Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 636

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 32 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Usługi medyczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 32 next fast forward last
1
Content available remote Wpływ dekoniunktury na funkcjonowanie rynku usług medycznych w Polsce
100%
Przyjętym w 1989 r. modelem gospodarki Polski jest model gospodarki społecznorynkowej. Rynkowy charakter modelu poddaje gospodarkę wpływom cykli koniunkturalnych. Sektor opieki zdrowotnej, pomimo względnej odporności na wahania koniunktury, odczuje negatywne skutki rozpoczętej w 2008 r. fazy spowolnienia gospodarczego. Spadek finansowania zarówno ze źródeł publicznych jak i prywatnych, wstrzymanie inwestycji czy dalsze zadłużanie się szpitali zweryfikuje prognozy rozwoju tego rynku. (abstrakt autora)
2
Content available remote Praktyka lekarska jako mikroprzedsiębiorstwo
80%
Rozwój rynku usług zdrowotnych, w szczególności sektora prywatnego, po-woduje coraz większe zainteresowanie lekarzy prowadzeniem prywatnej praktyki nie tylko jako źródła dodatkowych dochodów, ale także jako podstawowej formy wykonywania zawodu. Celem artykułu jest przedstawienie praktyki lekarskiej jako mikroprzedsiębiorstwa - poprzez określenie form prawnych wykonywania działalności, form opodatkowania i źródeł finansowania. (fragment tekstu)
3
Content available remote Budżetowanie przyrostowe jako metoda poprawy kondycji finansowej szpitali
80%
Działalność lecznicza szpitali realizowana jest w postaci usług i procedur medycznych, których świadczenie wymaga odpowiedniego planowania finansowego. Jednym z narzędzi wspomagających zarządzanie jest budżetowanie. Celem artykułu jest przedstawienie możliwości zastosowania budżetowania przyrostowego w szpitalach. Metoda ta może być wykorzystana w racjonalnym zarządzaniu szpitalem i środkami finansowymi pozyskanymi w ramach realizowania usług i procedur medycznych. W artykule wykorzystano informacje uzyskane w czasie praktycznego budżetowania szpitali, którym zajmuje się autor.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy przeprowadzonej dyskusji odnoszącej się do relacji pomiędzy systemem informacyjnym a wydajnością organizacji. W ciągu ostatnich dekad zaproponowano wiele podejść i przeprowadzono wiele studiów, aby zbadać tę zależność. W artykule zbadane zostały zależności między rozwojem sterowanej architektury i wykorzystaniem systemów informacyjnych, które utrzymują wydajność w czasie dotyczącą krytycznych usług. W pracy odwołujemy się do IT-Capability Maturity Framework (IT-CMF), nowości w obszarze modeli dojrzałości zarządzania IT. Przedstawiamy pewne szczegóły modelu z perspektywy architektury informacji i badamy system ratunkowej służby medycznej (EMS), poprzez zbiór charakterystyk oznaczających wskazówki, jak ma odpowiadać system, zachowując wysoki poziom wydajności operacyjnej. Krytyczne w tym kontekście jest to, że sytuacje kryzysowe cechują się poważnymi konsekwencjami i bardzo krótkim czasem decyzyjnym. Proponujemy zarys metody do analizowania architektonicznych aspektów, które mogą poprawić czas odpowiedzi systemu. Studium przypadku ilustruje przedstawione rozwiązanie. (abstrakt oryginalny)
5
80%
Sektor usług medycznych w Polsce jest w trakcie głębokich zmian, jakie zachodzą w sferze szeroko rozumianego marketingu. Marketing stanowi szybko rozwijającą się sferę działalności biznesowej [Sułkowski 2014, s. 271].Dynamika zmian w postrzeganiu roli marketingu w sektorze usług medycznych w Polsce rozpoczęła się w momencie pojawienia się na rynku prywatnych jednostek świadczących usługi medyczne. Największe zmiany w podejściu marketingowym zaobserwować można w obszarze leczenia podstawowego - przychodnie. Tam istnieje wysoki współczynnik konkurencyjności, który sprawia, że zarządzający tymi podmiotami poszukują nowych form pozyskania pacjenta. Pacjent w takim rozumieniu staje się klientem, który z jednej strony wymaga odpowiedniej opieki medycznej, z drugiej zaś strony zwraca uwagę na inne aspekty funkcjonowania jednostki medycznej np. na jakość obsługi klienta, czy komunikację marketingową [Sułkowski, Seliga, Woźniak 2012](fragment tekstu)
The healthcare sector plays an important role in the economy of most developed countries. Change of demographic pattern, lack of resources, costs, feminisation of medicine, shortage of qualified pesonel, good quality of life as well as affordable and satisfactory social well-being of employees, non-linear healthcare threats, increasing administrative processes and cybersecurity create serious challenges that need to be addressed in order to provide sustainable future of the healthcare. (original abstract)
7
Content available remote Istota komunikacji międzyludzkiej w sektorze usług medycznych
80%
Etyczny charakter świadczenia usług zdrowotnych sprawia, że bezpośrednie kontakty medycznych grup zawodowych z pacjentem i jego rodziną wiążą się z koniecznością posiadania oraz ciągłego doskonalenia odpowiednich umiejętności komunikacyjnych. Satysfakcjonująca komunikacja interpersonalna prowadzi do wytworzenia i umacniania zaufania między pacjentem, leczącym go lekarzem i pozostałym personelem medycznym. Prawidłowe komunikowanie się jest bardzo ważne w rozbudzaniu nadziei i zainteresowania pacjenta możliwościami uczestniczenia w leczeniu, pokonywaniu bezradności, pobudzaniu do aktywności czy przejmowaniu odpowiedzialności za własne zdrowie. Celem opracowania jest pokazanie istoty, znaczenia i specyfiki komunikacji międzyludzkiej w sektorze usług medycznych w przypadku obsługi nie tylko polskich, ale i zagranicznych pacjentów. (abstrakt oryginalny)
Realizacja procesów usługowych o charakterze specjalistycznych obarczona jest dużym zakresem wymagań i obowiązków, rozpoczynając od wymagań prawnych, szerokiej wiedzy specjalistycznej, poprzez doświadczenie, praktykę i zaangażowanie. W niniejszym artykule zaprezentowano problemy, jakie mogą wystąpić w przypadku realizacji usług, których powodzenie w znacznej mierze uzależnione jest od podprocesu wytwórczego - na przykładzie leczenia stomatologicznego wymagającego zaprojektowanie i wytworzenie protezy dentystycznej. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zaprezentowano istotę i podstawowe charakterystyki produktu medycznego, jego socjalne i komercyjne składowe. Opisano etapy produkcji produktu medycznego. Wskazano specyfikę rynku usług medycznych na Ukrainie i w Polsce. Zaprezentowano również sferę regulacji rynku usług medycznych. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Problemy szacowania wydatków na prywatne usługi medyczne w Polsce
80%
Opracowanie jest próbą oszacowania wydatków na prywatne usługi medyczne w Polsce. Jest to niełatwe zadanie, ponieważ brakuje pełnych, wiarygodnych i jednorodnych danych. Brakuje sposobów, które umożliwiłyby zebranie kompletnych informacji o wydatkach przedsiębiorstw i instytucji na usługi medyczne dla pracowników. Posługiwanie się różnymi metodami i korzystanie z różnych źródeł informacji przy próbie ustalenia wydatków gospodarstw domowych na usługi medyczne daje zróżnicowane wyniki. Uzasadnione wydaje się być zatem stwierdzenie, że nie wiemy dokładnie, ile środków trafia do prywatnych świadczeniodawców usług medycznych w Polsce, czyli de facto - nie wiemy, ile środków finansowych znajduje się w polskim systemie ochrony zdrowia i jaką rolę odgrywają w nim wydatki prywatne.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Kompetencje menedżera podmiotu leczniczego
80%
Celem artykułu jest ukazanie znaczenia kompetencji twardych i miękkich wobec konieczności pozyskiwania i utrzymania klienta usług medycznych - pacjenta. Funkcjonowanie w roli menedżera podmiotu leczniczego związane jest z racjonalnym i efektywnym zarządzaniem powierzonymi zasobami: ludzkimi, rzeczowymi i finansowymi. W sektorze opieki zdrowotnej cele spo- łeczne stawiane są przy tym ponad ekonomicznymi, co prowadzi do konfliktów (np. w sytuacji, gdy menedżer nie może podjąć decyzji o zamknięciu nierentownego oddziału, bo w promieniu wielu kilometrów nie ma oddziału o tym profilu i mieszkańcy zostaliby pozbawieni dostępu do określonych usług zdrowotnych). W związku z tym, sama wiedza z ekonomii i zarządzania nie gwarantuje, że menedżer podmiotu leczniczego postrzegany będzie jako osoba budująca instytucję, której najważniejszym zadaniem jest dostarczanie pacjentom pomocy i opieki medycznej na wysokim poziomie. Menedżer powinien zatem znać mechanizmy rządzące rynkiem usług zdrowotnych i podstawowe strategie marketingowe, jednak na urzeczywistnianie opracowanych w podmiocie leczniczym koncepcji marketingowych wpływają w dużej mierze kompetencje psychospołeczne. Kompetencje te ułatwiają wprowadzenie systemu zintegrowanej komunikacji marketingowej, sprzyjając utożsamianiu się pracowników z organizacją i jej celami. (abstrakt oryginalny)
Pomiar satysfakcji pacjentów z udzielanych im świadczeń zdrowotnych jest istotnym elementem zarządzania jakością w podmiotach leczniczych i może być stosowany jako miernik jakości świadczeń wykonywanych przez daną jednostkę. Wprowadzenie zasad zarządzania jakością w placówkach medycznych, w tym badań zadowolenia pacjentów z oferowanych usług, przyczynia się do poprawy konkurencyjności danej placówki na rynku usług medycznych. Celem artykułu jest zaprezentowanie pośrednich oraz bezpośrednich metod badania satysfakcji pacjentów. Poza charakterystyką wybranych metod, autorzy zwrócili uwagę na powiązanie zadowolenia pacjenta ze świadczeń zdrowotnych z poziomem ich jakości oraz przedstawili korzyści dla placówki wynikające z wdrożenia badań satysfakcji pacjentów(abstrakt oryginalny)
Marketing usług medycznych nie jest już w Polsce pojęciem nowym, jednakże nie do końca pacjenci - klienci mają możliwość oceny i wpływu na jego funkcjonowanie. Niestety w przypadku podmiotów publicznych świadczących usługi medyczne rzadziej mamy do czynienia z podejściem zmierzającym do budowania kompleksowego zadowolenia klienta niż w prywatnych placówkach medycznych, gdzie rywalizacja o pacjenta jest zdecydowanie bardziej widoczna, a badanie jakości służy identyfikacji przewagi konkurencyjnej. Autorka starała się zidentyfikować wyznaczniki jakości usługi medycznej oraz na przykładzie prywatnej placówki leczniczej w Zielonej Górze przybliżyć opinie pacjentów dotyczące oceny jakości usług medycznych. W swoim postępowaniu badawczym wykorzystała założenia metody SERVQUAL. Przedstawiono opinie 70 respondentów. Zaprezentowane badania mają charakter wstępny.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote E-świadczeniodawcy na rynku usług medycznych
80%
Internet zrewolucjonizował życie nie tylko poszczególnych ludzi, ale także istotnie wpływa na funkcjonowanie gospodarki rynkowej powodując rozwój e-biznesu. W tradycyjnym ujęciu Internet jest postrzegany jako miejsce przepływu oraz wymiany informacji dostępne coraz szerszej grupie ludzi szukających wiedzy z określonej dziedziny1. Internet to ogólnoświatowa sieć komputerowa logicznie połączona w jednorodną sieć adresową opartą na protokole IP. Korzystanie z Internetu bardzo się w XXI wieku rozpowszechniło i stanie się jeszcze powszechniejsze także w Polsce (obecnie ma on już ok. 15 milionów użytkowników). Najpopularniejsze usługi sieciowe to www (strona witryna) i mailing. W 1993 roku World Wide Web został udostępniony do celów komercyjnych ogółowi użytkowników Internetu, powodując m.in. rozwój handlu elektronicznego. Globalna sieć komputerowa pozwala na wymianę danych w procesie komunikacji oraz zawieranie transakcji handlowych z klientami. Coraz większa liczba przedsiębiorców korzysta z Internetu w swej działalności. Zakres wykorzystania sieci w działalności gospodarczej bywa bardzo różny, począwszy przykładowo tylko od mailingu przez e-marketing czy e-rekrutację aż do prowadzenia w całości działalności w Internecie. (fragment tekstu)
Po klęsce powstania styczniowego w okresie wzmożonej polityki rusyfikacyjnej władzezaborcze niezbyt mocno angażowały się w rozwój różnych dziedzin życia społecznego w Królestwie Polskim. Konstatacja ta dotyczy także angażowania się przez obcą władzę w rozwój opieki medycznej mieszkańców prowincji Królestwa Polskiego. Dlatego też niezmiernie istotne stały się wszelkie inicjatywy podejmowane oddolnie celem wsparcia opieki zdrowotnej i osób potrzebujących pomocy. Społeczne formy wsparcia opieki medycznej na przykładzie guberni płockiej w drugiej połowie XIX stulecia stały się celem badawczym dr Marty Milewskiej. Poprzez analizę materiałów źródłowych różnej proweniencji i wykorzystanie literatury przedmiotu przygotowała ona monografię poszerzającą dotychczasowy stan historiografii w zakresie historii regionalnej Płocka i okolic. Praca ta będzie jednak przydatna także do badań o charakterze komparatystycznym.(abstrakt oryginalny)
W zreformowanym zakładzie opieki zdrowotnej, wszyscy pracownicy, którzy mają kontakt z chorym, powinni działać na rzecz pacjenta bez względu na pełnioną funkcję. Najczęściej oceniana jest relacja w stosunku pacjent - lekarz. Bardzo istotną rolę w systemie jakości świadczeń medycznych pełnią pielęgniarki. Postrzeganie pacjentów zmienia się w zależności od wieku, wykształcenia, statusu socjalnego, korzeni kulturowych i etnicznych, zwykle jednak największy wpływ na poziom ich zadowolenia ma wsparcie i uprzejmość pielęgniarek. Szybkie i trafne reagowanie na wezwania pacjentów, sprawność i zręczność techniczna, poziom posiadanej wiedzy, umiejętności oraz ogólna atmosfera wykonywanej pracy wpływa na komfort psychiczny i fizyczny pacjentów (fragment tekstu)
Narodowy Fundusz Zdrowia zapewniał, że system jest sprawny i niesie za sobą korzyści finansowe, pozwala ujednolicić system klasyfikacji oraz efektywne funkcjonowanie szpitali, jednak w rzeczywistości można odnaleźć wiele jego niedociągnięć. Osoby ze środowiska medycznego przedstawiają konkretne i uargumentowane zarzuty w stosunku do systemu JGP. Konkluzja wypływa jedna, nowy system rozczarował zarówno kształtem jak i mechanizmem wprowadzenia i samego funkcjonowania pod patronatem NFZ. Lekarze podchodzą wprawdzie sceptycznie do tego rodzaju globalnych zmian, mając na pamięci nieudany system Kas Chorych, choć w tym przypadku znalazły się szpitale pokładające wiele nadziei w JGP. Dyrektorzy uwierzyli, że jest to metoda na zmniejszanie zadłużeń a proponowane ujednolicenie procedur wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie placówki. Jednak kilkumiesięczne problemy z niejasnymi procedurami, zmianą priorytetów, czasochłonnym uzupełnianiem dokumentacji medycznej, które odciągają lekarzy od pacjentów, a w końcu wyniki finansowe utwierdzają lekarzy i dyrektorów dużych placówek, że system JGP jest błędem a już z pewnością modelem niedostosowanym do polskich warunków(fragment tekstu)
Szpital definiuje misję jednostki, która przedstawiana jest, jako leczenie chorych o pewnym zakresie dolegliwości, odpowiednim ze względu na specjalność szpitala. Konsekwencją funkcjonowania szpitali, jako instytucji jest wyleczenie z posiadanych dolegliwości pacjentów. W takim przypadku rozliczenie szpitali jedynie z ilości przyjętych pacjentów bądź z liczby osobodni czy hospitalizacji stało się przesadnym uproszczeniem, lekceważąc sens działań podejmowanych za pośrednictwem personelu medycznego w celu wyleczenia. Nie należy porównywać leczenia pacjenta przyjętego z diagnozą zapalenia płuc a pacjentem z powodu ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Każdy z tych przypadków wiąże się z odpowiednią charakterystyką procesu leczniczego, co wywołuje odmienne nakłady na leczenie, a także wysiłek personelu medycznego. Wychodząc z tej hipotezy oraz zakładając, iż optymalnym parametrem określającym pacjenta będzie jego dolegliwość, opracowano zasady tzw. case-mix innymi słowy miarę aktywności szpitali na podstawie charakterystyki leczonych przypadków. (fragment tekstu)
Na przełomie 1999 i 2000 roku, pomimo braku zasadniczych zmian legislacyjnych, można było zaobserwować niewielką poprawę stosunku społeczeństwa do publicznej służby zdrowia. Prawdopodobnie wynikało to z wzrostu usług medycznych w sektorze prywatnym, przez co bardziej doceniano usługi bezpłatne. Rozszerzająca się oferta usług prywatnych odciążyła w niewielkim stopniu państwową służbę zdrowia, której usługi stały się bardziej dostępne. W sumie jednak nie satysfakcjonująca i powszechnie krytykowana działalność państwowej służby zdrowia, spotęgowana chaosem po wprowadzeniu w 1999 roku reformy, była nadal głównym usługodawcą na rynku świadczeń zdrowotnych w Polsce. W aktualnym stanie rozwoju społeczeństw, nie jest rzeczą możliwą do wskazania prostych relacji pomiędzy socjalno-ekonomicznym statusem społeczeństwa a stanem zdrowia populacji(fragment tekstu)
Poziom zadowolenia pacjenta z opieki medycznej, określają zarówno cechy charakterologiczne pacjenta, jak i obiektywnie istniejące możliwości instytucji świadczących usługi medyczne. Satysfakcja pacjenta może być traktowana jako reakcja konsumenta na doświadczenia z otrzymanych usług medycznych. Jest to reakcja emocjonalna i subiektywna, obejmująca aspekty interpersonalne. Satysfakcja pacjenta to stopień w jakim opieka jest przez niego akceptowana w odniesieniu do oczekiwań i potrzeb. Satysfakcja pacjenta zależy od stopnia w jakim otrzymana usługa spełni jego oczekiwania. Wynik oceny tych oczekiwań ze stanem rzeczywistym, określany jest jakością usługi. Różnica między usługą oczekiwaną a faktycznie otrzymaną jest sprawą indywidualną i subiektywną dla każdego pacjenta. Pacjent jest zainteresowany jakością kliniczną, oraz subiektywną satysfakcją z udzielanych świadczeń medycznych. Satysfakcja pacjenta jest często definiowana jako kluczowy element relacji klient - zakład usługowy, wpływający na kształtowanie się współpracy między usługodawcą i usługobiorcą (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 32 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.