Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Umowa sprzedaży
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Wydane rzeczy przez sprzedawcę kupującemu za pośrednictwem przewoźnika
100%
Artykuł dotyczy wydania rzeczy w relacji pomiędzy sprzedawcą a kupującym poprzez przekazanie jej przewoźnikowi. Wskazuje na szczególny charakter takiego wydania. Autor koncentruje się na problemie przejścia ryzyka utraty lub uszkodzenia rzeczy. Wskazuje na odmienności w relacjach z konsumentami, w których ryzyko to przechodzi na konsumenta dopiero z chwilą fizycznego przejęcia rzeczy. Dotyczy to również sytuacji, gdy kupujący sam organizuje transport zakupionych rzeczy, ale sprzedawca ma wpływ na wybór przewoźnika.(abstrakt autora)
Problem przejścia na osobę trzecią uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne był od lat przedmiotem analiz wielu wybitnych prawników i sędziów. Wydawało się, że kres rozważaniom na powyższy temat położyła uchwała Sądu Najwyższego z dnia 5 lutego 2004 r. Jednakże Sąd Najwyższy w uchwale z 19 października 2016 r. dopuścił możliwość przeniesienia uprawnień do odstąpienia od umowy sprzedaży na obdarowanego w przypadku wady fizycznej rzeczy. Celem niniejszej glosy jest analiza uchwały Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2016 r. (abstrakt oryginalny)
Naczelny Sąd Administracyjny prezentuje stanowisko, że z przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie jest możliwe wywiedzenie zakazu prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych przez przedsiębiorcę z określonego w zezwoleniu punktu sprzedaży przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Z tym poglądem nie można się zgodzić, przede wszystkim ze względu na cele ustawowej reglamentacji sprzedaży napojów alkoholowych. Przy tym z rozważań NSA zawartych w uzasadnieniu glosowanego orzeczenia wynika, że jego źródłem było przede wszystkim wadliwe identyfikowanie formy czynności prawnej, jaką jest forma umowy sprzedaży, ze sposobem wyboru kontrahenta przez kupującego. Celem glosy jest krytyczne odniesienie się do prezentowanej przez NSA interpretacji przepisów prawa stanowiących podstawę reglamentacji sprzedaży napojów alkoholowych przez przedsiębiorcę.(abstrakt oryginalny)
Sprzedaż akcji jest jedną z podstawowych operacji przeprowadzanych na rynku kapitałowym. Jednakże w pewnych sytuacjach sprzedaż ta musi odbywać się w ściśle określonych warunkach, z uwzględnieniem zasad zawartych w przepisach prawa. Jednym z takich przypadków jest sprzedaż akcji w wezwaniu ogłaszanym do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji. Biorąc pod uwagę przepisy prawa, kluczowe jest określenie momentu zawarcia umowy sprzedaży akcji w ramach wezwania. Celem niniejszego artykułu jest próba określenia natury jurydycznej zapisu w wezwaniu do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji i w konsekwencji momentu zawarcia umowy pomiędzy podmiotem ogłaszającym wezwanie a akcjonariuszem.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Ochrona sprzedającego podczas zbywania nieruchomości
75%
Celem tego artykułu jest ochrona osoby sprzedającej nieruchomość i zapewnienie jej otrzymania umówionej ceny w terminie wynikającym z umowy w wyniku autorskiego projektu wzmianki jako przeciwstawności się osobom zmierzających do uzyskania nieruchomości bez zapłaty lub dokonania tylko częściowej zapłaty, jak to jest obecnie często praktykowane przez różne podmioty, już de facto in iure. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Umowa sprzedaży w obrocie międzynarodowym - wybrane aspekty prawno-porządkowe
75%
Zmiany, jakie dokonały się w polskiej gospodarce, sprawiły, iż wiele rodzimych podmiotów skutecznie włącza się w system handlu międzynarodowego. Jednak poza niewątpliwymi korzyściami z podpisywania i realizacji umów sprzedaży na arenie międzynarodowej tworzą one także liczne zagrożenia, których powinni być świadome. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych aspektów prawno-porządkowych związanych z zaciąganiem zobowiązań w warunkach międzynarodowych, z uwzględnieniem norm polskiego prawa powszechnego oraz w szczególności z uwzględnieniem zasad tzw. prawa kolizyjnego. Dokonano w nim omówienia głównych uwarunkowań umowy sprzedaży zawieranej na płaszczyźnie międzynarodowej. W szczególności poruszono w nim problematykę kontraktów w świetle konwencji wiedeńskiej, a także niezwykle istotny, z punktu widzenia potencjalnych kwestii spornych, wybór prawa rządzącego kontraktem oraz możliwości rozstrzygania kwestii spornych w umowach międzynarodowej sprzedaży(abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problematykę umowy sprzedaży występującej w polskim porządku prawnym. Wskazuje na wagę tego typu umowy, w tym jej funkcje ekonomiczną oraz stosunek do w pewnym sensie alternatywnej dla niej umowy zamiany; podając przy tej okazji treść zobowiązania sprzedawcy i kupującego, jakie łącznie definiują w Polsce kontrakt sprzedaży. W artykule przedstawiona została również ogólna charakterystyka "polskiej" umowy sprzedaży, przy czym uwypuklono odpłatny, dwustronnie zobowiązujący, wzajemny, konsensualny, przysparzający i kauzalny charakter tejże umowy, a także jej z reguły podwójny: zobowiązująco-rozporządzający skutek. Ponadto uwagi doczekał się sposób, za pomocą jakiego wprowadzono do polskiego języka prawnego pojęcie "sprzedaży konsumenckiej", które to pojęcie do końca 2002 r. było w Polsce terminem jedynie doktrynalnym (wchodziło tylko w zakres języka prawniczego). (abstrakt oryginalny)
Niezgodność rzeczy z umową jest pojęciem wprowadzonym do polskiego prawa cywilnego wskutek implementacji dyrektywy 99/44. Pojęcie towaru niezgodnego z umową jest zaczerpnięcie z systemu prawa anglosaskiego, a jego założenie opiera się na rozumieniu, że sprzedawca w ramach umowny sprzedaży odpowiada za każde naruszenie swych obowiązków wobec kupującego i to bez względu na rodzaj i zakres tych uchybień, jak również niezależnie od tego czy ponosi winę za ich powstanie. (fragment tekstu)
Zgodnie z naczelną zasadą prawa cywilnego strony mogą swobodnie ułożyć stosunek prawny między nimi, a ustawodawca narzuca jedynie minimalne wymogi, które powinny zostać dochowane. W przypadku umowy sprzedaży jest to konieczność uzgodnienia ceny. Cena może być określona kwotowo albo poprzez wskazanie podstaw do jej ustalenia. Praktyka obrotu gruntami inwestycyjnymi wykazuje z kolei, że wartość rynkowa nieruchomości jest uzależniona od licznych czynników leżących poza wpływem stron transakcji. W naszym artykule przeprowadzamy analizę praktyki notarialnej, orzeczniczej oraz poglądów doktryny dla umów przedwstępnych oraz umów sprzedaży w kontekście postulatów bezpieczeństwa oraz szybkości obrotu gruntami inwestycyjnymi. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Konsument - klient biura podróży a prawo do odstąpienia od umowy o podróż
75%
W dzisiejszym świecie podróżowanie jest bardzo powszechne. Niekiedy jest nie tylko sposobem na spędzenie urlopu i wypoczynek, ale też sposobem na życie. W każdej z tych sytuacji należy pamiętać o uprawnieniach przysługujących klientowi biura podróży (a w szczególności konsumentowi), włącznie z prawem do odstąpienia od umowy zawieranej w biurze podróży, na targach turystycznych czy przez Internet. Świadomość turystów jest coraz większa i częściej dochodzą oni swoich praw przed odpowiednimi instytucjami. Regulacje w państwach europejskich są zaś coraz bardziej zharmonizowane.(fragment tekstu)
W niniejszej publikacji podejmuje się temat wypowiadania umów sprzedaży energii cieplnej przez przedsiębiorstwo energetycznie. Kwestia ta nie była przedmiotem regulacji w ustawie prawo energetyczne, w związku z czym pojawiają się wątpliwości w zakresie pozycji prawnej przedsiębiorstwa energetycznego. W praktyce pojawia się wiele sytuacji, w których przedsiębiorstwo energetyczne może być zainteresowane wypowiedzeniem umowy, lecz nie jest to pewne, czy ma do tego prawo. Zagadnienie to staje się szczególnie ważne, gdy zważymy na to, że energia stanowi jedno z najważniejszych dóbr o charakterze cywilizacyjnym. Publikacja ta ukazuje w nieco szerszym świetle zobowiązania przedsiębiorstwa energetycznego w tym zakresie.(abstrakt oryginalny)
Prawo pierwokupu (art. 596 i n. k.c.) kreuje po stronie zobowiązanego obowiązek sprzedaży rzeczy osobie trzeciej pod warunkiem, że uprawniony ze swego prawa nie skorzysta. Uprawniony z prawa pierwokupu ma zaś możliwość złożenia oświadczenia, że ze swego prawa korzysta. W wyniku złożenia oświadczenia o skorzystaniu z prawa pierwokupu dochodzi do zawarcia umowy między zobowiązanym a uprawnionym na warunkach co do zasady takich, jak te określone w umowie między zobowiązanym a osobą trzecią. Zobowiązany i osoba trzecia mogą na różne sposoby próbować pozbawić uprawnionego jego prawa albo możliwości skorzystania z niego. Jednym z nich jest zawieranie umów pozornych przez zobowiązanego z osobą trzecią. Celem artykułu była próba ustalenia, jakie środki prawne do ochrony przed takimi umowami przysługują uprawnionemu. Szczególne środki przewidziane w Kodeksie cywilnym do ochrony uprawnionego z tytułu prawa pierwokupu okazują się zawodne w wypadku zawarcia pozornej umowy przez zobowiązanego z osobą trzecią. Uzyskanie odszkodowania na podstawie art. 599 § 1 k.c. wymagałoby przeprowadzenia niezwykle trudnego dowodu pozorności, a instrument określony w art. 600 § 1 zd. 2 k.c. w ogóle nie znajduje zastosowania. Bardzo ograniczone są też możliwości korzystania z domniemań faktycznych dla udowodnienia złej wiary zobowiązanego i osoby trzeciej. Nietypowe postępowanie stron (np. zastrzeżenie rażąco nieekwiwalentnej ceny) tylko wtedy może stanowić przesłankę takiego domniemania, gdy strony nie mogą podać żadnego racjonalnego powodu swego postępowania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było wskazanie kluczowych zmian w zakresie relacji sprzedawca-konsument. Analizę problemu odniesiono do nowej ustawy o prawach konsumenta z 2014 roku. Na tle pojęcia zmiany jako kategorii zarządzania podjęto próbę oceny nowych rozwiązań reklamacyjnych przyjętych w ustawie. Dotychczasowe rozwiązania okazały się bowiem niespójne i mało przejrzyste. Wynikiem analizy problemu było wskazanie zalet i wad zmian. Jako zaletę wymieniono m.in. jednolitość organizacyjną i wydłużenie czasu związanego z odpowiedzialnością sprzedawcy. Nadal jednak nowe rozwiązania nie precyzują ściśle podstawowych pojęć związanych z osobą konsumenta i terminami dochodzenia roszczeń. (abstrakt oryginalny)
Odpowiedzialność z tytułu gwarancji może stanowić jedną z podstaw żądania przez nabywcę lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego naprawy nieruchomości lub jej części. Dopuszczalność udzielenia gwarancji przez dewelopera nie jest oczywista wobec braku odniesienia się do takiej podstawy odpowiedzialności przez przepisy szczególne, które mają zastosowanie do umów deweloperskich. Ponadto należy zauważyć, że umowa deweloperska nie stanowi umowy sprzedaży, wobec czego nie znajdą zastosowania wprost przepisy o gwarancji przy sprzedaży. Wątpliwości może budzić charakter prawny przeniesienia posiadania dokumentacji gwarancyjnej w kontekście przeniesienia przez dewelopera przysługujących mu uprawnień gwarancyjnych na nabywcę nieruchomości mieszkaniowej.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote The Contract of Farm Holiday
63%
Rolnik będący posiadaczem gospodarstwa agroturystycznego, udostępniając je wczasowiczom, zawiera z nimi określoną umowę. Jest to najczęściej "umowa o wczasy", której treść ustalają strony na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Zawiera ona elementy innych umów w zakresie kształtowania praw oraz obowiązków stron, czy też odpowiedzialności za wykonanie i niewłaściwe wykonanie umowy. Wśród nich należy wymienić sprzedaż, użyczenie, najem i przechowanie. Omawiana konstrukcja prawna umożliwia ochronę rolnika - organizatora wypoczynku. (abstrakt oryginalny)
Przychód ze sprzedaży to jedna z najważniejszych kategorii ekonomicznych. Jego wysokość charakteryzuje aktywność przedsiębiorstwa, a zarazem stanowi punkt odniesienia przy ocenie wielkości zysku i zaangażowania zasobów. Jeżeli przychód ze sprzedaży jest tak ważną kategorią, to przepisy o rachunkowości powinny precyzyjnie określać, co stanowi sprzedaż a co jedynie ruch pieniądza (np. zaliczka), co uszczupla przychód a co jest kosztem, w którym momencie powstaje itp. Niestety, ustawa o rachunkowości, jak zresztą i dyrektywa UE na temat sprawozdawczości finansowej takich regulacji nie zawierają. Dlatego uważamy za celowe przedstawienie sposobu rozwiązania tej problematyki w nowym MSSF powstałym we współpracy z amerykańskim FASB, w wyniku wieloletniej dyskusji i krytycznej oceny praktyki. Teoretycznie rozwiązania MSFF dotyczące przychodów ze sprzedaży, po ich przyjęciu przez UE, mogłyby stosować także jednostki pozostające pod rządami ustawy o rachunkowości, gdyż ustawa, jak wspomniano, nie reguluje zagadnień szczegółowych związanych z ujęciem przychodów ze sprzedaży, zaś Krajowego Standardu Rachunkowości na ten temat na razie brak. Nie radzilibyśmy jednak iść tą drogą. Prościej i bezpieczniej jest stosować w rachunkowości zasady przewidziane dla sprzedaży w przepisach o podatku dochodowym.(fragment tekstu)
Pojawienie się w polskim obrocie konstrukcji prawnych wywodzących się z anglosaskiego systemu prawnego zawsze budziło specyficzne problemy interpretacyjne. Przede wszystkim rozwiązania takie muszą być dopasowane do polskiego porządku i instytucji prawnych. Wielokrotnie dotychczas poruszany był w doktrynie temat representations and warranties (tłumaczonych jako oświadczenia i zapewnienia), ich charakteru prawnego i zasad, na jakich funkcjonują one na gruncie polskiego prawa cywilnego i handlowego. Dotychczas jednak rozpatrywane były co do zasady jedynie sytuacje standardowe, a nieobecny w doktrynie był temat udzielania representations and warranties przez spółkę, której udziały są przedmiotem transakcji. Takie rozwiązanie może budzić pewne szczególne wątpliwości na tle zasady ochrony kapitału zakładowego spółki, które nie występują w przypadku udzielania oświadczeń przez dotychczasowego wspólnika. Niniejsza publikacja ma na celu zaadresować pytania dotyczące dopuszczalności wypłat na rzecz własnego wspólnika z tytułu niezgodności oświadczeń i zapewnień ze stanem faktycznym i zaznaczyć ich obecność w dotychczasowych doktrynalnych rozważaniach na temat representations and warranties.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia kwestie związane z korektą ceny w transakcjach mergers & acquisitions. Jeżeli strony nie osiągną porozumienia co do kwoty korekty, ich spór rozstrzyga sąd. Gdy jest nim sąd arbitrażowy, może on wydawać nie tylko orzeczenia deklaratoryjne - jak byłoby to, co do zasady, w przypadku sądu państwowego, lecz także konstytutywne. Wynika to z konsensualności arbitrażu, strony mogą bowiem przyznać sądowi szersze kompetencje niż te, które przysługiwałyby sądowi państwowemu w podobnych okolicznościach. Jednakże sąd arbitrażowy może orzekać konstytutywnie co do korekty ceny z reguły jedynie wówczas, gdy przy jej kształtowaniu nie jest związany mechanizmami wyceny, jakie strony przewidziały dla siebie przy wyznaczaniu ceny, chyba że umowa wyraźnie przyznaje sądowi kompetencję do wyznaczenia kwoty korekty. Natomiast gdy przy rozstrzyganiu o korekcie sąd ma obowiązek instrumenty takie respektować, wydaje (co do zasady) orzeczenie deklaratoryjne, bo wówczas ustala jedynie kształt sytuacji prawnej stron co do wysokości korekty, gdyby właściwie zastosowały uzgodnione przez siebie procedury. W przypadku wyroku deklaratoryjnego wymagalność roszczenia o zapłatę/zwrot kwoty korekty określa się według zasad ogólnych dotyczących wyroków zasądzających świadczenie. Natomiast w przypadku wyroku konstytutywnego wymagalność liczy się najwcześniej od daty ostatecznego orzeczenia kształtującego wysokość takiej korekty.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Ekonomiczna analiza przepisów prawnych o sprzedaży konsumenckiej
51%
Celem niniejszego artykułu jest próba dokonania ekonomicznej analizy przepisów prawnych o sprzedaży konsumenckiej, a zwłaszcza dotyczących uprawnień z tytułu rękojmi, która jest immanentnie związana z umową sprzedaży. Wynika to stąd, że strony w umowach zawieranych z konsumentami nie mogą jej ograniczyć, a tym bardziej wyłączyć. Do uprawnień tych należy możliwość złożenia oświadczenia o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy bądź żądanie wymiany rzeczy na wolną od wad albo jej usunięcie. Tytułem wyrównania powstałego przy tym uszczerbku konsument może nadto dochodzić odszkodowania. Z punktu widzenia efektywności ekonomicznej warto zatem przeanalizować trafność alokacji praw i obowiązków po obu stronach, choćby pod kątem teorematu Pareto.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.