Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ubezpieczenia prywatne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Ubezpieczenia zdrowotne są rodzącym się segmentem rynku ubezpieczeń w Polsce, i ich rozwój napotyka na wiele problemów trudnych do rozwiązania. Również na świecie ubezpieczenia zdrowotne, w dzisiejszym rozumieniu tych usług, należą raczej do młodych. Faktyczny rozkwit prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych nastąpił na świecie w latach sześćdziesiątych i dalszych, nic więc dziwnego, że problematyką tą zajęto się w Polsce dopiero teraz, jako że poprzedni system polityczno-społeczny, a przedtem jeszcze okres wojny, nie dały ku temu żadnych możliwości. Uznając potrzebę przyspieszonego rozwoju prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce, autor dokonał ogólnego przeglądu, jak systemy te są zorganizowane i prosperują w innych krajach (Niemcy, USA, Ameryka Południowa), i w ten sposób chce określić ogólne ramy tego ubezpieczenia i kierunki w jakich prywatne ubezpieczenia zdrowotne w Polsce mogą, lub powinny, się rozwijać.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest określenie aktualnego stanu sektora prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych oraz ich miejsca w polskim systemie ochrony zdrowia. W opracowaniu podjęto próbę wyodrębnienia tendencji rozwojowych charakterystycznych dla rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. W tym celu w przeprowadzonej analizie uwzględniono wskaźniki, które mogą być traktowane jako ekonomiczne mierniki rozwoju sektora prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych Polsce. W artykule przedstawiono również główne uwarunkowania oraz perspektywy dalszego rozwoju tego sektora. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy funkcjonowania systemów charakteryzujących się obowiązkowym posiadaniem prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Dokonano w nim ogólnej charakterystyki sposobów funkcjonowania ubezpieczeń zdrowotnych w wybranych państwach, tj. w Australii, Holandii i Szwajcarii. Zwrócono uwagę na aktywny udział w promowaniu powszechności obowiązkowych prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych oraz podejmowanie określonych działań mających na celu wzmocnienie ich udziału. Wskazano, iż dopłaty oraz obligatoryjność zakupu stanowią najefektywniejsze narzędzia ich promowania obok takich mechanizmów wspierających, jak oferowanie przez ubezpieczycieli wystandaryzowanych produktów, dofinansowanie oraz nakładanie kar stanowiących mechanizm fiskalny. W opracowaniu zaprezentowano cechy systemów, możliwości ich finansowania poprzez stosowanie dopłat ze strony państwa oraz wysokości wydatków na przymusowe uczestnictwo w systemie ubezpieczeń zdrowotnych w relacji do PKB w analizowanych krajach.(abstrakt oryginalny)
Ubezpieczenie na wypadek bezrobocia ma na celu zapewnienie świadczenia lub usług stanowiących wsparcie w sytuacji utraty pracy. W prywatnym ubezpieczeniu na wypadek bezrobocia wielkość i rodzaj wsparcia może stanowić jeden z elementów podlegających indywidualizacji. Wprowadzona konsekwentnie zasada indywidualizacji powinna dotyczyć nie tylko świadczenia, ale również składki i stać się wyróżnikiem rozwiązania o charakterze prywatnym. Konsekwentne stosowanie ekwiwalentności może sprzyjać efektywnej alokacji zasobów pracy.Prywatne ubezpieczenie na wypadek bezrobocia, w odróżnieniu od ubezpieczenia publicznego, nie ma specjalnej misji społecznej. Nie oznacza to, że ubezpieczenia prywatne są nieistotne ze społecznego punktu widzenia, ale przedkładają indywidualność nad uniwersalność. (fragment tekstu)
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 grudnia 1999 r. III CKN 489/981) "Niedopuszczalne jest w świetle art. 3581 § 3 k.c. uznanie społeczno-gospodarczego celu umowy i rodzaju zobowiązania za podstawowe kryterium waloryzacji." Orzeczenie zostało wydane na tle treści umowy ubezpieczenia renty odroczonej(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych aspektów funkcjonowania prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej. Rynek ten, jak dotąd, odgrywa marginalną rolę, nie tylko w sensie objętej populacji, ale również ze względu na udział w finansowaniu ochrony zdrowia. W obecnej sytuacji w ochronie zdrowia należy jednak prognozować jego szybki wzrost. (fragment tekstu)
7
100%
Głównym celem artykułu jest przedstawienie wybranych zagadnień związanych z prywatnym zabezpieczeniem na wypadek niesamodzielności w Polsce. Skupiono się na trzech podstawowych kwestiach: (1) na świadomości ryzyka związanego z niesamodzielnością i koniecznością korzystania z opieki długoterminowej, (2) na skłonności do indywidualnego zabezpieczania się przed tym ryzykiem oraz (3) na preferencjach co do metod tego zabezpieczenia. Informacje zostały zebrane za pomocą metody CATI. Próba badawcza objęła 1026 respondentów w wieku 40-69 lat. Główny wniosek płynący z badania jest taki, że większość respondentów deklaruje wysoką skłonność do zabezpieczania się na wypadek niesamodzielności, jednak ta wysoka skłonność najczęściej nie przekłada się na realne działania. Respondenci są bardzo zachowawczy, jeśli chodzi o preferowane sposoby zabezpieczania się na wypadek niesamodzielności. Za najlepszą metodę zabezpieczenia uchodzi, w pierwszej kolejności, gromadzenie gotówki, a następnie prywatne ubezpieczenie opiekuńcze.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza prywatnych, dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych, w aspekcie możliwości, barier oraz perspektyw ich upowszechnienia na polskim rynku. (fragment tekstu)
Charakterystyka 10 towarzystw ubezpieczeniowych legalnie działających w Polsce.
Cel - Zbadanie wpływu metody finansowania systemu zdrowia poprzez prywatne ubezpieczenia na wybrane elementy systemu (zasoby, efekty). Metodologia badania - Europejskie państwa należące do OECD podzielono na dwie grupy - krajów korzystających w znacznym stopniu z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych (grupa A) oraz resztę (grupa B). Następnie, wykorzystując testy statystyczne określono na ile różnice pomiędzy grupami są istotne. Badano zarówno zasoby systemu zdrowia (finansowe - całkowite wydatki na zdrowie w ujęciu bezwzględnym i względnym, ludzkie - liczba lekarzy na 1000 mieszkańców oraz rzeczowe - liczba łóżek przypadaj ąca na 1000 mieszkańców), jak i stopień realizacji wybranych celów systemu (oczekiwaną długość trwania życia, przeciętny stan zdrowia, postrzeganą jakość systemu). Wynik - Kraje z grupy przeznaczają większą część dochodu na system zdrowia, nie wykazując przy tym znaczących różnic w zasobach technicznych i ludzkich. Stopień realizacji podstawowego celu systemu zdrowia - poziomu zdrowotności populacji jest również na podobnym poziomie i nie ma statystycznie istotnych różnic pomiędzy grupą A i B. Również w przypadku postrzeganej jakości systemu zdrowia (bez uwzględniania efektów zdrowotnych) nie ma statystycznych istotnych różnic pomiędzy grupami. Wyraźne różnice pojawiają się przy analizie dostępności do świadczeń - kraje z grupy A mają zdecydowanie niższe bariery dla pacjentów. Oryginalność/wartość - Praca stanowi nowe spojrzenie na wpływ metody finansowania na efektywność systemu zdrowia, uwzględniając prywatne ubezpieczenia zarówno o charakterze podstawowym, substytucyjnym, komplementarnym i suplementarnym. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi przegląd finansowania ochrony zdrowia ze środków prywatnych w krajach europejskich, należących do OECD. Analizę porównawczą przeprowadzono na podstawie kilku wybranych wskaźników, takich jak: (1) wysokość wydatków prywatnych w relacji do produktu krajowego brutto - PKB; (2) wielkość wydatków prywatnych w przeliczeniu na osobę (per capita); (3) udział wydatków prywatnych w strukturze wydatków całkowitych na ochronę zdrowia; (4) udział poszczególnych prywatnych źródeł finansowania w strukturze finansowania ochrony zdrowia ze środków prywatnych oraz (5) udział wydatków prywatnych w strukturze finansowania farmakoterapii. W artykule ukazano rolę, jaką środki prywatne odgrywają w finansowaniu ochrony zdrowia w krajach europejskich, należących do OECD, jak również tendencje występujące w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Samoistne ubezpieczenie na wypadek bezrobocia jest z pewnością dużym wyzwaniem, ponieważ wymaga ogromnej precyzji przy konstrukcji ogólnych warunków ubezpieczenia. Ponadto wybrana grupa docelowa powinna się charakteryzować ryzykiem na tyle niskim, że potencjalnych nabywców nie odstraszy wysokość składki ubezpieczeniowej. Mając świadomość, że byłoby to na razie ubezpieczenie dla wybranych, należy zaznaczyć, że zebrane w ten sposób doświadczenia mogą się przyczynić do rozpowszechnienia takiego produktu w przyszłości. W miarę zmiany charakteru bezrobocia takie ubezpieczenie miałoby inne funkcje, np. zamiast przedłużania okresu uzyskiwania dochodów mimo bezrobocia - podniesienie ogólnego dochodu w trakcie bezrobocia, w domyśle frykcyjnego. (fragment tekstu)
Wspomnienia, w zasadzie, nie zawierają niczego więcej ponad to, co już się stało, nic nowego i nieznanego nie może się już zdarzyć, nie ma żadnych możliwości, by na ich podstawie wyobrażać sobie coś o przyszłości. Wyjątkami są te fakty lub postacie z przeszłości, których konfrontacja z teraźniejszością przynosi nam nowe, świeże myśli i pobudki działania. Z takim właśnie zamiarem pragnę przedstawić garść wspomnień z okresu prawie 50 lat pracy w ubezpieczeniach.(abstrakt oryginalny)
Rynek usług medycznych w Polsce w świetle prawa jest finansowany głównie ze środków z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Relatywnie niskie w odniesieniu do innych krajów europejskich publiczne nakłady na ochronę zdrowia skutkują utrudnionym dostępem do świadczeń medycznych, co znajduje odzwierciedlenie w utrzymujących się negatywnych ocenach systemu ochrony zdrowia (the Euro Health Consumer Index, 2017). Rosnący popyt na świadczenia zdrowotne spowodowany czynnikami demograficznymi, technologicznymi oraz zmieniającymi się oczekiwaniami związanymi z poziomem opieki zdrowotnej, rodzą konieczność poszukiwania alternatywnych źródeł ich finansowania. Jeden z potencjalnych czynników sprzyjających usprawnieniu funkcjonowania systemu ochrony zdrowia a zarazem istotny element polityki zdrowotnej w Polsce, stanowić mogą prywatne ubezpieczenie zdrowotne, stwarzające możliwość wzbogacenia systemu o nowe fundusze. Przedmiotem niniejszego artykułu są rozważania na temat wybranych aspektów finansowania ochrony zdrowia w Polsce mogących stymulować wzrost zainteresowania ofertą prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych oraz przedstawienie obecnego stanu rozwoju tego segmentu rynku ubezpieczeń na podstawie wybranych charakterystyk (liczba ubezpieczonych, składka przypisana brutto). W artykule wykorzystano dane statystyczne Głównego Urzędu Statystycznego, Polskiej Izby Ubezpieczeń, Eurostatu. (abstrakt oryginalny)
15
75%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wybranych aspektów funkcjonowania prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych we współczesnych systemach zdrowotnych krajów europejskich. W pierwszej kolejności omówione zostanie znaczenie prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w strukturze wydatków na ochronę zdrowia na przykładzie wybranych krajów. Następnie przedstawione będą wnioski wynikające z dotychczasowych badań nad wpływem ubezpieczeń prywatnych na funkcjonowanie systemów zdrowotnych, w szczególności dotyczące obciążenia finansowego uczestników systemu, dostępu do świadczeń zdrowotnych, możliwości wyboru, jak również wpływu na koszty funkcjonowania systemu. (fragment tekstu)
Artykuł stanowi próbę przeprowadzenia analizy ekonomicznej i prawnej w odniesieniu do umowy ubezpieczenia zaopatrzenia dzieci.
Omówiono jedno z dobrowolnych ubezpieczeń typu long-term care insurance (LTC) - ubezpieczenie od niedołęstwa. Ubezpieczenia przewiduje wsparcie dochodów dla osób w podeszłym wieku osoby, która potrzebuje opieki medycznej i pielęgniarskiej. Scharakteryzowano podstawowe produkty ubezpieczenia typu LTC oraz przedstawiono modele wielostanowe dla tego typu ubezpieczeń (rentę LTC w wysokości uzależnionej od stopnia niedołęstwa, rentę LTC dla osób niedołężnych oraz rentę LTC jako opcja do ubezpieczenia na wypadek śmierci).
Przyszłość demograficzna Polski staje się wielkim wyzwaniem dla systemu opieki zdrowotnej - zarówno z punktu widzenia płatnika publicznego, jak i organizacji oraz wydolności systemu. Postępujące przeobrażenia w strukturze ludności i związane z nimi zwiększone zapotrzebowanie na kosztowne procedury medyczne dedykowane osobom starszym powodują, że zapewnienie sprawności systemu i zagwarantowanie odpowiedniej dostępności świadczeń możliwe jest tylko poprzez zdecydowany wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Jeden z priorytetów opracowanej przez Ministerstwo Zdrowia strategii zmian w ochronie zdrowia stanowi stopniowe zwiększanie publicznych środków na ochronę zdrowia, należących obecnie do najniższych wśród krajów Unii Europejskiej. Do wzbogacenia systemu o nowe fundusze i usprawnienia jego funkcjonowania mogą się przyczynić ubezpieczenia zdrowotne o charakterze komercyjnym. Upowszechnienie dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych dobrze skoordynowanych z systemem publicznym mogłoby poprawić dostępność i jakość opieki medycznej w Polsce. W artykule poruszono problematykę roli prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w systemie ochrony zdrowia w Polsce w kontekście prognozowanych zmian demograficznych. (abstrakt oryginalny)
Niedomagający system powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce wymusza podjęcie działań zmierzających do naprawy obecnej sytuacji. Jedną z możliwości jest wprowadzenie dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych o charakterze komercyjnym. Obsługą tego rynku mogłyby się zając zakłady ubezpieczeniowe. Jednak wprowadzenie tego rozwiązania napotyka wiele barier. Wśród nich jest niechęć społeczeństwa do ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci składki ubezpieczeniowej. Wynika to z faktu niskiej świadomości ubezpieczeniowej, bądź słabej kondycji finansowej wielu gospodarstw domowych. Ponadto prywatny sektor usług medycznych również nie jest w Polsce na tyle rozwinięty aby leczyć pacjentów na szeroką skalę, dotyczy to zwłaszcza leczenia szpitalnego i procedur o wysokim stopniu zaawansowania. Te i inne bariery stawiają pod dużym znakiem zapytania możliwość reformowania systemu opieki medycznej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Podział ubezpieczeń na publiczne i prywatne jest ostatnio coraz częściej spotykanym rozróżnieniem, które powstało częściowo w opozycji do podziału ubezpieczeń na społeczne i gospodarcze. Istniejące definicje, odwołują się jednak najczęściej do kryterium formy własności instytucji oferującej ubezpieczenie. (...) Mimo pewnych niekonsekwencji w definiowaniu ubezpieczeń publicznych i prywatnych, odnosząc się do powyższych stwierdzeń można zauważyć dwa charakterystyczne kryteria podziału: inicjatywę oraz organizację wspólnoty ryzyka. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.