Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ustawa o finansach publicznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule przedstawione zostały najistotniejsze rozwiązania prawne zawarte w projektowanej ustawie o finansach publicznych dotyczące prowadzenia przez jednostki samorządu terytorialnego gospodarki finansowej. Zdaniem autora, projekt ustawy stanowi odważną próbę wypracowania nowych rozwiązań prawnych z zakresu finansów samorządowych. W odniesieniu do omawianych rozwiązań projektu ustawy o finansach publicznych, podkreślenia wymaga fakt, iż większość proponowanych zmian ma charakter radykalny a konsekwencją ich wdrożenia będę znaczące zmiany w gospodarce finansowej samorządu terytorialnego. W szczególności nowe regulacje dotyczące limitu zadłużenia oraz zasady równowagi budżetowej powinny przyczynić się do zniesienia barier dla rozwoju gospodarki lokalnej i realizacji dużych projektów inwestycyjnych oraz stać się skutecznym narzędziem kontroli poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. (abstrakt autora)
Polskie jednostki samorządu terytorialnego w ostatnich kilku latach inwestowały więcej niż kiedykolwiek. Bardzo wysoki poziom wykorzystania środków unijnych i wysokie dochody w latach 2005-2008 zachęciły samorządy do wydawania jeszcze więcej. W latach 2009-2010 przypadła kulminacja procesu inwestycyjnego. Niestety wiąże się on z bardzo szybko rosnącym poziomem zadłużenia. W obliczu światowego kryzysu i niebezpieczeństwa dla finansów publicznych, podejmowane są różne kroki mające odmienić sytuację. Jak wskazuje praktyka, kroki te nie zawsze są trafione i słuszne. W artykule podjęto próbę skróconej oceny planowanych zmian na rok 2012. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza zmian w art. 112aa i art. 112d ustawy o finansach publicznych, które zostały uchwalone na mocy ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Na wstępie krótkiemu opisowi została poddana konstrukcja mechanizmu SRW oraz nakreślone zostały jego wcześniejsze zmiany. Następnie dogłębnej analizie poddane zostały przyczyny i forma każdej z omawianych zmian. Na tej podstawie zostały wyciągnięte wnioski co do wpływu modyfikacji na funkcjonowanie stabilizującej reguły wydatkowej w następnych latach. (abstrakt oryginalny)
Kontrasygnata polega na złożeniu podpisu na akcie prawnym podpisanym wcześniej przez inną osobę. Wymagana jest do uzyskania przez ten akt prawomocności. W jednostkach samorządu terytorialnego kontrasygnata skarbnika staje się potrzebna do skuteczności czynności prawnych mogących spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych. Do czasu uzyskania ostatecznego stanowiska skarbnika w przedmiocie udzielenia kontrasygnaty między jednostką a kontrahentem powstaje specyficzny stan zawieszenia. Do czynności prawnych wymagających kontrasygnaty zalicza się m.in. wszystkie umowy, które z chwilą ich zawarcia powodują powstanie zobowiązań pieniężnych, a także te, które mogą spowodować powstanie takich zobowiązań w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy nowych zasad działania i prowadzenia gospodarki finansowej przez samorządowe zakłady budżetowe w związku ze zmianą ustawy o finansach publicznych. Przyjęte rozwiązania nie spełniają jednak oczekiwań jednostek samorządu terytorialnego [JST], zmuszają do likwidacji istniejących zakładów lub zmiany ich formy organizacyjno-prawnej. Działania te pociągają za sobą wydatki, których ustawodawca nie uwzględnił.(abstrakt oryginalny)
Except for one provision, the Act on RACs does not specify the rules and procedure of issuing the RACs' opinions on the documents drawn in the course of financial activity of these unions. In this regard, the provisions of the Public Finance Law and Act on RACs apply, setting out the limits of the RACs' opinion-making activity. The subjects of the opinions are the following: draft resolutions, periodical information and reports, recovery proceedings programmes, other financial documents. In general, the opinions issued by RACs do not contain any content binding for their recipients, but in certain situations specific obligations arise, e.g. to present opinion in a proper term to the proper body, making correction to previously prepared financial documents. In one case the negative opinion revokes the entitlement of the decision-making body of the metropolitan union to adopt the budgetary resolution. (original abstract)
Dążąc do zapewnienia jednostkom samorządu terytorialnego zdolności wykonywania powierzonych zadań, polskie normy prawne dopuszczają finansowanie długiem zarówno działalności inwestycyjnej, jak i bieżącego deficytu jednostki. Jednocześnie w celu ochrony przed konsekwencjami nadmiernego korzystania z długu ustawodawca ogranicza możliwość zaciągania zobowiązań m.in. przez ustalenie limitów zadłużenia. W artykule przedstawiono konstrukcję nowego indywidualnego wskaźnika zadłużenia, który będzie obowiązywał od 2014 r. Odniesieniem dla nowych regulacji są aktualnie obowiązujące limity. Celem niniejszego artykułu jest ocena stanu zadłużenia gmin województwa dolnośląskiego w latach 2004-2009 oraz analiza możliwości zadłużania się gmin po wprowadzeniu indywidualnego wskaźnika zadłużenia. (abstrakt oryginalny)
Koncepcja zamieszczania planów finansowych agencji państwowych w załączniku do ustawy budżetowej pojawiła się po raz pierwszy w 2002 roku, podczas prac nad projektem ustawy budżetowej na 2003 rok. Począwszy od ustawy budżetowej na 2003 rok plany agencji państwowych, a od 2008 roku również jednostek doradztwa rolniczego oraz innych jednostek sektora finansów publicznych, stanowią jeden z załączników do ustaw budżetowych. W związku z powyższym należałoby się spodziewać, że nadanie planom finansowym z ustawy budżetowej wiążącego charakteru spowoduje poprawę ich jakości, co zostanie zweryfikowane w dalszej części opracowania. (fragment tekstu)
Wdrażanie budżetowania zadaniowego w Polsce w podsektorze rządowym ma już kilkuletnią historię. Nowa ustawa o finansach publicznych usankcjonowała stosowanie tego narzędzia nie tylko na poziomie budżetowym (jako element uzasadnienia do projektu ustawy budżetowej), ale także strategicznym (Wieloletni Plan Finansowy Państwa) i zarządczym (kontrola zarządcza, plany działalności). Prezentowane do tej pory przez Ministerstwo Finansów rozwiązania w zakresie budżetowania zadaniowego można uznać za pierwszy krok w kierunku koncentrowania uwagi administracji publicznej na osiąganych rezultatach. Do pełnego wdrożenia tego narzędzia konieczne są między innymi nowe rozwiązania ewidencyjno-sprawozdawcze oraz wypracowanie metod ewaluacji stosowanych przez poszczególnych dysponentów zadań. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Efektywność w przepisach ustawy o finansach publicznyc
100%
W artykule przedstawiono znaczenie pojęcia efektywności w obszarze finansów publicznych. Rozważania przeprowadzono w oparciu o przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Dla potrzeb tekstu wyróżniono efektywność w dwóch przekrojach. Pierwszy dotyczy efektywności przedmiotowej w zakresie gospodarowania środkami publicznymi. Drugi obejmuje efektywność podmiotową związaną z funkcjonowaniem jednostek organizacyjnych sektora finansów publicznych. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Polish Space Agency - an Outline of the Legal and Financial Issues
100%
W artykule zbadano problematykę prawnofinansową Polskiej Agencji Kosmicznej. Wskazano na cel powołania Agencji i jej zadania, dokonano także analizy Agencji pod kątem regulacji dotyczących agencji wykonawczych (zawartych w ustawie o finansach publicznych). Ponadto w artykule autorzy zbadali gospodarkę finansową Agencji - na płaszczyźnie zarówno ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej, jak i planów finansowych Agencji zamieszczanych corocznie w załączniku nr 11 do ustawy budżetowej oraz w oparciu o wyniki kontroli tego podmiotu dokonanej przez Najwyższą Izbę Kontroli. (abstrakt oryginalny)
Ustawa o finansach publicznych zobowiązuje ministra finansów do ogłoszenia dwa razy w roku wysokości państwowego długu publicznego i jego relacji do PKB. Dotychczasowe publikacje nie obejmują długu całego sektora finansów publicznych, tylko budżetu państwa. W artykule porównano dług publiczny za lata 1999 i 2000.
13
100%
Pojęcie i zakres audytu wewnętrznego w Polsce wprowadzono ustawą o finansach publicznych [Ustawa z dnia 27 lipca 2001] w 2002 roku. W wielu instytucjach utworzono komórki audytu, dzięki czemu organizacje mają szansę stać się bardziej skuteczne w identyfikacji ryzyka oraz realizacji postawionych celów i zadań. Warunkiem takiego stanu jest efektywnie funkcjonujący audyt wewnętrzny, którego jakość pracy powinna być mierzona przy użyciu odpowiednich narzędzi. Jednym z nich jest zbilansowana karta wyników (Balanced Scorecard). Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie adaptacji zbilansowanej karty wyników na potrzeby pomiaru efektywności pracy komórki audytu wewnętrznego. Przykład oparto na jednostce sektora finansów publicznych. Do realizacji wskazanego celu wykorzystano analizę literatury polskiej i zagranicznej z zakresu audytu i zbilansowanej karty wyników. Implementacja Balanced Scorecard w struktury działalności audytu pozwala przełożyć konkretne cele i zaplanowaną strategię na zestaw mierników, uwzględniających cztery perspektywy: Rady, procesów audytu wewnętrznego, nauki i rozwoju oraz kierownictwa i audytowanych. Tym samym daje możliwość dokonania pomiaru efektywności pracy komórki audytu wewnętrznego(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wybrane kwestie związane ze zmianami w systemie finansów publicznych spowodowanymi wejściem w życie nowej ustawy o finansach publicznych, szczególnie z punktu widzenia skali lokalnej. Na zmiany w ustawie o finansach publicznych można z jednej strony patrzeć z punktu widzenia innowacyjnego podejścia do rozwiązań w zakresie kształtowania relacji między zasobami finansowymi a samorządnością, bowiem te dwa elementy to współczesne atrybuty jednostek samorządu terytorialnego. Z drugiej natomiast - istniejące obawy o kształt i strukturę sektora publicznego w Polsce, po dokonanych zmianach, mają także swoje uzasadnienie chociażby z punktu widzenia przyszłej efektywności działalności nowych form organizacyjno-prawnych.(abstrakt oryginalny)
Budżety jednostek samorządu terytorialnego (JST) tworzą różne kategorie dochodów. Obok dochodów publicznoprawnych, w tym o charakterze podatkowym lub niepodatkowym, należy do nich zaliczyć także należności o charakterze cywilnoprawnym. Obowiązek ustalenia i poboru tego typy świadczeń zgodnie z przepisami normującymi finanse publiczne należy do organów zarządzających samorządu terytorialnego. Wszystkie one pobierane są zgodnie z zasadą, że podmiot zobowiązany powinien wywiązywać się ze swych zobowiązań pieniężnych przez ich zapłatę. Szczególne okoliczności towarzyszące realizacji ww. zobowiązań mogą jednak uzasadniać zastosowanie ulgi w ich płatności, a nawet zwolnienie z obowiązku ich zapłaty przez umorzenie. Z uwagi na fakt, że wszystkie takie przypadki powodują zmniejszenie wpływów budżetowych JST ustawa o finansach publicznych wyznacza generalne przesłanki ich stosowania - ważny interes podatnika lub interes publiczny. Opracowanie poświęcono analizie istoty prawnej drugiej z wymienionych przesłanek w przypadku umarzania należności o charakterze cywilnoprawnym.(abstrakt oryginalny)
Z uwagi na silne zintegrowanie rynków finansowych w szczególności rynku europejskiego, na co wskazują zmiany, jakie można zaobserwować na europejskim rynku bankowym, niezbędne jest wskazanie instytucji, jakie będą odpowiedzialne za utrzymanie stabilności finansowej, czego wynikiem jest zawarte na szczeblu Unii Europejskiej Porozumienie w sprawie zasad współpracy pomiędzy nadzorcami bankowymi a bankami centralnymi Unii Europejskiej w sytuacjach kryzysowych. Zasady te mają zastosowanie tylko w sytuacjach mogących nieść zagrożenie dla stabilności systemu finansowego. W tekście wskazano potrzebę posiadania skutecznych narzędzi finansowych w celu ułatwienia działań na rzecz stabilności finansowej: niezbędne jest wzmocnienie roli Ministerstwa Finansów, uregulowanie problematyki związanej z definicją instytucji w znaczeniu systemowym oraz wskazanie definicji sytuacji kryzysowej, co umożliwiłoby wykorzystanie tych narzędzi tylko w sytuacjach nadzwyczajnych, wskazanych w konstytucji. Pomimo faktu, iż brakuje przesłanek do realnej groźby wystąpienia kryzysu, należy wykonywać kroki stabilizujące. Jednym z nich jest utworzenie Komitetu Stabilności Finansowej. Przegląd narzędzi finansowych wsparcia stabilności finansowej krajowego systemu finansowego znajdujących się w gestii Ministerstwa Finansów wskazuje na wykonanie niezbędnych zmian ustawowych zwłaszcza w zakresie ustawy o finansach publicznych. Ważne jest utrzymanie Komitetu Stabilności Finansowej jako instytucji działającej w sytuacji kryzysu, a nie gwarantującej stałego bezpieczeństwa. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Determinanty efektywności zobowiązań jednostek sektora finansów publicznych
84%
Niniejszy artykuł ma na celu wskazanie kluczowych czynników niezbędnych do oceny zobowiązań finansowych jednostek sektora finansów publicznych. Znowelizowana ustawa o finansach publicznych nakłada obowiązki związane ze ścisłą kontrolą poziomu zadłużenia również przez wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Narzędziem niezbędnym do efektywnego zarządzania także w zakresie zaciąganych zobowiązań jest właściwy plan działania, którego niezbędnym elementem jest też prognoza przyszłych przepływów pieniężnych. Jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek przygotowywania wieloletniej prognozy finansowej, która jest narzędziem wspierającym kontrolę przyszłych zobowiązań. W przypadku jednostek sektora finansów publicznych nie można rozważać problemu efektywności wyłącznie w charakterze efektywności ekonomicznej.(abstrakt oryginalny)
Punktem wyjścia opracowania jest analiza zmian wprowadzonych ustawą o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 r., która weszła w życie 1 stycznia 2010 r., w odniesieniu do procedury właściwej dla ustalania kwot dotacji podlegających zwrotowi. Autorka zwraca uwagę na pewien paradoks, który daje się zauważyć pod rządami nowej ustawy. Z jednej bowiem strony ustawodawca chciał w sposób systemowy uregulować problematykę finansów publicznych, w tym tę będącą przedmiotem zainteresowania autorki. Z drugiej jednakże strony wywołał wątpliwości w interpretacji przepisów co do trybu rozstrzygania w przedmiocie zwrotu dotacji, których to wątpliwości nie było w okresie obowiązywania poprzedniej ustawy o finansach publicznych z dnia 30 czerwca 2005 r. Dotyczy to zwłaszcza braku delegacji dla organu jednostki samorządu terytorialnego do wydania decyzji administracyjnej w przypadku braku zwrotu dotacji w terminie określonym w ustawie. W publikacji przedstawiono zagadnienia stosowania art. 60-67 ustawy o finansach publicznych w kontekście terminów zwrotu dotacji, a także art. 169 ust. 6 tejże ustawy w zestawieniu z treścią art. 252 cyt. ustawy, wskazując na niedostatki regulacji w tym ostatnim przypadku, a to gdy chodzi o tryb postępowania w sytuacji niedokonania zwrotu dotacji w wyznaczonym terminie, która to dotacja została udzielona z budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Autorka prezentuje poglądy doktryny i orzecznictwa, wskazując na rozbieżne stanowiska, preferujące bądź to drogę administracyjnoprawną, bądź to drogę cywilnoprawną, a to pomimo upływu znacznego już okresu obowiązywania nowych przepisów. W konkluzji swoich rozważań, autorka opowiada się po stronie zwolenników rozstrzygnięć administracyjnoprawnych dla rozwiązania omawianej problematyki, dostrzegając jednocześnie konieczność określonej korekty komentowanych przepisów przez ustawodawcę. (abstrakt oryginalny)
19
84%
Ustawa o finansach publicznych nie zawiera ogólnej definicji środków publicznych ze względu na złożony, wieloznaczny i różnorodny charakter kategorii wchodzących w skład tego określenia (Chojna-Duch 2007: 90). W ustawie wskazano zakres oraz spis źródeł pochodzenia środków publicznych. Obok wspomnianego wykazu w ustawie szczegółowo sprecyzowano dochody publiczne oraz środki pochodzące z Unii Europejskiej (Ciupek i in. 2012: 31). W artykule zaprezentowano dochody gminne na przykładzie gminy Pawłowice. (abstrakt oryginalny)
Nowa ustawa o finansach publicznych oraz standardy kontroli zarządczej dla jednostek sektora finansów publicznych wprowadziły kontrolę zarządczą, która jest znacznie szerszym pojęciem niż dotychczasowa kontrola finansowa. Ponadto nowa ustawa nałożyła na kierowników wszystkich jednostek, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz ministrów kierujących dziełem obowiązek zapewnienia adekwatnej, efektywnej i skutecznej kontroli zarządczej. Ci ostatni zostali również zobowiązani do składania rocznych oświadczeń o stanie kontroli zarządczej w jednostkach, które im podlegają. Jednocześnie z powodu nieprawidłowości w funkcjonowaniu kontroli zarządczej kierownicy jednostek mogą być pociągnięci do odpowiedzialności w świetle przepisów o dyscyplinie finansów publicznych.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.