Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ulgi inwestycyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Pakiet zmian określany jako tzw. Polski Ład wprowadza jedną z największych reform polskiego systemu podatkowego w ostatnich latach. Niestety w debacie publicznej dotyczącej powyższego programu poświęca się stosunkowo mało uwagi korzystnym regulacjom przewidzianym dla strategicznych inwestorów. Tymczasem w wielu obszarach zostały zaprojektowane rozwiązania przewidujące nowatorskie traktowanie tej grupy przedsiębiorców wraz z licznymi preferencjami, jakie Polska może im zaoferować w kontrze do klimatu inwestycyjnego proponowanego przez konkurencyjne kraje regionu. Celami niniejszego artykułu są przybliżenie i analiza przedmiotowych korzyści. Wśród nich znalazły się m.in. ulgi na innowacje technologiczne (w tym ulgi na robotyzację, prototyp oraz innowacyjnych pracowników), ulgi rozwojowe (ulga konsolidacyjna i ulga na ekspansję), jak również tzw. Interpretacja 590 (inaczej porozumienie inwestycyjne), będąca kumulacją kilku rozstrzygnięć w ramach jednego dokumentu (interpretacja indywidualna, opinia zabezpieczająca, Wiążąca Informacja Stawkowa, Wiążąca Informacja Akcyzowa, uprzednie porozumienia cenowe - Advance Pricing Agreement - APA), oraz specjalnie powoływane Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora (investor desk) umożliwiające szybką i sprawną obsługę dużych inwestorów w "jednym okienku". Z uwagi na obszerność prezentowanych zagadnień w publikacji nie omówiono wielu innych korzystnych rozwiązań dla biznesu wdrażanych w ramach Polskiego Ładu (m.in. grupy VAT, opcja opodatkowania VAT instytucji finansowych, zmiany w zakresie podatku u źródła, podatkowe grupy kapitałowe czy polska spółka holdingowa).(abstrakt oryginalny)
W krajach europejskich stosuje się różnorodne mechanizmy opodatkowania dochodów osób prywatnych uzyskanych z zysków kapitałowych. Polegają one m.in. na zróżnicowanej polityce ulg i zwolnień podatkowych, co z kolei przekłada się na wysokość efektywnych obciążeń podatkowych tychże dochodów. W artykule przedstawiono ulgi podatkowe i innego rodzaju subsydia w wybranych krajach wspomagające rozwój młodych przedsiębiorstw. Mają one na celu stymulację rozwoju lokalnej gospodarki i przedsiębiorczości, a długoterminowo wiążą się z oczekiwaniami wzrostu wpływów do budżetu Skarbu Państwa. (abstrakt oryginalny)
Ulgi podatkowe są jednym z instrumentów oddziaływania państwa na rozwój przedsiębiorstw. Autor analizuje rozwiązania dotyczące ulg podatkowych stosowane w niektórych krajach Unii Europejskiej i OECD.
W warunkach dokonującego się w naszej gospodarce postępu technicznego, który w wielu branżach i dziedzinach ma wręcz skokowy charakter, coraz większą rolę w strukturze kosztów przedsiębiorstwa odgrywają odpisy z tytułu zużycia środków trwałych, czyli amortyzacja. Z oczywistych względów podmioty gospodarcze są zainteresowane możliwie najszybszym tempem amortyzacji posiadanych środków trwałych, wtedy płacą bowiem one relatywnie niższy podatek dochodowy. Przedsiębiorstwa nie mają tu jednak pełnej swobody działania, gdyż przepisy podatkowe zawierające tabele amortyzacyjne, wyznaczają górny pułap odpisów amortyzacyjnych. To dążenie podmiotów gospodarczych do maksymalizacji poziomu amortyzacji jest bez wątpienia podstawową przyczyną rozwoju tzw. leasingu, który pojawił się w naszej gospodarce jako zupełnie nowa, nieznana wcześniej forma umów cywilnoprawnych, na początku lat 90. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest przedstawienie wpływu zmian prawnych dotyczących zasad przyznawania dopłat inwestycyjnych oraz zmian w sposobie ustalania odpisów amortyzacyjnych na wielkość inwestycji rzeczowych realizowanych w Republice Federalnej Niemiec. Badaniem zostały objęte wyłącznie inwestycje rzeczowe brutto zrealizowane w latach 1992-2004. (fragment artykułu)
Polityka wspierania tworzenia nowych miejsc pracy powinna być powiązana z wykorzystaniem efektywności podatkowej, ponieważ dzięki temu zwiększa się wartość nowych inwestycji oraz spada koszt pomocy rządowej na jedno miejsce pracy. (fragment tekstu)
7
Content available remote Zarządzanie podatkami w aspekcie ulgi na nowe technologie
84%
Cel - Celem opracowania jest identyfikacja i ocena możliwości i uwarunkowań stosowania ulgi na nowe technologie w aspekcie aktualnie obowiązujących przepisów prawa bilansowego i podatkowego. Metodologia badania - W artykule zawarto monograficzną metodologię badania, wykorzystując informacje w formie jakościowo opisowej. Poddano metodzie analizy i konstrukcji logicznej piśmiennictwo istniejące w zakresie badanego zagadnienia, uwzględniając istniejący zakres prawa podatkowego. Wynik - Wynikiem badań jest konstrukcja metodologii w zakresie powiązań pomiędzy systemami rachunkowości a zakresem stosowania prawa podatkowego w przedsiębiorstwie celem poprawy jakości zarządzania w obszarze stosowania ulgi na nowe technologie. Oryginalność/wartość - Budowanie przewagi rynkowej w konkurencyjnym i turbulentnym otoczeniu sprowadza się często do szukania niewielkich szans na wielu polach działalności przedsiębiorstwa. Jednym z nich jest implementacja zmieniających się regulacji prawa podatkowego do systemu rachunkowości przedsiębiorstwa. Temat ten jest zatem aktualny i ważny z punktu widzenia poprawy jakości zarządzania przedsiębiorstwem poprzez budowanie przewagi konkurencyjnej w obszarze zarówno systemu rachunkowości, jak i zakresu stosowania ulgi na nowe technologie w obszarze prawa podatkowego. (abstrakt oryginalny)
Specjalna Strefa Ekonomiczna (SSE) jest to wyodrębniona administracyjnie część terytorium Polski, przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. SSE, to miejsce podlegające specjalnemu, ulgowemu traktowaniu podatkowemu, gdzie przedsiębiorca może rozpocząć działalność gospodarczą na specjalnie przygotowanym terenie i prowadzić ją nie płacąc podatku dochodowego. (fragment tekstu)
9
Content available remote The role of incentives in attracting FDI to the new EU member states
84%
In this article, we attempt to assess the selected investment incentives as determinants of investment attractiveness of the new EU Member States. This study is structured as follows. Firstly, it explores the existing literature on investment incentives. Then, we examine the major investment incentives offered by the new EU Member States. The final section examines the correlation between selected variables characteristic of investment incentives and the inflow of FDI. The study is based on statistical methods (Spearmans rank correlation and Pearson correlation). Finally, we present the conclusions reached. (original abstract)
Przepisy dotyczące ulg inwestycyjnych po wprowadzeniu szeregu zmian i modyfikacji z dniem 1 stycznia 1997 r. zostały przeniesione z rozporządzenia Rady Ministrów z 25 stycznia 1994 r. w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych oraz obniżek podatku dochodowego (Dz.U.z 1996 r.nr 39 poz.171 z późniejszymi zmianami) do ustaw o podatkach dochodowych.
11
Content available remote Ulga inwestycyjna w podatku rolnym po akcesji Polski do Unii Europejskiej
84%
Przedstawiono prawne zagadnienia związane z ulgą inwestycyjną w podatku rolnym. Szczególną uwagę poświęcono kwestii ulgi w przypadku finansowania inwestycji ze środków publicznych, w tym z budżetu unijnego. Zaprezentowano opinie doktryny, Ministerstwa Finansów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz nowe zasady przyznawania ulgi wynikające z nowelizacji ustawy o podatku rolnym, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009 r. W konkluzji wysunięte zostały propozycje zmiany przepisów poświęconych podatkowi rolnemu. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest przedstawienie i ocena podatkowych instrumentów wspierania rozwoju przedsiębiorstw, przewidzianych w przepisach polskich ustaw o podatkach dochodowych. Regulacje w zakresie amortyzacji obowiązujące w polskim prawie podatkowym nie przyznają podatnikom definitywnych (trwałych) korzyści podatkowych (np. w postaci tzw. premii inwestycyjnej), ponieważ suma odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć wartości początkowej środków. Bezpośredni transfer pomocy publicznej jest bardziej efektywny, ponieważ nie zależy od rentowności prowadzonej działalności. (abstrakt oryginalny)
Zasady stosowania ulg inwestycyjnych przez osoby fizyczne uregulowane zostały w art. 26a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 1993 r. nr 90 poz.416, ostatnia zmiana Dz.U. z 1996 r. nr 137 poz. 638)
Specjalne strefy ekonomiczne w ostatnich latach, tj. od 2003 r. stanowią główną siłę sprawczą inwestycji w Polsce. Taki wniosek można by wysnuć, analizując dostępne w mediach doniesienia. Najnowsza historia gospodarcza, po roku 1989, obfituje w różne inicjatywy legislacyjne, na podstawie których zostały wprowadzane udogodnienia dla inwestorów i przedsiębiorstw w ogóle. Jednakże dopiero SSE, i to od roku 2003, nabrały znaczenia w rozwoju gospodarczym Polski. Analizując funkcjonowanie SSE na świecie, stwierdzić możemy ich obecność zarówno w państwach rozwijających się, jak i o stabilnej ugruntowanej ekonomii. W tym kontekście na szczególną uwagę zasługuje kwestia obecności SSE w krajach Europy Zachodniej, a raczej próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego państwa zachodnioeuropejskie nigdy nie utworzyły u siebie SSE z prawdziwego zdarzenia, według modelu SSE istniejących obecnie w Polsce? Drugi problem jest odmienny: dlaczego państwa rozwijające się, pomimo funkcjonowania SSE od wielu lat na ich terytorium, nie są w stanie wykorzystać oferowanych warunków do zintensyfikowania rozwoju gospodarczego. Powyższe pytania określają obszar badań przeprowadzonych przez autora i zarazem zakres tematyczny rozważań przedstawionych w niniejszym artykule; ujmując najprościej, ich przedmiotem będzie poziom rozwoju gospodarczego jako zasadnicze kryterium utworzenia i skutecznego wykorzystania SSE. (fragment tekstu)
Obowiązujące rozwiązania systemowe pozwalają na dokonanie pomniejszenia dochodu do opodatkowania, w razie poniesienia wydatków inwestycyjnych. Autorka analizuje ten problem w oparciu o rozporządzenia Rady Ministrów.
Przedmiot badań: Każdy kraj lub region na świecie, którego sytuacja gospodarcza i polityczna jest relatywnie stabilna i przewidywalna, może stać się atrakcyjną lokalizacją dla przedsiębiorstw międzynarodowych. Niemniej jednak niektóre państwa radzą sobie lepiej niż inne w przyciąganiu zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Próbując wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje, autor przyjrzał się bliżej zachętom inwestycyjnym. Cel badawczy: Władze krajowe, regionalne i lokalne wraz z instytucjami otoczenia biznesu odgrywają istotną rolę w przyciąganiu (i utrzymaniu) inwestorów zagranicznych. Są one wyposażone w instrumenty polityki gospodarczej, które mogą stać się atrakcyjną zachętą dla przedsiębiorstw międzynarodowych poszukujących korzystnych lokalizacji. Badanie ma na celu ocenę roli, jaką instrumenty kraju przyjmującego odgrywają w decyzjach lokalizacyjnych przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym. Metoda badawcza: Wykorzystano wyniki ankiety przeprowadzonej przez autora wśród inwestorów zagranicznych zlokalizowanych w województwie łódzkim. Badanie przeprowadzono metodą ilościową PAPI (Pen And Paper Personal Interview). Przeanalizowano rozkłady oraz inne miary statyczne odpowiedzi udzielonych przez menedżerów przedsiębiorstw międzynarodowych. Wyniki: Szeroki wachlarz zachęt inwestycyjnych oferowanych inwestorom zagranicznym można podzielić na kilka grup o różnym znaczeniu. W badaniu większość respondentów zadeklarowała, że dostępność programów pomocy publicznej nie była głównym czynnikiem wpływającym na ich decyzje lokalizacyjne, motywowane przede wszystkim czynnikami kosztowymi. Także dostępne badania nie dostarczają wystarczających dowodów, aby dokonać jednoznacznej oceny skuteczności zachęt inwestycyjnych w przyciąganiu (i utrzymywaniu) ZIB. Niemniej jednak większość z nich pozwala wnioskować, że zachęty mają drugorzędne znaczenie dla decyzji lokalizacyjnych przedsiębiorstw międzynarodowych.(abstrakt oryginalny)
W pracy podjęto próbę oceny zaangażowania władz lokalnych w proces pozyskiwania nowych inwestorów (krajowych i zagranicznych) oraz stosowanych instrumentów w celu poprawy atrakcyjności inwestycyjnej. W 2007 r. przeprowadzono badania ankietowe wśród 37 gmin woj. warmińsko-mazurskiego. W celu pozyskania inwestorów władze lokalne oferują najczęściej ulgi podatkowe (22,5%). Za najważniejsze czynniki skłaniające przedsiębiorstwa do inwestowania w gminie uznano głównie czynniki rynkowe. Wszystkie gminy stosują instrumenty, których zadaniem jest poprawa atrakcyjności inwestycyjnej. Większość stosuje po kilka instrumentów - najczęściej dbałość o wysoką jakość i sprawność obsługi w urzędach (86%) oraz działania na rzecz poprawy środowiska naturalnego (73%). Prawie wszystkie gminy podejmują działania w celu promocji. Najpopularniejszym sposobem promocji regionu jest Internet (89%). Istotnym jest również, że władze lokalne próbują nawiązywać bezpośredni kontakt z przedstawicielem firmy (54%) oraz prezentować gminę na imprezach promocyjnych, wystawach i targach (51%). (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest określenie korzyści związanych z możliwością skorzystania z ulgi inwestycyjnej w indywidualnych gospodarstwach rolnych w sytuacji wprowadzenia podatku dochodowego w rolnictwie. Symulację poziomu obciążenia podatkiem dochodowym gospodarstw przeprowadzono dla formy ewidencji podatkowej opartej o książkę przychodów i rozchodów. Wyniki przyjętych rozwiązań opodatkowania gospodarstw są oparte na istniejących rozwiązaniach podatkowych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Eugeniusz Kwiatkowski nie tylko był autorem programu modernizacji Drugiej Rzeczypospolitej i twórcą Centralnego Okręgu Przemysłowego, ale również jako wicepremier i minister skarbu odpowiadał w latach 1935-1939 za politykę podatkową państwa. Podstawowym priorytetem prowadzonej przez niego polityki fiskalnej była równowaga budżetowa. Kwiatkowski dążył przede wszystkim do zagwarantowania odpowiednich w stosunku do potrzeb wpływów do budżetu. Dlatego też w pierwszym roku urzędowania widocznie podniósł obciążenia podatkowe obywateli. Kolejnym celem polityki podatkowej było uporządkowanie systemu podatkowego, co Kwiatkowski zainicjował w sesji budżetowej parlamentu na przełomie 1935 i 1936 roku. W listopadzie 1937 roku wicepremier zapowiedział małą reformę podatkową, której podstawy prawne przyjęte zostały wiosną 1938 roku. Jej najważniejszymi elementami były ustawa o podatku obrotowym, która zmieniała zasady krytykowanego wcześniej podatku przemysłowego, oraz ustawa o ulgach inwestycyjnych. Reforma została wprawdzie pozytywnie przyjęta przez przedstawicieli sfer gospodarczych, jednak konsekwentnie domagali się oni dalszych zmian w systemie podatkowym. Kwiatkowski nie zdecydował się na przeprowadzenie zasadniczej reformy podatkowej, uznając, że jest na nią zbyt wcześnie. Brak takiej reformy uznać należy na największą porażkę polityki podatkowej wicepremiera, jednak wszystkie pozostałe postawione zamierzenia udało się Kwiatkowskiemu zrealizować. Dochody podatkowe pokrywały zwyczajne wydatki budżetu, ulgi inwestycyjne wspierały procesy modernizacji kraju, a mała reforma podatkowa usunęła największe wady systemu podatkowego. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie istoty, funkcji amortyzacji i regulacji prawnych jej dotyczących oraz analiza empiryczna amortyzacji jako ważnego źródła finansowania działalności inwestycyjnej podmiotów funkcjonujących w polskiej gospodarce w latach 2000-2004. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.