Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 84

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wahania koniunkturalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W artykule zbadano stopień współzależności wahań cyklicznych na szczeblu poszczególnych stanów USA z wahaniami w skali całego kraju oraz stopień współwystępowania wahań w poszczególnych stanach. Wybór kraju, a także poszczególnych stanów jako reprezentantów regionów USA, wynika z dostępności długich szeregów danych statystycznych, publikowanych z częstotliwością kwartalną. Badanie objęło okres od pierwszego kwartału 1970 r. do czwartego kwartału 2003 r. (fragment tekstu)
Poszukiwanie przyczyn wahań koniunkturalnych odbywa się dwutorowo. Jedni badacze koncentrują swoją uwagę na podstawach teoretycznych, poszukując teorii i modeli wyjaśniających przyczyny i mechanizm wahań cyklicznych. Inni koncentrują się na poszukiwaniu prawidłowości towarzyszących kolejnym cyklom. Wyniki ich badań są prezentowane jako fakty empiryczne. Przedmiotem analizy w artykule są fakty empiryczne, odzwierciedlane w danych jakościowych, gromadzonych w badaniach koniunktury metodą testu. Zakres badania jest ograniczony do przemysłu przetwórczego. Do analizy wybrano siedem zmiennych, monitorowanych w teście koniunktury: wskaźnik koniunktury w przemyśle, produkcję, zamówienia, zapasy, ceny, zatrudnienie i sytuację finansową przedsiębiorstw. Zmienną referencyjną jest jednopodstawowy indeks produkcji sprzedanej przemysłu przetwórczego. Słowa (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Determinants of Cyclical Changes Within the Construction Sector
80%
The aim of this article is to present the main factors affecting economic condition fluctuations in the construction sector and their impact on company operation. The result of the study and documents analysis will include identification of factors affecting to the highest degree the economic fluctuations in the construction sector and their impact on the functioning of the enterprise. These factors will be specified from among the macro-economic environment but mainly from the internal environment of the company. Developed proposals will be useful in building the short- and long-term operation strategy for both the construction companies and the entire sphere of the construction sector.(original abstract)
|
2012
|
14
|
z. 1
280-286
Przedstawiono przyczyny i przebieg procesu restrukturyzacji naprawczej w Grupie Kapitałowej PKM Duda. Na podstawie sprawozdania finansowego holdingu wykazano, że działania naprawcze przynoszą korzyści finansowe i ekonomiczne. Restrukturyzacja przeprowadzona w latach 2009-2011 pozwoliła spółce utrzymać się na rynku i uzyskać szanse rozwojowe w trudnych warunkach rynkowych. Jej realizacja nie tylko ocaliła koncern przed bankructwem, ale także umożliwiła osiągnięcie znacznych korzyści ekonomicznych i finansowych. Wpływają one na zwiększenie konkurencyjności Grupy Kapitałowej w długim okresie i tworzą szanse na rozwój w warunkach zmiennej koniunktury. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
45-69
Autorka mając w zamiarze przedstawienie kompleksowego zastawu zagadnień określonych tytułem pracy podjęła wysiłek na rzecz omówienia: wahań koniunkturalnych w tym: zmian nierytmicznych, zmian rytmicznych oraz cyklu koniunkturalnego z jego fazami i przyczynami, teorii cyklu koniunkturalnego, a w szczególności: teorii postępu technicznego, teorii innowacji, teorii przeinwestowania oraz teorii przyczyn psychologicznych. (fragment tekstu)
Scharakteryzowano zagadnienie cykli koniunkturalnych w kontekście rynku nieruchomości. Omówiono klasyczny i współczesny cykl oraz opisano sytuacje na rynku nieruchomości mieszkaniowych w latach 2008-2009.
|
|
nr 3
3-24
Nasilenie fuzji i przejęć biznesowych cechuje zmienność w czasie. Teoretycznie, konkurencyjne firmy stale poszukują dróg wzrostu, głównie ze względu na oczekiwane korzyści z tytułu ekonomii skali lub zakresu. W artykule przedstawiono różne aspekty fuzji i przejęć biznesowych w kontekście koncentracji rynku oraz omówiono przejawy i przyczyny wahań koniunktury gospodarczej. Przeanalizowano wartość transakcji fuzji i przejęć na tle zmian koniunktury gospodarczej oraz wybranych indeksów giełdowych w latach 2000-2012. Następnie skupiono się na testowaniu hipotezy o występowaniu związku między liczbą oraz wartością fuzji i przejęć w sektorze rolno-żywnościowym a zmianami koniunktury gospodarczej w tym sektorze w latach 2000-2010. Po pierwsze, okazało się, że transakcje przejęć i fuzji dokonywane w światowym sektorze rolno-żywnościowym miały przede wszystkim wewnątrzbranżowy bądź co najwyżej wewnątrzsektorowy charakter. Po drugie, stwierdzono występowanie dodatniej zależności między wahaniami koniunktury w światowym sektorze rolno-żywnościowym a nasileniem fuzji i przejęć w tym sektorze, zwłaszcza w odniesieniu do wartości tych transakcji, co oznacza, że ożywienie koniunktury sprzyja procesom koncentracji. Po trzecie, zaobserwowany związek między kierunkami zmian aktywności w zakresie fuzji i przejęć i zmian poziomów indeksów giełdowych wydaje się być uwarunkowany sytuacją na rynkach kapitałowych. (abstrakt oryginalny)
|
2000
|
nr 7
36-50
W opracowaniu podjęto próbę zastosowania elementów analizy spektralnej do budowy prognoz zmian aktywności gospodarczej Polski w okresie transformacji. Skoncentrowano się zwłaszcza na predykcji krótkoterminowej, szczególnie użytecznej w badaniu koniunktury. (fragment tekstu)
9
Content available remote Kryzys ekonomiczny a przedsiębiorstwo we współczesnej gospodarce
61%
|
2012
|
nr 56
629-649
Utrwala się powoli idea i koncepcja kryzysu ekonomicznego jako fazy cyklu koniunkturalnego w świadomości decydentów o ponadkrajowych i lokalnych kompetencjach, społeczności oraz przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych. Można odnieść wrażenie, że sama koncepcja, zasady i sposób realizacji kryzysu jako fazy cyklu koniunkturalnego będącego naturalnym zjawiskiem w gospodarce światowej są ogólnie znane. Jednakże istnieją przesłanki, by postawić tezę, że kryzys ekonomiczny jest zjawiskiem charakterystycznym dla każdego wolnego rynku. W artykule przyjęto, że każda gospodarka, w tym i przedsiębiorstwo, podlega cyklicznym wahaniom. Dzieje się tak zarówno w długim, średnim, jak i krótkim okresie, a niewątpliwie o wiele ważniejszą kwestią jest kryzys ekonomiczny i odpowiedź na pytanie, jakie przyczyny za nim stoją. ( abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy zagadnienia wahań gospodarczych, występujących na poziomie gospodarki regionalnej. Omówiono czynniki wahań gospodarki regionalnej.
|
|
z. nr 52
136-145
W artykule zbadano wpływ narzędzi stosowanych w polityce fiskalnej na zmiany aktywności gospodarczej. Zważywszy na to, że sposób oddziaływania poszczególnych instrumentów fiskalnych nie zawsze jest zgodny z założeniami na gruncie teoretycznym, to w praktyce instrumenty te wykazują działanie stabilizujące lub destabilizujące. Celem głównym artykułu jest próba empirycznego zbadania charakteru oddziaływania wybranych, mierzalnych instrumentów polityki fiskalnej na zmiany aktywności gospodarczej w Polsce w latach 2001-2013. Na tej podstawie oceniona została skuteczność tych instrumentów w prowadzonej polityce antycyklicznej. Analiza uzupełniona została prezentacją najistotniejszych cech morfologicznych wahań koniunkturalnych wyodrębnionych w gospodarce polskiej podstawie wysokości PKB, urealnionych wskaźnikiem CPI. Empiryczna analiza cech morfologicznych wahań koniunkturalnych umożliwiła zbadanie związków pomiędzy zmianami aktywności gospodarczej a kwantyfikowalnymi strumieniami pokazującymi efekty oddziaływania instrumentów polityki fiskalnej. W pracy przyjęto hipotezę, iż realizowana w Polsce polityka fiskalna w niskim stopniu zorientowana jest na realizację celów antycyklicznych. Z przedstawionych rozważań dotyczących skuteczności prowadzonych w gospodarce polskiej działań antycyklicznych można wnioskować, że polityka ta charakteryzuje się niską efektywnością. Polityka fiskalna realizowana w Polsce nie była konsekwentna i słabo zorientowana na realizację celów antycyklicznych, co potwierdziło sformułowaną we wstępie hipotezę. Kierunki zmian stosowania większości instrumentów fiskalnych w czasie trwania cyklu koniunkturalnego były rozbieżne z postulatami teoretycznymi, a uwaga ta dotyczy głównie instrumentów podatkowych. (abstrakt oryginalny)
|
1997
|
nr 2
111-125
Przedstawiono charakterystykę współczesnych wahań koniunkturalnych w polskim przemyśle przetwórczym, metodologię badań koniunktury oraz istotę i znaczenie poznawcze metody testu koniunkturalnego. W polskiej gospodarce okresu przemian systemowych występują wahania o charakterze koniunkturalnym. Ich periodyzacja i pomiar cech morfologicznych jest możliwa na podstawie wskaźników jakościowych uzyskanych przy pomocy testu koniunkturalnego. Uzyskane wyniki sugerują hipotezę, że w momencie dostępności dłuższych szeregów czasowych będzie możliwe identyfikowanie cykli koniunkturalnych we wskaźnikach jakościowych. Pod względem niemal wszystkich wyróżnionych cech morfologicznych polska koniunktura jest podobna do współczesnego cyklu koniunkturalnego. Różni ją jedynie długość faz. W Polsce są one bowiem krótsze niż w ujęciu modelowym. Należy się zatem spodziewać, że fazy wahań koniunkturalnych w Polsce będą się wydłużać.
|
|
nr 3
119-124
Wśród licznych ostatnio publikacji na temat wahań koniunkturalnych i zjawisk kryzysowych we współczesnej gospodarce wyodrębniają się dwa nurty.W pierwszym mieszczą się prace skoncentrowane na wszechstronnym opisie interpretacji zachodzących problemów, natomiast w drugim nurcie dominuje refleksja teoretyczna. (fragment tekstu)
14
Content available remote Business Tendency Survey Data : Where Do the Respondents' Opinions Come From
61%
The article deals with the topic of business tendency survey data. The aim of the article was to research whether the respondents' opinions reflect the variability of factors influencing the economic situation of enterprises. For the research the business tendency surveys of Central Statistical Office of Poland in 2000-2015 for manufacturing industry have been used. Based on the outcome of earlier research a general hypothesis has been assumed which states that the opinions of enterprises'3 containing qualitative variables are substantially influenced by quantitative variables which are based on the economic situation of businesses. The research has been done using the methods of time series analysis (Census II and Hodrick-Prescott filter) and the interdependence analysis method (Pearson correlation coefficient with time lags and Granger causality test).(original abstract)
W artykule przedstawiono wyniki analizy danych o częstotliwości miesięcznej, określające zestaw zmiennych ekonomicznych reprezentujących cykl koniunkturalny w Polsce. Udało się oszacować bieżący i wyprzedzający wskaźnik koniunktury. Wyprzedzenie uzyskane dla wskaźnika wyprzedzającego wynosi ok. 8 miesięcy. Zastosowana została wielostopniowa procedura selekcji informacji. W pierwszym kroku dokonano preselekcji potencjalnych szeregów czasowych, reprezentujących zmiany koniunktury, na podstawie pogłębionej analizy literatury przedmiotu i analizy dostępności danych statystycznych. Wybrane w ten sposób zmienne zostały następnie poddane szczegółowej i szerokiej analizie statystycznej (w dziedzinie czasu i częstości). Mając na względzie, iż metody dekompozycji szeregu czasowego są wrażliwe na nowe obserwacje, w badaniu przeprowadzono analizę stabilności uzyskanych wskaźników koniunktury. Przeprowadzono również eksperyment Monte Carlo, którego wyniki wskazują, iż otrzymane wskaźniki są odporne na szoki. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Charakterystyki fluktuacji finansowych
61%
Fizyka, ekonomia i matematyka to dziedziny nauki, które w wyniku połączenia zaowocowały powstaniem interdyscyplinarnej w ostatnich latach prężnie rozwijającej się dyscypliny naukowej zwanej ekonofizyką. Jest to dziedzina, która wykorzystuje wielkie doświadczenie i narzędzia fizyki dla potrzeb wyjaśniania i modelowania szeroko rozumianych zjawisk ekonomicznych. Rynki finansowe oferują niezwykle bogatą bazę danych i generują wiele interesujących zjawisk, które obecnie stanowią wielkie wyzwanie także dla fizyków. Świat finansów, będący jednym z najbardziej złożonych, samoorganizujących się systemów, stawia wiele interesujących pytań, na które fizyka w ostatnich latach stara się odpowiedzieć. Należy jednak pamiętać, że związek między fizyką a ekonomią zaczął się o wiele wcześniej. Pierwsze prace naukowe pojawiły się już na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to L. Bachelier [1900] w 1900 roku zaproponował pierwszy model dynamiki cen akcji, który - jak się później okazało - był analogiczny do modelu opisującego stochastyczny ruch cząstki Browna, czyli tzw. klasyczny ruch Browna lub ruch Wienera-Browna. I choć dziś wiemy, że model ten nie opisuje w pełni dynamiki rynku giełdowego, to jednak stanowił on duży wkład do powstania i rozwoju matematyki finansowej i ekonofizyki. Niedoskonałością modelu opartego na błądzeniu przypadkowym okazało się założenie, że rozkłady prawdopodobieństwa fluktuacji cen akcji podlegają rozkładowi Gaussa. Dziś wiemy, że empiryczne rozkłady mają często znacznie grubsze ogony, które dla relatywnie dużych zdarzeń spełniają prawa potęgowe [Drożdż i in., 2003; Mantegna, Stanley, 1995; Gopikrishnan i in., 1999, Plerou i in., 1999; Gopikrishnan i in.,1998]. Koncepcję rozkładów potęgowych zapoczątkował włoski ekonomista i socjolog V. Pareto, który zaproponował je do statystycznego opisu zjawisk socjologicznych [Pareto, 1897]. Kolejne lata pokazały jednak ich zastosowanie w ekonomii - potęgowe rozkłady Levy'ego [1925] oraz ich aplikowanie do rzeczywistych fluktuacji finansowych przez B. Mandelbrota [1963]. Wiadomo jednak, że rozkłady Levy'ego również nie do końca odzwierciedlają naturę rynków finansowych, dla których współczynnik skalujący ogony ich rozkładów leży poza stabilnym obszarem Levy'ego. Skoro ani rozkład Gaussa, ani rozkłady Levy'ego nie pasują do rzeczywistych rozkładów stóp zwrotu pojawia się pytanie, czy istnieją rozkłady, które zadowalająco opisywałyby fluktuacje finansowe? Użyteczna okazuje się tu teoria nieekstensywnej mechaniki statystycznej, która w sposób naturalny prowadzi do nowej klasy rozkładów zwanych q-Gaussianami [Tsallis, 1988; Tsallis i in., 1998; Tsallis i in., 2003; Osorio i in., 2004]. (fragment tekstu)
17
Content available remote Rynek akcji a koszty wahań koniunkturalnych w Polsce
61%
W pracy zastosowano metodę Alvareza-Jermanna do badania kosztów wahań koniunkturalnych w Polsce. Zagadnienie analizowano z dwóch względów. Po pierwsze, aby ocenić przy pomocy nowej metody skalę kosztów wahań konsumpcji związanych z cykliczną zmiennością gospodarki w Polsce. Dotychczas w literaturze krajowej zagadnienie ilościowej oceny kosztów wahań nie było podejmowane. Tymczasem jest ono fundamentalne z punktu widzenia projektowania założeń polityki makroekonomicznej i odpowiedzi na pytanie, czy powinna się skupiać na eliminacji wahań koniunkturalnych - jeśli są z nimi związane wysokie koszty społeczne - czy też powinna raczej w pierwszej kolejności sprzyjać wysokiej stopie długookresowego wzrostu gospodarczego. Po drugie, praca ma również na celu sprawdzenie samej metody. Jej autorzy zaznaczają bowiem, że uzyskana przez nich formuła kosztów wahań jest dość wrażliwa na sposób pomiaru wchodzących w jej skład zmiennych i może dawać różne rezultaty w zależności od wykorzystanych danych. Dlatego też w swojej pracy wykorzystali oni dość zróżnicowane zbiory danych. W tej pracy testuje się, jakie wyniki zostaną uzyskane dla danych pochodzących z polskiej gospodarki i polskiego rynku finansowego, które wyraźnie różnią się od danych amerykańskich. W przypadku bowiem gdyby oszacowane dla Polski koszty różniły się od wyników dla USA zdecydowanie, np. o kilka rzędów wielkości, wtedy uzasadnione byłoby podejrzenie, że jest to efekt wrażliwości samej metody. Praca składa się z czterech części. W pierwszej przedstawione są koncepcje całkowitego i krańcowego kosztu wahań. Następnie omówiono metodologię wyceny aktywów hipotetycznych stosowanych do obliczania krańcowego kosztu wahań. W części trzeciej dyskutowany jest problem pomiaru kosztu wahań koniunkturalnych wyodrębnianych przy pomocy filtrów pasmowo-przepustowych. Wyniki badań dla gospodarki Polski zawarte są w części czwartej. (fragment tekstu)
18
61%
Cel artykułu stanowi zbadanie stopnia zbieżności wahań koniunkturalnych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i strefie euro. Istnienie takiej synchronizacji fluktuacji gospodarczych jest istotne z punktu widzenia efektywności prowadzonej przez Europejski Bank Centralny wspólnej polityki pieniężnej, w przypadku przyjęcia przez analizowane kraje euro. Podobieństwo wahań aktywności gospodarczej zostało zbadane z uwzględnieniem różnych cech morfologicznych cykli koniunkturalnych, w tym długości faz cykli, ich amplitud oraz przesunięć fazowych. Rezultaty analiz pokazują, że wśród badanych krajów Chorwacja, Czechy i Polska cechują się relatywnie wysokim stopniem zbieżności cyklu koniunkturalnego ze strefą euro. W przypadku Węgier zaobserwowano większe rozbieżności w zakresie dominujących długości cykli. Najsłabiej zsynchronizowanymi wahaniami koniunkturalnymi ze strefą euro cechuje się natomiast Rumunia. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1
3-43
W treści opracowania znajdujemy rzetelną i wieloaspektową charakterystykę rodzajów, historii oraz przyczyn występowania cykli koniunkturalnych. W podsumowaniu autor stwierdza: "Wzrost wiedzy ekonomicznej społeczeństwa powoduje, iż fluktuacje koniunkturalne są łatwiejsze do opanowania.... Całkowita likwidacja fluktuacji w gospodarce wydaje się niemożliwa do zrealizowana, jednak złagodzenie wahań daje nadzieję na ograniczenie niekorzystnych skutków występowania cykli koniunkturalnych". (fragment tekstu)
W artykule dokonano oceny tendencji zmian, jakie w opinii menedżerów reprezentujących zakłady ubezpieczeń wystąpiły w kolejnych kwartałach 2008 roku na krajowym rynku usług ubezpieczeniowych zarówno w ujęciu ogólnym, jak i w przekroju rodzajów zakładów (życiowe, majątkowe) oraz wielkości zakładów (duże, małe). Bazę źródłową dla tych ocen stanowią wyniki czterech kwartalnych badań koniunktury na rynku ubezpieczeniowym w Polsce realizowanych metodą testu koniunktury przez Katedrę Badań Marketingowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i wykonanych w kwietniu, lipcu, październiku 2008 roku oraz w styczniu 2009 roku. Przedmiotem prezentowanych w artykule analiz jest kierunek i natężenie zmian w zakresie liczby obsłużonych klientów, liczby klientów rezygnujących z ubezpieczeń, liczby zawartych ubezpieczeń, wartości zebranej składki, liczby zgłoszonych roszczeń, wartości wypłaconych odszkodowań i świadczeń, wskaźnika szkodowości, oraz sytuacji finansowej zakładów ubezpieczeń. Podsumowanie tych analiz stanowi omówienie kształtowania się wielkości syntetycznego wskaźnika koniunktury PIKU na tle jego wysokości rejestrowanej we wcześniejszych latach.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.