Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Virtual economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wirtualizacja gospodarki, rozwój i upowszechnienie się technologii mobilnych doprowadziło do powstania nowych, interaktywnych i elastycznych form organizacji pracy. Produkty i usługi powstają jako rezultat współdziałania w ramach powstałych doraźnie wirtualnych sieciach o zmiennej konfiguracji i składzie osobowym. Kierowanie ich rozwojem stanowi główne wyzwanie dla współczesnych organizacji. W artykule przedstawiono uwarunkowania zarządzania procesami powstawania i rozwoju tymczasowych sieci współpracy oraz zaprezentowano strategie i narzędzia kierowania tego typu sieciami na przykładzie studium przypadku jednoosobowych agencji projektowych. (abstrakt oryginalny)
Zmienność otoczenia, jak również kreowanie zmian w samym przedsiębiorstwie pociąga za sobą konieczność bezustannego zarządzania zmianami. W artykule podjęto problem badawczy zarządzania zmianami w jednoosobowym przedsiębiorstwie działającym w przestrzeni wirtualnej, a więc środowisku o wysokiej i nieprzewidywalnej dynamice zmian. Celem artykułu jest jakościowa analiza czynników utrudniających i ułatwiających wdrażanie zmian przez przedsiębiorstwo jednoosobowe działające w przestrzeni wirtualnej. Zastosowano dwie metody badawcze: krytyczną analizę dokumentacji oraz metodę wywiadu skategoryzowanego. Wyniki badań wskazują, że prowadzenie biznesu internetowego niesie wyzwania ze względu na percepcję i wdrażanie zmian. Z drugiej jednak strony automatyzacja działalności w oparciu o stosowane oprogramowanie, jak również posiłkowanie się usługami zewnętrznymi pozwala na sprawne wdrażanie zmian nawet w przedsiębiorstwach jednoosobowych(abstrakt oryginalny)
3
100%
Rozwój gospodarki wirtualnej doprowadził do wykształcenia się nowych form współpracy i organizacji pracy, takich jak np. co-configuration, czy knotworking, opartych na wiedzy i grupowym uczeniu się. Obejmują one rozproszonych geograficznie producentów i konsumentów, którzy współpracują ze sobą w ramach wirtualnych sieci w celu stworzenia inteligentnych produktów i usług, pozwalających na ciągłą adaptację do zmieniających się w czasie potrzeb użytkownika. W niniejszym artykule przedstawiono ogólną charakterystykę procesów kreowania wiedzy i uczenia się wynikających z nowej organizacji pracy. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Virtual Enterprises in the Modern Economy
84%
Celem artykułu jest próba przybliżenia procesu wirtualizacji działalności gospodarczej w aspekcie przedsiębiorstw wirtualnych. Teoretyczne podstawy publikacji stanowią rozważania na temat istoty i funkcjonowania przedsiębiorstw wirtualnych. Przedsiębiorstwa wirtualne funkcjonują w przestrzeni internetowej, a wszystkie procesy gospodarcze realizują drogą elektroniczną. Część praktyczna artykułu oparta jest o wyniki badania. Celem badania była próba identyfikacji postrzegania przez społeczeństwo przedsiębiorstw wirtualnych. Metodą zbierania danych był wywiad osobisty. Respondentów zapytano o postrzeganie przez nich przedsiębiorstw wirtualnych funkcjonujących we współczesnej przestrzeni gospodarczej. Uzyskane w ramach badania wyniki dostarczyły interesujących informacji i przybliżyły proces wirtualizacji działalności gospodarczej w aspekcie wirtualnych przedsiębiorstw. Dodatkowo w artykule zaprezentowano fragment najnowszych danych, ściśle związanych z procesem wirtualizacji przedsiębiorstw, dotyczących wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w polskich przedsiębiorstwach oraz zagadnień związanych z handlem elektronicznym. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Zarządzanie synergią w przedsiębiorstwie
84%
Omówiono zagadnienie zarządzania, synergii i zarządzania synergią w przedsiębiorstwie na przykładzie organizacji wirtualnej.
Postępująca wirtualizacja gospodarki doprowadziła do powstania nowych, interaktywnych i elastycznych form organizacji pracy. W odróżnieniu od tradycyjnych form organizacji opartych na liniowym modelu biurokratycznym, charakteryzuje je nieokreśloność i tymczasowość co do celu oraz metod działania. W tych warunkach sukces zależy od inicjatywy i świadomego działania pracowników oraz ich zdolności do łączenia pracy z uczeniem się. Tradycyjne podejścia do organizacyjnego uczenia się stają się nieaktualne. W artykule przedstawiono uwarunkowania i przebieg procesu uczenia się w warunkach nowoczesnej gospodarki w świetle teorii ekspansywnego uczenia się. (abstrakt oryginalny)
Artykuł charakteryzuje sytuację gospodarczą Białorusi na tle zrzeszenia się jej w związek gospodarczy z Rosją. Rosja dostarcza jej podstawowe surowce energetyczne (Białoruś odcina się od pomocy z zachodu, gdyż nie akceptuje proponowanych jej projektów reform), a sama dostarcza swoich produktów, których niska jakość nie jest konkurencyjna w innych krajach. Jednak prognozy ekspertów nie są optymistyczne co do możliwości uniknięcia w ten sposób zastoju gospodarczego.
Purpose: The scientifc purpose of the study is an attempted synthesis of interpretation of "the virtual economy" and "the virtual environment" in the Polish and foreign literature on the subject. The cognitive purpose thereof is to offer an identifcation and a qualitative analysis of the factors that determine the development of e-entrepreneurship using an example of business practice. Methodology: The theoretical basis of the study is a scientifc research of leading scholars on the theory of entrepreneurship in the context of virtual economy. An exploratory, qualitative case study methodology has been applied for the purpose thereof. The research has been conducted using the example of Currency One SA, operating on the currency exchange market in virtual economy. The application of the empirical method of a case study has made it possible to characterize the essence of e-entrepreneurship and present the studied phenomenon in business practice. Findings: Research results reveal an existence of interdependencies between the intellectual potential of staff members and the market success of a company. Explanation of the critical success factors, showing the implementation of innovative ICT solutions and stages of company development, illustrates how the existing theory is experienced by practitioners in virtual economy. Furthermore, the paper confrms the positive impact of e-entrepreneurship on the effectiveness of the company subject to analysis, and presents virtual economy as a completely new sphere through which it is possible to offer new products and services. Research implications: The rationale for conducting research on case studies is the need to orient the practice towards a better understanding of modern economic reality. The study may provide a starting point for empirical quantitative research, as well as act as a contribution to the discussion on entrepreneurship in the rapidly changing virtual economy. Originality: This paper comprises not only a set of notions related to and the concept of e-business models, but also offers new arguments in the discussion on the framework for entrepreneurship in virtual economy. The conducted research is an original attempt to explain the essence of the studied phenomenon and to illustrate its progress in a changing business environment. (original abstract)
9
Content available remote Destrukcyjne siły ładu światowego
84%
Celem artykułu jest przedstawienie głównych sił i mechanizmów, jakie doprowadziły do destrukcji ładu światowego. Destrukcja ładu światowego przejawia się w załamaniu jego równowagi. Czym zatem jest ład światowy? Jest to taka sytuacja, w której ma miejsce względna równowaga w kilku jego obszarach, zwłaszcza w dwóch podstawowych dotyczących sfery ekonomicznej i politycznej. Za nierównowagę w sferze ekonomicznej odpowiedzialny jest wprowadzony w skali globalnej model wolnego rynku w wersji neoliberalnej, a zwłaszcza niektóre z nim związane zasady. Wzrost gospodarczy, jaki był z tym modelem związany, upowszechnił filozofię sukcesu, którego wyrazem były kategorie ilościowe: stopa wzrostu PKB, stopa zysku oraz wysokość dochodów jednostkowych. Pochodną tego procesu jest olbrzymie zróżnicowanie dochodowe, zarówno w skali światowej, jak i na poziomie krajowym. Kolejnym przejawem owej destrukcji stała się autonomizacja sektora finansów i bankowego, czego efektem jest olbrzymi rozrost gospodarki wirtualnej w porównaniu z gospodarką realną. W stosunku do sfery politycznej należy przypomnieć, iż gospodarka rynkowa może się rozwijać przy różnych często przeciwstawnych systemach politycznych. Sądzono wszakże, że globalizacja sprzyjać będzie upowszechnianiu systemu demokratycznego, jako politycznej nadbudowie, tak jak to ma lub miało miejsce w gospodarkach rozwiniętych. Tak się jednak nie stało, mamy bowiem cały wachlarz najrozmaitszych rozwiązań: od demokracji obywatelskiej, aż po systemy autorytarne i dyktatorskie. Również tradycyjne systemy demokratyczne podlegają dosyć znacznej erozji, przekształcając się w demokracje biurokratyczne. Procesy te doprowadziły do destrukcji przestrzeni publicznej, zarówno na poziomie krajowym, jak i światowym. Destrukcja przestrzeni publicznej wpływa z kolei negatywnie na tworzenie ładu światowego, pogłębiając tylko istniejący chaos. Zwłaszcza że najpotężniejsze ekonomiczno-militarnie i politycznie państwa, nie są zbytnio zainteresowane w ukształtowaniu ładu światowego, pozostającego w pewnej względnej równowadze. Koncepcją teoretyczną, jaka daje przynajmniej potencjalne szanse na ukształtowanie ładu światowego, jest teoria globalnych dóbr publicznych(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł stanowi próbę analizy tego, w jaki sposób i w jakich okolicznościach w wirtualnej gospodarce może się pojawić inflacja. Stanowi on również próbę odpowiedzi na pytanie, czy i w jaki sposób wirtualna inflacja może mieć związek z inflacją rejestrowaną w gospodarce rzeczywistej. Artykuł ma charakter koncepcyjny, ponieważ przy aktualnym stanie danych statystycznych pomiar efektów działania wirtualnych gospodarek nie jest prowadzony lub jest prowadzony w znikomym stopniu, co uniemożliwia dokonanie wiarygodnych obliczeń.(abstrakt oryginalny)
W artykule zawarto rozważania dotyczące zarządzania informacyjnego oraz zarządzania zmianami w nowoczesnych organizacjach w dobie technologii cyfrowej. Przedstawiono uwarunkowania kultury organizacyjnej, zakres jej wykorzystania, oraz tendencje zmian determinantów kultury organizacyjnej.
Postępująca wirtualizacja gospodarki oraz rozwój mediów społecznościowych doprowadziły do zmian w środowisku pracy. W konsekwencji zmianie ulega model rozwoju kompetencji pracowników z centralnie zaplanowanego do zdecentralizowanego, charakteryzującego się samoorganizacją i dostosowanego do indywidualnych potrzeb jednostek. W artykule przedstawiono rozwój kompetencji pracowników w kontekście uczenia się na stanowisku pracy w warunkach nowej organizacji pracy i produkcji zwanej współkonfiguracją.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Waluty lokalne - szansa czy zagrożenie dla rozwoju przedsiębiorczości?
84%
W artykule przedstawiono znaczenie teorii Silvia Gesella dla rozwoju walut lokalnych, ich umiejscowienie w teorii ekonomii społecznej i ekonomii alternatywnej oraz analizę systemów walut lokalnych na świecie i w Polsce. Zakończenie artykułu stanowi próbę odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule artykułu. Metodami badawczymi wykorzystanymi w pracy są analiza krytyczna literatury, metoda historyczna oraz metoda porównawcza.(fragment tekstu)
14
Content available remote Problem rzadkości w Internecie
67%
Kompleksowe spojrzenie na kwestie rzadkości w gospodarce opartej na komunikacji cyfrowej, a więc de facto na Internecie, wynika z przyjęcia tezy głoszącej, że nie można rozpatrywać gospodarki wirtualnej autonomicznie, gdyż zawsze związana jest ona z gospodarką rzeczywistą. Celem niniejszego opracowania jest wykazanie zarówno zależności między rzadkością w gospodarce rzeczywistej i wirtualnej, jak i weryfikacja postawionej powyżej tezy. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł koncentruje się na potencjalnym wpływie Metaversu na egzekwowanie prawa podatkowego. Bieżące dociekania, które nie stanowią pogłębionej analizy systemów podatkowych, lecz mają za zadanie pobudzić do dyskusji na omawiany temat, podzielono na rozważania z perspektywy osób prywatnych/przedsiębiorstw oraz organów egzekwowania prawa. Wpływ Metaversu na sytuację podatkową jest rozpatrywany z punktu widzenia niezdecentralizowanego Metaversu pozostającego w rękach obecnych gigantów przemysłowych. W związku z tym przedstawia się pewne wnioski, które mogą posłużyć do dokonania oceny potrzeby opracowania zwinnego podejścia regulacyjnego opartego na współpracy zarówno między przedsiębiorstwami, administracjami, jak i państwami.(abstrakt oryginalny)
Dynamika otoczenia oraz przenikanie i unifikacja światów wirtualnego i rzeczywistego prowadzą do istotnych zmian w marketingu, a mobilność użytkowników i komunikacja interaktywna stały się wyróżnikiem w sposobie komunikowania się przedsiębiorstw z rynkiem. Celem poznawczym artykułu jest przedstawienie trendów w komunikacji marketingowej determinowanych rozwojem technologii od Web 1.0 do Web 3.0 w kontekście gospodarki wirtualnej. Przedstawiono wybrane narzędzia personalizacji przekazu, współtworzenia treści i prowadzenia interaktywnego dialogu z odbiorcami z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Artykuł ma charakter przeglądowo-koncepcyjny i może stanowić punkt wyjścia do pogłębionych badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
Według prezesa Związku Banków Polskich, Krzysztofa Pietraszkiewicza, w ciągu kilku najbliższych lat czeka nas wielki przełom. Tymi słowami prezesa ZBP rozpoczął swoje obrady tegoroczny Kongres Gospodarki Elektronicznej. Jednym z elementów tej niewątpliwej rewolucji będzie przenoszenie na wielką skalę komunikacji obywateli z administracją publiczną do świata wirtualnego. Aby to urzeczywistnić, nieodzowne jest wypracowanie bezpiecznych i przyjaznych systemów uwierzytelniania oraz e-identyfikacji. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.