Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 150

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wage differential
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Liderem pod względem wysokości uposażeń na wszystkich szczeblach hierarchii firmy jest branża farmaceutyczna. Poziom uposażeń w stolicy jest najwyższy w Polsce. Artykuł publikuje wyniki badań uposażeń w różnych firmach.
2
Content available remote The Differentiation of Wages in Polish Economy in the Years 2005-2012
100%
Celem opracowania jest charakterystyka i ocena zróżnicowania wynagrodzeń w Polsce w latach 2005-2012. Przeanalizowano poziom wynagrodzeń w przekroju sektorów własności, sektorów ekonomicznych, zawodów, poziomu wykształcenia, stażu pracy i płci. Pozwoliło to wskazać główne, ekonomiczne i społeczne, przyczyny różnic między wynagrodzeniami, co może mieć znaczący wpływ na zmiany struktury zatrudnienia w polskiej gospodarce. (abstrakt oryginalny)
W artykule autor przedstawił składniki oraz źródła danych o kosztach pracy, omówił przeciętne koszty pracy przypadające na 1 zatrudnionego oraz ich udział w wartości produkcji bądź ogólnych kosztach.
Celem artykułu jest przeprowadzenie oceny różnic w poziomach wynagrodzeń oraz identyfikacja czynników, które miały wpływ na to zróżnicowanie w Polsce w latach 2006-2015. Analiza dotyczy zróżnicowania wynagrodzeń w województwach, w działach gospodarki narodowej, w gałęziach przemysłu oraz w grupach zawodów wykonywanych w Polsce. Wykorzystano do tego przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w Polsce. Na podstawie tych danych obliczono takie wskaźniki statystyczne, jak średnia, odchylenie standardowe oraz wskaźnik zmienności. Do przeprowadzenia analizy i oceny zastosowano dane statystyczne publikowane w Rocznikach Statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego za lata 2006-2015.(abstrakt oryginalny)
Kurs walutowy jest obecnie używany w praktyce translacji dóbr i usług, aktywów, wynagrodzeń, czy PKB per capita. Jak wskazują ostatnie badania bezpośrednie zastosowanie kursu walutowego do konwersji tych wielkości ekonomicznych jest niewłaściwe i brak jest teorii umożliwiającej takie stosowanie kursu walutowego. W artykule zaprezentowano przede wszystkim problematykę translacji wynagrodzeń w przypadku krajów o zróżnicowanej produktywności pracy w przypadku pracownika naukowego oraz lekarza zatrudnionego w Polsce w porównaniu do amerykańskiego naukowca oraz angielskiego lekarza. Badania potwierdziły tezę, że bezpośrednie zastosowanie kursu walutowego do konwersji płac nie przynosi użytecznych informacji dla odbiorcy informacji. (abstrakt oryginalny)
Jednym z istotnych zjawisk, które wystąpiły na polskim rynku pracy w ciągu ostatnich dwóch dekad, jest duży wzrost nierówności wynagrodzeń. W celu ustalenia jego potencjalnych przyczyn poddano analizie prosty model popytu i podaży. Z przeprowadzonych badań empirycznych wynika, ze wzrost popytu na wykwalifikowanych pracowników w połączeniu ze spadkiem znaczenia związków zawodowych są najlepszym wytłumaczeniem zaobserwowanego rozwoju tego zjawiska. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem badania są różnice płciowe w czasowym dyskontowaniu strat pieniężnych. Zadanie dyskontowe skonstruowane na podstawie algorytmu miareczkowania rozwiązało 203 uczestników eksperymentu ekonomicznego. Indywidualne stopy dyskontowania w czasie zostały obliczone z użyciem metody AUC. Wyniki badania wskazują na brak istotnego statystycznie efektu płci na dyskontowanie strat pieniężnych w czasie. Autorzy zwięźle dyskutują możliwe biologiczne i społeczne wyjaśnienia uzyskanego wyniku.(abstrakt oryginalny)
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych coraz częściej pojawiają się opinie o systematycznym wzroście nierówności płacowych, o pogarszaniu się sytuacji materialnej najuboższych rodzin i o postępującej frustracji, wyrażanej poczuciem społecznej niesprawiedliwości co do rozmiaru nierówności społecznych, jak i co do zasad i kryteriów "redystrybucji" bogactwa i biedy oraz szans na poprawę pozycji społecznej i materialnej. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę wyznaczenia optymalnego zróżnicowania płac w 16 województwach w latach 1999-2015. Optymalność to w niniejszym badaniu maksymalny poziom łącznej produktywności czynników produkcji (total factor productivity - TFP). Zróżnicowanie płac było mierzone współczynnikiem Giniego. Postawiono i potwierdzono dwie hipotezy: 1) relację zróżnicowania płac i TFP opisuje funkcja paraboliczna z maksimum; 2) funkcje paraboliczne różnią się - w województwach występują różne optymalne zróżnicowania płac. W artykule próbujemy odpowiedzieć na pytania: Jak wyznaczyć optymalne zróżnicowania płac? Czy lepiej pogrupować województwa o hipotetycznie podobnym optymalnym zróżnicowaniu płac, czy też lepiej zastosować wystandaryzowaną zmienną opisującą zróżnicowanie płac? Konkluzja brzmi: lepiej zastosować zmienną wystandaryzowaną. Jak się wydaje, wniosek ten jest uniwersalny. Pozwoli rozstrzygnąć spory odnośnie do tego, czy oddziaływanie zróżnicowania płac (lub dochodów) na poziom albo wzrost efektywności gospodarczej ma charakter negatywny, czy też pozytywny. Wyjaśni też, dlaczego wiele badań nie potwierdza występowania związku pomiędzy zróżnicowaniem płac (lub dochodów) a efektywnością gospodarczą. Przyczyną sprzeczności wyników, a czasem ich niekonkluzywności, jest, naszym zdaniem, zbyt uproszczona postać modelu - pomijająca dwie wyżej wskazane potwierdzone hipotezy.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza przestrzennego zróżnicowania wynagrodzeń przeciętnych według powiatów w Polsce w okresie 2009-2012. W opracowaniu wykorzystano metody GIS i ESDA w celu wizualizacji danych oraz identyfikacji interakcji przestrzennych zachodzących w kształtowaniu się wynagrodzeń w powiatach. Podjęto również próbę budowy wielorównaniowego modelu regresji przestrzennej, w którym dodatkowo wprowadzono obrazy przestrzenne zmiennych niezależnych. Zastosowanie modelu jako narzędzia analizy danych panelowych umożliwiło sformułowanie wniosków na temat wpływu wybranych zmiennych ekonomicznych na kształtowanie się wynagrodzeń przeciętnych w Polsce w badanym okresie, przy jednoczesnym uwzględnieniu oddziaływania aspektów przestrzennych.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Wynagrodzenia pielęgniarek w Polsce w latach 2010-2014
75%
Wynagrodzenia pielęgniarek od lat budzą kontrowersje. Celem niniejszego opracowania jest analiza zmian poziomu wynagrodzeń pielęgniarek w Polsce w latach 2010-2014, przeprowadzona na bazie dostępnych danych statystycznych. W analizowanym okresie tempo wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek było najniższe, zarówno w porównaniu z przeciętnymi płacami osób pracujących w podmiotach gospodarczych zatrudniających powyżej 9 osób, jak i płacami pracowników pozostałych zawodów medycznych. Po uwzględnieniu stopy inflacji zaobserwowano w latach 2010-2014 spadek płacy realnej pielęgniarek o 2,3%. Dane pochodzące z różnych źródeł pokazują istotne różnice poziomu średniej płacy brutto pielęgniarek. Konieczne jest zatem przeprowadzenie kompleksowych i wiarygodnych badań dotyczących wynagrodzeń pracowników służby zdrowia. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ocena zależności przestrzennej zasięgu bogactwa w Polsce na poziomie podregionów. Szczegółowe cele to: ocena ogólnego podobieństwa podregionów ze względu na zasięg bogactwa oraz wyróżnienie grup podregionów podobnych do swoich sąsiadów oraz podregionów różniących się od swoich sąsiadów. W analizie wykorzystano statystykę globalną Morana oraz statystyki lokalne Morana. Na podstawie przeprowadzonej analizy można stwierdzić, że podregiony Polski południowo- wschodniej tworzą klaster niskich wartości zasięgu bogactwa, czyli jest to grupa podregionów o niskich wartościach zasięgu bogactwa sąsiadujących z podregionami o równie niskim zasięgu bogactwa.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Przestrzenne zróżnicowanie płac w powiatach województwa podkarpackiego
75%
Celem artykułu jest określenie głównych determinant płac w powiatach województwa podkarpackiego. W artykule przedstawiono również statystycznoopisową analizę przestrzennego zróżnicowania oraz dynamikę płac w powiatach omawianego województwa. Prowadzone rozważania oparte zostały o analizy opisowe oraz statystycznoekonometryczne z wykorzystaniem metod umożliwiających modelowanie szeregów przekrojowo-czasowych. Za podstawę analiz empirycznych posłużyły roczne dane statystyczne gromadzone przez Główny Urząd Statystyczny. Okres analizy obejmuje lata 2002-2015, zaś jednostkami statystycznymi są powiaty województwa podkarpackiego. Badany okres wynika z dostępności odpowiednich danych statystycznych w przekroju lokalnym (powiatowym). Dane zaczerpnięte z GUS wykorzystano zarówno do analizy tendencji rozwojowych głównych determinant płac, jak i do zilustrowania przestrzennego zróżnicowania i dynamiki płac. (skrócony abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Application of Classification Trees to Analyze Income Distribution in Poland
75%
The aim of presented research is to identify factors that determine wages in Poland and to find out if gender pay gap exists, applying classification trees. For the grouping variable i.e. net income from the main place of employment we construct clusters of respondents that are created due to such features as: gender, education, employment contract, economic, occupation, additional job, size of enterprise, measured by the number of employees, age and job seniority in years. Investigation is provided applying data from the Polish Labor Force Survey in the years 2003, 2006 and 2009. (original abstract)
15
Content available remote Wage Disparities in Poland : Econometric Analysis
75%
The aim of our research is to identify determinants influencing wages in Poland in the years 2005 and 2009, and to find out if wages obtained by men and women depend on the same factors. Investigation is provided on the basis of data from the Polish Labor Force Survey, employing ordered multinomial logit models and exponential regression. (original abstract)
Porównanie dochodów menedżerów w firmach polskich i w firmach międzynarodowych.
The international research group led by the Warsaw School of Economics (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) were involved in comparing remuneration justice perception in Poland, Hungary and Lithuania. This article concerns the Hungarian results. The paper introduces the general theoretical picture of labour fairness and justice and demonstrates the results of the Hungarian research conducted in June 2018. Hungarian firms consider employees as the most important stakeholders, so CSR programmes that involve them are useful and important. Just and fair remuneration is a form of intern CSR besides health and safe working conditions, flexible working hours or voluntarism. It is a moral obligation, but at the same time a potential source of business case. The basis of the relation is the generosity of the company: to assure a salary on which the employee can subsist without tax evasion and other unfair methods and feels appreciation.(original abstract)
Celem artykułu jest wykazanie, że kobiety w Polsce są wyraźnie niedowartościowanie w zakresie wysokich wynagrodzeń. Wykorzystano dane GUS z październików w latach 2004, 2006, 2008 i 2010. W każdym województwie i w każdym roku wybrano po 5 mężczyzn i 5 kobiet, otrzymujących najwyższe wynagrodzenia ogółem. Do wykazania płacowego niedowartościowania kobiet w porównaniu z mężczyznami skonstruowano wskaźniki pozwalające ocenić poziom wynagrodzeń kobiet, ich wiek, staż pracy i wykształcenie na tle mężczyzn. Analizy wykazały, że kobiety w każdym badanym roku mają wyraźnie niższe wynagrodzenie niż mężczyźni. Kobiety są średnio młodsze od mężczyzn i mają często krótszy staż pracy, jednak przewyższają mężczyzn poziomem wykształcenia. Zatem ich niższe wynagrodzenie wskazuje na wyraźne niedowartościowanie kobiet w zakresie wysokich wynagrodzeń.(abstrakt oryginalny)
This study is an analysis of factors determining the level of employees' wages outside agriculture. The outcome of the survey led to an estimation of econometric models in which the explanatory variable was the age logarithm. Apparently, the level of wages depends on such factors as education, age (in the form of a polynomial of the second degree) and married status. Statistically, no essential impact of such variables as the unemployment rate in the voivodeship of residence, size of town, or ownership sector was found. Age-wage profiles were delineated upon the basis of the constructed models. The shape of those profiles shown in pertinent literature (upwardly convex) proved to be characteristic only for women. In the case of men, the profiles indicate a growth with age. (original abstract)
W artykule zaprezentowano oczekiwania finansowe inżynierów w badaniach BDI. Ukazano różnice w oczekiwaniach finansowych. Z ankiet dotyczących struktury wynagrodzenia, wynika, że 88 proc. ankietowanych inżynierów oprócz pensji stałej otrzymuje dodatkowe gratyfikacje.
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.