Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 203

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ubezpieczenia gospodarcze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Autor skoncentrował się na charakterystyce tworzonego w Polsce systemu ubezpieczenia należności eksportowych, przedstawił oferty w tej dziedzinie dwóch firm: Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji "Warta" S.A. oraz Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) S.A., a także omówił granice ryzyka handlowego pokrywanego przez ubezpieczyciela.
Artykuł omawia korzyści wynikające z outsourcingu oraz outsourcing w ubezpieczeniach gospodarczych.
Przeprowadzono badania wśród podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na terenie Podkarpacia. Badania dowodzą, że zaledwie co dziewiąty z nich zainteresowany jest ubezpieczeniem utraty zysku. Dotychczas korzysta z niego zaledwie cztery podmioty na sto, z czego trzy obsługiwane są przez brokera. Wobec powyższego Autor wnioskuje, że obecnie jest to produkt w niewielkim stopniu wykorzystywany przez praktykę gospodarczą.
W niniejszym artykule przedstawiono system finansowy PZU. Omówiono system finansowy Spółdzielczego Zakładu Ubezpieczeń "Westa" i Spółdzielczego Towarzystwa Ubezpieczeniowo-Reasekuracyjnego "Polisa".
Włączając się w dyskusję na temat "Ubezpieczenia gospodarcze w III Rzeczypospolitej", Inspektorat PZU SA w Nowym Targu przedstawia poniżej swoje uwagi i propozycje dotyczące nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Swoje spostrzeżenia opieramy na trzydziestoletnich doświadczeniach pracowników z zakresu ubezpieczeń ludności, której przypadło im służyć w tym czasie. Przyłączamy się do poglądu, że na obecnym etapie rozwoju gospodarczego, a zwłaszcza w czasie integracji Polski z organami europejskimi, obecny system ubezpieczeń majątkowych jest jeszcze niewydolny.(abstrakt oryginalny)
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 sierpnia 2001 r. II CKN 458/99. "Zakład ubezpieczeń był obowiązany do wypłaty odszkodowania za szkodę na osobie - mimo nieustalenia sprawcy szkody, który wszedł w posiadanie pojazdu w wyniku kradzieży - jeżeli ustalone zostały dane użytego przez niego pojazdu (§ 10 ust. 1 i 3 oraz ust. 6 i § 33 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 1992 r. w sprawie ogólnych warunków obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów (Dz. U. nr 96, poz. 475 ze zm.)."(fragment tekstu)
Podstawowym celem niniejszego artykułu jest wyjaśnienie pojęcia kultury bezpieczeństwa organizacji, ukazanie jej znaczenia w ubezpieczeniach gospodarczych, a również przedstawienie sposobu jej oceny. Autor wyróżnił w nim następujące zagadnienia, które zostały omówione: pojęcie i zakres kultury bezpieczeństwa, systemy socjotechniczne leżące u podstaw kultury bezpieczeństwa, przesłanki badania kultury bezpieczeństwa w ubezpieczeniach gospodarczych, procedurę badawczą kultury bezpieczeństwa dla potrzeb ubezpieczeniowych.
Rozwój rynku ubezpieczeń musi łączyć się z intensyfikacją ochrony konsumentów tych usług. Jest to szczególnie ważne z kilku przyczyn. Umowy o świadczenie usług ubezpieczeniowych są w odniesieniu do wypłaty sumy ubezpieczenia realizowane często po wielu latach od ich zawarcia. Ewentualne nieprawidłowości związane z wypłatą ubezpieczenia mogą zatem zostać niejako "odkryte" przez konsumentów także dopiero po wielu latach. Orężem pomocnym w zniwelowaniu problemu naruszeń związanych z realizacja przez konsumentów wypłaty sumy ubezpieczenia są działania o charakterze prewencyjnym, polegające na analizie warunków umów już na etapie ich zawierania, a nie realizowania. Zapoznanie się warunkami zawieranej umowy powinno stanowić podstawowy obowiązek konsumenta. Jednakże z uwagi na skomplikowany charakter przedmiotowej materii, a także rolę i zadania podmiotów odpowiedzialnych za ochronę konsumentów działania takie powinny być podejmowane właśnie przez te podmioty. Analiza warunków umów dokonywane np. przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, organ nadzoru, Rzecznika Ubezpieczonych umożliwia wyeliminowanie postanowień niedozwolonych, ale także uświadomienie konsumentom istoty i skutków zawieranej przez nich umowy. Kolejnym powodem szczególnej ochrony konsumentów usług finansowych jest to, że umowy takie są dla przeciętnej osoby niezrozumiałe. W rezultacie są one zawierane tylko w oparciu o dane przedstawione przez sprzedawcę, które nie zawsze odpowiadają warunkom zawartym w samej umowie. Dlatego też niezmiernie ważne jest zapewnienie funkcjonowania sprawnych instytucji chroniących prawa konsumentów usług ubezpieczeniowych. (fragment tekstu)
Trzydziestolecie istnienia i działalności Katedry Transportu Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach skłania do podjęcia retrospektywnego spojrzenia na zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich lat, a szczególnie w okresie przełomu politycznego w dziedzinie prawa ubezpieczeń gospodarczych. Chodzi o przemiany już zaszłe, istniejące trendy polityki ubezpieczeniowej oraz propozycje dalszego rozwoju. Niniejsze omówienie nie jest ujęciem systemowym, lecz ma jedynie charakter przyczynkarski, nie obejmuje całości wymienionych zagadnień.(fragment tekstu)
Dokonanie reform legislacyjnych w zakresie ubezpieczeń gospodarczych jest trudnym i złożonym zagadnieniem. Prawo ubezpieczeń gospodarczych jest częścią prawa ogólnego regulującą bardzo skomplikowaną i szeroką kwestię. Składają się na nią relacje cywilne w ubezpieczeniach, zagadnienia dotyczące prawa administracyjnego i finansowego w ubezpieczeniach oraz wszystkie problemy organizacyjne. Należy wspomnieć także o ubezpieczeniowym prawie karnym, rachunkowości ubezpieczeniowej, pośrednictwie ubezpieczeniowym i innych obszarach kontrolowanych przez państwo. Nawet pobieżne spojrzenie na relacje w prawie ubezpieczeń gospodarczych pokazuje, że błędną koncepcją, jeżeli nie anachroniczną, było uregulowanie tych wszystkich zagadnień w jednej ustawie, nawet jeśli miała możliwie najszerszy zakres i była uważnie przemyślana. Z uwagi na powyższe, istnieje potrzeba stworzenia porządku prawnego na obszarze ubezpieczeń gospodarczych, który będzie dotyczył jego niezbędnego przekształcenia w nowych warunkach ekonomicznych, oraz wyboru dla niego optymalnej koncepcji legislacyjnej.(abstrakt oryginalny)
Rozwój rodzimego ukraińskiego rynku ubezpieczeń trwa już ponad sto lat, a przebieg i osiągnięcia tego procesu można w należnej mierze poznać i zrozumieć tylko patrząc przez pryzmat stosunków polsko-ukraińskich. W związku z tym warto teraz przypomnieć, że na terenach Ukrainy Zachodniej jeszcze w czasach cesarstwa Austriacko-Węgierskiego zapoczątkowały swoją działalność pierwsze towarzystwa ubezpieczeniowe, szerzej znane starszemu pokoleniu pod przyjem nie brzmiącymi toponimicznymi nazwami "Dni- ster" i "Karpatija".(fragment tekstu)
Polski rynek ubezpieczeniowy podlega, podobnie jak inne sfery gospodarki, przemianom związanym z włączaniem się Polski do systemu gospodarki europejskiej. Proces legislacyjny w tym zakresie zmierza do coraz ściślejszego dostosowania polskich norm prawnych do uregulowań obowiązujących w Unii Europejskiej.
Gospodarkę narodową tworzą takie podmioty, jak: przedsiębiorstwa, gospodarstwa domowe, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, instytucje rządowe i samorządowe, oraz inne. Każdy z tych podmiotów z racji swojej funkcji narażony jest na ryzyko. Ryzyko to wzrasta razem ze wzrostem i rozwojem gospodarczym. W gospodarce polskiej funkcjonują instrumenty, które redukują to ryzyko. Jedne są bardziej popularne, bo dłużej funkcjonują na rynku, a inne mniej. W opracowaniu dokonano analizy rynku gwarancji ubezpieczeniowych w Polsce w latach 2006- -2012 oraz porównano wyniki analizy z wynikami osiągniętymi w całym sektorze ubezpieczeń gospodarczych, należących do Działu II ubezpieczeń.(abstrakt oryginalny)
W sprawie o odszkodowanie za zniszczenie domu objętego ubezpieczeniem od ognia i innych zdarzeń losowych - zdarzeniem objętym ubezpieczeniem (art. 819 § 2 k.c) nie jest pojawienie się pierwszych pęknięć, lecz wystąpienie fazy destrukcji, uzasadniającej ocenę, że dom się nadaje do rozbiórki(abstrakt oryginalny)
Obserwacja polskiego rynku ubezpieczeń gospodarczych co pewien czas zachęca do stawiania pytań, które nawet po latach funkcjonowania rzeczywistej konkurencji na obszarze ubezpieczeń - zresztą oczywiście nie tylko ubezpieczeń - mogą być przyczynkiem ważkich polemik. Mówiąc o konkurencji nie chodzi tu - jak należy przypuszczać - o wolny rynek w myśl etycznie dwuznacznej maksymy M. Machiavellego o tym, że "cel uświęca środki", a raczej o sztukę marketingową która powinna być podstawą do osiągania efektów ekonomicznych. Bez konieczności sięgania do wyspecjalizowanej literatury, teza o kwalifikacjach, a co za tym idzie o kompetencji osób, jako o warunku koniecznym prowadzenia działalności gospodarczej w tym i ubezpieczeniowej, nie może być podważona.(fragment tekstu)
Recenzowana publikacja stanowi przystępnie napisany praktyczny poradnik dla księgowych, finansistów ubezpieczeń gospodarczych i społecznych, menedżerów i biznesmenów sfery ubezpieczeń, brokerów, akwizytorów i pośredników ubezpieczeniowych. Książka może też być wykorzystana jako podręcznik dla studentów wydziałów ubezpieczeń gospodarczych i społecznych oraz dla szkolenia i samokształcenia członków rad nadzorczych spółek i towarzystw ubezpieczeniowych, pracowników funduszy emerytalnych, bankowców, kontrolerów, pracowników nadzoru i ochrony ubezpieczeniowej oraz innych czytelników zainteresowanych ciekawą i specyficzną problematyką rachunkowości, finansów, funduszy ubezpieczeniowych oraz kontroli i rewizji wewnętrznej działalności ubezpieczeniowej. (abstrakt oryginalny)
Zakład ubezpieczeń odpowiadający za sprawcę wypadku komunikacyjnego z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dopuszcza się zwłoki, jeżeli nie spełnia świadczenia w terminie 30 dni, licząc od dnia otrzymania zawiadomienia o wypadku. Jeżeli poszkodowany wezwał wcześniej sprawcę wypadku do zapłaty odszkodowania, który jednak świadczenia nie spełnił, wówczas zakład ubezpieczeń dopuszcza się zwłoki od daty tego wezwania.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Ubezpieczenie jako sposób monitoringu ryzyka spłaty należności
75%
Należności stanowią bardzo istotną kategorię w rachunkowości każdego przedsiębiorstwa. Zarządzanie należnościami przedsiębiorstwa jest dla zarządu jednym z istotniejszych obszarów decyzyjnych. Prawidłowe zarządzanie należnościami pozwala na ograniczenie kosztów całkowitych i poprawę funkcjonowania podmiotu, co jest celem zintegrowanego systemu zarządzania, również zarządzania ryzykiem np. spłaty należności. Zarządzanie należnościami dzieli się na określone etapy (kroki), z których zastosowanie ubezpieczenia jest szczególnie uzasadnione w kontekście monitoringu. Ubezpieczenie jest instrumentem monitoringu ryzyka spłaty należności w obrocie gospodarczym. Celem artykułu jest poznanie roli ochrony ubezpieczeniowej w monitoringu ryzyka spłaty należności. Prezentowany artykuł podejmuje problemy teoretyczne, dlatego opiera się na metodzie konceptualnej analizy literatury w kierunku rozpoznania roli ochrony ubezpieczeniowej w zarządzaniu ryzykiem należności. Podstawową hipotezą badawczą jest założenie, że ubezpieczenia odgrywają znaczącą rolę w zarządzaniu ryzykiem wierzytelności jako metoda monitoringu. Weryfikacja powyższej hipotezy badawczej jest głównym celem artykułu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.