Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ujemna wartość firmy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Firma odpowiedzialna społecznie to firma otwarta na potrzeby otoczenia oraz wyciągająca wnioski ze wszystkich skutków swej aktywności. Takie postrzeganie problemu zakłada dbałość nie tylko o dobre relacje firmy z jej klientami i akcjonariuszami, ale również z pracownikami, dostawcami i społecznościami lokalnymi. Dzisiaj odpowiedzialnego inwestora nie tyle interesuje zysk osiągany w krótkim okresie czasu, co atrakcyjny, długotrwały wzrost wartości przedsiębiorstwa. Stopa zwrotu z zaangażowanego kapitału musi być większa od alternatywnych inwestycji na rynku. Aby ten cel osiągnąć, firma musi umiejętnie prowadzić swoją politykę CSR. W artykule omówione zostaną działania CSR w kontekście ich wpływu na budowanie wartości przedsiębiorstwa dla swych interesariuszy, na przykładzie Grupy Azoty Puławy.(abstrakt oryginalny)
Cel - Prezentacja rozważań na temat treści ekonomicznej nadwyżki wartości godziwej przejętych aktywów netto nad cenę ich nabycia. Metoda badania - Studia literatury przedmiotu oraz analiza aktów prawa rachunkowości. Wynik - Nadwyżka wartości godziwej przejętych aktywów netto ponad cenę ich nabycia w swej istocie może stanowić zysk na okazyjnym nabyciu lub ujemną wartość firmy, rozumianą jako wypływ przyszłych korzyści ekonomicznych niemożliwych do odrębnego ujęcia na moment rozliczenia transakcji połączenia. Wierne odzwierciedlenie w rachunkowości efektów transakcji połączenia wymaga analizy okoliczności dokonania transakcji i oceny, która ze wskazanych kategorii spowodowała wystąpienie omawianej nadwyżki. Przepisy prawa rachunkowości nie dopuszczają jednak możliwości wyboru w tym zakresie. Wartość - Podjęto próbę sformułowania definicji ujemnej wartości firmy jako kategorii przeciwstawnej do wartości firmy oraz wskazano na zniekształcanie sprawozdań finansowych przez sztywne rozwiązania prawne, niekoniecznie odzwierciedlające skutki ekonomiczne transakcji.(abstrakt oryginalny)
Teoria i praktyka rachunkowości zostały ukształtowane w drodze ewolucji systemów gospodarczych i ewidencji zdarzeń przez wiele wieków. Zmiany zasad rachunkowości oraz sprawozdań finansowych były weryfikowane w praktyce, a wynikały z permanentnego poszukiwania takich rozwiązań, które dawałyby bardziej precyzyjne informacje finansowe zawierające coraz większy potencjał decyzyjny. Zauważmy, że teorie bilansowe przechodziły ewolucję od tzw. klasycznych: bilans statyczny, bilans organiczny, bilans dynamiczny, do koncepcji nowych, takich jak: bilans prognostyczny, bilans syntetyczny, bilans funkcjonalno-analityczny, bilans socjalny. Każda koncepcja z założenia miała realizować określony cel informacyjny, to znaczy, że poszukiwanie nowych koncepcji bilansowych wynika z niedoskonałości koncepcji wcześniejszych. Nad zaistniałym bytem gospodarczym wyrażanym przez zdarzenia gospodarcze rozpościera się aparat pojęciowy rachunkowości (kryteria, klasyfikacje, pomiary, wyceny), próbując opisać rzeczywistość. Zarówno w obecnej ustawie o rachunkowości, jak i w międzynarodowych standardach twierdzi się, że rachunkowość ujmowana według określonych w nich zasad prowadzi do uzyskania rzetelnej, prawidłowej informacji finansowej. Następnie wykonuje się modyfikację prawa bilansowego twierdząc także, że informacje po zmianie prawa są rzetelne. Powiedzmy wyraźnie - nie ma idealnego prawa bilansowego. Rzeczywistości gospodarczej nie da się zatrzymać, jak w fotografii. Powstają nowe zjawiska ekonomiczne, relacje gospodarcze, byty wykreowane w warunkach inzynierii intelektualnej właśnie dlatego, że nie są jeszcze dostrzegane przez prawo bilansowe. (fragment tekstu)
4
Content available remote Wartość firmy - identyfikacja i wycena
84%
W artykule zdefiniowano wartość firmy oraz pokazano, że powstaje ona i jest możliwa do zidentyfikowania dopiero w momencie nabycia przedsiębiorstwa przez inną jednostkę, która to wykazuje dodatnią lub ujemną wartość firmy. Wykazanie w sprawozdaniu finansowym wartości firmy oznacza, że nabywca musiał zapłacić wyższą cenę za firmę niż wynika to z wartości godziwej aktywów netto tej firmy. Natomiast ujemna wartość firmy powstaje, gdy cena nabycia jest niższa od wartości tych aktywów. Na podstawie przykładów z praktyki gospodarczej zaprezentowano, jakie zasoby nabywanego przedsiębiorstwa są postrzegane jako wartość firmy, a jakie mogą zostać zidentyfikowane i ujęte jako wartości niematerialne i prawne. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest krytyczna analiza obowiązujących polskich regulacji w zakresie ujemnej wartości firmy oraz wskazanie konieczności harmonizacji norm prawa polskiego z regulacjami międzynarodowymi. Tezą przyjętą w artykule jest stwierdzenie, że obowiązujące regulacje w zakresie ujemnej wartości firmy nie pozwalają na rzetelne odzwierciedlenie treści ekonomicznej transakcji połączenia jednostek gospodarczych. Zdefiniowany powyżej cel zrealizowano za pomocą analizy stanu prawnego i literatury przedmiotu oraz analizy przykładów liczbowych.(fragment tekstu)
Jednym z obszarów konwergencji US GAAP i MSSF jest przyjęty sposób rozliczania nadwyżki wartości godziwej przejętych aktywów netto ponad koszt ich nabycia (zysku na okazyjnym nabyciu, ujemnej wartości firmy). Wśród teoretycznych koncepcji jej rozliczania można wyodrębnić 3 grupy rozwiązań: 1) alokację na aktywa (wszystkie lub jedynie określone grupy); 2) ujęcie aktywów netto w wartościach godziwych i rozliczenie UWF w inny sposób (zysk, inny całkowity dochód lub rozliczenia międzyokresowe); 3) rozwiązania mieszane, stosowane w prawie rachunkowości. W artykule przedstawiono przebieg procesu standaryzacji i harmonizacji rachunkowości w obszarze rozliczania ujemnej wartości firmy. Wskazano na korzyści dostosowania polskich przepisów w tym zakresie do standardów międzynarodowych, które jednak nie są zdaniem autora optymalne i także wymagają modyfikacji. Badania przeprowadzono na podstawie analizy aktów prawnych oraz studiów literatury przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest scharakteryzowanie procesów, które korygują nabytą wartość firmy, oraz zwrócenie uwagi na konsekwencje, jakie mogą pojawić się w związku z tymi procesami w przedsiębiorstwie. Do procesów tych należą amortyzacja oraz utrata wartości. (fragment tekstu)
8
Content available remote Analiza wartości firmy jako pozycji bilansowej
84%
Przedstawiono wartość firmy jako jednego z elementów pozycji bilansowej. Omówiono genezę wartości firmy i jej miejsce w bilansie. Scharakteryzowano treść merytoryczną wartości firmy często identyfikowanej jako wartość niematerialna. Opisano interpretację poziomu i zmian wartości firmy jako pozycji bilansowej oraz omówiono ideę wartości godziwej aktywów. Wartość godziwa aktywów netto nabywanej spółki jest złożoną wielkością ekonomiczną determinującą poziom wartości firmy lub ujemnej wartości firmy. Wartość godziwa jest jednocześnie najlepszą ceną jaką mógłby uzyskać sprzedający oraz najbardziej korzystną ceną jaką byłby skłonny zapłacić kupujący.
Cel: W artykule zaproponowano modele rozliczeniowe umożliwiające ujęcie dodatnich wartości początkowych składników aktywów zorganizowanej części przedsiębiorstwa w sytuacji, gdy generuje ono ujemną wartość dochodową, a w konsekwencji powinna być wyceniona według ujemnej wartości godziwej. Metodyka/podejście badawcze: Opracowanie ma charakter metodologiczny i zawiera modele wyprowadzone na drodze dedukcyjnej z regulacji prawnych rachunkowości w Polsce, tj. ustawy o rachunkowości i Krajowych Standardów Rachunkowości, oparte na normatywnej teorii rachunkowości. Wyniki: Sformułowano trzy modele rozliczeniowe umożliwiające ujęcie dodatnich wartości początkowych składników aktywów zorganizowanej części przedsiębiorstwa o ujemnej wartości godziwej. Są to: Model Całościowych Współczynników Korygujących, Model Malejących Współczynników Korygujących i Model Sumy Cyfr Rocznych. Rozważono uwarunkowania ich aplikacji i zilustrowano je przykładem schematycznym. Ograniczenia/implikacje badawcze: Proponowane modele mogą zostać zastosowane i zweryfikowane na konkretnych przypadkach połączeń w Polsce, aby ocenić użyteczność poszczególnych modeli. Oryginalność/wartość: Artykuł zawiera oryginalne propozycje modeli umożliwiających rozliczenie ujemnej wartości godziwej zgodnie z polskimi regulacjami rachunkowości jako wypełnienie luki badawczej polegającej na braku właściwej metody rozliczenia wartości w takim przypadku zgodnie z tymi regulacjami. (abstrakt oryginalny)
Wartość firmy (goodwill), będąca terminem rachunkowym, budzi wiele wątpliwości już na etapie definicji. Zarówno w krajowych regulacjach, jak i w standardach międzynarodowych nie przewiduje się innej formy ujawniania wartości firmy niż nabycie bądź połączenie podmiotów. Jeżeli różnica, jaka powstaje między ceną nabycia lub przejęcia aktywów netto przedsiębiorstwa a ich wartością godziwą jest dodatnia, występuje goodwill – wartość firmy. Jeśli jednak sytuacja jest odwrotna, powstaje badwill, czyli ujemna wartość firmy. Pewne wątpliwości budzą też rozwiązania podatkowe, zgodnie z którymi ujemna wartość firmy nie ma znaczenia dla podatku dochodowego. W artykule stawia się tezę, że sposób ustalania ujemnej wartości firmy nie jest neutralny i może być w określonych sytuacjach uzależniony od korzyści jednostek uczestniczących w procesie jej kreowania. Celem artykułu jest przybliżenie wyceny i ujęcia ujemnej wartości firmy w sprawozdaniach finansowych według polskiego prawa bilansowego oraz Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSR/MSSF).(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza wpływu rozliczania ujemnej wartości firmy na ocenę sytuacji finansowej podmiotu. Nadwyżka wartości godziwej przejętych aktywów netto ponad cenę ich nabycia może stanowić zysk na okazyjnym nabyciu lub ujemną wartość firmy, zdefiniowaną jako wypływ przyszłych korzyści ekonomicznych, których nie można odrębnie zidentyfikować i ująć. Charakter tej nadwyżki zależy od okoliczności jej powstania i w opinii autorki artykułu nie powinien być arbitralnie rozstrzygany przepisami prawa. Dokonano symulacji danych finansowych i ich analizy dla pięciu wariantów rozliczania UWF. Rozwiązanie przyjęte w MSSF 3 pozwala na kreowanie bardzo korzystnego wizerunku. Przeklasyfikowanie zysku na okazyjnym nabyciu do innych całkowitych dochodów z pominięciem wyniku finansowego zmniejszyłoby ryzyko błędnej interpretacji po stronie użytkowników sprawozdań finansowych.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Wartość firmy w polityce bilansowej przedsiębiorstwa
84%
Cel - Metody wyceny i ustalania wartości firmy wpływają na ocenę sytuacji majątkowo-finansowej przedsiębiorstwa. Zasady wyceny wartości firmy określone w ustawie o rachunkowości nie przystają do nowych realiów gospodarczych i stają się instrumentem kreatywnej rachunkowości. Artykuł ma na celu wskazanie sytuacji, w których zastosowanie ustawowej definicji wyceny ujemnej wartości firmy jest sprzeczne z zasadami nadrzędnymi: wiernego obrazu i przewagi treści nad formą. Metodologia badania - Badanie sprowadzało się do analizy przypadku ustalenia ujemnej wartości firmy dla występującego w rzeczywistości podmiotu gospodarczego. Problem ujemnej wartości analizowano w kontekście warunków niewypłacalności określonej w prawie upadłościowym i likwidacyjnym. Wynik - Przeprowadzona analiza sposobu ustalenia ujemnej wartości firmy wskazuje na zachowanie wszystkich wymogów operacyjnych określania tej wielkości, pomimo działania wbrew nadrzędnym zasadom rachunkowości. Opisany w ustawie o rachunkowości sposób ustalania ujemnej wartości firmy determinuje finansowe wskaźniki niewypłacalności przedsiębiorstwa. Oryginalność/wartość - Wyniki analizy wskazują na konieczność zmiany koncepcji ujemnej wartości firmy i zaimplementowania rozwiązania określonego w amerykańskich standardach rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest ukazanie zastosowania wartości godziwej w wycenie aktywów netto jednostki zależnej w procedurze wyliczeń różnic konsolidacyjnych, a następnie ukazanie skutków tej wyceny w skonsolidowanym bilansie Grupy Kapitałowej Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest pokazanie, jak wycena na dzień połączenia przekazywanych udziałów lub akcji spółki przejmującej wpływa na powstawanie wartości firmy w aktywach lub pasywach. Wycena ta, dokonywana przez spółkę przejmującą, nie ma wpływu na ustalony wcześniej i ujawniony w planie połączenia parytet wymiany. Właściciele spółki przejmowanej otrzymają tyle udziałów lub akcji, ile wynika z planu połączenia. Ustalona w wyniku połączenia ujemna wartość firmy może zwiększyć wynik finansowy spółki przejmującej na dzień połączenia. Właściciele spółki przejmowanej nie będą uczestniczyć w podziale wyniku finansowego powstałego w wyniku połączenia jednostek gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę oraz regulacje prawne wartości firmy i ujemnej wartości firmy jako różnic konsolidacyjnych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Wykazano wpływ rozbieżności prawnych w ustalaniu i rozliczaniu różnicy konsolidacyjnej na ocenę sytuacji finansowej i majątkowej grupy kapitałowej. (abstrakt oryginalny)
Wycena aktywów i zobowiązań jednostki przejętej oparta na wartości godziwej ustalonej na dzień połączenia jest niezbędnym elementem księgowego rozliczenia połączenia w oparciu o metodę nabycia. Wymóg przeprowadzenia wyceny implikuje sposób, w jaki aktywa i zobowiązania jednostki połączonej są wykazywane w sprawozdaniu finansowym po połączeniu. W artykule zaprezentowano rezultaty skomplikowanego procesu księgowego rozliczenia połączenia metodą nabycia, zwracając uwagę na ujawnienie w sprawozdaniu finansowym wartości firmy (lub ujemnej wartości firmy) jako konsekwencji procesu wyceny przeprowadzanej na dzień połączenia. (abstrakt oryginalny)
W artykule prezentuje się możliwość tworzenia informacji finansowych poprawnych z punktu widzenia prawa, lecz niepoprawnych ekonomicznie. Dotyczy to takich zdarzeń jak: wartość firmy, kapitał z aktualizacji wyceny, a także wartości ustalone według zasad wartości godziwej. Wynik finansowy ustalony według zasady memoriałowej musi być pokryty także pieniężnie - w celu ekonomicznej poprawności informacji finansowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.