Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ustawa o samorządzie gminnym
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Przedstawiono propozycje zmian w ustawie z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
Nieprecyzyjność niektórych przepisów ustawy o samorządzie gminnym dotyczących tworzenia i funkcjonowania związków międzygminnych stwarza gminom wiele trudności, zwłaszcza przy konstruowaniu przepisów ich statutów. W artykule autorzy przedstawiają wyniki przeprowadzonej analizy rozstrzygnięć nadzorczych organów nadzoru w zakresie statutów związków międzygminnych w kontekście popełnianych przez gminy członkowskie uchybień proceduralnych w trakcie procedury uchwałodawczej oraz uchybień merytorycznych popełnianych przez te gminy w poszczególnych uregulowaniach statutowych. (abstrakt oryginalny)
Ustawa z 23.06.2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw umożliwia samorządowym jednostkom organizacyjnym korzystanie ze wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej. Rodzi to wiele pytań, o czym świadczą otrzymane przez redakcję e-maile. (fragment tekstu)
Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków modyfikuje przewidziane w ustawie o samorządzie gminnym zasady i skutki postępowania nadzorczego prowadzonego w stosunku do uchwał rady gminy dotyczących taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Autor podkreśla, że kryterium legalności, na podstawie którego wojewoda weryfikuje przedmiotowe uchwały, zostały objęte elementy stricte ekonomiczne, zaś poszczególne decyzje organu nadzoru bezpośrednio determinują albo wejście taryf w życie, albo konieczność ponowienia całej procedury taryfowej. (abstrakt oryginalny)
Dokonano analizy przepisów prawnych pod kątem możliwości utworzenia lub przystąpienia do istniejącej fundacji przez gminę.
Zgodnie z art. 39 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej rada gminy może upoważnić również organ wykonawczy jednostki pomocniczej oraz organy jednostek i podmiotów, o których mowa w art. 9 ust. 1. W wyniku nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach gminy stanęły przed wyzwaniem organizacji systemu gospodarowania odpadami. W artykule autor podnosi najbardziej problematyczne kwestie związane upoważnieniem przez radę gminy zarządu spółki komunalnej do wydawania rozstrzygnięć indywidualnych określonych w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. (abstrakt oryginalny)
Interesującym zagadnieniem z punktu widzenia konsekwencji wszczęcia postępowania nadzorczego jest przysługujące wojewodzie uprawnienie do wstrzymania wykonania zakwestionowanej uchwały lub zarządzenia. Ze środka tego organ nadzoru może skorzystać zarówno na wstępnym, inicjującym postępowanie nadzorcze etapie, jak również w toku już toczącego się postępowania. (fragment tekstu)
Radni powinni brać udział w sesjach rady gminy, w posiedzeniach jej komisji oraz wykonywać inne obowiązki pozwalające na utrzymanie stałej więzi z mieszkańcami. Wykonywanie przez radnego mandatu wiąże się z potrzebą poświęcenia czasu, a tym samym ograniczeniem możliwości zarobkowania. Ustawodawca dostrzegł taką zależność i wprowadził do ustawy o samorządzie gminnym obowiązek podjęcia uchwały w przedmiocie diet dla radnych. Dieta radnego nie jest formą wynagrodzenia wynikającego ze stosunku pracy. Taka dieta stanowi wynagrodzenie za koszty ponoszone przez radnego w związku z wykonywaniem mandatu. Problematyczne wydaje się być ograniczenie możliwości pobierania przez radnych diet tylko za udział w sesji rady gminy lub w posiedzeniu jej komisji. Wprawdzie taki pogląd niepodzielnie panuje tak w doktrynie, jak i w orzecznictwie, tym niemniej dieta powinna być tak skonstruowana, aby obejmowała wszystkie koszty ponoszone przez radnego związane z wykonywaniem mandatu. Dieta sołtysa oparta jest na odmiennych zasadach niż dieta radnego, a podstawowa różnica wynika stąd, że sama rada gminy decyduje, czy w ogóle jakakolwiek dieta będzie przysługiwała sołtysom. (abstrakt oryginalny)
Zastępca wójta jest pracownikiem samorządowym zatrudnionym w urzędzie gminy na podstawie powołania. Stosunek pracy zastępcy charakteryzuje brak stabilności ze względu na możliwość odwołania przez wójta w każdej chwili w ramach posiadanej władzy dyskrecjonalnej. Ustawodawca wprowadził również liczne kryteria, jakie winien spełniać zastępca oraz określił katalog obowiązków (np. złożenie oświadczenia majątkowego) i zakazów (np. prowadzenia działalności gospodarczej) dotyczących zastępcy, których niespełnienie skutkować będzie poniesieniem odpowiedzialności w postaci obligatoryjnego odwołania go ze stanowiska. Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza wymiarów odpowiedzialności ponoszonej przez zastępcę wójta. Przedstawiona zostanie odpowiedzialność zastępcy wójta jako pracownika samorządowego, przeanalizowane będą wymiary odpowiedzialności zastępcy na gruncie ustaw szczególnych, zaś na zakończenie omówiona zostanie odpowiedzialność polityczna zastępcy wobec swojego bezpośredniego przełożonego - wójta. (abstrakt oryginalny)
Artykuł nie wyczerpuje wszystkich aspektów prawnych funkcjonowania demokracji bezpośredniej na szczeblu lokalnym. Jest jedynie próbą zarysowania tendencji ewolucji prawnych reguł tej formy demokracji. (fragment tekstu)
Dzisiejsze sołectwo, będące jednostką pomocniczą gminy, cieszy się jedynie ograniczoną podmiotowością. Wydaje się, że można poszukiwać analogii między tą instytucją a gromadami, które funkcjonowały w gminach po reformie ustrojowej samorządu terytorialnego z 1935 r. Wnioski płynące z analizy obu koncepcji pokazują, że obecna regulacja jednostek pomocniczych może być bardziej rozbudowana. Postulat ten może stać się jeszcze bardziej aktualny w przypadku, w którym nabierze tempa proces łączenia mniejszych gmin w większe jednostki. (abstrakt oryginalny)
Omówiono instytucję skargi, tzw. powszechnej, na akt organu gminy, która jest uregulowana w ustawie o samorządzie gminnym, zgodnie z którą można zaskarżyć uchwałę lub zarządzenie podjęte przez organ gminy a sprawie z zakresu administracji publicznej, do sądu administracyjnego.
Prawo do głosowania na zebraniu wiejskim w sprawach innych aniżeli wybór sołtysa oraz rady sołeckiej powinno być uzależnione od tego, czy wynik głosowania w sprawie ma charakter rozstrzygający dla organów gminy, czy też jedynie opiniodawczy. W pierwszej sytuacji prawo do głosowania powinni posiadać jedynie stali mieszkańcy sołectwa mający czynne prawo wyborcze do organów samorządu gminnego, zaś w drugiej - wszyscy stali mieszkańcy sołectwa. (abstrakt oryginalny)
Sąd administracyjny, badając uchwałę o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu radnego z punktu widzenia zgodności z art. 25a ustawy o samorządzie gminnym, niedopuszczającym do brania udziału w głosowaniu radnego, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego, powinien dokonać analizy tego, czy głos oddany przez radnego nieuprawnionego do głosowania miał wpływ na podjęcie uchwały. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest wykonywanie przez jednostki samorządu terytorialnego działalności - niebędącej działalnością gospodarczą - w zakresie telekomunikacji. W opracowaniu przybliżono podstawy prawne wykonywania takiej działalności przez gminę, powiat i województwo, omówiono kwestie związane z obowiązkiem uzyskania przez jednostkę samorządu terytorialnego wpisu do rejestru prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ponadto uwaga autora skupiła się na budowie przedmiotowego rejestru oraz zaświadczeniu potwierdzającym dokonanie tego wpisu. (abstrakt oryginalny)
Przepisy ustawy o samorządzie gminnym dotyczące wyborów sołtysa nie zakazują stawiania wobec kandydatów oraz mandatariuszy wymogu niekaralności. Wymieniona ustawa zakazuje natomiast stawiania jakichkolwiek warunków ograniczających liczbę kandydatów biorących udział w wyborach sołtysa, takich jak złożenie podpisów poparcia przez osobę chcącą ubiegać się o mandat. (abstrakt oryginalny)
Udział w głosowaniu radnego podlegającego wyłączeniu z mocy art. 25a ustawy z 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym będzie zawsze stanowił istotne naruszenie prawa w rozumieniu art. 91 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym. Radny, który był jednocześnie kandydatem na przewodniczącego rady (wiceprzewodniczącego), powinien podlegać wyłączeniu od głosowania, niezależnie od tego, czy wynik tego aktu woli przesądził, czy też nie o jego wyborze na przewodniczącego rady (wiceprzewodniczącego). W takiej sytuacji uchwała rady stwierdzająca wynik głosowania jest sprzeczna z prawem i w konsekwencji nieważna, jak to stanowi art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. (abstrakt oryginalny)
Funkcjonujący od ponad 25 lat w Polsce samorząd gminny, wraz z rozszerzaniem kompetencji w realizacji zadań mających podstawowe znaczenie dla obywateli, coraz częściej staje się obszarem konkurowania między sobą przedsiębiorstw wykonujących zadania gmin. Sukces w rozwoju konkurujących coraz częściej z sobą gmin jest funkcją rozwoju organizacji i w ich obrębie dysponowaniem wysoko wykwalifikowaną kadrą. Właśnie kwalifikacje i ich stałe doskonalenie uczyniono podstawowym problemem w tym opracowaniu. Za cel postawiono sobie diagnozę podnoszenia kwalifikacji wśród pracowników organizacji wykonujących zadania samorządów gminnych. W prezentowanym artykule, obok przeglądu literatury naukowej, w części badawczej przywołano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych na przełomie 2014 i 2015 roku wśród pracowników samorządowych szczebla podstawowego Warmii i Mazur. Przyjęto przed podjęciem badań, że następuje stały wzrost kwalifikacji pracowników samorządowych ale wzrost ten zróżnicowany jest w odniesieniu do różnych grup zatrudnienia. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia regulację prawną w zakresie zmiany ustawowego oraz faktycznego składu rady gminy oraz postulaty de lege ferenda dotyczące tej regulacji. Autor wskazuje, że w przypadku zmian terytorialnych nie w każdej sytuacji określonej w przepisach kodeksu wyborczego konieczna wydaje się zmiana ustawowego składu rady. Należałoby również skrócić okres pomiędzy wygaszeniem mandatu a jego obsadzeniem, który w praktyce bywa zdecydowanie zbyt długi i powoduje zmniejszenie faktycznego składu rady. Problemem wymagającym uregulowania jest natomiast postępowanie w sytuacji złożenia przez radnego - którego mandat został wygaszony - wniosku o przywrócenie terminu lub nadzwyczajnego środka zaskarżenia. (abstrakt oryginalny)
Kwestia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego w zależności od konkretnego przypadku może budzić wątpliwości interpretacyjne. Wiele sytuacji faktycznych na gruncie opisywanych przepisów ustawy jest traktowanych niejednolicie zarówno przez orzecznictwo, jak i przedstawicieli piśmiennictwa, co najczęściej można sprowadzić do literalnego bądź celowościowego podejścia interpretatora. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.