Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 152

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Usługi społeczne niematerialne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
100%
W Polsce regulacje prawne w okresie transformacji ustrojowej, mające na celu liberalizację gospodarki i wprowadzenie szerszego zakresu praw obywatelskich, spowodowały zmianę działalności podmiotów świadczących usługi społeczne. Przyczyniło się to do wzbogacenia struktury instytucjonalnej podmiotów rynku tych usług i rozwoju konkurencji między organizacjami publicznymi, komercyjnymi i pozarządowymi. W pracy przedstawiono rolę i zadania organizacji pozarządowych jako przedsiębiorstw świadczenia usług społecznych. Organizacje pozarządowe mają charakter prywatny i tworzone są z inicjatywy społecznej w celu prowadzenia działalności socjalnej, alternatywnej dla instytucji publicznych i nieatrakcyjnej dla przedsiębiorstw komercyjnych.(abstrakt oryginalny)
Kryzys państwa dobrobytu spowodował zmianę modelu funkcjonowania opieki społecznej. Jednym z jego elementów jest przenoszenie odpowiedzialności za rosnącą kategorię osób niesamodzielnych z profesjonalnych instytucji na ich rodziny. W ten sposób krystalizuje się kategoria nieformalnych świadczeniodawców usług opiekuńczych (caregivers), która jednak sama wymaga wsparcia w celu efektywnego wywiązywania się z przyjętych obowiązków. W niniejszym opracowaniu omówione zostały dwa zagadnienia: dotyczące wpływu konieczności zajmowania się osobami niesamodzielnymi na funkcjonowanie gospodarstw domowych oraz zapotrzebowania na usługi wspierające realizację funkcji opiekuńczych przez rodziny. Przedstawione zostały analizy danych z przeprowadzonych w 2010 r. we Wrocławiu badań gospodarstw zajmujących się niesamodzielnymi członkami rodzin. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje specyficzne działania podejmowane w ramach polityki społecznej, postrzeganej głównie jako instrument interweniowania przez państwo i partnerów w zaistniałe problemy społeczne. Polityka społeczna staje się w określonych warunkach nie tyle instrumentem zaspokajania wyartykułowanych przez beneficjentów systemu potrzeb, co instrumentem zachęcania (animacji) do korzystania z wyszczególnionych, istotnych z punktu widzenia rozwoju społecznego usług i dóbr publicznych. Celem artykułu jest zaprezentowanie na wybranych przykładach programów samorządowych nowej funkcji polityki społecznej - animacji do korzystania z usług i dóbr merytorycznych lub animowania do zmiany zachowań, stylu życia, zniechęcanie do korzystania z dóbr niemerytorycznych. (abstrakt oryginalny)
We współczesnej gospodarce, charakteryzującej się szybkim rozwojem cywilizacyjnym, szczególnego znaczenia nabierają usługi. Wśród nich na specjalną uwagę zasługują usługi społeczne, przez które rozumie się usługi oświaty, kultury, ochrony zdrowia, pomocy społecznej i wypoczynku. Mimo braku jednolitego modelu w sferze usług społecznych w krajach o gospodarce rynkowej, można dokonać próby określenia kilku charakterystycznych ich cech. Do podstawowych należy zaliczyć: stały wzrost kosztów wymuszający dokonywanie wyborów, co ma być realizowane wcześniej, szerzej, a co później lub wcale, różne formy ich organizowania i finansowania, odejście od stosowanego często pojęcia docelowy model. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najpoważniejszych problemów społecznych, z jakimi w obecnym czasie borykają się polskie rodziny, jest zjawisko choroby alkoholowej. Alkoholizm, traktowany jako choroba, wymaga leczenia, a jego ofiary - wsparcia i opieki ze strony społeczeństwa. Stąd rodzi się pilna potrzeba nie tylko leczenia osób uzależnionych, ale również przeciwdziałania skutkom uzależnienia od alkoholu, tak w wymiarze jednostkowym, jak i społecznym. Wymagają specjalistycznego wsparcia terapeutycznego, a często i materialnego ze strony służb społecznych. Przedmiotem prezentowanego materiału jest próba ukazania funkcjonowania lokalnego systemu wsparcia dla rodzin z problemem alkoholowym na terenie Radomia. (abstrakt oryginalny)
Współczesne rozumienie pojęcia paradygmat zaproponował Kuhn [1962], Traktowany jest on jako pierwotny model rzeczy zmysłowych, model w formie schematycznej, mający wartość dydaktyczną, umożliwiający wyraźny i bezpośredni ogląd szczególnie złożonych obiektów badań [Sosnowski, 2007]. Na paradygmat składa się tradycja i obowiązująca praktyka, zawierająca poglądy na temat nauki (czym jest) oraz świata (jak wygląda). Paradygmat może podlegać zmianie, bowiem nie jest niekwestionowany, dany raz na zawsze, lecz przyjmowany na zasadzie konsensusu większości badaczy, a od aksjomatu wyróżnia go jednak możliwość modyfikowania. Z koncepcji Kuhna wyłania się podwójne rozumienie paradygmatu. W pierwszym rozumieniu ma charakter socjologiczny, łącząc się ze społecznością specjalistów określonej dyscypliny naukowej, którzy wyróżniają się ze względu na podobne wykształcenie, inicjację zawodową, czytaną literaturę, określony przez nią przedmiot zainteresowań, członkostwo towarzystw naukowych. Tak rozumiany paradygmat ma wymiar społeczny, wskazując na interdyscyplinarny i kooperacyjny charakter wiedzy. W drugim, wąskim rozumieniu paradygmat ma charakter wzorca i oznacza konkretny sposób rozwiązywania problemu, który zastosowany w postaci modeli czy przykładów, może stać się regułą(fragment tekstu)
W artykule rozważono kwestię przesiedlenia wewnątrzkrajowego i usług społecznych świadczonych dla dotkniętej tym ludności. Autor analizuje sytuację przesiedleńców wewnątrzkrajowych przenoszących się z terenów dotkniętego wojną Donbasu (we wschodniej części Ukrainy) w kontekście usług społecznych, jakich oni potrzebują i tych, które faktycznie otrzymują. W pierwszej części artykułu przedstawiono skalę problemu przesiedlenia w kategoriach liczb i wskaźników społeczno-demograficznych dotyczących przesiedlonej ludności, lokalizacji geograficznej, problemów, przed którymi stają przesiedleńcy oraz pilnych kwestii dotyczących udzielanej im pomocy społecznej. W drugiej części artykułu zarysowano procesy stopniowej adaptacji przesiedleńców do nowych warunków i wysiłki, jakie oni podejmują, aby poradzić sobie z wyzwaniami przynoszonymi przez zmienne koleje losu, w kontekście struktur motywacyjnych przesiedlonych osób. W trzeciej części artykułu nakreślono główne cechy polityki społecznej w stosunku do przesiedleńców, jej osiągnięcia i niepowodzenia oraz dalsze tendencje rozwoju. Artykuł kończą zalecenia dotyczące możliwych usprawnień usług publicznych dla osób przesiedlonych. (abstrakt oryginalny)
Social service agencies are an important factor in a person's life, which is based on changes in health status, insufficient to meet their needs or other difficult life circumstances is forced to use them. It turns caring for allowing a decent live his life.But not every recipient of social services to be able to accept this fact and often its adaptive capacity is not enough to ensure that the situation in the resettlement agency was tolerable for him. Then he was forced to accept the help and service professionals, including social workers, help perceivers social services using appropriate methods, techniques, methods to overcome this period without any negative consequences(original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie zakresu możliwości ekumenicznej posługi duchownych wobec chorych innych wyznań chrześcijańskich przebywających w szpitalach, a także w sanatoriach i hospicjach. Problem ten w polskich warunkach narasta wobec współczesnych ruchów migracyjnych i powiązanej z tym procesem pogłębiającej się pluralizacji wyznaniowej społeczeństwa, dlatego też obecnie duszpasterz znacznie częściej w posłudze w placówkach medycznych spotyka się z wiernymi innych wyznań, którzy mogą nie mieć dostępu do duchownego własnego Kościoła. Wiedza na ten temat jest ciągle niewielka, a nierzadko można się tu jeszcze spotkać z narosłymi historycznie stereotypami i uprzedzeniami, co w praktyce może pozbawiać chorych z wyznań mniejszościowych niezbędnej pomocy duchowej w cierpieniu. A dla bardzo wielu pacjentów możliwość skorzystania ze wsparcia duchowego, szczególnie w sytuacjach granicznych, jakie rodzą się w doświadczeniu choroby i umierania, jest niezwykle ważną potrzebą, a także istotnym elementem terapii traktowanej holistycznie. Na bazie analizy stanu prawnokanonicznego i istniejących rozwiązań liturgicznych oraz doświadczeń pastoralnych wdrażanych w innych krajach zostaną tu jako wnioski nakreślone perspektywy dla koniecznej intensyfikacji ekumenicznej posługi wobec chorych. (fragment tekstu)
Jedną z najbardziej powszechnych i najczęściej diagnozowanych tendencji w rozwoju usług społecznych w Polsce i na świecie w ostatnich dwóch-trzech dekadach są nasilające się procesy urynkowienia tego sektora, łączone też z jego ekonomizacją, komercjalizacją, prywatyzacją. Celem artykułu jest pokazanie niektórych ryzyk i zagrożeń związanych z tym trendem, takich jak: segregacja, fragmentaryzacja, biurokratyzacja, monopolizacja, finansjalizacja czy ograniczona transparentność procesu świadczenia usług. Wyeksponowanie w tym tekście niekorzystnych aspektów marketyzacji wynika z faktu, iż w rozważaniach nad współczesnymi przemianami w polityce społecznej są one podnoszone - przynajmniej w Polsce - o wiele rzadziej aniżeli rzeczywiste lub domniemane zalety urynkowienia tej sfery. (abstrakt oryginalny)
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech rozwoju gospodarczego i społecznego współczesnego świata jest szybki rozwój produkcji i konsumpcji usług. W teorii ekonomii politycznej usługi interesowały badaczy jedynie z punktu widzenia produkcji i podziału dóbr materialnych, a kwestie tworzenia i użytkowania dóbr niematerialnych były domeną innych dyscyplin społecznych. Przedstawiono kategorie ekonomii a usługi niematerialne (społeczne). Autor wyróżnia m.in.: usługi produkcyjne (dla producenta), usługi konsumpcyjne (dla konsumenta) i inne wg kryteriów materialnych (działania skierowane do tworzenia dóbr materialnych) oraz usługi niematerialne (działania ukierunkowane na człowieka). W artykule znaczenie usług jest rozpatrywane jako czynność użytecznie społeczną w wyniku której nie powstają dobra materialne.
Podstawową koncepcją kształtowania zasad rozwoju społeczno-gospodarczego, którą promuje UE, jest zrównoważony rozwój. Jako istotny element tej koncepcji postrzegana jest efektywna realizacja usług społecznych. Nowe praktyki zarządzania w organizacjach publicznych wyraźnie wskazują na wykorzystanie m.in. koncepcji sieci do realizacji celów społecznych, stąd znaczny wzrost poszukiwań badawczych eksplorujących problem efektywności tychże i jej wpływu na rozwój organizacji nienastawionych na zysk. (abstrakt oryginalny)
16
75%
Stosując w klasyfikacji gospodarki narodowej podział na sfery gospodarcze (analogiczny do stosowanego na Zachodzie podziału na sektory), wyodrębnia się: sferę I - rolnictwo i leśnictwo, sferę II - przemysł i budownictwo, sferę III - usługi. Trzecia z wyodrębnionych sfer obejmuje: 1) usługi materialne, 2) usługi niematerialne na rzecz ludności, 3) usługi ogólnogospodarcze i ogólnospołeczne. Usługi niematerialne na rzecz ludności, to przede wszystkim usługi skoncentrowane w czterech działach gospodarki narodowej: a) oświata i wychowanie, b) kultura i sztuka, c) ochrona zdrowia i opieka społeczna, d) kultura fizyczna, turystyka i wypoczynek. Usługi te od strony funkcjonowania stanowią wyraźnie wyodrębniony agregat, określany mianem usług socjalno-kulturalnych lub usług społecznych w wąskim znaczeniu, w odróżnieniu od terminu usługi społeczne w szerokim znaczeniu, obejmującym dodatkowo usługi komunalne i mieszkaniowe.(fragment tekstu)
Sfera nieproduktywna ma pewne specyficzne cechy. Stąd duże znaczenie kategorii pieniężnych. W sektorze nieprodukcyjnym nie ma reprodukcji w formie pieniężnej. Dlatego też wykorzystanie środków finansowych ogranicza się do wydatków instytucji funkcjonujących w sektorze nieprodukcyjnym. Kategorie pieniężne nie stanowią podstawowego kryterium wyboru w tym sektorze, mimo to mogą być wykorzystywane jako instrument racjonalnego działania. Dużą rolę w funkcjonowaniu sfery nieprodukcyjnej odgrywa system planowania finansowego i system finansowy podmiotów funkcjonujących w tej sferze. Aby poprawić racjonalność zarządzania w sektorze nieprodukcyjnym, konieczne są zmiany w dotychczasowej praktyce.
Głównym celem niniejszej pracy jest konstrukcja efektywnego (racjonalnego ekonomicznie i skutecznego społecznie) systemu wsparcia rodzin z niesamodzielnym seniorem. W pierwszej kolejności przedstawione zostały problemy opiekunów rodzinnych związane z pracą zawodową, poziomem życia, stanem zdrowia, życiem rodzinnym i towarzyskim, a także z merytorycznym przygotowaniem do pełnienia funkcji opiekuna. W następnej kolejności omówiono szereg usług społecznych wspomagających rodziny w realizacji funkcji opiekuńczej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zwraca uwagę na problem marginalizowania roli leczenia uzdrowiskowego dzieci w systemie ochrony zdrowia. W obliczu takich problemów zdrowotnych dzieci, jak: cukrzyca, otyłość, alergie, choroby ortopedyczno-urazowe, choroby dróg oddechowych, układu nerwowego oraz choroby kardiologiczne, systematycznemu ograniczeniu podlegają środki wydatkowane na kurację uzdrowiskową dla dzieci. Maleje liczba świadczeń w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego w Polsce, zakontraktowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednocześnie część świadczeniodawców specjalizujących się dotąd w tego rodzaju usługach, rezygnuje z dalszej działalności. Artykuł ukazuje rozmiary zachodzących zmian, sygnalizuje również ich najważniejsze przyczyny, a także ewentualne konsekwencje. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na podstawowe czynniki warunkujące rozwój usług społecznych wobec rodziny oraz zaprezentowanie ważnych dylematów, jakie pojawiają się w tym kontekście. Uwarunkowania te dotyczą modelu polityki społecznej, który powinien wyznaczać kierunki rozwoju instrumentarium polityki społecznej, w tym usług społecznych, oraz miejsce i rolę rodziny we wdrażaniu i realizacji owych świadczeń, a także podstawowych funkcji usług społecznych - aktywizującej i integracyjnej. Całość wywodu zaprezentowanego w artykule winna skłonić przedstawicieli świata nauki i praktyki do poszukiwania jednomyślnej, długookresowej i konsekwentnej strategii rozwoju usług społecznych wobec rodziny. Nadrzędnym celem tej strategii powinna być realna poprawa kondycji i potencjału polskich rodzin. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.