Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 59

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Umowa gospodarcza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł jest inauguracją cyklu, którego celem jest publicystyczne przybliżenie problemów związanych z podatkiem VAT w odniesieniu do poszczególnych rodzajów umów. Autorzy zaprezentują VAT m.in. na tle umów: sprzedaży, zamiany, użyczenia, pożyczki, umowy agencyjnej, komisu, przewozu oraz umowy darowizny. W części tej omówiono podstawowe cechy umowy sprzedaży, obowiązki stron, a także kwestie dotyczące przedmiotu sprzedaży oraz przedmiotu opodatkowania. Analizowano również podatkowe skutki związane z wydaniem rzeczy, stanowiącej przedmiot zawartej umowy.
Przedstawione zostały problemy związane z wystawianiem faktury, zapłatą ceny, a także podatkowe aspekty szczególnych rodzajów sprzedaży.
W tej części artykułu, kontynuując tematykę sprzedaży w aspekcie podatku VAT, omówiono: sprzedaż rzeczy używanych, sprzedaż poza profesjonalnym obrotem gospadarczym, terytorialny zasięg opodatkowania sprzedaży oraz jego warunek i termin, przejście praw i obowiązków, wpływ zmiany ceny, przedmiotu świadczenia w umowie sprzedaży oraz zmiany przedmiotu świadczenia po stronie sprzedawcy.
Niniejszy odcinek kończy cykl artykułów o opodatkowaniu podatkiem VAT umowy sprzedaży. Przypominamy, iż autorzy zaprezentowali w nim kolejno: podstawowe obowiązki stron tej umowy wynikające z przepisów kodeksu cywilnego, poszczególne rodzaje umów sprzedaży i związane z tym specyficzne skutki w podatku od towarów i usług.
CETA jest pierwszą umową handlową UE z Kanadą, a zarazem jedną z nowoczesnych i najszerzej zakrojonych dwustronnych umów handlowych wynegocjowanych do tej pory na świecie. Porozumienie dotyczy szerokiego zakresu zagadnień mających wpływ na wzajemny handel UE i Kanady oraz na lokowanie inwestycji w tych krajach. Celem artykułu jest rozpatrzenie korzyści i zagrożeń wynikających z CETA oraz konsekwencji ostatecznego przyjęcia bądź odrzucenia tego porozumienia(abstrakt oryginalny)
Regulacja umowy spółki cywilnej w polskim systemie prawnym nie należy do sformalizowanych. Pozostawiona jest tutaj duża swoboda wyrażania woli w określaniu kluczowych postanowień tejże umowy przez jej strony. Forma ta z założenia jest przewidziana dla prowadzenia działalności gospodarczej w celu realizacji przedsięwzięć prostych i nieskomplikowanych. Praktyka jednak daje nam przykłady, że forma spółki cywilnej jest stosowana do prowadzenia działalności gospodarczej w dużym rozmiarze i przez dłuższy czas. (fragment tekstu)
Światowa Organizacja Handlu (WTO) dokonuje zmiany sposobu pojmowania "korzyści", jakie kraje wynoszą z zawarcia międzynarodowej umowy gospodarczej. Dotychczas pojęcie to łączono głównie z kalkulacją korzyści osiąganych bezpośrednio w wyniku koncesji handlowych przyznanych wzajemnie przez strony umowy. Głównym polem poszukiwania owych korzyści były koncesje celne.
W doktrynie i orzecznictwie opowiedziano się za dopuszczalnością umów o zastępstwo przy wykonywaniu świadczeń gwarancyjnych, nawet w odniesieniu do gwarancji obligatoryjnej. Wysunięto wszakże w związku z tym szereg zastrzeżeń i wątpliwości. W szczególności panuje powszechne przekonanie, że umowne "przerzucenie" ciężaru gwarancji przez gwaranta na inną osobę sprzyja różnego rodzaju praktykom osłabiającym stymulacyjno-prewencyjną funkcję odpowiedzialności gwarancyjnej za wady towarów i zagrażającym interesom konsumenta. (fragment tekstu)
Jakkolwiek brak w ramach niniejszego opracowania miejsca na szersze omówienie charakteru prawnego umowy gospodarczej, niemniej niezbędne jest choćby zasygnalizowanie stanowiska w tym względzie. Wydaje się mianowicie, że umowę gospodarczą należy zaliczyć do szerszego zbioru umów cywilnoprawnych. Przemawia za tym przyjęcie wspomnianej już koncepcji cywilistycznej obrotu uspołecznionego, jak też określanie umowy gospodarczej za pomocą elementarnych pojęć prawa cywilnego, takich jak: oświadczenia woli, oferta, cywilistyczne skutki jej niewykonania lub nienależytego wykonania. (fragment tekstu)
Polska administracja publiczna znajduje się w momencie dużych zmian. Integracja z Unią Europejską, nowe problemy, zmagania z konkurencją wszystko to spowodowało, że administracja coraz chętniej korzysta z doświadczeń biznesu, dba o wizerunek, marketing oraz pyta obywateli o ich potrzeby*. W kontekście wskazanych powyżej uwarunkowań elementem koniecznym do zbudowania dobrej administracji stało się dojrzałe społeczeństwo obywatelskie, tworzące rzeczywistą wspólnotę mieszkańców, reprezentowaną przez świadome swoich obowiązków i skuteczne w swoich działaniach organy władzy publicznej. Ponadto konieczne jest umiejętne wzmacnianie potencjału instytucjonalnego tj. odpowiedniej struktury organizacyjnej, procedur działania oraz mechanizmów zapewniających udział społeczności lokalnej w zarządzaniu sprawami publicznymi. (fragment tekstu)
Autorka informuje, że od 1 sierpnia 2007 r. w Polsce obowiązuje Konwencja rzymska umożliwiająca przedsiębiorcom swobodny wybór prawa zarówno przy podpisywaniu umowy, jak i już po jej zawarciu. Celem konwencji jest dostosowanie umownych norm kolizyjnych, w przypadkach gdy w grę wchodzą różne systemy prawne i zapewnienie, aby dana sprawa była osądzona zgodnie z przepisami prawa materialnego danego kraju (wybranego przez strony umowy) bez względu na sąd państwa członkowskiego Unii, do którego sprawa zostanie wniesiona. Autorka podaje, że wybór prawa może dotyczyć całej lub tylko części umowy, a Konwencja ma zastosowanie do zobowiązań umownych, wówczas gdy mają związek z prawem różnych państw. W praktyce oznacza to, że strony umowy mogą wybrać dowolne prawo jako właściwe dla zawartej przez nie umowy oraz w dowolnym momencie dokonać zmiany wybranego uprzednio prawa.
Celem artykułu jest opisanie, w jaki sposób porozumienia umowne stron transakcji mogą wpływać na kształt obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. W szczególności chodzi o to, aby przedstawić, jakie znaczenie dla skutków podatkowych w VAT ma gospodarczy cel umowy. Warto było zweryfikować, jakie elementy stosunku prawnopodatkowego mogą zostać ukształtowane przez porozumienia umowne. W artykule wskazano również, kiedy - dla ukształtowania obowiązków w VAT - warunki umowne nie mogą być w ogóle brane pod uwagę. Jako metodę opisową wybrano orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym wywodząc skutki podatkowe różnych zdarzeń gospodarczych, oceniono wpływ woli stron umowy na te skutki.(abstrakt oryginalny)
Artykuł analizuje kwestię umowy cywilnoprawnej będącej źródłem prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Z treści umowy cywilnoprawnej powinno wynikać wyraźne upoważnienie do rozpoczęcia robót budowlanych, ponieważ nie należy ono do typowych elementów umowy. Jak wskazuje autor, nie jest możliwe domniemanie istnienia prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, przy czym organ administracji ma ograniczone uprawnienia do badania złożonego przez inwestora oświadczania. Badanie przez organ administracji może wystąpić jedynie w przypadku wskazania w oświadczeniu w sposób ogólny na umowę cywilnoprawną jako źródło prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. (abstrakt oryginalny)
Zadaniem badawczym podjętym w niniejszym artykule jest próba odpowiedzi na pytanie, czy jednostkom samorządu terytorialnego przy powierzaniu wykonywania zadań z zakresu gospodarki komunalnej przysługuje możliwość korzystania ze swobody zawierania umów. Swoboda zawierania umów to istotne i interesujące zagadnienie z punktu widzenia regulacji zawartej w art. 3 ustawy o gospodarce komunalnej, ponieważ wyznacza ramy możliwej swobody kształtowania umownych stosunków prawnych w związku z realizacją zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego. W tym kontekście w artykule poddano analizie przysługujący tym jednostkom zakres swobody umów wynikający z art. 3 ustawy o gospodarce komunalnej oraz z innych ustaw wymienionych w tymże przepisie prawnym. (abstrakt oryginalny)
Z obowiązujących dotychczas przepisów ustawy (Prawo energetyczne) nie da się w sposób jednoznaczny określić istoty lub treści obowiązku zawarcia umowy o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej. Obowiązujące przepisy prawne przyznają - choć nie expressis verbis - prezesowi URE kompetencje do kształtowania umowy w tym zakresie w przypadku, gdy przedsiębiorstwo energetyczne kwestionuje istnienie obowiązku zawarcia takiej umowy. Autorzy artykułu przedstawili wyczerpującą wykładnię prawną tego zagadnienia w oparciu o aktualne ustawodawstwo w omawianej dziedzinie.
Pojęcie "developer" jest bardzo szerokie. Określa ono osobę podejmującą jakąś działalność rozwojową, przedsiębiorcę budującego osiedle lub fabrykę, bądź inwestora kupującego tereny pod zakład produkcyjny. Tak więc "developing" można określić jako inwestycję. Formy organizowania przedsięwzięć realizatorskich reguluje właściwe ustawodawstwo gospodarcze.
Agroindustrializacja wraz z procesami konsolidacyjnymi między poszczególnymi ogniwami agrobiznesu, zwłaszcza sektorem pierwotnym (rolnictwem) a przetwórstwem rolno-spożywczym, sprawiają, że istotnym obszarem badawczym staje się analiza procesów koordynacji transakcji między producentami rolnymi (m.in. przez organizacje integrujące rolników) a wskazaną branżą. Celem badań była charakterystyka procesu koordynacji transakcji między grupami producentów drobiu a odbiorcami ich surowca, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powiązania formalne (kontrakty). W trakcie badania wykorzystano narzędzie wspomaganego komputerowo wywiadu telefonicznego przeprowadzonego w okresie od marca do maja 2015. Próbę badawczą stanowiło 67 grup działających na rynku drobiu, a zakres analizy dotyczył danych za 2014 rok. Z przeprowadzonych badań wynika, że w 2014 roku 73% respondentów całą produkcję wytworzoną przez swoich członków sprzedało do zakładów przetwórczych, podczas gdy większość transakcji była realizowana w ramach więzi formalnych. (abstrakt oryginalny)
Banki oferują swoim klientom całą gamę rachunków dostosowanych do rodzaju, potrzeb i skali ich działalności. W artykule zdefiniowano i przedstawiono funkcjonowanie rachunku powierniczo-depozytowego Escrow. Rachunek ten funkcjonalnie ma dwóch właścicieli oraz znajduje zastosowanie przy zawieraniu kontraktów o podwyższonym ryzyku, w sytuacji ograniczonego zaufania stron zawierających transakcje oraz wtedy, gdy strony transakcji znajdują się w znacznym, fizycznym oddaleniu.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.