Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ubezpieczenie ochrony prawnej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedmiotem artykułu jest próba zebrania najważniejszych orzeczeń niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (Bundesgerichtshof) z ostatnich sześciu lat, dotyczących ubezpieczenia ochrony prawnej. Autor dokonał przeglądu i omówił w artykule wybrane orzeczenia, kierując się doniosłością omawianej problematyki. Największy nacisk położony został na rok 2014, w którym zapadło wiele istotnych wyroków. Autor prezentuje omawianą judykaturę syntetycznie, bez odwoływania się do zawiłych stanów faktycznych będących przedmiotem rozstrzygnięć Sądu. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest zbadanie perspektyw oraz potrzeby wprowadzenia ubezpieczenia tytułu prawnego do nieruchomości do oferty polskich zakładów ubezpieczeń. Ocenę przeprowadzono, mając na względzie specyfikę produktu ubezpieczeniowego, uwarunkowania systemu prawnego w Polsce istotne dla uczestników rynku w związku z przeprowadzaniem transakcji przenoszenia tytułu własności, a także doświadczenia rynku amerykańskiego, z którego ten produkt ubezpieczeniowy się wywodzi. Na początku pracy przedstawiono genezę ubezpieczenia title insurance, jego specyfikę, a także funkcjonowanie amerykańskiej branży ubezpieczenia tytułu prawnego do nieruchomości, która następnie staje się punktem odniesienia służącym analizie oferty ubezpieczycieli działających na polskim rynku ubezpieczeniowym. Artykuł kończą rozważania na temat możliwości rozwoju ubezpieczenia tytułu prawnego do nieruchomości w Polsce, przy uwzględnieniu potencjalnej użyteczności produktu z perspektywy uczestników rynku nieruchomości, a także analizy czynników prawnych i rynkowych wpływających na celowość wprowadzenia takiego ubezpieczenia do oferty polskich towarzystw. (abstrakt oryginalny)
W artykule uzasadnia się wprowadzenie do katalogu ryzyk społecznych ryzyka niedostatecznej ochrony prawnej. W argumentacji podkreśla się znaczenie ubezpieczenia ochrony prawnej dla gospodarstwa domowego. (abstrakt oryginalny)
Obowiązkowe ubezpieczenie adwokatów od odpowiedzialności cywilnej stwarza wyobrażenie o pewności kompensacji wyrządzonej szkody, co uzasadnia określenie odpowiedzialności ubezpieczyciela jako absolutnej, nieznającej wyjątków. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie analizy aktualnie obowiązujących warunków ubezpieczenia obowiązkowego adwokatów w kontekście prawa do przedsądowego uznania roszczenia lub zawarcia ugody w przypadku wyrządzenia szkody oraz roli ubezpieczyciela na tym etapie. Podjęte w artykule rozważania mają ukazać pojawiające się problemy i stanowić przyczynek do wypracowania modelu współpracy pomiędzy środowiskiem adwokackim a ubezpieczycielem.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł stanowi syntetyczną analizę problemu dostępu do wymiaru sprawiedliwości na przykładzie dwóch instytucji, które zostały szczegółowo uregulowane przez polskiego ustawodawcę w ostatnim czasie. Skąpe przepisy dotyczące ubezpieczenia ochrony prawnej rozbudowano na skutek konieczności implementacji przepisów dyrektywy Wypłacalność II w nowej ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Dnia 1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa wprowadzająca regulacje odnoszące się do nieodpłatnej pomocy prawnej. Jak się wydaje, obie instytucje są skierowane do różnych odbiorców, jednakże ich główna funkcja pozostaje ta sama, a sprowadza się do ułatwienia osobom ubezpieczonym lub uprawnionym dostępu do wymiaru sprawiedliwości, w formie i granicach określonych umową ubezpieczenia lub ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. Prezentację najistotniejszych regulacji ustawowych uzupełniają dane statystyczne obrazujące umiarkowaną popularność obu instytucji wśród polskiego społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Ryzyko odpowiedzialności prawnej zyskuje na znaczeniu z uwagi na proces globalizacji gospodarki, ale także - zwłaszcza w Polsce - z uwagi na wzrost świadomości prawnej, a w efekcie wzmożenie procesów odszkodowawczych i zwiększenie wartości roszczeń. Przy tym następuje transformacja tradycji orzeczniczej, zwiększa się nacisk na odpowiedzialność indywidualną i pokrycie kosztów szkody przez sprawcę, co sprawia, że rośnie częstotliwość i wartość zasądzanych odszkodowań i kar np. nawiązek. Także badania Lloyd's i AIRMIC wskazują, że w ocenie menedżerów wzrasta ryzyko odpowiedzialności prawnej - w tym zwłaszcza roszczeń pracowników oraz roszczeń wobec kadry zarządzającej. W polskiej praktyce gospodarczej jednym z bardziej istotnych wydaje się problem odpowiedzialności cywilnej za produkt niebezpieczny, który może skutecznie osłabiać bądź wręcz uniemożliwiać ekspansję eksporterów - w tym zwłaszcza na rynek amerykański, który cechuje szczególnie zaostrzony system odpowiedzialności. Z powyższych względów należy się spodziewać wzrostu zainteresowania ubezpieczeniami dotyczącymi obszaru odpowiedzialności prawnej w Polsce. Czynnikiem istotnym tu będzie udział Polski w jednolitym rynku europejskim, co z jednej strony wiązać się będzie z narzuceniem określonych standardów funkcjonowania przedsiębiorców, a z drugiej strony intensyfikacją podaży na rynku ubezpieczeń gospodarczych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono charakterystykę ubezpieczeń, a także opis podstawowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Cel - identyfikacja i ocena czynników determinujących wysokość składki na ubezpieczenie OC na przykładzie wybranych firm ubezpieczeniowych działających w Polsce. Dodatkowo, poruszono wątek systemu bonus-malus jako podstawowego czynnika wpływającego na wysokość składki ubezpieczeniowej. Podkreślono kryteria, które należy spełnić, aby zapłacić jak najmniejszą składkę oraz jakie czynniki podwyższają ryzyko wystąpienia zdarzenia drogowego, skutkując wzrostem wysokości składek pobieranych przez ubezpieczycieli. Metodyka badania - analiza została przeprowadzona na podstawie kalkulacji składek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w jednej z toruńskich multiagencji ubezpieczeniowych. Wynik - na podstawie przeprowadzonych badań wskazano, że rynek ubezpieczeń jest coraz bardziej konkurencyjnym i dynamicznie rozwijającym się rynkiem. Oryginalność - artykuł ma charakter teoretyczno-empiryczny. Jest uniwersalny, ponieważ dotyczy wszystkich kierowców, nie tylko pasjonatów tematu. Problematyka niniejszej pracy jest bardzo istotna, poprzez swój globalny charakter. Artykuł przygotowano według stanu prawnego na dzień 1 maja 2016 roku(abstrakt autora)
W artykule zostały omówione wybrane kwestie odnoszące się do świadczenia pomocy prawnej w Polsce na przykładzie dwóch instytucji wprowadzonych do polskiego porządku prawnego w ostatnim czasie. 1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa wprowadzająca regulacje odnoszące się do nieodpłatnej pomocy prawnej. Natomiast rezultatem implementacji przepisów dyrektywy Wypłacalność II w nowej ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej było istotne rozwinięcie dotychczasowych ubogich przepisów dotyczących ubezpieczenia ochrony prawnej. Analiza najważniejszych zagadnień wokół obu tych instytucji jest pretekstem do innego spojrzenia na problem świadczenia pomocy prawnej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są rozważania na temat ubezpieczeń ochrony prawnej, w szczególności dotyczące konstrukcji produktu oraz procesu likwidacji szkód. Autor opisuje kluczowe cechy ubezpieczenia, a także wskazuje na wybrane problemy, związane z rozpatrywaniem roszczeń kierowanych przez ubezpieczonych wobec ubezpieczycieli. (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na problematykę uregulowań outsourcingu ubezpieczeniowego w świetle nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Zagadnienie outsourcingu zostało zawężone na potrzeby artykułu do problematyki likwidacji szkód ubezpieczeniowych w ubezpieczeniu ochrony prawnej. W omówieniu problemu likwidacji szkód z ubezpieczenia ochrony prawnej odniesiono się do przyczyn rozwoju tego typu likwidacji w ramach outsourcingu. Ponadto wskazano na złożony charakter świadczeń z ubezpieczenia ochrony prawnej oraz jego konsekwencje dla likwidacji szkód. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza przepisów nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej odnoszących się do szczególnego rodzaju ubezpieczenia, jakim jest ubezpieczenie ochrony prawnej. Nowe regulacje, będące konsekwencją implementacji przepisów dyrektywy Solvency II, w znacznej mierze pokrywają się z postulatami doktryny formułowanymi względem pierwotnych unormowań z 2003 roku. (abstrakt oryginalny)
In this article, the author discusses the claims handling framework in European legislature, describes factors which influence in-house claims handling and elaborates on the organisation of in-house legal services. He explores the effectiveness of customer protection which EU regulation intends to offer in the area of in-house legal services. He concludes that the Solvency II Directive equips in-house lawyers with a set of effective and tested measures to deal with (potential) conflicts of interest. He further evaluates the benefits of in-house claims handling and the potential it has for access to justice. (original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja najważniejszych tez wyroku Trybunału Sprawiedliwości z dnia 14 maja 2020 roku (sygnatura sprawy: C 667/18) w przedmiocie swobody wyboru prawnika w postępowaniu mediacyjnym, jak również odniesienie tych wniosków do właściwych regulacji prawnych w Polsce. Trybunał, analogicznie do wcześniejszych wyroków, których kanwą była umowa ubezpieczenia ochrony prawnej, zastosował szeroką interpretację pojęć użytych w poszczególnych przepisach dyrektywy Solvency II, powołując się na konieczność zagwarantowania interesów ubezpieczonych. W wyniku takiej wykładni sąd unijny uznał, że mediacja wchodzi w zakres pojęcia postępowania, a co za tym idzie również w takim trybie ugodowego rozwiązywania sporów ubezpieczonemu przysługuje prawo swobodnego wyboru prawnika. W artykule przedstawiono także ocenę przepisu art. 27 ust. 3 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej gwarantującego w polskim porządku prawnym omawianą postać swobodnego wyboru prawnika, wraz z wnioskami de lege ferenda na podstawie komentowanego orzecznictwa trybunału luksemburskiego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.