Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ustawa samorządowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Opracowanie zawiera analizę przepisu art.42 ustawy samorządowej, dotyczącego ogłaszania przepisów gminnych i ich wchodzenia w życie. Interpretacja tego przepisu, zwłaszcza problem trybu ogłaszania przepisów gminnych, niezbędnego dla nabrania przez te przepisy mocy obowiązującej, nastręcza trudności w praktycznym stosowaniu tego przepisu.
W artykule autorka przedstawia typy jednostek samorządu terytorialnego w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz dynamikę zmian ich liczby na podstawie danych federalnego Urzędu Statystycznego; szczególne kompetencje w zakresie tworzenia i znoszenia jednostek samorządu terytorialnego mają władze stanowe. Autorka poddaje analizie warunki, jakie muszą spełniać jednostki osadnicze, by stać się podmiotami prawa publicznego. Szczególną uwagę zwraca na rolę mieszkańców w procesie powoływania jednostek samorządowych. W tle rozważań autorka umieszcza zagadnienie redukcji liczby gmin w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W artykule została przedstawiona ocena legislacyjnoprawna ustaw samorządowych oraz wskazane uwarunkowania socjologiczne tych regulacji pod kątem badań społeczności lokalnych miast i wsi oraz wpływu tych regulacji na funkcjonowanie tych społeczności. W artykule zaprezentowano oceny procesu legislacyjnego w odniesieniu do ustaw samorządowych. Poruszono też problem braku zaufania polskiego prawodawcy zwykłego do społeczności lokalnych w przedmiocie określania ustroju samorządu terytorialnego w Polsce na podstawie statutów. W artykule pokazano także uwarunkowania funkcjonowania samorządu powiatowego i postawiono pytania o zasadność jego bytu w systemie organów administracji publicznej.(abstrakt oryginalny)
Nowelizacja ustaw samorządowych z 2018 r. wprowadziła do systemu prawnego instytucję komitetów obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, ściśle związanych z wykonywaniem uprawnień przyznanych mieszkańcom. Przepisy nie określają wprost charakteru prawnego tych tworów. Dzięki analizie przepisów ustalono, że komitety można uznać za specyficzne podmioty prawa administracyjnego o ograniczonym zakresie działania. Nie dysponują natomiast podmiotowością w rozumieniu prawa cywilnego. (abstrakt oryginalny)
Trzy ustawy regulujące ustrój miasta stołecznego Warszawy, tzw. warszawskie, weszły kolejno w życie w latach 1990-2002: ustawa z dnia 18 maja 1990 r. o ustroju samorządu m.st. Warszawy, ustawa z dnia 25 marca 1994 r. o ustroju m.st. Warszawy i ustawa z dnia 15 marca 2002 r. Dwie pierwsze cechował zdecentralizowany model ustroju miasta, oparty na obligatoryjnym związku dzielnic-gmin, a potem gmin, które tworzyły Warszawę. Inaczej niż w innych miastach polskich, części składowe były jednostkami samorządu terytorialnego w rozumieniu ustawy o samorządzie terytorialnym. Natomiast trzecia ustawa odznaczała się diametralnie inną konstrukcją ustroju miasta, obowiązującą w innych dużych miastach w Polsce. Oznaczało to, że Warszawa stała się gminą będącą miastem na prawach powiatu, a jednostkami wewnętrznego podziału miasta są dzielnice m.st. Warszawy, które pełnią rolę jednostek pomocniczych gminy i nie są jednostkami samorządu terytorialnego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł analizuje wyniki badań pilotażowych, które zostały przeprowadzone w urzędach jednostek samorządu terytorialnego województwa warmińsko-mazurskiego. Celem tych badań była ocena zasadności zmian w zarządzaniu kadrami wprowadzonych ustawą z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych, a w szczególności ocena zniesienia mianowania, obligatoryjności stanowiska sekretarza, służby przygotowawczej, obowiązku podnoszenia kwalifikacji, zasadności wprowadzenia stanowisk doradców i asystentów oraz zmian w zakresie przesłanek zdolności pracowniczej dla stanowisk urzędniczych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest krytyczną analizą przepisów regulujących zatrudnienie pracowników samorządowych. Autor koncentruje uwagę na podmiotowym zakresie ustawy o pracownikach samorządowych i jej relacjach z innymi aktami prawnymi regulującymi stosunki pracy w samorządzie, uwypuklając wady legislacyjne tej regulacji. W podsumowaniu wyraża przekonanie o potrzebie pilnego podjęcia prac nad gruntowną nowelizacją, a w pewnej mierze nawet reformą samorządowego prawa pracy. (abstrakt oryginalny)
W 1950 roku przestał istnieć system autentycznego samorządu terytorialnego w Polsce. W okresie następnych 40 lat nastąpił zaś istotny kryzys gospodarki lokalnej. Dlatego tak wiele nadziei wzbudziła w 1990 roku reforma samorządowa. Jedną z najbardziej istotnych zmian jest przywrócenie gminom własności komunalnej oraz osobowości prawnej. Władzom lokalnym przyznano również wiele zadań i kompetencji. Nieliczne jednak zadania mają obligatoryjny charakter, a nadal kontrowersyjne jest utworzenie sieci rejonowych urzędów ogólnej administracji rządowej i przyznanie im szerokiego zakresu kompetencji. Zapowiadana autonomia i samodzielność władz lokalnych została wyraźnie ograniczona, a większość aktów prawnych ma charakter tymczasowy i wymaga istotnych korekt. (abstrakt oryginalny)
Autor polemizuje z zasadnością jednoszczeblowego samorządu lokalnego. Jego zdaniem konieczne są samorządy "ponadlokalne", gdyż w przypadku wielu małych gmin szereg zadań własnych będzie wykraczało poza ich możliwości organizacyjne, techniczne i finansowe.
Dwudziestopięciolecie restytucji samorządu terytorialnego było okazją do wielu analiz i podsumowań przeprowadzanych w rożnych płaszczyznach postrzegania miejsca samorządu w ustroju państwa i kategorii jego zadań. Jednym z elementów wspólnych tych opracowań jest zmienność przepisów prawa, nie jest to jednak zagadnienie dla nich kluczowe, zaś tak długi okres funkcjonowania jednej z najważniejszych instytucji państwa w okresie postransformacyjnym skłania wręcz do zajęcia się przyczyną zmienności prawnych podstaw funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego i jej dynamiką. W publikacji autor podejmuje próbę bardziej przekrojowej analizy, która ma za zadanie ustalenie zakresu zmian, ich przedmiotu i charakteru, a wreszcie następstw dotyczących ustroju gminy, jej zadań i form ich wykonywania. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostały przedstawione okoliczności wprowadzenia ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, oczekiwania związane ze zmianą sposobu elekcji organu wykonawczego w gminie oraz ocena realnych skutków tego rozwiązania. Analizę przeprowadzono z wykorzystaniem informacji ze źródeł wtórnych, w tym licznych wyników badań ankietowych. W zakończeniu zidentyfikowane zostały podmioty pełniące funkcję źródeł, dysponentów, beneficjentów i użytkowników ustawy. (abstrakt oryginalny)
Społeczeństwo obywatelskie podlega ciągłej ewolucji, z czym wiąże się artykulacja coraz to nowych propozycji oraz poszukiwanie dróg udziału w procesie decyzyjnym. W związku z tym aktualny w danym czasie stan prawny nie zawsze może odpowiadać społecznym potrzebom. Widoczne jest to na poziomie samorządu terytorialnego, gdzie w celu spełniania postulatów obywatelskich tworzone są kolejne prawne formy partycypacji społecznej. Choć ich funkcjonowanie nie może zostać uznane za zgodne z prawem ze względu na nieprawidłowe podstawy prawne, to wzrost ich liczby prowadzi w końcu do podjęcia działań przez ustawodawcę. Nie kończy to jednak problemu, gdyż status poprzednio istniejących podmiotów pozostaje w dalszym ciągu nieuregulowany. Ma to swoje zasadnicze konsekwencje dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. W artykule poddano analizie paradoks funkcjonowania prawnych form partycypacji społecznych w samorządzie terytorialnym. Przedstawiono ogólny schemat omawianego zagadnienia, konkretne przykłady, jak również jego konsekwencje. W końcowej części tekstu zaprezentowano koncepcje rozwiązania wskazanego problemu.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ogólny zarys rozwoju polskiego prawa samorządowego w latach 1990-2010. Omówiono zmiany, jakim poddano źródła tego prawa, oraz poszczególne obszary regulacji, takie jak struktura samorządu terytorialnego i ustrój jego jednostek, zwłaszcza ustrój gmin, mienie komunalne, gospodarka finansowa jednostek samorządu terytorialnego oraz zatrudnienie pracowników samorządowych. Autor wskazał najważniejsze wydarzenia, które determinowały ewolucję tego prawa, podjął przy tym próbę periodyzacji jego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Prezentowany artykuł ma na celu przedstawienie prawnych aspektów funkcjonowania budżetu obywatelskiego przed wejściem w życie ustawy z 11.01.2018 r., w kontekście wątpliwości, które powstają na gruncie analizy wprowadzonych w 2018 r. regulacji. Ze względu na fakt, że regulacje dotyczące budżetu obywatelskiego na gruncie wszystkich trzech ustaw samorządowych są niemalże tożsame, poniższe uwagi będę odnosił do jednostek samorządu terytorialnego wszystkich szczebli. W jednym zaledwie przypadku należy wskazać na różnice w przyjętych regulacjach, a mianowicie budżet obywatelski w gminach będących miastami na prawach powiatu ma stać się obligatoryjny (art. 5a ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym). (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest problematyka aktów wewnętrznych wydawanych przez organy samorządowe na podstawie upoważnień zawartych w ustawach ustrojowych. Artykuł ma charakter naukowo-badawczy. W zakresie związanym z jego obszarem obejmuje analizę obowiązującego materiału normatywnego oraz orzecznictwa sądów administracyjnych. W artykule skoncentrowano się na aktach wewnętrznych pochodzących od organów samorządowych wydawanych na podstawie upoważnień wynikających z ustaw ustrojowych. Akty prawa wewnętrznego w prawie administracyjnym zajmują istotną pozycję, zarówno jako kategoria źródeł prawa administracyjnego, jak i przy omawianiu prawnych form działania administracji. Uzasadnieniem podjęcia problematyki aktów wewnętrznych wydawanych przez organy samorządowe jest dążenie do szerszego poznania działalności prawotwórczej wychodzącej poza zagadnienie aktów prawa miejscowego. Akty wewnętrzne w prawie administracyjnym są niejednokrotnie omawiane z perspektywy aktów pochodzących od organów administracji rządowej. Ta konstatacja także uzasadnia podjęcie rozważań we wskazanym obszarze. Celem przeprowadzonych badań jest: poznanie charakteru prawnego aktów wewnętrznych wydawanych przez organy samorządowe na podstawie upoważnień zawartych w ustawach ustrojowych; przedstawienie regulacji prawnych oraz orzecznictwa sądów administracyjnych, a także postulatów de lege ferenda na temat dopuszczalności środków nadzoru wobec aktów wewnętrznych mających formę zarządzenia wójta (starosty, marszałka województwa); zwrócenie uwagi na oddziaływanie aktów wewnętrznych na podmioty zewnętrzne. Zaprezentowane w artykule rozważania mogą być przyczynkiem do szerszej i pogłębionej refleksji naukowej nad wyszczególnieniem w ramach aktów wewnętrznych kategorii aktów wewnętrznych pochodzących od organów samorządowych. Kryterium wyróżnienia takiej grupy nie jest wyłącznie kategoria podmiotu, lecz także wskazane w artykule wnioski, odnoszące się w szczególności do niejednolitego charakteru prawnego samorządowych aktów wewnętrznych oraz zasadności objęcia nadzorem i kontrolą każdego aktu wewnętrznego. (abstrakt oryginalny)
W artykule autorka przedstawia organizację wewnętrzną oraz formy działania komisji organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego w polskim i francuskim porządku prawnym. Organy stanowiące gmin, powiatów i województw sprawują władzę na poziomie lokalnym i regionalnym poprzez powołanie wyspecjalizowanych merytorycznie zespołów do realizacji ściśle określonych zadań wskazanych ustawą lub statutem danej jednostki. Komisje organów stanowiących zarówno w Polsce, jak i we Francji to ciała kolegialne, które posiadają kompetencje o charakterze opiniodawczo-wnioskowym, uchwałodawczym, kontrolnym i rozstrzygającym np. w uproszczonym postępowaniu skargowym. Całość przedstawionych rozważań jest zaprezentowana w świetle orzecznictwa sądów administracyjnych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań w artykule jest problematyka ograniczeń samodzielności samorządów terytorialnych w Polsce. Z jednej strony samodzielność wspólnot regionalnych ograniczają przyjęte w Konstytucji RP zasady: zasada jednolitości państwa, ograniczenia tworzenia prawa miejscowego tylko na podstawie szczegółowej delegacji ustawowej, zasada sprawiedliwości społecznej oraz nadzoru nad samorządami przez organy administracji rządowej. Z drugiej strony granice wyznaczają fakty społeczne takie jak: ograniczenia przez samorządy wyższych szczebli samorządów niższych szczebli, ubóstwo dochodów własnych samorządów i ograniczenia środowiskowe. Autor podejmuje także krytykę reformy samorządowej z punktu widzenia obywatela.
Artykuł jest krytycznym omówieniem kompetencji i zadań własnych samorządu lokalnego w zakresie ochrony środowiska zawartych głównie w Ustawie Samorządowej i Ustawie Kompetencyjnej. Autor postuluje szereg zmian legislacyjncych dotyczących tak samorządu lokalnego, jak i ochrony środowiska, które zapewniłyby skuteczność działań w tym zakresie.
Przedstawiono przemiany w polskim systemie samorządowym od 1950 roku, likwidację właściwego samorządu, aż do jego reaktywowania ustawą z 1990 roku, a w szczególności nieprawidłowości w mechanizmach ekonomiczno- finansowych ich działania obecnie.
Autorka polemizuje z określeniem ustawowym sołectwa jako jednostki pomocniczej gminy. Jej zdaniem w wielu przypadkach gmina jest jednostką zbyt dużą dla funkcjonowania autentycznego samorządu mieszkańców.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.