Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Umowa zlecenia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przedstawione zostały specyficzne problemy ubezpieczenia społecznego zleceniobiorców wynikające z braku bezwzględnego obowiązku osobistego świadczenia pracy przez zleceniobiorcę. Analizie poddane zostały sytuacje, w których zleceniobiorca wykonuje zlecenie przy pomocy osoby trzeciej lub jest przez tę osobę zastępowany. Omówiono skutki korzystania przez zleceniobiorcę z pomocy innych osób w sferze ubezpieczenia społecznego dla samego zleceniobiorcy oraz jego pomocnika, podwykonawcy lub substytuta. Została również omówiona konstrukcja osoby współpracującej przy wykonywaniu umowy zlecenia. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są problemy związane z ubezpieczeniem społecznym osób wykonujących pracę na podstawie umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o umowie zlecenia, zwanych na gruncie ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcami. Sytuacja faktyczna zleceniobiorców jest zbliżona do sytuacji pracowników, niemniej istnieją pewne odrębności pomiędzy tymi dwiema grupami, które uzasadniają odmienne ukształtowanie zasad ubezpieczenia społecznego. W artykule przeprowadzono analizę obowiązujących regulacji prawnych i orzecznictwa sądowego na tle różnych sytuacji faktycznych. Przedstawione są również propozycje zmian legislacyjnych w zakresie ubezpieczenia społecznego zleceniobiorców. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Zbieg ubezpieczeń emerytalnego i rentowego zleceniobiorcy. Wybrane zagadnienia
84%
W artykule przedstawione zostały wady i zalety podlegania ubezpieczeniu społecznemu przez zleceniobiorców, na gruncie ustawy z dnia 13 października 1998 o systemie ubezpieczeń społecznych. Publikacja ukazuje zasady zbiegu tytułów w ubezpieczeniach emerytalnym i rentowym. Analizie poddany został także obecny model kumulacji tytułów w ubezpieczeniu społecznym. W końcowej części rozważań autor przedstawia alternatywny model jednolitego obciążenia składką dochodów ubezpieczonych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera omówienie i analizę nowych uregulowań dotyczących objęcia obowiązkiem ubezpieczenia osób świadczących pracę na podstawie cywilnoprawnych umów o świadczenie usług (umów agencji, zlecenia i innych), wprowadzonych do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ustawą zmieniającą z 23 grudnia 1999 r. W artykule zostały omówione następujące sprawy: nowe określenie podlegającej ubezpieczeniu działalności na podstawie umów cywilnoprawnych, zbieg świadczenia pracy na podstawie umów cywilnoprawnych z innymi tytułami ubezpieczenia, objęcie obowiązkiem ubezpieczenia z tytułu świadczenia pracy na podstawie umów cywilnoprawnych pracowników, którzy zawierają te umowy ze swoimi pracodawcami, oraz emerytów i rencistów. Szczególna uwaga została zwrócona na ustanowioną w nowych regulacjach fikcję prawną, że świadczenie pracy na podstawie cywilnoprawnych umów o świadczenie usług lub o dzieło, które zawierają pracownicy ze swoimi pracodawcami, jest świadczeniem pracy w ramach stosunku pracy. (fragment tekstu)
Zgodnie z założeniami ustawodawcy profesjonalny pośrednik ubezpieczeniowy funkcjonuje na rynku za wynagrodzeniem. Świadczenie wypłacane jest przez ubezpieczyciela, a swoje źródło ma poza porozumieniem kurtażowym. Przesłanką otrzymania wynagrodzenia jest umocowanie profesjonalnego pośrednika do działania przez podmiot poszukujący ochrony ubezpieczeniowej i powstanie stosunku zobowiązaniowego, który staje się warunkiem wypłaty świadczenia przez ubezpieczyciela. Celem niniejszej publikacji jest próba odpowiedzi na pytanie badawcze, czy stosunek obligacyjny, który łączy brokera ubezpieczeniowego z ubezpieczającym, ma charakter dzieła, czy rezultatu. Wydaje się też, że inaczej należy zdefiniować powiązanie wynagrodzenia za osiągnięcie rezultatu, bez przymusu jego osiągnięcia, aniżeli wynagrodzenie za osiągnięcie rezultatu jedynie w sytuacji osiągnięcia tytułowych "efektów". W końcu trudno uznać, że profesjonalny pośrednik ubezpieczeniowy zobowiązuje się wobec podmiotu poszukującego ochrony ubezpieczeniowej do zawarcia stosunku zobowiązaniowego. Autorowi przyświeca także cel odpowiedzi na pytania, czym są tytułowe "efekty brokerskie" i jakie są przesłanki ich osiągnięcia. Uprawniają one bowiem brokera ubezpieczeniowego do uzyskania kurtażu od ubezpieczyciela. Do weryfikacji hipotez badawczych wykorzystano metodę dogmatycznoprawną i empirycznoprawną.(abstrakt oryginalny)
Autorka referuje orzecznictwo Sądu Najwyższego dotyczące dopuszczalności ustanowienia i warunków zakazu konkurencji po ustaniu zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Szczegółowo przedstawia najnowszy judykat Sądu Najwyższego odnoszący się do wliczania odszkodowania z tego tytułu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. (abstrakt oryginalny)
Umowę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami należy uznać za odrębny rodzaj umowy nazwanej, której essentialia negotii tworzy zobowiązanie pośrednika do podejmowania czynności zmierzających do zawarcia umowy określonej w umowie pośrednictwa oraz zobowiązanie zamawiającego do zapłaty wynagrodzenia. Każda umowa zlecenia, która w swej treści wypełnia essentialia negotii umowy pośrednictwa, jest de facto umową pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Nie nazwa bowiem, ale treść decyduje o charakterze umowy.(abstrakt oryginalny)
The aim of the article is to analyze the increase in the costs of employees and contractors' remuneration in the years 2015-2018 and to simulate the optimization of employment costs in conditions of tightening legal regulations. The study presents the impact of changes in the lowest national amounts on the costs of remuneration and the lowest hourly rate for contracts of mandate. Particular attention was paid to the increase in working hour rates in force until 2015 and changes in these rates in subsequent years. In the further part of the article, a simulation was made allowing to compare the burdens and costs resulting from combining various forms of employment. The article hypothesized that legal regulations regarding employees' and contractors' renumeration significantly affect the increase of labor costs and lowering the profitability in the services sector. The research methods used to achieve the assumed goal are simulation and analysis of legal acts.(original abstract)
Realia rynku sprawiły, że atrakcyjną formą zatrudnienia dla członków kadry kierowniczej stała się umowa zlecenie. Jest dziś korzystna zarówno dla zleceniodawcy, jak i przyjmującego zlecenie. Świadcząc usługę na podstawie umowy zlecenia, członek kadry kierowniczej ma możliwość rozliczenia podwyższonych kosztów uzyskania przychodu - 20 proc. lub 50 proc. Ponadto nie ma obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego, co wpływa na obniżenie składek ZUS. (abstrakt oryginalny)
Zjawisko powszechnego zatrudniania w Polsce w ramach umowy-zlecenia niezgodne jest ze strategią rynku pracy Unii Europejskiej - flexicurity. Liczne przykłady nadużyć wobec pracowników pracujących w ramach umów niekodeksowych obrazują niską jakość zatrudnienia w tej formie. W związku z powyższym ustawodawca wprowadził zakaz zatrudniania na podstawie umowy-zlecenia w momencie wystąpienia stosunku pracy - jak przy umowie o pracę, osób realizujących usługi lub roboty budowlane przy zamówieniach publicznych, nawet w przypadku chęci zawarcia takiej umowy przez pracownika. Przepis ten ma zmniejszyć segmentację polskiego rynku pracy. W artykule zbadano historię i znaczenie umowy o pracę w naukach społecznych, zaprezentowano istotę pracy niestandardowej oraz dokonano szczegółowego porównania polskiego rynku pracy z unijnymi celami polityki zatrudnienia. Zaprezentowane w artykule badania jakościowe autora przeprowadzone zostały wśród osób młodych, pracujących w ramach zatrudnienia cywilnoprawnego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy kosztów pracy i zjawiska unikania zawierania umów o pracę. Autor analizuje w nim zagadnienie optymalizacji kosztów zatrudnienia w Polsce na przykładzie niepracowniczych form aktywności zarobkowej objętych ubezpieczeniem społecznym (poza umową o dzieło). Omawia on kwestie wyboru tytułu podlegania ubezpieczeniu społecznemu, zasady ustalania składki oraz wpływ takiej optymalizacji na dochody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.(fragment tekstu)
Przedmiotem analizy przeprowadzonej w artykule jest umowa o pracę, umowy cywilnoprawne (umowa o dzieło i umowa zlecenia) oraz indywidualna działalność gospodarcza w kontekście wysokości wynagrodzenia netto uzyskiwanego przy tych formach zarobkowania. W analizie brane są pod uwagę obciążenia z tytułu podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Celem artykułu jest wykazanie, która z analizowanych form zarobkowania zapewnia maksymalne wynagrodzenie netto. Rozstrzygnięcie tej kwestii zależy przede wszystkim od wysokości rocznych przychodów przy każdej z form. Istotne jest także, jak obciążenia podatkowe i składkowe wpływają na kształtowanie się wynagrodzenia netto w trakcie roku podatkowego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera ocenę zakresu ustawowej uniformizacji ochrony wynagrodzenia za pracę z tytułu pozostawania w stosunku pracy oraz z tytułu pozostawia w cywilnoprawnym stosunku zatrudnienia (głównie na podstawie umowy o świadczenie usług). Ocena ta została dokonana przy uwzględnieniu zakresu i treści konstytucyjnej ochrony wynagrodzenia za pracę oraz dopuszczalności zróżnicowania i kryteriów dyferencjacji tej ochrony. Słowa kluczowe: wynagrodzenie za pracę; ochrona wynagrodzenia za pracę, prawo zatrudnienia, umowa o dzieło, umowa agencyjna, umowa zlecenia (o świadczenie usług), wynagrodzenie minimalne, minimalna stawka godzinowa, wykładnia pojęć konstytucyjnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.