Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 120

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wage level
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Zdaniem autora płace w Polsce należy podnosić, gdyż jest to jeden z czynników wpływających na wzrost gospodarczy i politykę zatrudnienia. Tezę tę jego zdaniem potwierdzają porównania różnych elementów związanych z zatrudnieniem tj. wskaźniki kosztów pracy, wydajności pracy, czasu pracy i wciąż niewspółmierna do standardów europejskich skala wynagrodzeń. Wszystkie te elementy działają na zasadzie naczyń połączonych, stymulujących się wzajemnie.
Zwrócono uwagę na duże zapotrzebowanie przedsiębiorstw na przeprowadzanie analizy płac. Omówiono zagadnienia płac w badanej firmie na tle płac w gospodarce oraz metodę pozycjonowania płac wobec tradycyjnych sposobów analizy wynagrodzeń.
W artykule autor podejmuje próbę wykorzystania koncepcji dynamicznych zdolności i rutyn do opracowania polityki wynagrodzeń w firmie. Dla realizacji celów artykułu zastosowano prosty schemat wnioskowania dedukcyjnego. Opierając się na opisie dynamicznych zdolności i rutyn, zaproponowano trzy podstawowe wytyczne dla konstrukcji systemu wynagrodzeń. Pierwsza dotyczy kryteriów wynagradzania. Druga opisuje sposób tworzenia struktury i doboru form, typów wynagrodzeń. Trzecia poziomu płac. Ich treść sugeruje sposób projektowania systemu wynagrodzeń, który, w pewnym zakresie, różni się od dotąd opisywanych w literaturze. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano analizę Raportu TopEx przeprowadzonego przez firmę doradczą Hay Group. Badaniem objęto grupę 1310 menedżerów z 290 największych organizacji działających na polskim rynku. Celem badania było porównanie wynagrodzeń kadry zarządzającej polskich przedsiębiorstw do amerykańskich i europejskich firm.
The paper aims at explaining the regional wage determinants in Poland using the New Economic Geography approach. We test the hypothesis that regional wages are positively related to the regional economic potential, controlling for individual worker, firm, industry and regional characteristics. We demonstrate that the regional economic potential strongly influences the regional level of wages. Moreover, we find that individual characteristics also play an important role in wage determination in Poland. (original abstract)
Porównania poziomu płac mierzonego w dolarach pomiędzy krajami przechodzącymi transformację gospodarki są częstym i użytecznym narzędziem analiz. Zazwyczaj są one wykorzystywane do oceny poziomu życia ludności. Artykuł przestrzega przed taką interpretacją poziomu płac w krajach naszego regionu.
W niniejszym artykule omówiono proces kształtowania się poziomu wynagrodzeń na stanowiskach kierowniczych w początkach słabszej koniunktury. Zaprezentowano zarobki wyższej kadry kierowniczej w oparciu o Raport Płacowy Jesień 2008 Advisory Group TEST Human Resources.
Wypowiedź Zofii Jacukowicz z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, specjalistki w dziedzinie badania kosztów pracy i kształtowania systemów wynagrodzeń, o skutkach wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w dziedzinie wynagradzania w naszych przedsiębiorstwach.
Publikacja prezentuje wyniki badań konkurencyjności płac w służbie cywilnej przeprowadzonych przez firmę doradczą HRM partners S.A. w 2010 r. na próbie 93 organizacji (48 ze służby cywilnej, 14 z pozostałej administracji publicznej oraz 31 podmiotów biznesowych). Analizą objęto 38 364 pracowników zatrudnionych na 91 stanowiskach pracy. Badanie wykazało, że struktura i poziomy wynagrodzeń pracowników w służbie cywilnej są zbliżone do rozwiązań stosowanych w pozostałej administracji publicznej, natomiast różnią się znacząco w stosunku do rozwiązań w podmiotach biznesowych. Dotyczy to zarówno wynagrodzeń zasadniczych, jak i całkowitych, a także struktury płac oraz świadczeń pozapłacowych. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Is Poland in a Middle Income Trap? A Theoretical and Empirical Analysis
75%
Motivation: There are many victims of middle economic income trap in the world. This term commonly refers to countries that have experienced rapid growth, which enabled them to reach the status of a middle-income country, but finally have not been able to catch up the developed countries and achieve high-income status. Following this raises the question about Poland's economy position in the context of middle income trap. Aim: The aim of article is to present the position of polish economy in the context of 'middle income trap theory'. Results: Poland is a middle-income country, and some classifications say it is even a high-income country. The analysis of statistical indicators shows that in Poland there is a problem with the quality of labor, education and competencies, often because of the outflow of talented human capital. Moreover, as is known from the data prepared for the Strategy Europe 2020, Poland has the highest percentage of fixed term contracts in Europe and high poverty at work. Also the low share of the R&D expenditure in the GDP goes together with low sub-indexes of the Global Competitiveness Index and the Index of Economic Freedom. As to the export structure, there was considerable increase in middle and upper technology goods share over the last 20 years. (original abstract)
Praca porusza temat analizy rozkładu płac i dochodów w czasie i przestrzeni wykorzystując syntetyczne mierniki nierównomierności rozkładów. W artykule przedstawiono współczynniki zaproponowane przez Camilo Daguma. Autorka zapoznaje z zastosowaniem przedstawionych miar do badania nierównomierności rozkładów płac w Polsce.
12
75%
Badania prowadzone w krajach rozwiniętej gospodarki rynkowej wskazują, że od lat 80-tych ubiegłego wieku w niektórych spośród nich notuje się systematyczny wzrost zróżnicowania wynagrodzeń. Następstwem tego zjawiska jest m.in. przyrost liczby osób nisko wynagradzanych, a to może mieć istotne znaczenie dla wzrostu liczby biednych pracujących i w konsekwencji ich społecznego wykluczenia. Dostrzegając wagę tych zagadnień, w ostatnich latach w wielu ośrodkach akademickich krajów rozwiniętych podjęto badania nad skalą, przyczynami i konsekwencjami stosowania niskich płac do wynagradzania pracowników. Na problem ten zwracają również uwagę organy Unii Europejskiej w wytycznych dla polityk zatrudnienia państw członkowskich, uchwalanych przez Radę Europejską w ramach Europejskiej Strategii Zatrudnienia. Jednym z trzech obecnie obowiązujących głównych celów uwzględnionych w tej strategii jest poprawa jakości i wydajności pracy, co ma między innymi znaleźć wyraz w zmniejszeniu udziału nisko opłacanych pracowników w zatrudnieniu ogółem. W Polsce jak dotąd nie prowadzono systematycznych badań nad problemem nisko opłacanych pracowników. Niniejszy artykuł ma przyczynić się do ich rozwoju. Jego celem jest ustalenie skali występowania nisko opłacanych stanowisk pracy w Polsce w ostatnich szesnastu latach, a także wskazanie na przyczyny zaistniałej sytuacji. Treść artykułu podzielono na trzy zasadnicze części. W pierwszej omówiono metodologiczne aspekty pomiaru niskich wynagrodzeń. W drugiej zawarto rozważania nad częstotliwością stosowania niskich płac w Polsce i w innych krajach gospodarki rynkowej. Natomiast w trzeciej części artykułu przedstawiono czynniki kształtujące skalę wykorzystania niskich płac do wynagradzania pracowników.(fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano oczekiwania finansowe inżynierów w badaniach BDI. Ukazano różnice w oczekiwaniach finansowych. Z ankiet dotyczących struktury wynagrodzenia, wynika, że 88 proc. ankietowanych inżynierów oprócz pensji stałej otrzymuje dodatkowe gratyfikacje.
W artykule przedstawiono analizę krakowskiego rynku pracy. Omówiono jego charakterystykę oraz poziomy kształtowania się zarobków. W Krakowie, ze względu na potencjał intelektualny rozwijają się sektory IT oraz BPO (usługi dla biznesu), a także sektor biotechnologii, energetyki, gier wideo oraz turystyka.
Autor dokonuje porównania płac w różnych gałęziach przemysłu krajów Europy Zachodniej.
W artykule zanalizowano, czy wykorzystanie przewagi wynikającej z kosztu płac jest w stanie zapewnić długoterminowy wzrost gospodarczy w reformujących się krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz podnieść ich poziom dochodu i stopę życiową do poziomu istniejącego w krajach zachodnioeuropejskich.
Jednym z negatywnych skutków tzw. nieuzasadnionych kominów płacowych jest znaczne osłabienie motywacyjnej funkcji średniej płacy. Gdy kilku członków zarządu prywatnej spółki otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 50-100 tys. zł miesięcznie, reszta zaś załogi tylko minimum płacowe, dochodzi do drastycznego rozwarstwienia płac, swoistych nożyc płacowych, typowych zresztą dla krajów przechodzących ustrojową transformację. Stąd autor postuluje regulacje w dziedzinie płac, aby przynajmniej w części wyrażały one podstawowe zasady sprawiedliwości społecznej. (abstrakt autora)
Artykuł stanowi odpowiedź na pytanie: Jaki jest rzeszowski rynek pracy? Rzeszów przywodzi na myśl skojarzenia z lotnictwem i przemysłem maszynowym. W stolicy Podkarpacia dynamicznie rozwija się również branża IT oraz budownictwo. Dokładną sytuację na rynku pracy, pokażą badania, przeprowadzone przez Podkarpackie Obserwatorium Rynku Pracy - pierwsza tego typu jednostkę w województwie.
W artykule omówiono specyfikę rekrutacji do działów IT. Przedstawiono metody rekrutacji oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii w służbie HR. Zaprezentowano poziom płac oraz strukturę wieku i płci specjalistów IT na polskim rynku.
Celem niniejszej pracy jest analiza wpływu inflacji na poziom wynagrodzeń w gospodarce rynkowej ze szczególnym uwzględnieniem Polski oraz porównanie stopnia lego wpływu między rynkami pracy w Polsce i w innych krajach. W artykule opisano wpływ inflacji na poziom płac, jak również wpływ wzrostu wynagrodzeń na tempo inflacji z uwzględnieniem teorii ekonomii i badań empirycznych. Przedstawiono również i skomentowano wyniki badań autora artykułu nad wpływem zmiany poziomu cen na zmianę ogólnego poziomu wynagrodzeń w Polsce.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.