Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 882

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 45 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Value Added Tax (VAT)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 45 next fast forward last
Z dniem 1 stycznia 1996 r. wchodzą w życie zmiany przepisów regulujące zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym (VAT). Artykuł omawia na czym polegają te zmiany.
Dla badania rozliczeń z tytułu VAT istotne znaczenie, obok obowiązujących przepisów, mają kierowane do organów skarbowych oraz podatników wyjaśnienia, wytyczne, komunikaty itp. Artykuł jest próbą omówienia problemu VAT.
W artykule przedstawiono nowelizację kilku rozporządzeń regulujących zasady działania podatku od towarów i usług (VAT), które weszły w życie 1.01.2013 r. Dotyczą one m.in. zasad fakturowania, e-faktur, kas rejestrujących czy zmian we wzorach deklaracji podatkowych.
Od 1.04.2013 r. zaczynają obowiązywać kolejne zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawie o VAT. Wprowadza je ustawa z 7.12.2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35 - dalej ustawa nowelizująca). Część przepisów znowelizowanych tą ustawą zacznie obowiązywać dopiero od 1.01.2014 r., stąd też w niniejszym artykule omawia się przede wszystkim te zmiany, które wchodzą w życie od 1.04.2013 r. Ujęto je w następujące grupy: nieodpłatne przekazanie towarów i nieodpłatne świadczenia usług, stawki podatkowe, zwolnienia od podatku, odliczanie podatku naliczonego, przedstawiciel podatkowy, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, eksport towarów, import towarów, miejsce świadczenia przy realizacji budowy lub utrzymania mostów transgranicznych i wspólnych odcinków dróg.(fragment tekstu)
Omówienie orzecznictwa ETS w zakresie VAT. W tekście poruszono następujące kwestie: rabaty i bonifikaty, składniki majątku firmy, minimalna podstawa opodatkowania, płatność kartą, dostawa i usługa, automaty do gry, produkty naftowe, wydatki za towar w dyspozycji, płatności bonem, zapłata kuponem rabatowym, brak całkowitej zapłaty, subwencje rolnicze, podmioty powiązane, wymiana dewiz, usługi podzielone, potrzeby służbowe i prywatne, korekta podstawy opodatkowania, dostawy, rabat, zmiana przeznaczenia, upominki rzeczowe, dotacje związane z ceną oraz wynagrodzenie częściowe.
Artykuł jest inauguracją cyklu, którego celem jest publicystyczne przybliżenie problemów związanych z podatkiem VAT w odniesieniu do poszczególnych rodzajów umów. Autorzy zaprezentują VAT m.in. na tle umów: sprzedaży, zamiany, użyczenia, pożyczki, umowy agencyjnej, komisu, przewozu oraz umowy darowizny. W części tej omówiono podstawowe cechy umowy sprzedaży, obowiązki stron, a także kwestie dotyczące przedmiotu sprzedaży oraz przedmiotu opodatkowania. Analizowano również podatkowe skutki związane z wydaniem rzeczy, stanowiącej przedmiot zawartej umowy.
Wprowadzenie przepisów o grupach podatników VAT mogłoby zachęcić międzynarodowe banki i instytucje finansowe do tworzenia w Polsce swoich centrów rozliczeniowych. Oznaczałoby to obniżenie ich kosztów funkcjonowania, a także stworzenie nowych miejsc pracy. Propozycje zmian w przepisach o VAT, które umożliwiłyby wprowadzenie grup podatników wspólnie rozliczających się z tego podatku, środowisko banków składało już dawno.
Przedstawione zostały problemy związane z wystawianiem faktury, zapłatą ceny, a także podatkowe aspekty szczególnych rodzajów sprzedaży.
Niniejszy artykuł dotyczy przede wszystkim kwestii podstawy opodatkowania podatkiem VAT wartości sprzedaży zleceniobiorcy działającego jako umowny "pośrednik" w stałym wykonywaniu umów sprzedaży rzeczy ruchomych (w szczególności towarów) w imieniu i na rachunek zleceniodawcy, będącego określonym podmiotem gospodarczym, tj. producentem towarów oddanych do sprzedaży agentom, komisantom, zleceniobiorcom w tzw. pośrednictwie.
Oprócz zmian w ustawie z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, które wejdą w życie od 1 stycznia 1995 r., proponuje się również zmiany w przepisach wykonawczych do tej ustawy. Dotyczy to m.in. już trzykrotnie nowelizowanego rozporządzenia ministra finansów z 12 maja 1993 r. w sprawie podatku od towarów i usług.
Celem artykułu jest ocena zmian w zakresie VAT, jakie miały miejsce w ostatnich kilku latach. Analizą objęto rozwiązania polskie na tle stosowanych w pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Przedmiotem rozważań uczyniono przede wszystkim zmiany stawek VAT oraz zmiany związane z unijną harmonizacją podatkową. Funkcje i zasady podatkowe stały się punktem odniesienia w formułowaniu wniosków i ocen, połączono zatem wątki teoretyczne i praktyczne. (abstrakt oryginalny)
Wpływ polityki podatkowej na stan gospodarki jest więc oczywisty. To ona przez różnego rodzaju przepisy prawne, wysokość nakładanego obciążenia fiskalnego oraz dostarczone subwencje kształtuje konkurencyjność firm, kraju i może zachęcić do napływu kapitału zagranicznego. Na straży realizacji uczciwej konkurencji na Jednolitym Rynku stoi Komisja Europejska, która poprzez działania harmonizujące, systemem podatkowym VAT (wspólne zasady dotyczące przepisów prawa podatkowego) chce ukazać atrakcyjną UE jako całość do inwestycji, wzrostu gospodarczego, zwiększenia konkurencyjności oraz utworzenia większej liczby miejsc pracy. Dla UE głównym celem jest zmniejszenie różnic i dysproporcji gospodarczych i społecznych. Unia szczególną uwagę zwraca na politykę gospodarczą państw członkowskich (kryteria konwergencji), które, finansując swoje wydatki publiczne, nie zwracają uwagi na przekroczony budżet i zbyt duże zadłużenie, co może mieć negatywny wpływ na wzrost gospodarczy także pozostałych krajów UE. Państwo nakłada różnego rodzaju podatki, ponieważ każdy podatek ma inne działanie na gospodarkę, a negatywne skutki kilku podatków mogą wzajemnie się znosić lub być łagodzone. Warto zauważyć, iż w systemie podatkowym naszego państwa - to podatki pośrednie, a w szczególności podatek od wartości dodanej, odgrywają istotną rolę - stabilności budżetu państwa. Ma on przewagę nad podatkiem bezpośrednim, ponieważ nie zależy od stopnia rentowności przedsiębiorstw. Zdecydowanie ten podatek jest łatwiejszy do wyegzekwowania, ograniczając jednocześnie pole do nadużyć, manipulacji i interpretacji. (fragment tekstu)
Przedstawiono istotę neutralności VAT. Pokazano potrącalność jako elementarny standard unijnego modelu podatku od wartości dodanej. Omówiono warunki odliczania podatku od towarów i usług w aspekcie zasady neutralności.
Obowiązek rejestracji dla potrzeb podatku od to****warów i usług jest jednym z podstawowych obowiąz****ków podatników VAT. Uregulowany przepisami ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług1 - da****lej u.p.t.u. - obowiązek rejestracji pociąga za sobą okreś****lone skutki w zakresie opodatkowania tym podatkiem, w tym przede wszystkim domniemanie, że jest się podat****nikiem, a w konsekwencji - że przysługuje prawo do odli****czenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Nie dziwi więc fakt, że liczne wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczą właśnie tego zagadnienia, a w szczególności sytuacji za****chowywania się jak podatnik przed dokonaniem rejes****tracji oraz skutków zawierania transakcji z podmiotem już wykreślonym z rejestru podatników VAT.(fragment tekstu)
Jednym z ważniejszych obowiązków administracyjnych nałożonych na podatników jest dokonanie rejestracji na potrzeby VAT. Przepisy podatkowe umożliwiają organom podatkowym wykreślanie podatników z rejestru VAT, w tym bez konieczności zawiadamiania o tym podatnika. W artykule omówiono zasady rejestracji i wykreślania podatników z rejestru VAT oraz wskazano problemy i konsekwencje z tego wynikające. Celem opracowania jest także analiza skali dokonanych wykreśleń podatników z rejestru VAT, zarówno przed, jak i po wprowadzeniu zmian w tym zakresie.(abstrakt oryginalny)
Europejski Trybunał Sprawiedliwosći orzekł, że oddział banku nie może być samodzielnym podatnikiem VAT. Jeżeli bank obciąża swoje zagraniczne oddziały kosztami świadczonych na ich rzecz odpłatnie usług typu: marketing, doradztwo, szkolenie pracowników, to pojawia się problem, czy rzeczywiście są to czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, a tym samym czy zagraniczne oddziały banku stanowią samodzielny wobec banku (jednostki macierzystej) podmiot.
17
80%
Opracowanie stanowi glosę aprobującą do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 czerwca 2016 r., I FSK 293/15. Autor porusza problemy związane z charterem prawnym oraz z konsekwencjami wykreślenia przez naczelnika urzędu skarbowego podatnika VAT czynnego z rejestru na podstawie art. 96 ust. 8 w przypadku, gdy zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu nie zostało zgłoszone przez podatnika. W opracowaniu zastała również zaakcentowana rola glosowanego orzeczenia na rozwój linii orzeczniczej w zakresie omawianego zagadnienia prawnego. (abstrakt oryginalny)
Ustawa o VAT przewiduje opodatkowanie podatkiem wszelkich czynności wykonywanych na terytorium Polski. Do czynności tych zaliczane są m. in. dostawa towarów, jak i świadczenie usług wykonywane. O ile w przypadku towarów, miejsce opodatkowania ustalane jest relatywnie łatwo, np. istotne jest gdzie towary znajdują się w momencie rozpoczęcia transportu, o tyle dla świadczenia usług najbardziej istotne znaczenie ma to, gdzie ta usługa jest odbierana, tj. czy konsumowana jest przez samego podatnika (w swoim kraju siedziby), czy też przez jego tzw. stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej ergo, czy miejsce to znajduje się w Polsce. Zgodnie z aktualną definicją legalną z rozporządzenia 282/2011, "stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej" oznacza dowolne miejsce, które charakteryzuje się wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, by umożliwić mu odbiór i wykorzystywanie usług świadczonych do własnych potrzeb tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Co do zasady, przez lata powyższa definicja nie budziła wątpliwości interpretacyjnych. Za stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej uznawano przede wszystkim oddziały. Interpretacja ta zmieniła się na skutek sprawy C-605/12 Welmory, w której wskazano, że do istnienia stałego miejsca działalności gospodarczej danego podmiotu nie jest konieczne posiadanie własnego zaplecza personalnego i technicznego. W efekcie, wykształciła się niekorzystna praktyka polskich organów podatkowych i sądów administracyjnych, która przewiduje powstanie stałego miejsca działalności podmiotu zagranicznego w sytuacji nabywania usług, o ile w następstwie takiej usługi wykonywane są następne czynności opodatkowane np. dostawa poza terytorium Polski. Tym samym, polskie podmioty wykonujące usługi na rzecz zagranicznych podatników (stając się ich stałym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej) narażone są m.in. na ryzyko zaległości podatkowej, w dalszym ciągu fakturując swojego kontrahenta bez polskiego VAT.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Pojazdy samochodowe w działalności gospodarczej w aspekcie VAT
80%
Artykuł ma na celu prezentację i ocenę polskiego systemu odliczania VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi na tle rozwiązań przyjętych w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, w kontekście regulacji dyrektywy 2006/112/WE. (abstrakt oryginalny)
Z poznawczego punktu widzenia warto przeprowadzić analizę przestrzegania zasad podatkowych w zakresie konstrukcji polskiej wersji podatku VAT, czyli podatku od towarów I usług. Argumentem przemawiającym za podjęciem takiej analizy jest ważność tego podatku jako instrumentu kształtowania dochodów budżetowych w Polsce. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 45 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.