Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Upoważniony przedsiębiorca
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W pierwszej dekadzie XXI wieku nastąpiły znaczące zmiany w sytuacji polityczno-gospodarczej na świecie. Akty terroryzmu, mające miejsce 11 września 2001 roku w Nowym Jorku, a następnie 11 marca 2004 roku w Madrycie i 7 lipca 2005 roku w Londynie, spowodowały śmierć ponad 3000 osób oraz ogromne straty materialne. Przytoczone tragiczne wydarzenia wpłynęły także na pogorszenie wskaźników ekonomicznych, zahamowanie tempa rozwoju gospodarczego oraz zwiększenie wydatków państw na działalność profilaktyczną.(fragment tekstu)
Skala wymiany międzynarodowej, a także istniejące uwarunkowania gospodarcze i technologiczne powodują, że przedsiębiorcy oczekują rozwiązań mających na celu jednocześnie ułatwienie jak i zwiększenie bezpieczeństwa przepływu towarów w obrocie międzynarodowym. Uzyskanie kompromisu pomiędzy redukcją barier a skuteczną ochroną jest dziś zadaniem bardzo ważnym, niezwykle trudnym ale jak pokazuje praktyka możliwym. Charakterystyka Instytucji Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO a także ocena jej wpływu, zarówno na ułatwienie, jak i bezpieczeństwo działalności w obrocie międzynarodowym jest celem artykułu. W tym zakresie wykorzystano metodę analizy opisowej i porównawczej. Przeprowadzona analiza pozwoliła wysunąć wniosek, że Program Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO jest dowodem na to, że redukcja barier oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań usprawniających działalność gospodarczą umożliwia jednocześnie wzrost bezpieczeństwa przepływu towarów w obrocie międzynarodowym. (abstrakt oryginalny)
Przyjęcie przez Polskę unijnego systemu celnego miało ważny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorców uczestniczących w obrocie międzynarodowym. Pierwszego maja 2004 roku polskie przedsiębiorstwa stały się częścią unijnego systemu celnego i europejskiej unii celnej. Akcesja wpłynęła na zmianę uwarunkowań prawnych i ekonomicznych prowadzenia działalności w Polsce. W wyniku przyjęcia unijnego systemu celnego polscy przedsiębiorcy działający w sferze handlu zagranicznego uzyskali wiele nowych praw, jak również zostali obciążeni nowymi obowiązkami. Należy jednak podkreślić, iż przyjęte w Polsce rozwiązania prawne w sferze celnej wpływają pozytywnie na prowadzenie działalności gospodarczej, ponieważ przedsiębiorcy mają możliwość korzystania z wielu ułatwień oraz uproszczeń wynikających z liberalizacji przepisów. Szczególnym przykładem pakietu takich ułatwień dla przedsiębiorców, które wynikają z unijnego systemu celnego, jest możliwość uzyskania statusu Upoważnionego Przedsiębiorcy (Authorised Economic Operator, AEO).(abstrakt oryginalny)
Ochrona i bezpieczeństwo zyskuje na znaczeniu wśród różnych interesariuszy. Status "Upoważnionego Operatora Ekonomicznego" AEO jest jedną z największych inicjatyw bezpieczeństwa na całym świecie i przyciąga coraz większą uwagę. Współpraca z innymi właściwymi organami i dostosowanie programów zostały zidentyfikowane i uznane za kluczowy element dla dalszego rozwoju solidnego programu AEO. To jest zapewnienie globalnego bezpieczeństwa łańcucha dostaw oraz w celu uniknięcia powielania wysiłków i kosztów dla władz i podmiotów gospodarczych.(abstrakt oryginalny)
Charakterystyka najważniejszych programów wprowadzonych przez USA i Unię Europejską mających na celu wzrost bezpieczeństwa transatlantyckich łańcuchów dostaw oraz wskazanie skutków wynikających z ich wzajemnego uznawania jest celem artykułu. Zastosowana metodologia sprowadza się do analizy opisowej i porównawczej. Przeprowadzona analiza pozwoliła wysunąć wniosek, że wzajemne uznawanie unijnego Programu Upoważnionego Przedsiębiorcy (Authorised Economic Operator, AEO) oraz amerykańskiego Partnerstwa Handlowo-Celnego Przeciwko Terroryzmowi (Customs - Trade Partnership Against Terrorism, C-TPAT) to kluczowy element wzmacniający i ułatwiający zapewnianie bezpieczeństwa transatlantyckich łańcuchów dostaw oraz użyteczne narzędzie pozwalające na uniknięcie podwójnych kontroli bezpieczeństwa i kontroli zgodności. Ponadto łączenie programów przyczynia się do tworzenie stabilnych i zharmonizowanych struktur przepływu towarów w transatlantyckich łańcuchach dostaw. (abstrakt oryginalny)
Unijny kodeks celny jest obecnie podstawą unijnego systemu celnego i najważniejszym źródłem prawa celnego w Unii Europejskiej. Kodeks uruchomił szereg zmian, wprowadził nowe instytucje prawne a wiele funkcjonujących wcześniej pojęć zdefiniował na nowo. Wśród nich znajdują się również takie, które mogą odegrać istotną rolę w zwiększaniu konkurencyjności unijnych przedsiębiorstw na rynkach zewnętrznych. Identyfikacja i charakterystyka zmian mających wpływ na konkurencyjność unijnych przedsiębiorstw jest celem artykułu. Przeprowadzone rozważania pozwoliły wysunąć wniosek, że ujednolicone procedury celne oraz wspieranie rzetelnych podmiotów gospodarczych m.in. poprzez rozszerzenie katalogu uprawnień dla Upoważnionych Przedsiębiorców AEO, to najważniejsze rozwiązania, które już dziś nie tylko przyczyniają się do ułatwienia legalnej wymiany handlowej ale znacznie poprawiają konkurencyjność uczestników obrotu międzynarodowego.(abstrakt oryginalny)
Na bezpieczeństwo prawno-ekonomiczne przedsiębiorstw międzynarodowego handlu towarowego fundamentalny wpływ ma działanie zgodne z bardzo rozbudowanymi, skomplikowanymi i rygorystycznymi przepisami celnymi. Minimalizowanie ryzyka i przyszłych potencjalnych kosztów działalności niezgodnej z prawem, procedurami i zasadami celnymi wymaga wdrożenia w przedsiębiorstwach właściwych wewnętrznych procedur zarządzania ryzykiem celnym. W dużych przedsiębiorstwach obejmuje to m.in. powołanie odpowiednich wewnętrznych struktur (komórki ds. customs compliance) oraz przeprowadzanie regularnych wewnętrznych kontroli. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa celnego na poziomie światowym, regionalnym i krajowym najskuteczniejszym narzędziem do przestrzegania przepisów celnych w handlu międzynarodowym towarami jest posiadanie pozwolenia AEO i jego wzajemne uznawanie przez narodowe urzędy celne. Dla małych i średnich przedsiębiorstw optymalnym wyjściem jest wykorzystanie - na zasadzie outsourcingu - agencji celnych mających pozwolenia AEO. (fragment tekstu)
Nowa jakość w handlu zagranicznym, jaką stanowią świadectwa celne Authorised Economic Operator, nie cieszy się dużą popularnością ani wśród polskich przedsiębiorców, ani z innych krajów UE. Zdaniem autorki powodem jest brak wyraźnych korzyści dla przedsiębiorców, oraz restrykcyjne procedury ich przyznawania. Sprawdzają się przestrogi przeciwników, iż w praktyce będzie to raczej etap furtki z licznymi przeszkodami w dziedzinie przemieszczania się ładunku, bez żadnych wymiernych korzyści. (abstrakt oryginalny)
Upoważniony przedsiębiorca (AEO) to przedsiębiorca, który jest uznany za wiarygodnego w kontekście operacji celnych i w związku z tym przysługuje mu prawo do uzyskania korzyści na obszarze Unii Europejskiej. Instytucja upoważnionego przedsiębiorcy praktycznie funkcjonuje w Unii Europejskiej od 2008 roku. Dynamiczny rozwój programu i oficjalne uznanie przez kilku głównych partnerów handlowych jest dowodem, że Instytucja AEO jest już mocno zakorzeniona w Unii Europejskiej. Posiadanie statusu AEO stanowi obecnie przywilej znalezienia się w gronie podmiotów gospodarczych uznanych za rzetelnych i wypłacalnych partnerów.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza korzyści wynikających z wdrożenia do praktyki gospodarczej instytucji upoważnionego przedsiębiorcy (Authorized Economic Operator, AEO). Jednocześnie dowiedzione zostanie, że w dobie globalizacji i liberalizacji handlu rola służb celnych nie słabnie. Administracje celne przechodzą transformację - przestają być formacjami o charakterze fiskalno-kontrolnym, a stają się administracjami, których główne zadanie stanowi promocja legalnego handlu oraz ochrona rynku wewnętrznego przed zagrożeniami niesionymi przez proces globalizacji. Przejawem tych przemian jest m.in. instytucja upoważnionego przedsiębiorcy, która preferuje legalny handel i rzetelne podmioty gospodarcze, oferując im szereg ułatwień i uproszczeń w procesie odpraw granicznych. Wykorzystana w opracowaniu metoda badawcza obejmuje analizę krajowych i zagranicznych źródeł literaturowych oraz danych statystycznych. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Pozycja konkurencyjna przedsiębiorców AEO na rynku unijnym i międzynarodowym
67%
Przedsiębiorstwa AEO (Authorised Economic Operator), funkcjonujące w UE od 2009 r., zwiększaj ą swoją pozycję konkurencyjną w zakresie międzynarodowego obrotu towarowego nie tylko na rynku unijnym, ale również i międzynarodowym. Unia Europejska podpisała już umowy o wzajemnym uznawaniu świadectw AEO ze Szwajcarią, Norwegią, Japonią i USA oraz negocjuje umowy z Chinami i Afryką Południową, co niewątpliwie podnosi rangę tych państw na arenie międzynarodowej. Celem artykułu jest ukazanie korzyści płynących z uczestnictwa w systemie AEO dla tej grupy przedsiębiorców w zakresie dokonywanych operacji celnych dzięki ułatwieniom przyznawanym w międzynarodowym obrocie towarowym. Autorka dokonuje analizy stosowanych ułatwień oraz określa ich wpływ na zdobycie przewagi konkurencyjnej na rynku unijnym i międzynarodowym, m.in. poprzez zwiększenie wiarygodności podmiotów, skrócenie czasu dokonywania odpraw celnych dzięki mniejszej liczbie kontroli celnych oraz poprzez szerszy i łatwiejszy dostęp do zmian w regulacjach celnych (newslettery). (abstrakt oryginalny)
Rosnący poziom międzynarodowej wymiany towarowej odgrywa we współczesnej gospodarce kluczową rolę. Jednocześnie postęp techniczny i technologiczny spowodował szybszy i bardziej efektywny przepływ ładunków przy zachowaniu niezawodności, terminowości i bezpieczeństwa w transporcie, co nierozłącznie powiązane jest ze wzrostem światowego handlu. Ataki terrorystyczne w Stanach Zjednoczonych zmieniły sposób postrzegania kwestii bezpieczeństwa na świecie. Następstwem zamachów było podjęcie przez administracje poszczególnych krajów oraz organizacji międzynarodowych szeregu inicjatyw stworzenia przepisów, które pozwoliłyby na zwiększenie bezpieczeństwa międzynarodowego obrotu towarowego. Zapewnienie bezpieczeństwa w międzynarodowej wymianie towarów stało się kluczową sprawą wdrażania przez firmy bezpiecznego łańcucha dostaw. Należy zauważyć, iż ochrona międzynarodowego handlu oraz zabezpieczenie międzynarodowego łańcucha dostaw to jedno z kluczowych zadań służby celnej. Z dniem 1 stycznia 2008 r. we wszystkich krajach Wspólnoty została wprowadzona instytucja Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO (Authorized Economic Operator) mocą znowelizowanych przepisów Wspólnotowego Kodeksu Celnego. Głównym celem przyznawania podmiotom gospodarczym statusu AEO jest wzmocnienie międzynarodowego łańcucha dostaw. (fragment tekstu)
Zadaniem inżynierii bezpieczeństwa, w ujęciu systemowym, jest pełne zrozumienie struktury rozważanego rzeczywistego układu zarządzania bezpieczeństwem, w tym roli czynnika ludzkiego, pozwalające na jego maksymalne uproszczenie oraz ujawnienie wszystkich, nie zawsze oczywistych, relacji pomiędzy jego systemami6. W opracowaniu na przykładzie zintegrowanego systemu bezpieczeństwa transportu szynowego zostanie opisany jeden z jego elementów, tj. Program Bezpieczeństwa Celnego w logistycznym łańcuchu dostaw, który w Europie wszedł w życie od 1 stycznia 2008 r., a jego przepisy umożliwiają funkcjonowanie instytucji upoważnionego przedsiębiorcy (Authorised Economic Operator - AEO). Przedsiębiorcy zainteresowani uzyskaniem statusu AEO mogą składać do organów celnych wnioski o wydanie świadectwa AEO, a po jego uzyskaniu korzystać z ułatwień odnoszących się do kontroli celnej dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony i/lub z uproszczeń przewidzianych w ramach przepisów celnych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.