Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 73

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  War in Ukraine
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W najnowszym numerze kwartalnika nie znajdą Państwo tekstu, który odnosiłby się do aktualnych wydarzeń. Nie jesteśmy tu wyjątkiem. Publikowane w różnych wydawnictwach badania wciąż jeszcze próbują wyjaśniać zjawiska będące skutkiem pandemii, choć wydają się one teraz odległą przeszłością, świat bowiem zamarł w zdumieniu wobec toczącej się z niezwykłą brutalnością wojny. Liczne badania i rozprawy filozoficzne nad istotą i mechanizmami zła nie dostarczają nam wiedzy pozwalającej zrozumieć, co dzieje się dziś w Ukrainie i jak reaguje na te wydarzenia świat. Zaskakuje postawa rosyjskiego społeczeństwa, mimo że o nim także teoretycznie dużo wiedzieliśmy. Wszystko to rodzi pytanie o użyteczność nauki - badającej w przeważającej mierze przeszłość, dystrybuowanej w zamkniętych akademickich obiegach, niedocierającej skutecznie ani do decydentów, ani do społeczeństwa. Dyskurs o tym, czy nauka powinna poszukiwać prawdy, czy wpływać na społeczną lub polityczną zmianę, traci w tej sytuacji rację bytu - żadnego z tych celów nie udało się osiągnąć. Niewiele wiemy, niewiele rozumiemy. (fragment tekstu)
Artykuł porusza aktualne problemy związanych z pływem agresji Rosji na Ukrainę w kontekście ujawnień w sprawozdanych finansowych w zakresie zagrożeń jakie identyfikują jednostki gospodarcze w związku z zaistniałą sytuacją, która w sposób znaczący naruszyła stabilność gospodarczą wielu podmiotów. Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy i oceny wdrożenia Rekomendacji Komitetu Standardów Rachunkowości w zakresie ujawnień wpływu wojny na Ukrainie na wartości prezentowane w raportach rocznych. W artykule przeprowadzono analizę informacji ujętych w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego oraz w Sprawozdaniu zarządu Grupy Kapitałowej LPP S.A. za 2022/23. Rozważania prowadzone są w aspekcie teoretyczno-praktycznym, biorąc po uwagę aktualne regulacje prawne.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza zjawiska wykorzystania treści o charakterze humorystycznym w walce informacyjnej na przykładzie wojny ukraińsko-rosyjskiej. Zaprezentowane zostały "żarty etniczne" i "żarty graniczne", funkcjonujące w relacjach między obu narodami. Przedstawiono również memy internetowe przygotowywane i rozpowszechniane przez stronę ukraińską. Omówiony został komediowy serial "Bunkier". Tekst wieńczy podsumowanie. Do realizacji przyjętego celu wykorzystane zostały metody teoretyczne, takie jak: analiza, synteza i wnioskowanie na podstawie dostępnych źródeł, w tym przede wszystkim internetowych, oraz opracowań naukowych. Wykazano, że memy internetowe odgrywają obecnie ważną rolę w wojnie informacyjnej prowadzonej przez stronę ukraińską przeciwko Rosji. Za pomocą środków o charakterze humorystycznym udaje im się wpływać zarówno na morale własnego społeczeństwa i żołnierzy, jak i nieprzyjaciela oraz społeczności międzynarodowej. Wojna rosyjsko-ukraińska pokazała, że działania w sferze informacyjnej odgrywają istotną rolę także w klasycznym konflikcie zbrojnym, a środki wojny informacyjnej, jako dostępne dla niemal każdego obywatela, mogą stać się elementem powszechnej obrony państwa.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł stanowi analizę relacji polsko-chińskich w kontekście rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie. Nakreśliwszy stan relacji dwustronnych w ostatnich latach, autor próbuje wskazać w jaki sposób zmiana sytuacji w bezpośrednim otoczeniu Polski po wybuchu wojny i utrzymujące się wsparcie Chin dla Rosji, wpłynęły na przewartościowanie relacji między Warszawą i Pekinem. Oprócz wskazania różnic pomiędzy prezydentem i premierem, w analizie wskazuje się również na czynniki osobiste, które mogą wpływać na percepcję współpracy z Chinami różnych ośrodków polskiej polityki zagranicznej. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu uwaga została skoncentrowana na wybranych czynnikach destabilizujących bezpieczeństwo europejskie, a w tym: dylematach bezpieczeństwa europejskiego w aspekcie działań wojennych na Ukrainie, działaniach państw europejskich na rzecz bezpieczeństwa Europy, uchodźctwie i migracjach oraz wyzwaniach dla bezpieczeństwa państw europejskich. Poszukując odpowiedzi na pytanie, Jaki wpływ na bezpieczeństwo europejskie mają działania wojenne Rosji na Ukrainie?, przytoczono oficjalne wypowiedzi ekspertów w mediach oraz poglądy autorów zajmujących się problematyką bezpieczeństwa państw tego obszaru. Przedstawiono kierunki działań poprawiające bezpieczeństwo tych państw. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że Europa i Pakt Północnoatlantycki nie jest obecnie w pełni przygotowany do obrony państw członkowskich przed rosyjską agresją. Zatem Europa musi zacząć mówić jednym głosem i jako wspólnota ponieść odpowiedzialność za losy oraz bezpieczeństwo Europy i świata. Przywołane w wystąpieniu treści mają na celu aktualizację opinii na temat poziomu bezpieczeństwa europejskiego. Jest to także ogląd problemu na podstawie przestudiowanej literatury przedmiotu, a także próba zachęcenia do dyskusji przedstawicieli nauki badających tą problematykę oraz pochylenia się nad nią w celu nakreślenia wizji przyszłości.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł podejmuje problematykę działań sił zależnych od Federacji Rosyjskiej na terenie Ukrainy po 2014 roku. Celem tej pracy jest naświetlenie kontekstu i wyeksponowanie powiązań rządu Federacji Rosyjskiej z wydarzeniami na Krymie oraz w Donbasie. Autor rozpatruje te wydarzenia w kontekście tak zwanej "maskirovki" czy doktryny Gierasimowa, wzbogacając swoje rozważania ukazaniem szerszego tła stosunków cywilno-wojskowych w Rosji. Omówiono rolę Grupy Wagnera, będącej ważnym elementem działań rosyjskich zarówno przed, jak i po rozpoczęciu tak zwanej specjalnej operacji wojskowej przez Federację Rosyjską. Główne pytanie badawcze brzmi: w jakim zakresie i przy użyciu jakiego katalogu podmiotów Federacja Rosyjska oddziaływała na sytuację we wschodniej Ukrainie od 2014 roku?(abstrakt oryginalny)
Poniższa analiza ma na celu scharakteryzowanie polityki Ottawy wobec konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Dla niniejszego wywodu istotne jest również zaprezentowanie, jakie formy przyjęło zaangażowanie Kanady i jak reagowała na wydarzenia w Ukrainie począwszy od aneksji Krymu w marcu 2014 r. aż do rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. Liczna mniejszość ukraińska oraz wpływ lobby ukraińskiego na proces kształtowania polityki zagranicznej Ottawy to główny argument tłumaczący zaangażowanie się Kanady w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Metody badawcze zastosowane w tekście to metoda deskryptywna oraz decyzyjna i analizy zawartości. (abstrakt oryginalny)
W artykule, na przykładzie misji doradczej Unii Europejskiej na rzecz reformy cywilnego sektora bezpieczeństwa na Ukrainie (EUAM Ukraine), przeprowadzono analizę mechanizmu działania misji oraz jej roli w procesie reformowania cywilnego sektora bezpieczeństwa na Ukrainie w latach 2014-2022. W ramach badań nad powyższą problematyką przeanalizowano uwarunkowania dotyczące podjęcia przez UE decyzji w sprawie utworzenia misji oraz przedstawiono podstawy prawne jej uruchomienia, status, cele, mandat, strukturę dowodzenia, finansowanie i przebieg.(abstrakt oryginalny)
Purpose: The aim of this article is to verify the thesis on the importance of social capital in the self-organisation of Polish society. The subject of the study was aid activities for refugees from Ukraine. Social capital is understood as a set of basic ties and relations occurring between members of a given social group. It is cemented by such values as trust, honesty, fulfilment of contracts and obligations, and action for the common good. Design/methodology/approach: The verification of the adopted thesis required the application of methodological pluralism using an analysis and synthesis of the literature on social capital. In-depth analyses were also made of the results of survey research on the aid activities of Poles provided to refugees in the period February-April 2022. Findings: The results of the survey indicate that the massive influx of Ukrainian citizens has unleashed resources of bonding and bridging social capital in Polish society. In the first weeks of Russia's armed aggression against Ukraine, it was primarily individuals (informal capital) and then NGOs (formal capital) that rushed to help the refugees. During this time, the institutions of the state launched legal, organisational and financial procedures. The spontaneous, grassroots self-organisation of Polish society showed once again that Poles have a stock of social capital that is activated especially in emergency situations. Originality/value: The findings are invariably relevant for further scientific work on the development of society's self-organisation skills. In emergency situations, when state structures are not yet ready for anti-crisis measures, it is society that assumes the burden of responding to threats. The accumulation of social capital makes these actions effective and serves the common good. (original abstract)
Artykuł dotyczy problematyki świadczenia usług społecznych w warunkach stanu wojennego w Ukrainie. System usług społecznych we współczesnej Ukrainie ma złożoną strukturę organizacyjną. Zidentyfikowano i scharakteryzowano główne etapy genezy i rozwoju systemu usług społecznych w latach 1991-2023. Zwrócono szczegółową uwagę na innowacje w sferze społecznej, spowodowane uchwaleniem nowej ustawy Ukrainy "O usługach społecznych", która weszła w życie 1 stycznia 2020 r. W artykule określono specyfikę funkcjonowania systemu świadczenia usług społecznych w warunkach stanu wojennego w Ukrainie. W wyniku reformy decentralizacji w tym kraju powstały nowe wspólnoty terytorialne, które obecnie budują własny system świadczenia usług społecznych, uwzględniający potrzeby różnych grup ludności. Analiza badanej problematyki pozwoliła na wyodrębnienie podstawowych grup odbiorców usług społecznych w czasie stanu wojennego, a także grup dzieci wymagających świadczenia specjalistycznych usług społecznych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł bada wpływ wojny w Ukrainie na kondycję finansową i stabilność banków w krajach Europy Środkowo-Wschodniej bezpośrednio graniczących z krajami zaangażowanymi w konflikt militarny, czyli z Ukrainą, Białorusią i Rosją. Próbę badawczą składającą się z 93 banków oraz 45 analizowanych zmiennych dobrano na podstawie usystematyzowanego przeglądu literatury. Badanie empiryczne wykorzystuje systemową metodę uogólnionych momentów (SGMM). By uchwycić wpływ, wykorzystano zarówno zmienną binarną, jak i zmienne interakcyjne. Wyniki omówiono w odniesieniu do zmiennych jednostkowych oraz zmiennych dotyczących sytuacji makroekonomicznej. Badanie pozwoliło stwierdzić, że w analizowanym okresie nie nastąpiło znaczne pogorszenie współczynników kapitałowych banków. Jednocześnie wykazało ono istotny wpływ wielu zmiennych na kondycję i stabilność banków mierzonych pozostałymi wskaźnikami, a także istotność 22 zmiennych interakcyjnych, pokazującą, że wojna w Ukrainie ma realny negatywny wpływ na sytuację banków w badanych krajach. Ponadto wyniki sugerują, że banki w krajach o wyższym długu lub deficycie budżetowym mogą silniej odczuwać skutki wojny.(abstrakt oryginalny)
We współczesnej gospodarce światowej dług publiczny jest jednym z najważniejszych czynników oddziałujących na gospodarkę narodową i determinujących jej parametry ilościowe i jakościowe oraz warunki zapewnienia bezpieczeństwa finansowego państwa. Przyspieszenie procesu globalizacji i integracji światowych rynków finansowych z jednej strony zwiększyło dostęp do środków pożyczkowych i zwiększyło finansowanie międzynarodowe, z drugiej strony jest to nadmierne zaciąganie kredytów, naruszenie stabilności zadłużenia. Dług publiczny to dług zarówno wewnątrz państwa, jak i poza nim. Bezwzględna wielkość długu publicznego rośnie wraz ze wzrostem PKB, a na jego wielkość wpływa także inflacja. Głównymi przyczynami powstawania i wzrostu długu publicznego są wzrost wydatków publicznych bez zwiększenia dochodów publicznych, recesja i automatyczna stabilizacja gospodarki, a także obniżka podatków stymulujących gospodarkę bez odpowiedniego dostosowania (obniżki) wydatków publicznych. (fragment tekstu)
Although Russia's economy appears immune to any actions taken by countries supporting Ukraine in its struggle to preserve its sovereignty, the sanctions project directed against Russia continues to evolve. The sanctions policy pursued by the European Union, the United States, and their allies is isolating the Russian economy, gradually leading to its 'Sovietisation'. The primary purpose of this paper is to assess the impact of the sanctions on the economic situation of the Russian Federation. The paper is based on available statistical information provided by the Federal State Statistics Service (Rosstat) and Russian news media(original abstract)
14
Content available remote Lessons Learnt? War, Exile and Hope among Child Refugees in the Czech Republic
75%
This study describes the experiences of child refugees from Ukraine residing in the Czech Republic and sheds light on the perception of their situation. Our research is based on selected stories of 22 children from Ukraine - who wrote down their experiences of the war - and additional sources containing children's memories of the war from other contexts and historical periods. Using qualitative analysis of their narratives, we look at their life stories, which we have recorded, code, and sorted into analytical categories. The results indicate children's agency and the importance of their social relations. Moreover, we stress similarities with other refugee situations from the past that led to shaping children's identities. Attention should also be paid to the importance of children's vulnerabilities and special needs in refugee situations, especially when it comes to securing their emotional needs and education. (original abstract)
The text provides a summary of several months of research on Russian false religious accusations against Ukrainians (Satanists, Satan) and actions (de-Satanization, Holy war, Jihad). Only the essential elements required for the conceptual analysis of the insufficiency of existing explications will be presented. The extensive evidence supporting the existence, falseness, and characteristics of the accusations will be supplied where necessary for the analysis. The analysis requires certain preliminary clarifications, namely: the evidence of the existence, falseness, and other attributes of the Russian accusations (section 1), the description and analysis of the most plausible explanations regarding the motives behind the accusations (section 2), and an argument highlighting the insufficiency of these explanations, which includes logical, factual, clinical, and interpretative objections (section 3). The underlying reason for the insufficiency of explanations can be attributed to various possibilities, some of which include the peculiarity of the phenomenon itself, particularly within the context of Russia, as well as the absence of applicable models for seemingly similar contemporary and historical phenomena such as a lack of democratic practices (section 3.2). (original abstract)
Celem opracowania jest określenie stanowiska Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) wobec wojny Federacji Rosyjskiej w Ukrainie na podstawie depesz w serwisie Katolickiej Agencji Informacyjnej (KAI) w pierwszym roku po agresji 24 lutego 2022 r. Badanie ma charakter studium przypadku. Posłużono się metodą badawczą jakościowej analizy zawartości treści oraz metodą analizy dyskursu prasowego. Podjęta analiza dowiodła, że z tekstów opublikowanych w serwisie KAI między 24 lutego 2022 r. a 24 lutego 2023 r. jasno wynika, że faktycznie UKP PM w pierwszym roku wojny nadal stanowił część Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i w isto- cie aprobował wyrażane przez nią poparcie dla rosyjskiej agresji i zbrodni dokonywanych w Ukrainie. Przedstawiono dwuznaczne stanowisko i koniunkturalizm Onufre- go, zaprezentowano również niejednolitą postawę Soboru UKP PM, a także ukazano dezaprobatę części biskupów i duchownych UKP PM wobec wojny, wskazując rozłam i kryzys tożsamościowy w UKP PM.(abstrakt oryginalny)
Po rozpadzie Związku Radzieckiego niepodległy Kazachstan był obok Białorusi najbliższym sojusznikiem Rosji, zaś Kazachowie postrzegani przez Rosjan jako jeden z najbardziej im przyjaznych narodów na świecie. Znaczenie Kazachstanu wzrosło jeszcze bardziej po gwałtownym załamaniu relacji Rosji z Zachodem w 2014 r. z powodu kryzysu ukraińskiego. Początek wojny rosyjsko-ukraińskiej spowodował zmianę polityki Kazachstanu wobec Rosji. Kazachstan mocno zintegrowany ekonomicznie z Rosją oraz związany układami wojskowo-politycznymi formalnie pozostaje jej sojusznikiem. W praktyce jednak dystansuje się od rosyjskiej polityki, zwłaszcza wobec Ukrainy, demonstruje wolę realizacji wielowektorowej polityki i współpracy na równych zasadach ze wszystkimi najważniejszymi ośrodkami polityki światowej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł odnosi się do najnowszych wydarzeń, które rozegrały się w trakcie wojny w Ukrainie w latach 2022-2023, analizowanych z perspektywy wybranych spostrzeżeń pochodzących z badań nad odstraszaniem, w szczególności w ramach koncepcji drabiny eskalacyjnej. Powodem publikacji jest chęć zwrócenia uwagi na niebezpieczne kroki eskalacyjne w kontekście rozpętanej przez Putina wojny rosyjsko-ukraińskiej, w tym zniesienie kontroli zbrojeń strategicznych i rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej w sąsiedztwie UE. Działania reżimu Władymira Putina zmierzające do przejęcia największej ukraińskiej elektrowni jądrowej lub uzyskania nad nią kontroli wzbudziły międzynarodową dyskusję na temat poważnego zagrożenia humanitarnego. Debata na temat odstraszania sprzed 1989 r. może wnieść ważną perspektywę badawczą, której dotychczas zabrakło w ramach analizy nowej zimnej wojny. W szczególności, rozwój sytuacji w 2023 r. w zakresie prowadzenia wojny w Ukrainie przy wsparciu Zachodu zapobiegającego realizacji scenariusza kryzysu nuklearnego (wykorzystanie arsenału taktycznego) można analizować w kontekście wcześniejszych koncepcji wojny lokalnej (lata 60.), a także dalszych opracowań dotyczących warunków wzajemnej podatności na zagrożenia. (abstrakt oryginalny)
his interview was given by Yaroslav Shramko (b. 1963), professor of the Department of Philosophy and rector of the Kryvyi Rih State Pedagogical University (Ukraine). His main research interests lie in the fields of logic and analytical philosophy. He has carried out several projects on modern non-classical logic: 1996-1998, within the Alexander von Humboldt Foundation Fellowship at Humboldt University in Berlin (Germany); 1999-2000, within the Fulbright Program at Indiana University in Bloomington (USA); and 2003-2004, as a Wilhelm Bessel Awardee at Dresden University of Technology (Germany), among others. He has been a frequent invited speaker at international conferences and congresses. He is a member of the editorial boards of several international logic journals, such as Logic and Logical Philosophy (Torun, Poland), Bulletin of the Section of Logic (Łódź, Poland), European Journal of Mathematics (Springer), and Studia Logica (Springer). Prof Shramko is the author of "Truth and falsehood: An inquiry into generalized logical values" (Springer, 2011, joint work with Heinrich Wansing) and a number of articles on logic and analytic philosophy in peer-reviewed international journals.(original abstract)
In the era of rapid technological change and globalisation, war is being transformed, moving beyond traditional understandings and incorporating a complex interplay of technology, geopolitics, and international law. This creates the need for a deep and comprehensive analysis of modern warfare, using the Russian-Ukrainian conflict as an illustrative example to illuminate the multifaceted nature of modern military conflicts. In the context of such research, special attention should be paid to the transformative role of technological advances that radically change the nature of warfare. The integration of artificial intelligence into military decision-making, the emergence of cyber warfare, and the role of telecommunications in conflict situations all present new challenges that require a scientific and legal analysis. An important aspect to explore is the dual nature of telecommunications technologies, which can be used both to maintain peace and security as well as to wage war. This creates a need to develop comprehensive legal mechanisms to regulate their use in conflict zones. The issues of responsibility and complicity of arms exporting countries in violations of humanitarian law as well as the need to create reliable international mechanisms for regulating arms exports are both awaiting resolution. This diversity of new emerging challenges highlights the need for interdisciplinary approaches in understanding and addressing the complexities of modern warfare, to bridge the gap between theory and practice, and to provide valuable information for scholars, policymakers, and practitioners in the field. (fragment of text)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.