Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ustawa o samorządzie terytorialnym
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W niniejszym opracowaniu omówię problemy dotyczące poszczególnych elementów procedury wyborczej. W tym celu dokonam analizy przepisów regulujących: zarządzanie wyborów, zgłaszanie kandydatów, tryb głosowania. Rozważania będą zmierzały do ustalenia, w jakim stopniu udało się zrealizować główne założenia reformy samorządu gminnego. Zasadniczą sprawą stanie się określenie stopnia upartyjnienia aktu wyboru wójta. (fragment tekstu)
Przedstawiono wątpliwości związane z wejściem w życie ustawy warszawskiej, które mogą wiązać się z przyjętymi przez nią rozwiązaniami ustrojowymi.
Artykuł nie wyczerpuje wszystkich aspektów prawnych funkcjonowania demokracji bezpośredniej na szczeblu lokalnym. Jest jedynie próbą zarysowania tendencji ewolucji prawnych reguł tej formy demokracji. (fragment tekstu)
Dzisiejsze sołectwo, będące jednostką pomocniczą gminy, cieszy się jedynie ograniczoną podmiotowością. Wydaje się, że można poszukiwać analogii między tą instytucją a gromadami, które funkcjonowały w gminach po reformie ustrojowej samorządu terytorialnego z 1935 r. Wnioski płynące z analizy obu koncepcji pokazują, że obecna regulacja jednostek pomocniczych może być bardziej rozbudowana. Postulat ten może stać się jeszcze bardziej aktualny w przypadku, w którym nabierze tempa proces łączenia mniejszych gmin w większe jednostki. (abstrakt oryginalny)
Reforma samorządowa z 1990 r. została uchwalona i wprowadzona w życie dzięki determinacji środowiska uznającego, że głęboki przełom w systemie sprawowania władzy lokalnej jest jednym z fundamentalnych warunków powodzenia transformacji ustrojowej. Artykuł przedstawia mechanizm, jaki został zastosowany przy opracowywaniu projektów odpowiednich aktów prawnych, ale - przede wszystkim - przy wdrażaniu tej reformy, polegający na powołaniu pełnomocnika rządu ds. reformy i jego terytorialnych przedstawicieli. Autor omawia podstawy normatywne ich działalności, status prawny, a także zadania i kompetencje. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony kształtowaniu się i aktualnemu stanowi prawnemu, także w świetle aktów prawa miejscowego, jednostek pomocniczych - tradycyjnych w gminach wiejskich, lecz zmiennych i nie zawsze obecnych w miastach. Omówione są: przemiany od okresu międzywojennego do ustawy o samorządzie gminnym, status prawny jednostek pomocniczych w świetle przepisów tej ustawy, orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego i sądów administracyjnych oraz różne, wobec znacznej swobody przyznanej gminom, przyjmowane typy rozwiązań. Na końcu zawarto wskazania de lege ferenda, przy uwzględnieniu projektu ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w samorządzie terytorialnym, opracowywanego w Kancelarii Prezydenta RP. (abstrakt oryginalny)
Mijające w tym roku 10 lat funkcjonowania ustawy o pracownikach samorządowych pozwoliło na zgromadzenie wielu rozsądnych propozycji jej poprawy. Ponieważ równocześnie zapowiedziane zostały prace nowelizacyjne w tym zakresie, autor podejmuje próbę zebrania dotychczas sformułowanych postulatów, przedstawiając równocześnie propozycje konkretnych sformułowań normatywnych. Propozycje dotyczą zmiany ustawy o pracownikach samorządowych oraz, w koniecznym, powiązanym z nią zakresie, przepisów samorządowych ustaw ustrojowych na przykładzie ustawy o samorządzie gminnym i odnoszą się przede wszystkim do zlikwidowania zbędnej mozaiki pozaumownych stosunków pracy, rezygnacji ze zbędnych odrębności wobec ogólnych przepisów Kodeksu pracy, stworzenia modelu korelacji umowy o pracę z funkcją publiczną, uporządkowania statusu urzędnika samorządowego, urealnienia metod sprawnej kwalifikacji kadrowej (np. naboru, ocen okresowych), stworzenia reguł etyki urzędniczej, dostosowania przepisów antykorupcyjnych do przepisów prawa gospodarczego oraz stworzenia narzędzi powściągających upolitycznienie i rozrost biurokracji samorządowej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest analizie skutków jednej z systemowych zmian w samorządowych ustawach ustrojowych wprowadzonych ich nowelizacją dokonaną w styczniu 2018 r., polegającej na przyznaniu przewodniczącym organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego uprawnienia do wydawania poleceń służbowych pracownikom samorządowym zatrudnionym w urzędach tych jednostek wykonującym zadania organizacyjne, prawne lub inne związane z funkcjonowaniem organów stanowiących ich komisji i radnych. (abstrakt oryginalny)
ekretarz gminy, podobnie jak sekretarz powiatu i samorządowego województwa pomimo braku konkretnych ustawowo zakreślonych kompetencji, pełni szczególną rolę w funkcjonowaniu każdego urzędu gminy i odpowiednio starostwa powiatowego oraz urzędu marszałkowskiego. W artykule omówiono takie zagadnienia związane z wykonywaniem funkcji sekretarza jak: wymagania kwalifikacyjne; zatrudnienie, zasady wynagradzania i rozwiązanie stosunku pracy; uprawnienia i obowiązki; ograniczenia.
Ustawą z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych do samorządowych ustaw ustrojowych wprowadzono przepisy ustanawiające nowe kompetencje przewodniczących organów stanowiących i kontrolnych jednostek samorządu terytorialnego. Dotyczą one wydawania przez przewodniczącego organu stanowiącego i kontrolnego jednostki samorządu terytorialnego poleceń służbowych pracownikom - odpowiednio - urzędu gminy, starostwa powiatowego i urzędu marszałkowskiego, wykonującym zadania organizacyjne, prawne oraz inne zadania związane z funkcjonowaniem rady gminy, rady powiatu lub sejmiku województwa, ich komisji i radnych oraz ustanowienia podległości zwierzchnictwu służbowemu przewodniczącego tych pracowników. Przepisy ustalające przedmiotowe kompetencje, pomimo zasadności intencji związanych z ich wprowadzeniem, nastręczają jednak licznych wątpliwości interpretacyjnych odnoszących się do zakresu podmiotowego, zakresu przedmiotowego, jak również możliwych skutków ustanowionych uprawnień przewodniczącego organu stanowiącego i kontrolnego jednostki samorządu terytorialnego. (abstrakt oryginalny)
Omówiono graniczenia funkcjonariuszy gminnych podczas sprawowania funkcji publicznych, wprowadzone i już obowiązujące w systemie prawnym, oraz propozycje, które powinny dotyczyć ograniczeń w podejmowaniu określonych przedsięwzięć, czy też sankcjonowania lub nie, określonych zachowań.
Celem artykułu jest analiza ewolucji funkcjonowania gospodarki komunalnej w Polsce po 1989 r. na płaszczyźnie prawnej, organizacyjnej oraz funkcjonalnej. Omówione w artykule zagadnienia odnoszą się w szczególności do przemian organizacyjnych i prawnych w tym obszarze, jakie wystąpiły w ostatnim ćwierćwieczu. Badania dotyczą także analizy podstawowych problemów oraz perspektyw funkcjonowania określonych rozwiązań w sferze usług komunalnych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą analizy zmian wyborczych, jakie w ustroju samorządu terytorialnego wprowadziła ustawa z 11 stycznia 2018 r. Autorzy opracowania wskazali najważniejsze obszary, które uległy zmianie, patrząc na nie zarówno z punktu widzenia wymienionych w tytule ustawy obywateli, jak i z punktu widzenia poszczególnych instytucji. Do najważniejszych zmian autorzy zaliczyli m.in. te z zakresu biernego prawa wyborczego, formuły wyborczej i struktury okręgów. Wobec braku stosownej perspektywy czasowej autorzy ograniczyli się do analizy prawno-politologicznej, wskazując jedynie ewentualne konsekwencje omawianych zmian. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym przedmiotem działalności samorządu terytorialnego jest uczestnictwo w sprawowaniu władzy publicznej i wykonywanie zadań administracji publicznej w Polsce. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.1 statuując taką pozycję samorządu terytorialnego dokonuje równocześnie określenia ogólnej koncepcji zadań wykonywanych przez ten samorząd. Koncepcja ta zakłada w szczególności: wykonywanie przez samorząd terytorialny w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność istotnej części zadań publicznych przysługujących mu w ramach ustaw, prymat gminy w wykonywaniu wszystkich zadań samorządu terytorialnego za wyjątkiem jedynie tych, które są przypisane do wyraźnej kompetencji innych jednostek samorządu terytorialnego, oraz ustanawia kategorię jego zadań własnych, jako służących zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej, gwarantując w ten sposób jednostkom samorządu terytorialnego nienaruszalną sferę ich zadań i kompetencji. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono ogólny zarys rozwoju polskiego prawa samorządowego w latach 1990-2010. Omówiono zmiany, jakim poddano źródła tego prawa, oraz poszczególne obszary regulacji, takie jak struktura samorządu terytorialnego i ustrój jego jednostek, zwłaszcza ustrój gmin, mienie komunalne, gospodarka finansowa jednostek samorządu terytorialnego oraz zatrudnienie pracowników samorządowych. Autor wskazał najważniejsze wydarzenia, które determinowały ewolucję tego prawa, podjął przy tym próbę periodyzacji jego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Zmiany w ustawie o samorządzie województwa, które weszły w życie 23.06.2021 r., dotyczyły uregulowania na poziomie ustawowym statusu prawnego młodzieżowych sejmików województw. Jest to zinstytucjonalizowana forma partycypacji młodzieży na poziomie regionalnym, odpowiadająca młodzieżowym radom gmin. Potrzeba uchwalenia nowelizacji wynikła z faktu już wcześniejszego istnienia takich podmiotów. Jednak ich ówczesne działanie, przede wszystkim ze względu na podstawy prawne, mogło budzić wątpliwości. Celem artykułu jest analiza funkcjonowania młodzieżowych sejmików województw w okresie przed zmianami prawnymi, a także omówienie skutków nowelizacji dla ich dalszej działalności. W tekście przedstawiono podstawowe informacje dotyczące młodzieżowych sejmików województw. Omówiono także dotychczasowe procedury i podstawy prawne ich powoływania oraz poddano je ocenie. Przedstawiono także nowe ramy prawne działania tych podmiotów, analizując w szczególności problem wcześniej istniejących młodzieżowych sejmików województw. Rozważania prowadzą do sformułowania postulatu de lege ferenda odnoszącego się do funkcjonowania prawnych form partycypacji społecznej w samorządzie terytorialnym. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest prezentacja nowych propozycji w zakresie ilościowego limitowania zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego (JST), porównanie ich z dotychczasowymi rozwiązaniami oraz przedstawienie ich związku z aktywnością inwestycyjną JST na przykładzie miasta na prawach powiatu. (fragment tekstu)
W artykule autorka dokonuje retrospekcji regulacji konstytucyjnych, począwszy od pierwszej, pochodzącej z 1921 r., przez kolejne (nawet przy uwzględnieniu tych, które nie przewidywały funkcjonowania samorządu terytorialnego), aż po obowiązujące unormowania wynikające z Konstytucji RP z 1997 r. czy Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego. Autorka dokonuje analizy tych regulacji prawnych, które odpowiadają za finansowe aspekty podstaw działania samorządu terytorialnego, ponieważ to one decydują o zdolności realizacji samorządowych zadań publicznych. Rozważania kończy analizą kolejnych nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. (abstrakt oryginalny)
Treścią artykułu jest prawna problematyka związana z przywracaniem samorządu terytorialnego u progu zmian ustrojowych RP z lat 1989-1990. Autor poddaje analizie ówczesne uwarunkowania reformy systemu zarządzania lokalnego, przedstawia przebieg dyskusji nad tworzonymi wówczas rozwiązaniami prawnymi oraz analizuje ich mocne i słabe strony. Na tej podstawie kreśli kierunki przekształceń polskiego samorządu terytorialnego. Proponuje zastąpienie trzech ustaw normujących sytuację prawną poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego (gminy, powiatu i województwa) jedną ustawą o samorządzie terytorialnym. Dokonuje wysoce pozytywnej oceny zarówno ówczesnej politycznej koncepcji reformy systemu zarządzania lokalnego, jak i pierwotnej wersji ustawy o samorządzie terytorialnym z 8.03.1990 r. Konkludując, dochodzi do przekonania, że przywrócony samorząd terytorialny jest wartością, bez której nie byłoby możliwe ani skuteczne przeprowadzenie polskiej transformacji ustrojowej, ani osiągnięcie późniejszych sukcesów społeczno-gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
Władze samorządu terytorialnego na mocy ustaw (w tym ustawy zasadniczej) otrzymały prawo do swobodnego decydowania o zaspokajaniu potrzeb wspólnoty lokalnej i regionalnej. Te uprawnienia nie są jednak nieograniczone. Określony przepisami prawa dostęp do środków finansowych, a także prawne granice zadłużania się samorządu terytorialnego, wymuszają na władzach JST ograniczanie swobody decyzyjnej w zakresie finansowania zadań. Pojawiają się pytania, w czym tkwią przyczyny nadmiernego zadłużania się JST w Polsce oraz dotyczące podejmowania działań prowadzących do nielegalnego zadłużania się i przerzucania długu na kolejne okresy. Czy wynikają one z braku zdyscyplinowania władz lokalnych w tym zakresie czy też z nazbyt ograniczonego dostępu polskiego samorządu terytorialnego do środków finansowych? Zagadnienia zawarte w opracowaniu, ze względu na ograniczone ramy artykułu, nie pozwalają na szczegółowe rozwiązanie powyższych kwestii, jednakże sygnalizują podstawowe problemy samorządu terytorialnego w Polsce, weryfikując je również empirycznie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.