Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 828

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 42 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Village
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 42 next fast forward last
1
Content available remote Gospodarstwa sadownicze jako zasób lokalny rozwoju wsi w powiecie grójeckim
100%
Sadownictwo jest dynamicznie rozwijającą się gałęzią rolnictwa w powiecie grójeckim. Od początku XXI wieku liczba gospodarstw specjalizujących się w produkcji owoców na jego obszarze systematycznie zwiększa się. Wraz ze wzrostem liczby gospodarstw duże zmiany dokonują się także w zakresie ich funkcjonowania. Zmiany te wynikają z jednej strony z postępu technologicznego, z drugiej zaś z narzuconej polityki Unii Europejskiej, która wymusza dostosowanie się gospodarstw i stosowanego w nich systemu produkcji do norm i standardów obowiązujących w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Gospodarstwa sadownicze odgrywają ważną rolę w rozwoju wsi w powiecie grójeckim. Są zasobem lokalnym determinującym tempo i kierunki rozwoju obszarów wiejskich w regionie. W artykule dokonano charakterystyki gospodarstw sadowniczych funkcjonujących w powiecie grójeckim pod względem posiadanych przez nie zasobów ziemi, zasobów ludzkich oraz trwałych środków produkcji.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono analizę i ocenę popytu na kredyty preferencyjne z dopłatą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Regionie Zamojskim w latach 2000-2003. Źródłem danych były informacje uzyskane w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Oddział Sitno. Z przeprowadzonej analizy wynika, że najwięcej środków przeznaczono na realizację przedsięwzięć w oparciu o kredyty na utworzenie lub urządzenie gospodarstw rolnych przez osoby, które nie przekroczyły 40 roku życia (46,1% łącznej kwoty udzielonych kredytów) oraz kredyty inwestycyjne podstawowe (23,2%). Analizując strukturę ilościową udzielonych kredytów subsydiowanych należy stwierdzić, że największym zainteresowaniem wśród kredytobiorców charakteryzowały się kredyty na zakup gruntów rolnych (34,7%).
Celem niniejszego opracowania jest próba określenia warunków współdziałania na obszarach wiejskich w warunkach integracji z UE. (fragment tekstu)
Pokonywanie ograniczeń w rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich wymaga dostarczania, kreowania i wzmacniania czynników zachęcających, ułatwiających i wspierających podejmowanie działalności gospodarczej na własny rachunek. Działania te powinny być realizowane w różnorodny sposób na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym. Autorka przedstawiła ocenę stosowania instrumentów wspierających rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Badania przeprowadziła w 2004 roku wśród grupy przedsiębiorców oraz władz lokalnych na terenie wybranych gmin Dolnego Śląska.
W projekcie paktu dla rolnictwa i obszarów wiejskich w jednym z trzech tzw. filarów umieszczono infrastrukturę ekonomiczną. Oznacza to, iż kategorię tę uznano za istotny czynnik przyspieszenia przemian w rolnictwie i na wsi.
This article describes the Village Companion (PD) contribution for the management of the Village Fund in order to achieve village development goals. The study was conducted in Air Periukan Village, Seluma District, Bengkulu Province, Indonesia. This study is very interesting to study because Desa Air Periukan has a very good development of rural development compared to other villages. The position of the village 4 years ago in the village category was very lagging behind. However, in 2018 Air Periukan village is in the category of Developing Villages and is able to manage village potential to the full. The data sources in this study are secondary data and primary data. The research informants were 5 village apparatus, 2 village facilitators and 5 community members who accidentally met at the time of the study. The results showed that the existence of village facilitators contributed to the management of village funds. Village Facilitators are able to empower the community so that the Village Apparatus is able to carry out development planning in accordance with community needs sourced from the Village Fund. (original abstract)
7
Content available remote Uwarunkowania rozwoju turystyki na przykładzie wsi podhalańskich
80%
Celem pracy jest analiza uwarunkowań rozwoju turystyki w gminie Bukowina Tatrzańska, dokonana na podstawie oceny zasobów turystycznych przestrzeni, w tym potencjału przyrodniczego, kulturowego i infrastrukturalnego oraz kapitału ludzkiego i przedsiębiorczości społeczności lokalnej. Badania ujawniły, że w rozwoju turystycznym gminy, poza zasobami turystycznymi przestrzeni, niebagatelną rolę odegrały przedsiębiorczość społeczności lokalnej oraz jej potencjał organizacyjny. Nieformalne więzi społeczne i wzajemne zaufanie mieszkańców są tutaj impulsem działania dla nowych przedsięwzięć inwestycyjnych.(fragment tekstu)
Bezsporna jest - postulowana i szeroko uzasadniana potrzeba wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich, oznaczającego wkomponowanie w przestrzeń wsi i małych miast jak największej liczby dziedzin pozarolniczych i w rezultacie likwidację monofunkcyjnego charakteru tych obszarów. Bezsporne jest jednak i to, że nie może to być kompozycja przypadkowa.
W artykule zawarto wynik reformy polityki regionalnej - przedstawienie 6 celów jej realizacji. Powstanie dwóch nowych Funduszy Strukturalnych: Funduszu Spójności, który ma wspomagać funkcjonowanie istniejących Funduszy Strukturalnych i Finansowego Instrumentu Orientacji Rybołówstwa. Artykuł zawiera 7 tablic.
Przedstawione tezy do dyskusji nie wyczerpują wszystkich możliwości powstania nowych form spółdzielczości w obszarze mikroregionu wiejskiego. Wydaje się, że szansa powstania nowych lub restrukturyzowanych organizmów spółdzielczych powinna również być wykorzystana przez samych "starych spółdzielców" przy założeniu, że: - ruch członkowski, samorządowy ruch spółdzielczy rozpocznie współpracę z samorządowym ruchem terytorialnym i gospodarczym, - spółdzielcza forma gospodarowania znajdzie akceptację ludzi młodych, - przygotowane i zorganizowane do pomocy struktury wspomagające spółdzielczą aktywność (np. FSW, NRS, SIB) pod wpływem i z wzajemnej inspiracji pobudzą (lobby, możliwości finansowe) małe i średnie społeczności lokalne do spółdzielczego lub para-spółdzielczego współdziałania w mikroregionie wiejskim. (abstrakt autora)
Niniejsze opracowanie oparto na wynikach badań autora dotyczących obszarów wiejskich województwa opolskiego, skupiających się na ekonomicznych i demograficznych aspektach rozwoju obszarów wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem dokonanej i dalej mającej miejsce migracji zagranicznej. Badania te miały charakter ilościowy i koncentrowały się m.in. na dokładnych ustaleniach dotyczących miejsca (kraju) pobytu oraz miejsca (kraj/zagranica) i formy zatrudnienia ludności wylosowanych do badań 55 miejscowości województwa opolskiego. Miejscowości te zamieszkiwało ogółem (według danych meldunkowych) 30 448 osób. W stosunku do mieszkańców tych miejscowości dokonywano ustaleń co do miejsca (kraju) faktycznego zamieszkania oraz miejsca (kraj/zagranica) i formy podejmowania pracy. Jednocześnie w ustaleniach tych zachowano podziały na płeć i wiek oraz uwzględniono również ważny w przypadku Opolszczyzny podział na grupy obywatelstwa wyodrębniając wśród badanej ludności dwie grupy: ludność autochtoniczną mającą obywatelstwo polskie i niemieckie oraz ludność pochodzenia polskiego (głównie napływową ) mającą jedynie obywatelstwo polskie. (fragment tekstu)
Autor zajął się problemami, istniejącymi oraz przewidywanymi, które zagrażają efektywności i skuteczności polityki regionalnej w Polsce wobec obszarów wiejskich, w okresie przedakcesyjnym oraz po wejściu do Unii Europejskie.
13
Content available remote Rural Tourism and Non -Agricultural Activities in Rural Areas in Poland
80%
Turystyka wiejska coraz szerzej wpisuje się w strategię wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich w Polsce. W artykule przedstawiono charakterystykę stanu rozwoju turystyki wiejskiej w kontekście innych rodzajów działalności pozarolniczej na wsi. Wskazano na sytuację społeczno-ekonomiczną obszarów wiejskich i wynikające z niej potrzeby mieszkańców wsi. Podstawową potrzebą jest poszukiwanie dodatkowych dochodów w gospodarstwach domowych. Turystyka wiejska stanowi przykład uzupełniania budżetów gospodarstw rolnych i znajduje się na trzecim miejscu wśród innych rodzajów przedsiębiorczości pozarolniczej (po usługach dla gospodarstw rolnych i leśnictwa oraz usługach dla ludności wiejskiej i sprzedaży detalicznej). Jest to działalność rodzinna, w przeważającym zakresie świadczona przez mniejsze obszarowo gospodarstwa rolne. W artykule wskazano na regiony, w których ze względu na sprzyjający potencjał turystyczny najszerzej rozwija się ta działalność gospodarcza. Artykuł napisany został na podstawie analizy materiałów wtórnych, głównie literatury przedmiotu, materiałów statystycznych i raportów z ogólnopolskich badań empirycznych poświęconych omawianemu tematowi(abstrakt autora)
14
80%
Celem niniejszej pracy jest próba opisu najważniejszych cech charakteryzujących kobiety nieaktywne zawodowo mieszkające na wsi na tle całej populacji kobiet w wieku okołoemerytalnym oraz weryfikacja wpływu zamieszkania na wsi na decyzje o dezaktywizacji zawodowej. (fragment tekstu)
Przedstawiono projekt Kart wraz z obszernym Aneksem. W projekcie poruszono szereg ważnych zagadnień m.in.: zdefiniowano pojęcie obszarów wiejskich, określono ich funkcję, wskazano kierunki i zadania polityki rozwoju obszarów wiejskich, opisano środki prawne, administracyjne i finansowe, jakie należy przedsięwziąć w celu wdrożenia takiej polityki, określono rolę samorządów lokalnych i regionalnych, zarysowano strukturę oraz zakres kompetencji Komitetu Europejskiego Obszarów Wiejskich. Obszerny Aneks do Karty rozwija postanowienia zawarte w jej artykule 8.
W artykule analizie poddano zmienność funkcji obszarów wiejskich w odniesieniu do procesów gospodarczych i urbanizacyjnych, wskazano na pozytywne i negatywne oddziaływanie poszczególnych funkcji na obszary wiejskie oraz przedstawiono różnice w podejściu badaczy do zagadnienia rozwoju wielofunkcyjnego w Polsce i w innych krajach Europy.
Dolina Olszynki położona jest w granicach Pogórza Ciężkowickiego na pograniczu województwa małopolskiego (powiat tarnowski) i podkarpackiego (powiat jasielski). We wczesnym średniowieczu obszar ten znajdował się na rubieżach państwach polskiego i dopiero od połowy wieku XIV wraz z przyłączeniem do Królestwa Polskiego Rusi Czerwonej stał się miejscem intensywnej akcji osadniczej. W granicach doliny Olszynki (dopływ Ropy) znajduje się kilka wsi o nazwach wiele mówiących o przeszłości miejscowego środowiska przyrodniczego i społeczności lokalnych. Nazwy miejscowości w dolnym biegu rzeki związane są raczej z człowiekiem, z jego działalnością i kulturą (Siepietnica, Święcany), podczas gdy w średnim i górnym z reguły odwołują się do cech środowiska przyrodniczego istniejących w chwili lokacji osad (Szerzyny, Ołpiny, Olszyny, Żurowa, Czermna). Sytuację tę można tłumaczyć chronologią procesów osadniczych. Szczególnie intrygujące na tym obszarze są m.in. takie toponimy, jak Siepietnica (nazwa pochodząca od zawodu wykonywanego przez miejscową ludność w czasach poprzedzających XIV-wieczną kolonizację), Ołpiny i Żurowa (wskazujące na określone cechy środowiska przyrodniczego w XIV wieku i jednocześnie na osadnictwo z udziałem ludności niemieckiej) oraz Czermna (toponim wskazujący na motywację przyrodniczą nazwy i związki właścicieli wsi za Kazimierza Wielkiego z Rusią Czerwoną). (abstrakt oryginalny)
Niniejsza praca dotyczy terenu byłej wsi Jamno, którą w 2010 r. przyłączono do Koszalina. Głównym celem artykułu jest zbadanie wpływu poszerzenia granic administracyjnych Koszalina na historyczną zabudowę byłej wsi Jamno. Problematyka ta została zaprezentowana w oparciu o opracowania kartograficzne, dane liczbowe oraz przegląd publikacji naukowo- -badawczych dotyczących dawnych osad i kwestii włączenia terenów wiejskich do miast. Interpretację dostępnych materiałów przedstawiono w formie Schwarzplanu oraz desk research. Porównując obecną sytuację os. Jamno-Łabusz w Koszalinie z innymi przykładowymi osiedlami wiejskimi włączonymi do miast, przedstawiono argumenty "za" oraz "przeciw" włączaniu obszarów wiejskich do struktur miejskich. Ponadto zaproponowano działania, których wdrożenie mogłoby się przyczynić do ocalenia historycznego układu osadniczego Jamna(abstrakt oryginalny)
W latach 40. XIX wieku wieś Królestwa Polskiego weszła w nienotowany dotąd kryzys, pogłębiony dotkliwie zarazą kartoflaną i nieurodzajem zbóż. Katastrofalna sytuacja materialna wsi skłoniła administrację rosyjską i polskie ziemiaństwo do szukania doraźnych sposobów, jak najszybszego wyjścia z tego kryzysu. Działalność rządu i ziemian przyspieszył także fakt, że chłopi, szczególnie w południowych rejonach Królestwa, zaczęli odmawiać odrabiania pańszczyzny.(fragment tekstu)
Z podaniem jednej spójnej definicji wsi jest dziś poważny problem. Współczesny badacz tematyki wiejskiej musi rozważyć, czy chce się zająć "wsią", czy "obszarem wiejskim", bowiem jak zauważa Gorlach [2004], każde z tych pojęć narzuca inną perspektywę. Te same pojęcia nieco inaczej interpretują socjologowie, ekonomiści czy geografowie jak również badacze z poszczególnych krajów. Socjologowie (m.in. Hoggart i Buller [1987], Kaleta [1998]) wskazują różne płaszczyzny definiowania wsi. Artykuł podejmuje próbę analizy zmian, jakie zaszły w sposobie definiowania wsi od czasów Grabskiego do dzisiaj. Definiowanie wsi przy takim wielkim jej zróżnicowaniu i tempie zachodzących zmian jest tak trudne, że niektórzy badacze postulują, żeby zaprzestać używania pojęcia "wiejski". Halfacree proponuje nawet używania kategorii postrurality. Kwestia definiowania pojęcia "wieś", "wiejski" i "obszar wiejski" dla naukowców jest ważna, bo jak wskazywał Nowak [1985], trzeba badane pojęcia tak zdefiniować, aby ich treść i zakres dla osoby prowadzącej badania były jak najbardziej klarowne. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 42 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.