Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 257

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Value and ethical norms
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
1
Content available remote Transformaciâ processa identičnosti v sovremennom sociokul'turnom prostranstve
100%
The transformation of identity process in modern socio-cultural space is considered. Identity was traditionally based on stability of social structure, ideals, values and norms. It is difficult to see the settled social identity of the person while social, political, economic and other realities of a society are quickly changing. Nowadays the identity is not something constant and steady. It is mobile, varying state conditioned by variable world around. Plasticity of personal and social identity becomes the law. However the most important thing is that the eternal values such as love, friendship, decency, nobleness, altruism wouldn't disappear in the variability of world around. (original abstract)
|
2004
|
9
|
nr 1055
84-100
Pojęcie "nowoczesny Polak" pochodzi z książki Romana Dmowskiego, Myśli nowoczesnego Polaka, z roku 1903. Sugeruje ono, że chodzi o Polaka, który swym zachowaniem, postawą, myśleniem, stosunkiem do innych itp. - nie odstaje w niczym od zasad, norm i wartości typowych dla danej epoki. Publikacja Dmowskiego, uważana za katechizm narodowego demokraty, stanowi pretekst do opisania sposobu myślenia i postawy przedstawicieli polskiego nacjonalizmu, począwszy od przełomu XIX i XX wieku, poprzez międzywojnie, do chwili obecnej, gdyż są podstawy, by sądzić, że pewne dawne wartości i charakterystyczne niegdyś postawy ujawniają się także dzisiaj. (fragment tekstu)
Artykuł stanowi próbę analizy porównawczej filozoficznych wątków pisarstwa osiemnastowiecznego libertyna francuskiego D.A.F. de Sade'a i poglądów niemieckiego myśliciela F.W. Nietzschego. Zasadniczy wątek opracowania koncentruje się wokół prowadzonej przez obydwu autorów krytyki funkcjonujących w europejskiej kulturze wartości etycznych. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
265-777
Tematem artykułu jest problem wartości w procesach gospodarczych. Autor charakteryzuje trzy modele obywatelskiego społeczeństwa rozwiniętej gospodarki kapitalistycznej oparte na odmiennej aksjologii i motywach działania: wolnokonkurencyjny kapitalizm anglo-amerykański, kapitalizm zachodnioeuropejski, kapitalizm azjatycki. Następnie charakteryzuje aksjologiczne tło wizji gospodarki rynkowej w III Rzeczpospolitej Polskiej.
|
2001
|
6
|
nr 897
110-115
Na przykładzie zachowań polityka, kapłana i publicysty przedstawiono podejście do norm i wartości moralnych.
|
|
10
|
z. 1
380-383
Uzasadniono pogląd, że w sytuacji gwałtownych zmian życia gospodarczego istnieje pilna potrzeba poddawania go osądom moralnym. Wykazano, że wprowadzenie do badań nad podstawowymi zasadami biznesu oprócz kwestii ekonomiczności i efektywności działań gospodarczych również zagadnień moralnych i psychologicznych nie tylko ściślej wiąże ekonomię z naukami humanistycznymi, ale ponad to umożliwia pełniejsze rozumienie zachowań ludzkich jako odniesionych do norm i wartości o charakterze aksjologicznym. Wykazano, że skierowanie uwagi interesariuszy (akcjonariuszy, pracowników, menedżerów, klientów, konsumentów, dostawców, odbiorców) na fundamentalne zasady moralne, przekłada się na praktykę, życia gospodarczego oraz uczy poszanowania podstawowych norm dzielności etycznej we wszelkich obszarach stosunków międzyludzkich. Przyjęto pogląd, że podejście do realizacji celów firmy od strony ich zgodności ze społecznie przyjętymi zasadami moralnymi (i prawem) wymaga realizowania odpowiedzialnego biznesu przez włączanie się w otwartą wolną konkurencję bez uciekania się do podstępnych działań i wyzyskiwania czyichś błędów dla własnych korzyści. (abstrakt oryginalny)
Wyjaśniono pojęcie etosu oraz scharakteryzowano go w kontekście wielkopolskiej kultury.
|
|
nr 3
15-19
Omówiono podstawowe rozróżnienia metodologiczne, niezbędnie dla zrozumienia i oceny zasad ustroju demokratycznego.
Przedstawiono propozycje stworzenia definicji korpusu politycznego oraz omówiono zasady przyszłego kodeksu etycznego Korpusu politycznego RP.
11
Content available remote Reputation and Its Measurement : an Institutional Approach
76%
The article deals with the issue of identifying and measuring institutions. As an example, reputation was taken into consideration. The analysis leads to the conclusion that reputation could be treated as an institution and could be measured in the context of its impact on economic outcomes. This measurement can be carried out at three levels of detail: micro, meso and macro, among these the third is the least recognised in new institutional economics. (original abstract)
12
Content available remote Trzydzieści srebrników
76%
|
|
nr 2
121-133
W ciągu ostatnich 2000 lat zmieniły się ceny srebra, zboża i ziemi a także koszty utrzymania ludności oraz wynagrodzenia pracowników najemnych i tajnych współpracowników (donosicieli) policji. Zmieniły się też relacje między tymi wielkościami. Zmieniły się radykalnie systemy monetarne. Stąd bierze się trudność odpowiedzi na proste zdawałoby się pytanie: ile to jest 30 srebrników? (...) Zatem, ekwiwalentem 30 srebrników mogłoby być 95 zł, ale i 46 500 zł. Jedno wydaje się pewne - suma wydaje się tragicznie niska wobec ogromu zdrady. Gdy chodzi o zdradę Boga - żadna suma nie jest adekwatna. Ale nawet, jeśli Judasz stracił wiarę, suma niezwykle mała, gdy zdrady człowieka dobrego i niewinnego dokonuje człowiek wybrany przez niego spośród wielu i obdarzony szczególnym zaufaniem przez współtowarzyszy. Jeżeli Judasz to zrozumiał, to niestety, zbyt późno [Mt 27: 1-5]. (fragment tekstu)
13
Content available remote Gospodarz etyczny, gospodarz roztropny. Czy wolno okradać złodzieja?
76%
|
|
nr 2
177-185
W swoim tekście zamierzam wykazać, iż okradanie złodzieja silniejszego perswazyjnie i integracyjnie jest czynem etycznie uzasadnionym a zarazem społecznie destrukcyjnym. Swój pogląd opieram na przekonaniu dotyczącym pryncypiów panowania legalnego, demokratycznego. Kiedy aktorzy politycznie bądź gospodarczo dominujący porzucają społeczne zobowiązania, wtedy uprawnienie do stanowienia reguł sprawiedliwości powraca do obywateli. Ta dysfunkcja jednak pociąga za sobą wymierne koszty. W wymiarze etycznym, zamiar kradzieży wyrównawczej5 zmusza jednostkę do wyboru pomiędzy obroną własnych ideałów, zabraniających jej dokonywania czynów niegodziwych, a walką ze złem (konkretnym) podejmowaną za pomocą faktycznie posiadanych przez środków. W wymiarze komunikacyjnym natomiast, niejawne formy konfrontacji mają tę właściwość, że ich (przyszłej) korekcie towarzyszy dwuznaczność dotycząca intencji podmiotu podejmującego działania naprawcze. (fragment tekstu)
14
Content available remote Moralny aspekt niewidzialnej ręki w interpretacji Petera Koslowskiego
76%
|
|
12
|
nr 1
53-60
Koslowskiego krytyczna analiza metodologii oraz normatywnych przesłanek teorii ekonomicznych zarówno klasycznych jak i obecnych dokonana jest w kontekście jego projektu określonego mianem "etycznej ekonomii", której koncepcja wyłożona jest w Principles of Ethical Economy2. W rozumieniu twórcy "etyczna ekonomia" stanowi dopełnienie ekonomii politycznej. Bada ona etyczne przesłanki i strukturalne warunki działania ekonomicznego, podobnie jak czyni to ekonomia polityczna w stosunku do politycznych i prawnych uwarunkowań działań ekonomicznych. Samo pojęcie ekonomii etycznej, podobnie jak i ekonomii politycznej ma podwójny sens. Stanowi ona bowiem teorię etyki, która używa ekonomicznych narzędzi analizy, jest teorią etyki zorientowaną na gospodarkę. Stanowi jednak także teorię etycznych przesłanek kulturowego systemu gospodarki, teorię etycznych zasad i postaw określających koordynację rynkową i system cen. Ta składowa etycznej ekonomii, mocniej zorientowana na praktykę gospodarczą określana jest przez Koslowskiego jako etyka gospodarcza. Termin "etyczna ekonomia" wykracza poza zakres etyki ekonomicznej rozumianej jako etyka gospodarki i celem tego poszerzenia zakresu jest integracja teorii etycznej i teorii ekonomicznej. Etyczna ekonomia to coś więcej niż proste zestawienie: "ekonomia i etyka". (fragment tekstu)
15
76%
|
|
nr 222
87-100
Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie podstawowych treści na temat kultury organizacyjnej i jej znaczenia we współczesnej organizacji. Artykuł przybliżyć ma kwestie socjokulturowego wymiaru organizacji, zależności kultury i strategii firmy oraz obszar zarządzania przez kulturę.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Wartości w preambułach w wybranych konstytucjach państw europejskich
76%
|
|
nr 3 (3)
141-164
Wstęp do Konstytucji Republiki Francuskiej z 1946 i 1958 roku odwołuje się przede wszystkim do tradycji o fundamentalnym znaczeniu i dla Francji i dla Europy - do tradycji rewolucji francuskiej, której syntetycznym wyraŜeniem jest Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela, z całą jej wielką nośnością ideową - suwerenności ludu, niezbywalnych praw i wolności człowieka. Wstęp (z 1946 roku) ma także wymowę antytotalitarną, poprzez stwierdzenie: "Nazajutrz po zwycięstwie odniesionym przez wolne narody nad reŜimami, które usiłowały ujarzmić i poniżyć osobę ludzką, lud francuski proklamuje ponownie, Ŝe kaŜda istota ludzka, bez różnicy rasy, religii i przekonań posiada prawa niezbywalne i święte". Preambuła Konstytucji Republiki Słowenii z 23 grudnia 1991 roku określa m. in. "My Słoweńcy w wielowiekowej walce o wolność narodu ukształtowaliśmy naszą narodową toŜsamość i zbudowaliśmy naszą państwowość"; konstytucja Ukrainy odwołuje się do "wielowiekowej historii tworzenia państwowości ukraińskiej i na urzeczywistnieniu przez naród ukraiński, cały lud ukraiński prawa do samookreślenia".(fragment tekstu)
Wzmożone zainteresowanie etyką biznesu przejawiają obecnie nie tylko naukowcy czy studenci, ale również opinia publiczna, kadra zarządzająca oraz sami udziałowcy biznesu. Działalność gospodarcza jest ukierunkowana na dążenie do zysku, ale powinna być również przedsięwzięciem etycznym. Omówiono tu przyczyny powstania etyki biznesu, zasady i wartości biznesu oraz wskazano jak ważnym narzędziem marketingowym i komunikacyjnym jest etyka.
Kondycja moralna człowieka, wynikająca z charakteru, postaw oraz motywacji tej osoby determinuje jej zachowania. Z tego względu można określić, które cechy charakteru osób zajmujących się rachunkowością są pożądane, a które nie. Kwestie te są przedmiotem zainteresowania etyki cnót. Etyka w rachunkowości powinna kompleksowo podchodzić do zagadnień związanych z wykonywaniem zawodu księgowego i obejmować swym zakresem nie tylko reguły i zasady, ale też wartości i cnoty. Celem artykułu jest przedstawienie roli etyki cnót w etyce rachunkowości oraz określenie pewnego katalogu cnót, którymi powinna wykazywać się osoba zajmująca się rachunkowością. (abstrakt oryginalny)
Regional identity is a significant element of contemporary scientific discourse. It is justified in the era of progressing globalisation, which, by unifying traditional cultural patterns, forces regional communities to redefine their traditional values. Today, the Silesian identity is subject to such transformations. The distinctiveness thereof was shaped by many political, social and economic factors. Contemporarily, globalisation is a factor in socio-cultural transformations. The essence of the study of Silesian identity in the face of globalisation is to indicate the most important changes thereof reflected in the perception of the inhabitants of Katowice. The research goal is to analyse changes in the perception of globalisation and modern attitudes towards Silesian values (work and family). (original abstract)
Niedostrzegalny wpływ norm społecznych na działania ludzkie i możliwości podejmowania samodzielnych decyzji. Ograniczające wpływy otoczenia.
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.