiskowego (Niemcy, Austria, Szwajcaria). Celem opracowania jest analiza przesłanek, a także zagrożeń tworzenia i stosowania wzorcowych ogólnych warunków na europejskim rynku ubezpieczeń środowiskowych oraz zbadanie zasadności ich opracowania dla pokrycia ryzyka środowiskowego. Autorka pokazała znaczenie standardowych wzorców dla transparentności rynku, likwidacji zjawisk asymetrii informacji i barier wejścia, rozwoju rynku koasekuracji i reasekuracji ryzyka, a także poziomu konkurencji rynkowej. Wykazała, że podstawowe zagrożenia identyfikowane w związku ze stosowaniem modelowych wzorców mogą być wyeliminowane przez odpowiedni proces ich opracowywania, z udziałem szerokiego kręgu interesariuszy. W artykule dowiedziono, że ryzyko środowiskowe szczególnie nadaje się, aby opracowywać warunki jego pokrycia w postaci modelowego wzorca. Jest to ryzyko nowe (w ujęciu gospodarczym), niechętnie obejmowane ochroną przez ubezpieczycieli, wielowariantowe i słabo uświadamiane przez potencjalnych nabywców ochrony. (abstrakt oryginalny)
W pracy zaproponowano metodę oszacowania wysokości zabezpieczeń finansowych z tytułu wystąpienia negatywnych skutków w środowisku oraz zidentyfikowano problemy związane ze stosowaniem tego narzędzia w Polsce. Narzędzie to powinno być tak skalkulowane, aby jego koszt skłaniał przedsiębiorcę do obniżania poziomu ryzyka środowiskowego poprzez stosowanie instalacji ochronnych. Stosowanie tego narzędzia pozwoli na realizację m.in. dwóch kluczowych zasad ochrony środowiska: zasady "sprawca zanieczyszczenia płaci" i zasady przezorności.
Stale rozwijająca się działalność człowieka oraz postęp techniczny powodują, że pojawiają się wciąż nowe zagrożenia i wynikające z nich ryzyka. Zalicza się do nich m.in. skażenie środowiska i katastrofy ekologiczne. Naturalnym jest, że człowiek szuka ochrony przed różnymi ich następstwami. Firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenia środowiskowe (ekologiczne). W artykule podjęto próbę sprecyzowania pojęcia szkoda środowiskowa, na tyle szeroko, aby definicja ta obejmowała nie tylko skutki pośrednie zanieczyszczenia środowiska, ale także skutki bezpośrednie, pomijane najczęściej w proponowanych definicjach.
Celem ubezpieczeń ekologicznych jest ochrona środowiska, jak również wpływ na dynamikę wzrostu gospodarczego państw. W artykule podjęta została próba nowego spojrzenia na znaczenie ubezpieczeń ekologicznych przez pryzmat ochrony środowiska przed zanieczyszczeniem oraz ochrony zasobów przyrody.
Zadaniem opracowania jest usystematyzowanie definicji w zakresie strat i szkód ekologicznych w kontekście prawa oraz w odniesieniu jednej z konwencji regulujących zagadnienia odpowiedzialności w ochronie środowiska.
W pierwszej dekadzie maja prasa alarmowała o zanieczyszczeniu wód Bzury 10 tonami paliwa, które wyciekło z rozbitej cysterny. Dzięki strażackiej akcji ratowniczej skażony teren zasypano piaskiem, a ustawione dwie zapory z tworzywa sztucznego oraz zbieranie cieczy z powierzchni wody specjalnym separatorem zapobiegło przedostaniu się trującej substancji do Wisły. Ale olej osiadł na przybrzeżnych roślinach Bzury i tak zatruwanej przez zakłady przemysłowe.(abstrakt oryginalny)
Z satysfakcją należy odnotować, że w rozwiązywanie trudnych kwestii ubezpieczeń ekologicznych coraz częściej angażują się ekolodzy. Udział taki jest niezbędny, albowiem bez koniecznej wiedzy ekologicznej tworzenie prawidłowych konstrukcji prawnych i techniczno-ubezpieczeniowych dla ubezpieczeń ekologicznych nie byłoby możliwe. Konieczne jest interdyscyplinarne podejście i współpraca specjalistów z wielu dziedzin. Zanim jednak tworzyć się będzie rozwiązania szczegółowe, celowe wydaje się ustalenie ogólnych podstaw i konstrukcji prawnych modelu ubezpieczeń ekologicznych.(abstrakt oryginalny)
Space research and exploration has generated some demand for insurance cover that protects against economic losses resulting from destroying (damaging) satellites or losses that are related to third party liability. Space flight related risk refers to destruction or damage of a launch pad, rocket, satellite or any other useful cargo - including machinery breakdown and death or injury of people who are on board or outside a spaceship. Companies that deal with space utilisation rarely do not use insurance protection. There is no a single bank that will provide millions of dollars to finance any venture that will not be subject to at least partial insurance cover. Therefore, it is possible to quote one of brokers who specialise in satellite insurances: Space commercialisation with no insurance is pure fiction. (fragment of text)
Ryzyko spowodowania szkód w środowisku naturalnym to nowe i coraz bardziej istotne wyzwanie dla przedsiębiorstw z uwagi na prawne zmiany warunków prowadzenia działalności gospodarczej w kierunku zwiększenia zakresu odpowiedzialności za szkody i zaostrzenia sankcji za zanieczyszczanie i degradację środowiska. Tymczasem decyzje dotyczące zakupu ubezpieczeń chroniących przed skutkami szkód środowiskowych są rzadko podejmowane przez polskie przedsiębiorstwa, zwłaszcza te małe i średnie. W artykule poruszono problematykę rozwoju ubezpieczeń szkód środowiskowych w sensie ilościowym, mierzonym liczbą oferowanych na rynku produktów ubezpieczeniowych, oraz jakościowym - mającym odzwierciedlenie w zakresie ubezpieczenia oraz palecie stosowanych wyłączeń. Szczególną uwagę zwrócono na zakresy ochrony ubezpieczeń szkód środowiskowych oferowanych w ramach pakietów ubezpieczeniowych dedykowanych MSP oraz podobne produkty ubezpieczeniowe w wybranych krajach. We wnioskach stwierdzono, że mimo poszerzającej się oferty ubezpieczeniowej dla sektora MSP, nie gwarantuje ona przedsiębiorcom wystarczającego zakresu ochrony w zakresie szkód środowiskowych. (abstrakt oryginalny)
W szerokim ujęciu do rynku dóbr i usług ekologicznych można zaliczyć ochronę ubezpieczeniową w zakresie ryzyk środowiskowych oraz katastroficznych. Ubezpieczenia ekologiczne i katastroficzne są produktami skierowanymi zarówno do podmiotów gospodarczych, publicznych, jak i indywidualnych. fragment tekstu)
Celem poniższego opracowania jest odpowiedź na pytanie: jaką rolę w makrosystemie zarządzania ryzykiem środowiskowym odgrywa system (mezosystem) ubezpieczeń gospodarczych5? Indemnifikacja realizowana przez mechanizm ubezpieczenia rozumiana jest szeroko jako obietnica kompensacji szkody (funkcja ochrony ubezpieczeniowej) i faktyczna jej kompensacja (funkcja kompensacyjna ubezpieczeń gospodarczych). W celu zidentyfikowania i opisania szczegółowej roli ubezpieczeń gospodarczych wyodrębniono cztery obszary jej potencjalnej realizacji: 1) organizowanie systemu zarządzania ryzykiem środowiskowym; 2) finansowanie systemu; 3) pierwotne przejęcie finansowych skutków realizacji ryzyka środowiskowego; 4) wtórne przejęcie finansowych skutków realizacji ryzyka środowiskowego, z założeniem nadrzędnego znaczenia obszaru pierwszego, jako determinującego atrybuty kolejnych. Dla rozwiązania problemu badawczego będą wykorzystane dwa rodzaje czynności badawczych, czyli opis i wyjaśnianie, oparte na dedukcji jako metodzie wnioskowania logicznego. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono analizę oferowanych ubezpieczeń ekologicznych (środowiskowych) przez firmy ubezpieczeniowe działające w Polsce jako innowacyjnego narzędzia ochrony środowiska lokalnego. Celem tego artykułu jest analiza roli firm ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych w zarządzaniu ryzykiem środowiskowym. Metodą badawczą była analiza ofert firm ubezpieczeniowych w zakresie ubezpieczeń środowiskowych skierowanych do przedsiębiorstw w Polsce oraz aktów prawnych. Ideę ubezpieczeń ekologicznych porównano w wybranych krajach Unii Europejskiej oraz dane dotyczące największych katastrof ekologicznych. Koncepcja powyższa pomaga tworzyć fundusze na przywrócenie środowiska naturalnego po uszkodzeniu, które może wystąpić w związku z działalnością człowieka. Polska i Węgry są krajami o największej liczbie klęsk żywiołowych, jednak mimo to nie stosuje się w tych krajach ochrony finansowej w celu ograniczenia tych zagrożeń. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono instrumenty ekonomiczne w polityce gospodarczej, a następnie w ochronie środowiska. Przeanalizowano także ubezpieczenia ekologiczne i wskazano na ich znaczenie dla gospodarki. Ponadto podkreślono, że ubezpieczenia ekologiczne są szansą na zmniejszenie presji na środowisko naturalne. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Produkty ubezpieczeniowe służące realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju
63%
W literaturze przedmiotu najczęściej spotyka się opracowania dotyczące ekologicznych ubezpieczeń majątkowych, dotyczących strat w majątku. Brak jest natomiast badań poświęconych temu problemowi w szerszym kontekście środowiskowo-społecznym, zwłaszcza w sytuacji problemów o charakterze globalnym. Artykuł jest wstępnym rozpoznaniem tego rodzaju działalności prowadzonej przez różne podmioty sektora ubezpieczeniowe-go. Dlatego też kryterium podziału zaprezentowanych produktów ubezpieczeniowych stanowi obszar problemowy, którego rozwiązaniu mogą się przysłużyć. (abstrakt oryginalny)
Motivation: Compulsory insurance is one of the possible optional responses to the Environmental Liability Directive (ELD) call for development of financial instruments. The article is a contribution to the analysis of the development of financial instruments relating to environmental liability. The above has been continuously discussed in both local and European circles. Aim: There are two research purposes of this article. Firstly, to identify the attributes of the EU countries which have implemented a system of obligatory environmental insurance. Secondly, to recognise and assess the premises for introduction of a system of obligatory environmental insurance by the example of Poland. Results: Insurance obligation has been legitimised in relatively poorly developed countries of the European Union. Economic indicators (GDP, GDP per capita) in majority of the above are usually below the EU average. Also, the attributes of insurance markets (non-life insurance gross premium written, non-life insurance density and insurance penetration rates) in these countries are the evidence of a large discrepancy between them and the highly developed markets. Overall economic indicators for Poland and the attributes of the Polish insurance market put this country (in economic terms) in the group of states which have decided to introduce obligatory environmental insurance. Simultaneously, the doctrine and practitioners alike consistently criticise 'inflation of obligatoriness' which has been seen in the Polish regulations for decades and indicate disadvantages of such solution. Possible introduction of environmental insurance obligation, if considered in Poland, should be preceded by action taken in order to strengthen the supply side of the market. Only in this condition will it be possible for obligatory insurance - if flexible enough in its structure - to strengthen the incentives for market development on the demand side.(original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.