Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Valorization of wages
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Mogłoby się wydawać, iż transfer pracowników w trybie i na zasadach przewidzianych w art. 23 k.p. nie powinien stwarzać już żadnych problemów. Instytucja ta została wnikliwie omówiona w literaturze przedmiotu. Sad Najwyższy ferował też wiele orzeczeń wyjaśniających treść normatywną zawartą w powołanym przepisie i w powiązanym z nim art. 241 k.p. Również sprawy związane z realizacja praw wynikających z układów zbiorowych pracy i innych porozumień zbiorowych były wielokrotnie poruszane w piśmiennictwie i przez judykaturę. Okazuje się jednak, że życie jest znacznie bogatsze niż sucha litera prawa, stale rodzi niespotykane dotychczas sytuacje (stany faktyczne) i - co z tym związane konieczność dokonywania nowych subsumcji prawnych. Jednym z zagadnień, które nie doczekało się odpowiedzi ani w literaturze przedmiotu, ani w orzeczeniach sądowych, jest np. problem obowiązywania lub nieobowiązywania zawieszonego układu zbiorowego pracy, jeśli w czasie owego zawieszenia dokonał się transfer pracowników do innego pracodawcy. Inne kontrowersyjne zagadnienie to moc wiążąca porozumienia w sprawie waloryzacji wynagrodzenia po transferze. Tym i podobnym problemom poświęcony jest prezentowany artykuł. (fragment tekstu)
2
Content available remote Pension Valorization Method - Selected Issues
100%
The aim of this article is to present basic terms and issues connected with pension valorization. Within the framework of this paper were presented methods of valorization and development of valorization in time. Particular attention has been paid to the issue of jurisdiction of the Polish Constitutional Tribunal K 9/12 mentioned fixed valorization from 2012. Historical analyze is a measure to determine minimal standards of valorization according to Polish Constitution.(original abstract)
Artykuł opisuje skutki niewdrożenia, kluczowej ustawy w Planie Hausnera, stanowiącej o nowych zasadach waloryzacji emerytur i rent.
4
Content available remote Indexing Public Pensions in Progress to Wages or Prices
100%
Initial public pensions are indexed to the economy-wide average wages, but pensions in progress are indexed to prices, average wages or their combinations - varying across countries and periods. We create a simple overlapping cohorts framework to study the properties of indexing pensions in progress - emphasizing a neglected issue: close wage paths should imply close benefit paths even at real wage shocks. This robustness criterion of an equitable pension system is only satisfied by wage indexing, which in turn requires the adjustment of the accrual rate. To minimize the redistribution from low-earning short-lived citizens to high-earning long-lived ones, progression should be introduced. (original abstract)
Osoba przechodząca w czerwcu na emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) może otrzymać świadczenie w znacznie niższej wysokości, niż gdyby przyznano je w maju lub lipcu. Przyczynami są sposób ustalania wskaźnika kwartalnej waloryzacji składek, przez co ogłaszane są bardzo wysokie wskaźniki za I kwartał roku, oraz termin rocznej waloryzacji składek, który przypada w czerwcu (czyli w trakcie II kwartału) zamiast z początkiem kwartału (np. w lipcu). Kombinacja tych przyczyn powoduje pogorszenie sytuacji osób przechodzących na emeryturę w czerwcu. Poniższe opracowanie przedstawia analizę przyczyn tego zjawiska (oraz inne słabości obecnej regulacji), dotychczasowe środki zaradcze oraz proponowane rozwiązania. (abstrakt oryginalny)
Nadzwyczajne okoliczności i zdarzenia, których zaistnienie oraz rozmiar czy nasilenie były niemożliwe do przewidzenia - takie jak pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie, katastrofy klimatyczne i ekologiczne - skutkują trudnościami w realizacji zawartych umów w sprawach zamówień publicznych. Zarówno zamawiający, jak i wykonawcy są zainteresowani zrealizowaniem udzielonego zamówienia, jednak często nie jest to możliwe na warunkach zawartych w umowie ze względu na znaczący wzrost kosztów. Przepisy Prawa zamówień publicznych zawierają instrumenty umożliwiające zamawiającemu dokonanie zmian umowy przy spełnieniu odpowiednich przesłanek, jednak w przypadku jednostek sektora finansów publicznych konieczne jest uwzględnienie upoważnienia do zaciągania zobowiązań określonego odpowiednio w ustawie budżetowej, uchwale budżetowej lub planie finansowym jednostki.(abstrakt oryginalny)
Prawo do emerytury i renty obejmuje również uprawnienie do waloryzacji tych świadczeń. Obowiązek waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych należy do standardów międzynarodowych, określonych w konwencjach nr 102, 121 i 128 Międzynarodowej Organizacji Pracy, oraz do standardów prawa europejskiego, wynikających w szczególności z Europejskiej Karty Społecznej i Europejskiego Kodeksu Zabezpieczenia Społecznego. Autorka omawia m.in. pojęcie waloryzacji i rewaloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych oraz mechanizmy i wybór formuły waloryzacji. (abstrakt oryginalny)
8
84%
Przedmiotem niniejszego opracowania jest analiza rozwiązań prawnych w obszarze zabezpieczenia społecznego dotyczących waloryzacji świadczeń pieniężnych. Swoje rozważania skoncentruję na gwarancjach dotyczących waloryzacji świadczeń z ubezpieczenia społecznego, zwłaszcza emerytur i rent, z uwagi na jej doniosłość społeczną w zmieniających się uwarunkowaniach ekonomicznych oraz swoistą "ekspansję" wypracowanego tutaj modelu na utrzymywanie realnej wartości innych świadczeń. Dla znacznej części naszego społeczeństwa (obejmującej około 9,5 min osób) świadczenia z ubezpieczeń społecznych stanowią podstawowy dochód zapewniający środki utrzymania, zwłaszcza po osiągnięciu wieku emerytalnego. Na skutek działania niekorzystnych procesów inflacyjnych dochodzi do deprecjacji ich wartości, negatywnie też może kształtować się stosunek wysokości świadczeń nowo przyznanych do ustalonych wcześniej. Dlatego funkcjonowanie zasad waloryzacji świadczeń należy identyfikować jako jeden z elementów przesądzających o wysokości świadczeń w trakcie ich realizacji w dłuższym nawet czasie oraz o wartości realnej wyrażającej się określoną siłą nabywczą, którą powinny reprezentować. Waloryzacja obecnie posiada sformalizowany charakter, przybiera określoną formułę ustaloną w drodze regulacji ustawowej i obejmuje swym zasięgiem ogół ubezpieczonych oraz beneficjentów świadczeń pozaubezpieczeniowych, przy dość szeroko określonym zakresie przedmiotowym. (fragment tekstu)
Oczekiwaniem każdego człowieka jest uzyskanie po okresie aktywności zawodowej odpowiednio wysokiej emerytury. Takiej, która zapewni mu niezależność finansową w okresie starości. Czy będąc członkiem społeczeństwa podlegamy pewnym ograniczeniom, czy rzeczywistość gospodarcza kreuje w nas pewne zachowania? Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Uczestnictwo w życiu społeczno-gospodarczym wymusza na jednostce przystąpienie do systemu emerytalnego i tym samym powoduje konieczność stosowania się do reguł w tym systemie obowiązujących. Celem publikacji jest przedstawienie sytuacji demograficznej w Polsce oraz zaprezentowanie prognoz wysokości świadczeń emerytalnych pochodzących z I i II filara, tj. z obowiązkowej części polskiego systemu emerytalnego.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego opracowania jest kwestia wstrzymania waloryzacji wynagrodzeń sędziowskich przysługującej z mocy prawa na podstawie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych. Sędziowie są jedyną grupą zawodową w Polsce, której prawo do godziwego wynagrodzenia jest chronione wprost w Konstytucji RP, jako jedna z gwarancji niezawisłości sędziowskiej. Ustawodawca trzykrotnie zmienił zasady wynagradzania sędziów w ustawach okołobudżetowych przyjmowanych w latach 2020-2022, które zmodyfikowały zasadę ogólną przewidzianą w ustawie ustrojowej. Wskazana trzyletnia praktyka legislacyjna doprowadziła do powstania mechanizmu kształtowania wynagrodzeń sędziów w oparciu o arbitralne uznanie władzy wykonawczej i ustawodawczej, oderwane od czynników obiektywnych. Niniejsze opracowanie ma na celu udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy wskazane zasady wynagradzania sędziów ustalone w ustawach okołobudżetowych pozostają w zgodzie z Konstytucją RP oraz czy sędziowie mają roszczenie o wyrównanie wynagrodzenia do poziomu określonego w przepisach ustaw ustrojowych pomimo obowiązywania ustaw okołobudżetowych, w przypadku uznania, że przepisy ustaw okołobudżetowych, modyfikujące zasady wynagradzania sędziów nie spełniają standardów konstytucyjnych. (abstrakt oryginalny)
Deprecjacja pieniądza jest zjawiskiem charakterystycznym dla polskiej gospodarki. Okresy wyższej inflacji powodują nasilanie się postulatów waloryzowania świadczeń płacowych. Artykuł omawia kwestię, jak wygląda rewaloryzacja płac w świetle ustawodawstwa, a zwłaszcza znowelizowanych przepisów kodeksu cywilnego.
Podwyżki są jednym z ważnych elementów polityki płac. Trudno wyobrazić sobie dobry system motywacji ekonomicznej, w którym nie byłoby miejsca na mniejsze lub większe podwyżki. Wyróżnić można przy tym dwa rodzaje podwyżek: • inflacyjne - chroniące płace pracowników przed spadkiem ich wartości realnej, • motywacyjne - ściśle powiązane z awansami pionowymi i poziomymi pracowników. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest problematyce klauzul waloryzacyjnych zamieszczanych w układach zbiorowych pracy. Autor przedstawia występujące w praktyce regulacje, podejmuje próbę ich klasyfikacji, a także rozważa kwestię charakteru prawnego takich postanowień układowych.
Autor analizuje przepisy ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, ukazując jej genezę, tło miedzynarodowe i europejskie oraz działania mechanizmu corocznego indeksowania tego wynagrodzenia. Krytycznie odnosi się do przyjętego w ustawie subminimum dla osób podejmujących pracę po raz pierwszy.
Artykuł opisuje założenia przegłosowanego niedawno Planu Hausnera
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.