Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Uncertainty in economic decisions
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Autorzy artykułu na podstawie teoretycznych rozważań nad zjawiskiem niepewności i nieprzewidywalności w logistyce, bazując na przeglądzie stanowisk i podejść badawczych, podjęli próbę usystematyzowania semantyki w podjętym problemie oraz wskazują na obszary logistyki szczególnie podatne na niepewność i nieprzewidywalność, uwypuklając aspekt transportu morskiego. Teoretyczne rozważania nad rolą niepewności w procesie logistycznym oraz nad relacjami między pojęciami niepewności i nieprzewidywalności stanową podstawę do koncepcyjnego podejścia do możliwości pomiaru niepewności w lądowo-morskim procesie logistycznym. Ten sposób ujęcia problemu pozwala na realizację podstawowego celu artykułu, którym jest wyznaczenie miejsca dla sytuacji niepewności w logistyce na płaszczyźnie efektywności wykorzystania czasu i związku z tym wydajności procesów logistycznych.(abstrakt oryginalny)
W artykule wyjaśniono, czym jest decyzyjność menedżera oraz zdefiniowano procesy afektywne automatyczne i wskazano ich rolę w podejmowaniu decyzji strategicznych w warunkach niepewności. Ponadto zaprezentowano wyznaczniki decyzyjności menedżera w zakresie procesów afektywnych automatycznych. Szczególnie istotny w turbulentnym otoczeniu jest wzrost zdolności menedżerów do szybkiego i trafnego podejmowania złożonych decyzji i reagowania na zmiany. Zdolność ta jest kluczowa na najwyższym szczeblu zarządzania przedsiębiorstwem. Dlatego w artykule przedstawiono wpływ uwarunkowań emocjonalnych menedżera na jego decyzyjność. Przeprowadzone rozważania umożliwiły wyciągnięcie wniosków, a więc wskazanie wyznaczników decyzyjności menedżera wynikających z procesów afektywnych automatycznych. Istnieją możliwości redukowania negatywnych skutków indywidualnych ograniczeń dotyczących radzenia sobie decydentów z własnymi emocjami, jednak są one ograniczone. Dlatego tak istotny jest dobór decyzyjnych menedżerów na kluczowe stanowiska w przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
Ryzyko jest atrybutem wszelkich inwestycji. Jest to pojęcie wieloznaczne i złożone, posiadające wiele aspektów. Głównym jego atrybutem jest niepewność. W zależności od sposobu pojmowania niepewności, można różnie pojmować ryzyko. Artykuł jest próbą zdefiniowania pojęcia w oparciu o istniejące już definicje.
4
Content available remote Rola zaufania w zarządzaniu wartością w warunkach rosnącej niepewności
75%
W artykule przedstawiono wpływ zaufania na jakość relacji biznesowych. Zaufanie, które jest podstawowym społecznym mechanizmem koordynującym rynek, przestaje spełniać tę funkcję i dochodzi do coraz częściej i szybciej powtarzających się deformacji rynkowych (stagnacji lub kryzysów). Zaufanie jest jedną z najważniejszych cech kulturowych, która decyduje o sukcesie gospodarczym. Nie może być tylko wynikiem wąsko i narzędziowo rozumianego rachunku finansowo-ekonomicznego oraz racjonalnej kalkulacji. Dane statystyczne zamieszczone w artykule ukazują, że społeczna nieufność w wielu krajach wyraźnie wzrasta. Koniecznym dopełnieniem kapitału relacji biznesowych jest wytworzenie się "klimatu zaufania". To on przede wszystkim decyduje o zaufaniu i skutecznych relacjach w biznesie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza zagadnienie związane z nowymi możliwościami praktycznego uwzględnienia niepewności danych w przedsiębiorstwach średniej wielkości. Odnoszą się one ze strony ekonomiki przedsiębiorstwa do konieczności bodowy systemu zarządzania ryzykiem, a ze strony organizacji danych do dostępności archiwum danych zakładowych (np. w wyniku wdrożenia systemu ERP), łącznie z wykorzystaniem korzystnych cenowo narzędzi analitycznych. Wykorzystanie tych możliwości zostało przedstawione na przykładzie małego przedsiębiorstwa produkcyjno-handlowego. (abstrakt oryginalny)
Zwrócono uwagę na ograniczoność źródeł dostarczających informacje na temat praktyki podejmowania decyzji. Instytucje prowadzące politykę makroekonomiczną oszczędnie informują o stosowanych technikach, metodach, modelach. Przedstawiono kilka uwag dotyczących praktyki przygotowywania decyzji dotyczących polityki makroekonomicznej oraz sposobów uwzględniania niepewności.
W opracowaniu podjęto próbę dokonania przeglądu zagadnień związanych z niepewnością w polityce gospodarczej, głównie monetarnej. Pierwszą część poświęcono różnym aspektom niepewności oraz sposobom jej omawiania w literaturze. Sięgnięto po typowy model polityki gospodarczej, składający się z ekstremizowanej funkcji kryterium oraz modelu gospodarki.
Nieodłączną cechą działalności gospodarczej jest stała konieczność dokonywani wyborów. W zależności od warunków, podejmowanie decyzji oznacza się różnym stopniem trudności. Podłoże decyzji podejmowanych w warunkach deterministycznych stanowią różnice pomiędzy niepewnością, a ryzykiem. Przedstawiona charakterystyka ryzyka i niepewności skupia się na uwypukleniu różnic pomiędzy poszczególnymi definicjami i ewolucji tych pojęć. Według teoretyków, zrozumienie istoty warunków deterministycznych umożliwia dopasowanie odpowiednich technik wspierających proces decyzyjny. Przytoczone spektakularne przykłady błędnych decyzji biznesowych i ich wpływu na działalności gospodarczą, wskazują konieczność wypracowywania norm i wytycznych dotyczących zarządzania ryzykiem. Krótkie charakterystyki poszczególnych standardów wskazują cel powstania danej normy oraz jej głównych od-biorców. Standardy zawierające ogólne ramy systemów zarządzania ryzykiem oraz wybrane techniki i narzędzia zarządzania ryzykiem dedykowane są korporacjom. (abstrakt oryginalny)
W publikacji przedstawiono poziom unikania niepewności, jaki występuje w organizacjach publicznych, działających na terenie województwa śląskiego. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostały zarysowane możliwości zastosowania liczb przedziałowych i rozmytych przy podejmowaniu decyzji zarządczych w przypadku niewiedzy bądź niepewności co do wartości, jaką przyjmą pewne wielkości w przyszłości (np. ocena efektywności inwestycji, planowanie finansowe), w przypadku konfliktu interesów i/lub celów, powodującego powstanie konieczności szukania kompromisowych wartości określonych wielkości (np. szukanie właściwej struktury asortymentowej, określanie technologii produkcji nowego wyrobu) oraz w przypadku konieczności wyrażenia w formalnej postaci sposobu rozumienia przez danego decydenta pewnych niejednoznacznych wyrażeń, takich jak "duża wartość", "mała wartość" (np. systemy ekspertowe wspomagające ocenę firmy na podstawie sprawozdań finansowych). Porównano również proponowane podejście z podejściem probabilistycznym. (abstrakt oryginalny)
Celem przeprowadzonego przez nas eksperymentu była próba przetestowania, czy ludzie są w stanie podejmować racjonalne decyzje w sytuacjach ryzyka i zabezpieczenia się przed nim. Eksperyment został przeprowadzony na studentach czwartego roku Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, a więc osobach, które znają i rozumieją podstawy teorii ryzyka, które powinny zatem podejmować najbardziej trafne decyzje. W naszym eksperymencie spróbowaliśmy również sprawdzić wpływ asymetrii informacji na rynku ubezpieczeń na zachowanie się ubezpieczonych, a także ubezpieczyciela. Chcieliśmy także sprawdzić, jak na takiej grupie działają mechanizmy selekcji negatywnej oraz hazardu moralnego. (fragment tekstu)
Objective: The purpose of this article is to explain if and how FDI flows have changed due to the most recent parliamentary elections in Poland and Hungary. The shift in governmental policies are said to affect the institutional settings in the host country and hence the willingness of foreign firms to invest. In the study we tried to identify any interdependencies between the FDI inflow and unexpected electoral results. Research Design & Methods:Based on statistical data we applied a cross-country analysis to verify whether the perceived higher investment risk truly undermined the choices of firms. Qualitative analysis and critical discussion drawing on available reports and databases were applied. Findings:Hungary and Poland have recently suffered a drop in the inflow of FDI as revealed by the statistical databases. It is, however, hard to determine whether this decline will continue and to what extent it has been dependent on recent policy changes, particularly in the light of evidence stressing unabating investment attractiveness and new projects coming. Implications & Recommendations:The recent election results in numerous countries suggest an alteration in perceiving the necessity for further international openness and integration. The new nationalism, protectionism and economic patriotism have gained new supporters. Contribution & Value Added:We tried to show the idiosyncrasy of the relationship between institutional election-induced changes in the political landscape and the subsequent modification of attractiveness sentiment leading presumably to changes in actual FDI flows. (original abstract)
Wsparcie procesów podejmowania decyzji na poziomie operacyjnym często musi uwzględniać aspekt niepewności kształtowania się zakładanych parametrów zarówno otoczenia konkurencyjnego, jak i zasobów wewnętrznych przedsiębiorstwa. Wydaje się, że w tym zakresie bardzo obiecującym kierunkiem budowy narzędzi wspomagających decyzje jest połączenie technologii sztucznej inteligencji z metodami optymalizacji decyzji sekwencyjnych opartych na technice drzew decyzyjnych. W ramach metod sztucznej inteligencji proponowane jest wykorzystanie modeli wczesnego ostrzegania opartych na regułowych systemach ekspertowych. Ryzyko poszczególnych decyzji jest szacowane na podstawie subiektywnych prawdopodobieństw. Kierunki oraz sposoby integracji technologii (sztucznej inteligencji oraz metod optymalizacji decyzji sekwencyjnych) w ramach jednego systemu wspomagania decyzji będą decydowały o atrakcyjności proponowanych rozwiązań dla użytkownika końcowego. Sposób takiego wykorzystania modeli zostanie zilustrowany na przykładzie, gdzie celem jest wybór optymalnego wariantu sprzedaży produktu z punktu widzenia relacji ryzyko-dochód. (fragment tekstu)
Zdaniem autora, wdrożenie zarządzania projektami do realizacji przez przedsiębiorstwo projektów gospodarczych finansowanych ze środków własnych i obcych (fundusze krajowe, unijne) zapewni ich sprawniejszą i efektywniejszą realizację. Bliski dostęp do wiedzy i doświadczeń partnerów PM zwiększa możliwość uzyskania przez przedsiębiorstwo przewagi konkurencyjnej jako firmy opartej na tej wiedzy. Bezpośrednie współdziałanie przedsiębiorstwa z innymi partnerami PM spowoduje większe otwarcie tego przedsiębiorstwa na nowoczesne rozwiązania organizacyjno-gospodarcze, a także podniesienie poprzeczki jakościowej i profesjonalnej dla pracowników przedsiębiorstwa.
This paper provides theoretical foundations for preference discovery theory. We propose to relax the assumption that the consumer has perfect knowledge of their own preferences, so that the consumer knows only the subjective probability of those alternatives being in any given relation, which is conditional on the information available to the consumer. To achieve that, we construct probabilistic measures on the space of all permissible preference relations and consider the consumer to be equipped with one such measure, instead of a preference relation. These measures are intrinsically linked by construction to the information structure available to the consumer and allow for indirect learning. We visualize how these measures correspond to the choices of the consumer, we consider three distinct decision procedures. These procedures formalize how under different assumptions regarding the underlying probability measure, the consumer guesses their own tastes. Finally, we use these measures to define value of the information provided by the consumption of a chosen alternative and study the properties of the preference ranking induced by it. (original abstract)
W artykule autor koncentruje się na opisie znaczenia i funkcji statystyki w kontekście współczesnych problemów występujących w badaniach i analizie niepewności zjawisk zachodzących w otoczeniu. Rozpatruje on możliwości i ograniczenia dotyczące obiektywnego oraz subiektywnego pomiaru niepewności. Artykuł przedstawia zbiór rozważań (wspartych literaturą) w zakresie skutecznego wykorzystania statystyki w sferze pomiaru niepewności. Jest to także próba wyróżnienia roli statystyki w dzisiejszym świecie z perspektywy rozwoju i postępu cywilizacyjnego. (fragment tekstu)
Przeobrażenia w procesach zarządzania polegają przede wszystkim na odrzuceniu założenia o linearności zmian, możliwości trafnego antycypowania przyszłości przedsiębiorstwa i jego otoczenia, a w konsekwencji sekwencyjności działań tworzenia i wdrażania skutecznych strategii. Sprawia to, że tworzenie i wdrażanie strategii musi być procesem nierozłącznym - jednoczesnym w czasie, a wyłaniające się z tego procesu decyzje strategiczne nie są decyzjami optymalnymi, lecz decyzjami o racjonalności satysfakcjonującej. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono metody identyfikacji strategii firmy w warunkach niepewności. Za możliwe i celowe uznano stosowanie scenariuszowej metody planowania strategicznego i metody opcji rzeczowych. Innym sposobem jest formułowanie tzw. prostych reguł działania organizacji zamiast tradycyjnie rozumianej strategii. Największy potencjał w tym zakresie autor widzi w formułowaniu strategii w języku zasobów, nakierowanej na wykorzystywanie okazji. (abstrakt oryginalny)
W artykule zdefiniowano podstawowe pojęcia związane z informacją i podejmowaniem decyzji. Pokazano również w jakim sensie poprawa sytuacji informacyjnej podmiotu wpływa na poprawę sytuacji decyzyjnej oraz zaprezentowano przykłady sytuacji, w której wzrost wiedzy podmiotu może obniżyć jego oczekiwane korzyści.
Polska, wraz z niedawno przyjętymi, nowymi członkami UE stoi przed wyzwaniem dotyczącym określenia daty akcesji do struktur Unii Gospodarczo-Walutowej (UGW). Deklaracje terminu wejścia do strefy euro zostały złożone niemal przez wszystkie kraje, z wyjątkiem Polski. Brak klarownych deklaracji oraz przygotowanych projektów ustaw w tej materii powoduje niepewność w sferach gospodarczo-biznesowych w naszym kraju.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.