Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Unie gospodarcze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Autor omawia historię powstania kompleksu integracyjnego Europy Zachodniej wychodząc od EWG poprzez traktat Delorsa, Traktat z Maastricht, Traktat o Wspólnocie Europejskiej, który to precyzował ustanowienie Unii Gospodarczej i Walutowej. Następnie szczegółowo omawia etapy ustanowienia UGiW, uczestnictwo państw w unii, wprowadzenie jednolitej waluty, intytucje i gwarancje Unii Gospodarczej i Walutowej.
|
|
nr 8
27-29
Artykuł omawia polityczne i ekonomiczne uwarunkowania utworzenia unii gospodarczej i walutowej oraz szanse Polski na przyłączenie.
|
|
nr 5
14-16
Ustawie o prawie dewizowym zarzuca się, że jest niezgodna z przepisami unijnymi, co stało się bodźcem dla Ministerstwa Finansów do opracowania projektu zmian. Artykuł odpowiada na pytanie, czy stare przepisy faktycznie naruszają prawo wspólnotowe, wskazuje wady obowiązującej ustawy oraz nowych poprawek.
Od 1 stycznia 1999 r. zacznie funkcjonować nowy pieniądz - euro. Będzie on emitowany w ramach Unii Gospodarczej i Walutowej, która z tą datą ma zostać ustanowiona w strukturach UE. W materiale nakreślono zasady przyszłej emisji euro, problem dostosowania banków i przedsiębiorstw do używania euro oraz konsekwencje dla Polski wynikające z wprowadzenia nowej waluty.
|
|
nr 51-52
34-35
Artykuł pokrótce charakteryzuje stan obecny państw członkowskich UE. Podaje główne wskaźniki (ludność, PKB, bezrobocie, inflację).
|
|
nr 11
4-11
Unia Gospodarcza i Walutowa, z którą obecnie mamy do czynienia w 11 krajach Unii Europejskiej, stanowi pogłębiającą się w czasie, znaczącą próbę koordynacji, a w wielu aspektach i ujednolicenia polityki pieniężnej i ekonomicznej.
W artykule przeanalizowano niektóre zagadnienia wynikające z perspektywy przystąpienia Polski do Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej. Uwaga autorów skupia się na kwestiach związanych z włączeniem Polski do Europejskiego Systemu Kursowego ERM II. Rozpatrywane są możliwe warianty przystępowania do systemu, m.in. kwestia wyboru parytetu centralnego i przedziału dopuszczalnych wahań. Prezentowane są szacunki kursu równowagi dla Polski. W dalszej kolejności analizowane są możliwe strategie prowadzenia polityki pieniężnej w systemie ERM II. Omówiono wady i zalety systemu, rozpatrzono opcję rewaluacji parytetu centralnego przed przystąpieniem do strefy euro. Zagadnienie to jest ściśle związane z siłą efektu Balassy-Samuelsona, którego szacunki dla Polski również zostały uwzględnione w opracowaniu. [abstrakt orginalny]
Ustanowienie z dniem 1 stycznia 1999 r. Unii Gospodarczej i Walutowej zasadniczo zmieniło dotychczasowe ramy prowadzenia polityki gospodarczej, w tym polityki budżetowej, przez kraje obszaru euro. Chociaż polityka budżetowa pozostała na szczeblu narodowym, jednak podlega wspólnej kontroli i koordynacji. Dążenie do zapewnienia systemowych podstaw stabilnego i wzajemnie skoordynowanego funkcjonowania Unii Europejskiej znacząco wpłynęło na stanowisko krajów czonkowskich w kwestii stopnia ingerencji w ich sprawy finansowe. Kraje obszaru euro pogodziły się z koniecznością ingerencji instytucji unijnych, w szczególności w sytuację ich finansów publicznych.
|
|
nr 5
22-24
Po latach kompleksowych przygotowań i debat nad projektami dyrektyw, rozporządzeń i standardów Unia Europejska przystępuje do powołania do życia zintegrowanego rynku finansowego. Artykuł traktuje o implementacji Financial Services Action Plan (FSAP) w krajach członkowskich.
|
|
nr 5
18-20
Alexandre Lamfallussy opracował nowe podejście do europejskiego rynku papierów wartościowych. Zaproponowane przez niego rozwiązania umożliwiły zbudowanie nowuch mechanizmów dla całego sektora Unii Europejskiej. Nowatorski charakter jego koncepcji polega przede wszystkim na rozróżnieniu dwóch głównych kategorii regulacji w sektorze finansowym- podstawowych i drugorzędnych, co pozwoliło na uelastycznienie i przyspieszenie procesów decyzyjnych.
W artykule została podjęta próba oceny, w jakim stopniu potencjalne bariery na drodze do spenienia kryteriów z Maastricht mogą utrudnić przystąpienie do Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW) w 2006 roku. Ponadto wskazano zagrożenia związane ze wstąpieniem do ERM2 (Exchange Rate Mechanism 2) oraz przedstawiony został system kursowy, który mógłby te zagrożenia minimalizować.
|
|
nr 8
4-6
Perspektywy rozwojowe polskich przedsiębiorstw są w wielu przypadkach niepewne i niepewność ta będzie występowała jeszcze przez wiele lat. Istotnym momentem klarującym ich przyszłość będzie przyjęcie Polski do Unii Europejskiej.
|
|
nr 12
17-23
Dzień 1 stycznia 1999 r. ma być, według zamierzeń, początkiem trzyletniego okresu "inkubacji" nowego systemu pieniężnego Unii Europejskiej W tym czasie wspólna waluta europejska, zapisana najpierw jako jednostka wyrażająca wartość rezerw krajowych banków centralnych w Europejskim Banku Centralnym i funkcjonująca jako denominator oficjalnych zobowiązań i należności, zacznie "kaskadowym" ruchem schodzić w dół po kolejnych szczeblach systemu pieniężno-kredytowego.
|
1999
|
nr 3
29-31
Wspólnego pieniądza od 1 stycznia należy używać zawsze, gdy przeliczamy złote na którąkolwiek walutę państw UWiG - np. niemieckie marki czy francuskie franki.
|
2009
|
nr 34
22-24
Artykuł dotyczy unii gospodarczo-celnej państw Ameryki Łacińskiej (MERCOSUR). Autor zastanawia się, na ile państwa wchodzące w skład tej unii mają szansę razem stać się potęgą gospodarczą. Opisuje również przeszłe działania przedstawicieli Mercosur na arenie negocjacji dotyczących handlu międzynarodowego, trendy gospodarcze w ramach gospodarek wchodzących w skład wspólnoty oraz szczegóły współpracy państw członkowskich.
Mleczartwo z jednej z najbardziej zacofanych gałęzi gospodarki żywnościowej stało się branżą nowoczesną, zdolną do konkurowania w poszerzonej Unii. Autor opisuje jak zmieniła się oferta przemysłu mleczarskiego, w jaki sposób podlega on modernizacji oraz wymienia czynniki ograniczające dalszy rozwój sektora.
|
|
nr 40
26-27
Instytucje finansowe nie przystosowują jeszcze produktów i usług finansowych do standardów Jednolitego Obszaru Płatniczego. (Single Euro Payment Area-SEPA) Większość transakcji wciąż nie jest zgodna z jego standardami, które zaczną obowiązywać w roku 2008, podczas gdy Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny starają się zwiększyć udział transakcji bezgotówkowych.
|
|
nr 26
16-17
Drugi filar Nowej Umowy Kapitałowej (NUK) i Europejskiej Dyrektywy Adekwatności Kapitałowej (CRD) nakładają na banki obowiązek zbudowania procesu liczenia i alokacji kapitału ekonomicznego. Proces ten, czyli wewnętrzny Proces Alokacji Kapitału Ekonomicznego (ICAAP) nie jest jednak sprecyzowany dokładnie, a wymogi NUK nie wyjaśniają w jaki sposób należy prawidłowo go zbudować.
W pierwszej połowie 2002 roku 40 procent małych i średnich przedsiębiorstw w państwach Unii Gospodarczej i Walutowej może mieć poważne kłopoty. Firmy te nie zdążą na czas przestawić się na Euro. NBP przeprowadzi kampanię informacyjną wśród polskich przedsiębiorców pod kątem znajomości zagadnień związanych z wymianą walut narodowych na Euro.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.