Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Umowa brokerska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem opracowania jest określenie kwestii praktycznych i finansowych, mogących wyniknąć ze stosowania wprowadzonych przepisów regulujących nowy typ umowy - tzw. umowę o pomocy przy zbiorach. Może być ona zawarta pomiędzy rolnikiem i pomocnikiem świadczącym pomoc w działalności rolniczej przy pracach sezonowych. Zwrócono uwagę na nowe definicje ustawowe, w tym przede wszystkim na pojęcie pomocnika rolnika. Ukazano podstawowe elementy analizowanej umowy, prawa i obowiązki stron, obowiązki finansowe ciążące na rolniku w związku z zawarciem i wykonaniem zobowiązania ze szczególnym uwzględnieniem obowiązku ubezpieczenia pomocnika w KRUS. Analizowana regulacja budzi wiele wątpliwości, a najwięcej z nich występuje przy ustalaniu statusu pomocnika. Pomocnikiem rolnika może być osoba świadcząca pomoc tylko przy ustawowo wskazanych zbiorach produktów rolnych. Obowiązkowe ubezpieczenie tych podmiotów sprowadza się do ochrony w zakresie ubezpieczenia wypadkowego i zdrowotnego. Generuje to wysokie koszty dla rolników zawierających z pomocnikami krótkoterminowe umowy. Umowa o pomocy przy zbiorach nie przyznaje pomocnikom gwarancji ochrony wypłaty minimalnego wynagrodzenia. Może to prowadzić w przyszłości do wyzysku ekonomicznego pomocników.(abstrakt oryginalny)
Ochrona konsumenta usług pośrednictwa ubezpieczeniowego stanowi od lat przedmiot aktywnej działalności prawodawczej wspólnot europejskich, która doprowadziła do ukształtowania się ramowego modelu pośrednictwa ubezpieczeniowego w Unii Europejskiej. Autor porównuje rozwiązania przyjęte w Unii Europejskiej i polską ustawę regulującą pośrednictwo ubezpieczeniowe.
Zakłady ubezpiecze traktują brokerów jako ważną i mającą szerokie perspektywy formę pośrednictwa sprzedaży ubezpieczeń. Odzwierciedlają to ich płace - w niektórych towarzystwach brokerzy mają kilkudziesięcioprocentowy udział w przypisie składki brutto. Artykuł opisuje, jak wygląda współpraca brokerów z różnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi w Polsce.
Broker ubezpieczeniowy jest pośrednikiem wykonującym czynności w imieniu lub na rzecz podmiotu poszukującego ochrony ubezpieczeniowej. Może to być osoba fizyczna lub prawna, która po spełnieniu warunków określonych ustawą ma wydane przez organ nadzoru zezwolenie na wykonywanie działalności brokerskiej i jest wpisana do rejestru brokerów ubezpieczeniowych. Artykuł opisuje pracę tej grupy zawodowej, oraz informuje na temat płac i specjalizacji wykonywanych przez brokerów.
Celem artykułu jest wskazanie, co należy rozumieć pod pojęciem umowy brokerskiej z zakresu obrotu ubezpieczeniowego. Podjęto również próbę rozstrzygnięcia, czy jest to bardziej umowa z grupy umów o pośrednictwo, czy raczej umowa o usługi doradcze.
Interes brokera ubezpieczeniowego jest silnie powiązany z interesem klienta i zakładu ubezpieczeń. Tylko podejście partnerskie do wykonywanej profesji może wpłynąć na właściwe relacje pomiędzy tymi trzema stronami i w efekcie przynieść sukces. Patrząc na minione dziesięciolecie można śmiało powiedzieć, że brokerzy odegrali znaczną rolę w rozwoju rynku ubezpieczeniowego w Polsce. Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych, które obchodzi w tym roku XV-lecie ma bardzo dobre perspektywy dalszego rozwoju Artykuł jest relacją z jubileuszowego kongresu Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.
Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają swoich agentów. To znani wszystkim pośrednicy, reprezentujący ubezpieczyciela przy zawieraniu umów. Czy ubezpieczający się też mogą liczyć na pomoc własnych agentów, pośredników, którzy staliby po ich stronie? Owszem, mogą - taką właśnie rolę pełnią brokerzy ubezpieczeniowi.
Ustrój współczesnej giełdy opiera się na zasadzie monopolu maklerskiego. Pośrednictwo firm inwestycyjnych jest obowiązkowe w zakresie emisji walorów giełdowych oraz obrotu walorami giełdowymi. Firmy inwestycyjne są więc katalizatorem wielu skomplikowanych procesów, dzięki którym dochodzi do efektywnej cyrkulacji kapitału w wolnej gospodarce. Stąd też firmom inwestycyjnym stawiane są wysokie wymagania, uzasadnione potrzebą ochrony uczestników obrotu gospodarczego przed skutkami negatywnych zjawisk występujących w otoczeniu giełdy. Ochrona sfery prawnej uczestników obrotu giełdowego wymaga ustanowienia licznych ograniczeń natury normatywnej, ale jednym z kryteriów oceny działalności firm inwestycyjnych są kryteria etyczne. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.