Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  United States dollar (USD)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł wpisuje się w tematykę zmienności kursu walutowego. Celem opracowania jest określenie kierunku i siły związku pomiędzy przeciętną wielkością korekt w trendach wzrostowych i spadkowych a przeciętną zmiennością wyrażoną w pipsach par walutowych, w których dolar amerykański stanowi walutę bazową lub kwotowaną. Badania przeprowadzone na siedmiu parach walutowych z dolarem amerykańskim w okresie trzyletnim od 2014 r. do 2016 r., w 3 przekrojach, pozwoliły na potwierdzenie hipotezy o występowaniu dodatniej zależności monotonicznej pomiędzy rozpatrywanymi parametrami. Wskazaną zależność zaobserwowano w 19 z 21 analizowanych przypadków (90,48%). Badanie zależności zostało przeprowadzone za pomocą współczynnika korelacji rang Spearmana.(abstrakt oryginalny)
Autor skupił się na ocenie roli dolara amerykańskiego w sektorze, jako waluty inwestycyjnej, transakcyjnej i fakturowania oraz w sektorze publicznym - jako waluty rezerwowej inwestycyjnej i odniesienia. (fragment tesktu)
3
Content available remote Dolaryzacja Ekwadoru - przyczyny, przebieg, implikacje ekonomiczne
100%
Ekwador jest jednym z trzech państw Ameryki Południowej (obok Panamy i Salwadoru), który zrezygnował z własnej waluty na rzecz dolara amerykańskiego (USD). Po przyjęciu nowego środka płatniczego gospodarka Ekwadoru przeszła znaczną transformację, co miało swoje implikacje w sferze społeczno-politycznej. Kwestią kluczową jest rozstrzygnięcie, czy rezygnacja z krajowego sucre przyniosła trwałe zmiany na lepsze, czy też jedynie tymczasowo rozwiązała problemy będące przyczyną podjęcia decyzji o dolaryzacji. Wydaje się, że dekada, która minęła od zmiany reżimu kursowego, to odpowiedni czas, by rozstrzygnąć "opłacalność" przeprowadzonej reformy. Ekwador jest drugim krajem w Ameryce Łacińskiej, który zmienił oficjalny środek płatniczy na dolara amerykańskiego2, jednak motywy i skutki dolaryzacji są specyficzne dla każdego z tych państw, przez co władze nie mogły przeprowadzić reformy, bazując na doświadczeniach Panamy. Celem artykułu jest wskazanie motywów zmiany reżimu kursowego w Ekwadorze oraz analiza korzyści i kosztów przeprowadzonej reformy w perspektywie krótko- i długookresowej. Badanie dotyczy zarówno zmian politycznych, w tym szczególnie stabilności władzy oraz istniejących tendencji politycznych, jak również ewolucji systemu gospodarczego w skali mikro- i makroekonomicznej. Ponadto w artykule zostały przedstawione zmiany zachodzące w społeczeństwie ekwadorskim po wprowadzeniu dolara oraz zagrożenia, z jakimi muszą zmierzyć się obywatele po wymianie oficjalnego środka płatniczego. W pierwszej części pracy opisano teoretyczne przesłanki zmiany reżimu kursowego oraz dokonano ich weryfikacji w kontekście sytuacji gospodarczo-politycznej Ekwadoru. Kolejna część opracowania została poświęcona implikacjom politycznym, gospodarczym i społecznym dolaryzacji, których analiza pozwoliła wskazać korzyści i koszty, jakie gospodarka i obywatele musieli ponieść w związku z wprowadzeniem nowego środka płatniczego. (fragment tekstu)
Od ponad ośmiu lat złoto znajduje się w trendzie wzrostowym, w tym czasie jego cena wzrosła czterokrotnie. W obecnej sytuacji rynkowej, kiedy wahania na rynkach finansowych są bardzo duże, złoto skutecznie zabezpiecza przed niekorzystnymi zmianami wartości dolara. W artykule omówiono kształtowanie się popytu i podaży złota w ostatnich latach oraz związki cen złota z kursami akcji oraz wartością dolara.
Cel - Celem badania jest ocena znaczenia dolara amerykańskiego jako kluczowej waluty światowej po 2008 roku. Metoda badań - Podstawowe metody badawcze wykorzystane w artykule to studia literatury światowej oraz analiza danych statystycznych, których źródłem jest Europejski Bank Centralny, Bank Rozrachunków Międzynarodowych, SWIFT oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Wnioski - Chociaż od kilku dekad toczy się dyskusja nad prawdopodobieństwem utraty przez dolara amerykańskiego pozycji w Międzynarodowym Systemie Walutowym, to wciąż utrzymuje on status najważniejszej waluty międzynarodowej. Dominująca pozycja polityczna i militarna Stanów Zjednoczonych, rozmiar gospodarki i wciąż kluczowy udział w światowym handlu, a przede wszystkim rynek instrumentów denominowanych w walucie amerykańskiej i dominujący udział dolara w rynku walutowym potwierdzają obecną pozycję waluty amerykańskiej. Nie oznacza to jednak, iż zachowa ona swoją dotychczasową pozycję. Analizując historyczne przesunięcia na miejscu lidera wśród walut międzynarodowych, nie należy jednak spodziewać się rewolucji. Oryginalność / wartość / implikacje / rekomendacje - Podjęta w artykule ocena znaczenia dolara amerykańskiego jako kluczowej waluty w MSW pokazuje istotność problemu i implikuje konieczność kontynuacji badań nad tą problematyką. (abstrakt oryginalny)
Istnieje wiele sposobów prognozowania przyszłej zmienności rynku finansowego, poczynając od metod ze stałym parametrem zmienności, kończąc na metodach opartych na modelach GARCH. Jak dowodzą wyniki wielu badań, skuteczność owych metod jest różna i waha się w czasie. Metody te posiłkują się danymi historycznymi, co może powodować pewne osłabienie oszacowań przyszłej zmienności rynku. Alternatywnym sposobem wyznaczania przyszłej zmienności jest wykorzystanie zmienności implikowanej. Zmienność implikowana jest wynikiem gry popytu i podaży, a zatem wszystkich dostępnych na rynku informacji historycznych, teraźniejszych i przyszłych. Wykorzystanie tego rodzaju zmienności powinno dać lepsze rezultaty w oszacowaniu zmienności kursów walutowych. Zmienność jest miarą niepewności co do przyszłych zmian na rynku. Wysoka zmienność oznacza wzrost prawdopodobieństwa, że w przyszłości będziemy mieli do czynienia z dużymi zmianami poziomów cen/wartości. Może to oznaczać dodatkowe korzyści bądź straty. (fragment tekstu)
W artykule sfrmułowano cel badawczy: określenie, czym jest pieniądz międzynarodowy i jakie funkcje powinien pełnić; zbadanie, czy i w jakim stopniu dolar amerykański pełni te funkcje oraz w jakim stopniu światowy kryzys ułatwi bądź utrudni dolarowi ich wypełnianie w przyszłości. Realizacj celu badawczego podporządkowano strukturę opracowania. W punkcie pierwszym przedstawiono definicję pieniądza międzynarodowego. Przybliżono również funkcje, które taki pieniądz powinien pełnić. W punkcie drugim zbadano zakres wykorzystania dolara amerykańskiego jako waluty rezerwowej i kotwicy nominalnej systemów pieniężnych krajów członkowskich MFW. Punkt trzeci zawiera ocenę możliwego wpływu sytuacji gospodarczej Stanów Zjednoczonych na pozycję dolara amerykańskiego. ostatni punkt to podsumowanie. (fragment tekstu)
Kurs walutowy jest czynnikiem wpływającym na funkcjonowanie przedsiębiorstw uczestniczących w obrocie międzynarodowym. Przedsiębiorstwa, gdy zaczynają importować dobra i usługi, albo gdy sprzedają swoje towary poza obszar macierzystego kraju stają się bezpośrednimi podmiotami handlu zagranicznego. Podjęta w artykule problematyka skoncentrowana została na określeniu znaczenia kursu walutowego w procesie szacowania wyniku na działalności operacyjnej przedsiębiorstwa. Celem głównym artykułu jest ocena znaczenia kursu walutowego wprowadzeniu działalności przedsiębiorstw na rynku międzynarodowym. Zasadnicze pytanie badawcze sformułowano w postaci, czy kurs walutowy ma znaczenie dla działalności przedsiębiorstw i jeśli tak, to jak wybór waluty wpływa na poziom opłacalności wymiany międzynarodowej. Badanie empiryczne obejmuje studium przypadku działalności operacyjnej polskiego mikroprzedsiębiorstwa działającego na rynku międzynarodowym. Do określenia poziomu opłacalności wymiany międzynarodowej prowadzonej przez przedsiębiorstwo wykorzystano informacje o transakcjach zawartych na różnych rynkach międzynarodowych oraz kursie walutowym. Źródłem informacji o transakcjach były dokumenty handlowo-księgowe, natomiast wahania kursów walutowych określono na podstawie bazy stoq.pl. Okres badania empirycznego obejmował lata 2015-2019. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy zmiany wartości euro jako waluty międzynarodowej w kontekście osłabienia dolara i tendencji wśród banków centralnych do dywersyfikacji swoich rezerw walutowych. Autor pisze o zmianach jakie zaszły w międzynarodowym koszyku walut z wprowadzeniem euro, zmieniającym się udziale dolara w zasobach depozytów walutowych oraz możliwościach zajęcia przez euro miejsca głównej waluty wymiany międzynarodowej w przyszłości.
Celem artykułu jest analiza znaczenia dolara amerykańskiego jako waluty międzynarodowej XXI wieku. (fragment tekstu)
Pojawiające się ze strony największych wierzycieli amerykańskich długów obawy o stabilność dolara jako głównej waluty rezerwowej świata stały się impulsem do analizy przyczyn ostatniego kryzysu. Artykuł streszcza wnioski zawarte z raporcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego z kwietnia 2009 r. Autor skupia się na wyjaśnieniu wpływu amerykańsko-chińskich relacji handlowych na przebieg kryzysu.
12
Content available remote EURUSD Intraday Price Reversal
84%
The study investigates the mean reversion in 1-minute EURUSD. Intraday patters in FX seem of particular interest as more and more trades in the FX market are automated high frequency trades (HFT). The study reveals that the mean reversion is present in the intraday EURUSD. ADF test rejects unit root. The average of the deviation of EURUSD from its (moving) mean is close to zero. Furthermore when short and long positions are simultaneously open, the average maximum return achieved through 24 hour period is similar, providing yet another evidence for mean reversion and lack of weak form of market efficiency.(original abstract)
13
Content available remote Forecasting the Dependence Between Polish Financial Returs
84%
In this chapter, for a given one-parameter copula family, we propose a parametric conditional copula model in which the copula parameter is allowed to evolve over time, and the evolution is governed by some specification involving Kendall's tau dependence measures of the marginal returns. The model is applied to modelling and forecasting the conditional dependence in the case of two pairs of Polish financial returns: exchange rates EUR/PLN and USD/PLN, and stock indices WIG20 and MIDWIG. (fragment of text)
Kryzys Stanów Zjednoczonych - największej gospodarki świata - przełożył się na spadek zaufania do waluty tego państwa. W związku z tym rozpoczęły się spekulacje, jaka inna waluta mogłaby pełnić funkcję światowego pieniądza. Wśród pretendentów coraz częściej zaczął się pojawiać chiński juan. W artykule wymieniono cechy, które decydują o tym, czy środek płatniczy w określonym państwie stanie się walutą globalną oraz przeanalizowano walutę chińską pod względem tych cech.
15
Content available remote The Necessity of Creating a New World Currency
84%
Artykuł omawia główne sprzeczności w międzynarodowych stosunkach walutowych wynikające z korzystania z dolara jako waluty światowej, wkrótce po tym jak standard złota został wyeliminowany. Autorka wskazuje się, że jest to jedno ze źródeł globalnego kryzysu finansowego. Niezbędne jest opracowanie kryteriów i wymagań dotyczących nowej waluty światowej.Postuluje że za pomocą tej nowej globalnej waluty jako waluty rezerwowej można doprowadzić do przyszłego ustabilizowanego wzrostu.
16
84%
W artykule prezentuje się wyniki badań nad czynnikami determinującymi kształtowanie się kursu walutowego USD/EUR w długim okresie. Podstawą analizy był model Frenkela-Bilsona i zbudowany na jego podstawie model ekonometryczny. W badaniach sformułowano hipotezę, że kształtowanie się kursu walutowego USD/EUR w długim okresie jest zdeterminowane przez zmiany podaży pieniądza M1 w obszarze euro i w Stanach Zjednoczonych Ameryki, zmiany tempa wzrostu PKB w obszarze euro i Stanach Zjednoczonych Ameryki, zmiany rentowności długoterminowych obligacji skarbowych w obszarze euro i w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Rezultaty analizy z wykorzystaniem modelu ekonometrycznego potwierdziły powyższe hipotezy z wyjątkiem oddziaływania zmian tempa wzrostu PKB.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano problem wykorzystania walut międzynarodowych jako waluty przejścia (vehicle currency) ze szczególnym uwzględnieniem analizy czynników wspierających wzrost znaczenia tych walut w kontekście tej funkcji. Szczególny nacisk położono na analizę udziału najważniejszych walut międzynarodowego systemu monetarnego w transakcjach na rynku walutowym. Dominacja walut emitowanych przez największe gospodarki (Stany Zjednoczone, Unia Gospodarcza i Walutowa w Europie, Japonia) jako walut przejścia wynika bezpośrednio z ich roli jako walut międzynarodowych oraz ich znaczenia w transakcjach na rynkach walutowych. Podstawowe metody badawcze wykorzystane w artykule to studia literatury światowej oraz analiza danych statystycznych. Podstawowymi źródłami danych statystycznych były publikacje BIS i EBC. (abstrakt oryginalny)
18
84%
W artykule przedstawia się wyniki testów hipotezy oczekiwań struktury terminowej stóp LIBOR dla dolara USA opartych na 3-wymiarowym modelu VAR. Model ten oszacowano na podstawie miesięcznych szeregów czasowych stóp procentowych z lat 1995-2009 i zapadalności od 1 do 12 miesięcy. Zaleziono kilka przesłanek świadczących przeciwko tej hipotezie. Chociaż premie płynności okazały się być zmiennymi w czasie, a spredy stóp procentowych - mieć silne własności prognostyczne, niemniej stopy długie w niedostateczny sposób reagowały na bieżące informacje odnośnie do przyszłych stóp krótkich. Niespodziewane zmiany w okresowych stopach zatrzymania były w dużej mierze spowodowane rewizjami prognoz przyszłych stóp krótkich, a tylko w skromnej mierze rewizjami prognoz przyszłych premii płynności. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest analiza i ocena polityki kursowej Stanów Zjednoczonych oraz jej powiązań z bilansem handlowym. Trzeba jednak pamiętać, że kurs walutowy jest tylko jednym z czynników wpływających na kształtowanie się bilansu handlowego i ważne są również inne czynniki, takie jak: konkurencyjność gospodarki, prowadzona polityka fiskalna oraz monetarna czy skłonność społeczeństwa do oszczędzania. Dlatego też w pracy, oprócz badania zależności pomiędzy kształtowaniem się kursu dolara i saldem bilansu handlowego, analizie poddano również inne wskaźniki, jak: wysokość deficytu budżetowego, dynamika PKB, inflacja, stopa procentowa, inwestycje i oszczędności. W analizie wykorzystano m.in. dane statystyczne UNCTAD, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Eurostatu. W artykule przedstawione zostaną również najważniejsze porozumienia międzynarodowe dotyczące kształtowania kursów walut. Tego typu porozumienia były istotne zarówno bezpośrednio po upadku systemu walutowego z Bretton Woods, gdyż przyczyniały się do stabilizowania rynku walutowego, ale wydaje się, że rola współpracy międzynarodowej w obecnych warunkach szybko postępującej globalizacji gospodarki światowej jest jeszcze ważniejsza. (fragment tekstu)
Autor przedstawia wszechstronną analizę cech transformacji i dolaryzacji w kontekście globalizacji. Omówiono teoretyczne i metodologiczne podstawy analizy ekonomicznego charakteru dolaryzacji i zbadano ewolucję podejść koncepcyjnych do traktowania dolaryzacji oraz usystematyzowano podstawowe podejścia naukowe do typologii dolaryzacji z punktu widzenia różnych kryteriów klasyfikacji, z podkreśleniem rozróżnienia między jej formami i typami. W tezie tej rozbudowano hipotezę nowoczesnej dolaryzacji jako obiektywnego procesu ewolucyjnego w związku z rozwojem globalizacji. Przeprowadzono analizę ekonometryczną istnienia poziomów równowagi dolaryzacji finansowej na Ukrainie na podstawie modelowania efektów histerezy z zastosowaniem wieloczynnikowego modelu dynamiki poziomów długo- i krótkookresowej równowagi dolaryzacji depozytów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.