Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wartość pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Pracownikowi dużej organizacji trudno jest stwierdzić, czy to, co robi, ma wartość i czy jest potrzebne. Jego praca niemal zawsze jest bowiem częścią większego procesu, o którego efektach sam nie decyduje. Wystarczy, żeby np. cena za wytworzony produkt była zbyt wysoka, aby najlepiej wykonana praca, włożona w jego wytworzenie, poszła na marne. Z kolei zadania, których sensu pracownik zupełnie nie rozumie, mogą mieć kluczowe znaczenie dla firmy. Jak zmienić taki stan? (fragment tekstu)
2
Content available remote Survival or Self-Actualization? Meanings of Work in Contemporary Poland
100%
This paper analyzes the meanings attributed to work in contemporary Polish society in the context of Inglehart and Welzel's claim regarding the passage from survival to self-expression values. Research has documented a systematic decline in the position of work on the list of the most important values. However, work is also documented as being of fundamental importance for identity, self-esteem, and the delimitation of social categories. The authors offer a mixed-methods approach to the issue of work. Based on quantitative data gathered through the EVS, they place Poland in the context of European trends pertaining to the significance and centrality of work. Using qualitative evidence, the authors identify and reconstruct the key social representations employed to think about and discuss work-related issues. In conclusion, they point to structural elements of the social imaginary of work that result in the coexistence of different (often contradictory) perceptions of this sphere of social life. (original abstract)
Artykuł podejmuje problematykę współwystępowania opinii o ważnych niefinansowych warunkach pracy wśród osób z różnych grup wieku, znajdujących się w odmiennych fazach rozwoju zawodowego: rozpoczynania kariery, etapu osiągnięć, stadium utrzymywania osiągnięć i odpoczynku. W analizie wykorzystano dane sondażowe o charakterze niemetrycznym, co warunkuje wykorzystanie odpowiednich metod badawczych. W celu identyfikacji wzorców odpowiedzi zastosowano analizę asocjacji. Wyznaczone reguły asocjacyjne wskazują, że występują różnice w postrzeganiu niefinansowych warunków pracy przez osoby w różnym wieku.(abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie wartości w pracy studentów zaocznych z uczelni rolniczej. Wartości deklarowane stanowiły punkt wyjścia do sprawdzenia, co motywuje nowe pokolenie na rynku pracy. Założeniem teoretycznym było stwierdzenie że "praca jest wartością, a wartość źródłem motywacji i zachowań". Analiza przypadku dwóch badanych grup (pokolenia Z i Y) pozwoliła określić wspólne wartości najmłodszych uczestników rynku pracy oraz rekomendacje dla pracodawców. Badania z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu przeprowadzono w latach 2014 i 2017. Największą wartość w pracy stanowiła atmosfera organizacji, która ich zdaniem najbardziej przyczynia się do samorozwoju w kulturze klanu.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Międzynarodowe porównywanie wartości
75%
Globalizacja powoduje, że kwestia porównań międzynarodowych wartości płac, kosztów pracy i produktu krajowego staje się ważnym problemem teoretycznym i praktycznym. Od teorii oczekuje się wyjaśnień i sposobów postępowania z danymi empirycznymi, aby osiągnąć porównywalność w sensie wartości ekonomicznej. W wyniku dobrych teorii można uzyskać bardziej rzetelną informację niezbędną do decyzji ekonomicznych i politycznych. Wadliwe teorie prowadzą do fałszywych informacji o zarobkach, wynikach gospodarki i są zwykle pożywką dla propagandowych celów. W porównaniach międzynarodowych kluczową kwestią jest kurs walutowy i jego zastosowania w analizach ekonomicznych. Zatem rozumienie kursu walutowego i procedury jego zastosowania stanowią w tym opracowaniu główne wątki rozważań. Podstawowa hipoteza dotyczy kwestii zachowania wartości; jak przy zastosowaniu kursu osiągnąć zgodność, czyli transformację wartości wyrażonej w danej walucie w zbliżoną wartość wyrażoną w innej walucie. Rozwiązanie problemów wynika z wprowadzenia iloczynowego modelu kursu; ER = ERK • ERP. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Statystyczna analiza podziału czasu i wartości pracy kobiet
75%
Artykuł jest streszczeniem rozprawy doktorskiej pt: "Statystyczna analiza podziału czasu i wartości pracy kobiet" obronionej na Uniwersytecie Szczecińskim. Celem pracy doktorskiej była analiza prawidłowości w zakresie alokacji czasu i wartości pracy kobiet z zastosowaniem problematyki gender mainstreaming.
7
Content available remote Praca i jej wartość w wybranych koncepcjach teologów wczesnochrześcijańskich
75%
Chrześcijaństwo potraktowane jako nurt zmierzający, zwłaszcza w jego wydaniu początkowym, do kreacji nowego porządku społecznego wniosło w moim przeświadczeniu wiele nowych, inspirujących poglądów na istotę pracy i jej wartościowanie. Podstawowe założenie Chrystusa, że wszyscy ludzie, niezależnie od swojej pozycji społecznej i stanu majątkowego są braćmi musiało, siłą takiego twierdzenia, doprowadzić do fundamentalnej w istocie rewizji na temat pracy jako wartości określającej pozycję człowieka w strukturze społecznej. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie pokrótce myśli wczesnochrześcijańskiej na temat pracy ludzkiej jako jednej z podstawowych form aktywności człowieka. (abstrakt oryginalny)
Wspólna praca, której bezpośrednim dążeniem jest uzyskanie przez społeczność zwielokrotnionego efektu, będącego wynikiem wspólnie podjętego działania i indywidualnej specjalizacji poszczególnych jej uczestników, stanowi niebagatelny czynnik umożliwiający zarówno przetrwanie, jak i rozwój. Wyobrażenie pracy przejawia się w wielu dziedzinach nauki i jest szeroko definiowane. Temat powziętego referatu skupia uwagę na rozumieniu pracy u zarania dziejów cywilizacji, kiedy to pomiar wartości wykonanej pracy stanowił niezbywalny element ówczesnego systemu ekonomicznego, a model rachunkowości pierwotnej sprowadzał się do zapisu wykonanej pracy poprzedzonego wcześniej dokonanym jej pomiarem, a ponadto do mierzenia kosztów wynikłych z pracy wraz z próbą szacowania wynagrodzenia według przyjętej uprzednio wartości pracy. Analiza, częściowych i niepełnych informacji o gospodarce, a także o rachunkowości, prowadzona przez archeologów i historyków na przestrzeni wielu dziesiątków lat w starożytnych miastach - państwach prowadzi do konkluzji, potwierdzającej istnienie gospodarki opartej na pracy już od początku cywilizacji, a niemal identyczne rozwiązania mają zastosowanie we współczesnych systemach płacowych. Kolejnym rozdziałem prezentowanego opracowania jest spojrzenie na pojęcie pracy w kontekście paradygmatu naukowego ze szczególnym wyartykułowaniem teorii wartości opartej na pracy twórców klasycznej ekonomii politycznej. Niebagatelną rolę w prezentowanym referacie odgrywa omówienie w ramach wprowadzenia perspektywy historycznej, która zapewnia poczucie orientacji we wcześniejszych wynikach badań i ułatwia zajęcie stanowiska wobec dawnych idei. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Praca - słodko-kwaśny owoc przymusu
75%
W tekście "Praca - między przymusem a szansami awansu" profesor L. Gilejko podejmuje wysiłek przygotowania gruntu pod dyskusję o pracy, stanie p racy i jej szansach na przyszłość we współczesnej Polsce. Jest to artykuł wielowątkowy, który wykracza poza schematy analizy rynku pracy w kontekście zmian ekonomicznych, które były konsekwencja przeobrażeń politycznych naszego kraju po 1989 r. W niniejszym tekście chcę odnieść się do jednego z zasygnalizowanych problem ów przez profesor L. Gilejko - deklarowanego przez respondentów badan ogólnopolskich pragnienia pracy ciekaw ej, sensownej i "odpowiednio" nagradzanej. (fragment tekstu)
10
Content available remote Praca zawodowa jako wartość uniwersalna w życiu człowieka
75%
W kontekście dokonujących się obecnie przeobrażeń cywilizacyjnokulturowych, zagadnienia związane z pracą zawodową są niezwykle istotne i aktualne. Najczęściej wiąże się ona z uzyskiwaniem określonego wynagrodzenia, ale też w pewnym sensie kształtuje nasze poglądy, wartości, aspiracje, określa status społeczny, pozwala doskonalić nie tylko umiejętności i kompetencje, ale też wszechstronnie rozwijać osobowość. Obecnie w dobie globalizacji, informatyzacji i przeobrażeń ekonomicznych, praca jako wartość nabiera istotnego znaczenie dla jednostki. Rozumiana jako wartość heteroteliczna, zawiera w sobie inne wartości, takie, jak: sprawiedliwość, tolerancja, godność człowieka, humanizm. Są one filarami, na których opiera się życie społeczne i osobiste. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Liczy się nie tylko praca opłacana
75%
Wypowiedź niniejsza stanowi próbę odpowiedzi na dwa z ośmiu postawionych pytań przez Leszka Gilejkę w artykule "Praca - między przymusem a szansami rozwoju". Jest to artykuł interesujący, choć treść jego nie w pełni pokrywa się z tytułem. Autor zajmuje się przede wszystkim przeglądem współczesnych niepokojów związanych z pracą jako ważną kategorią ekonomiczną i społeczną. Martwi go spadek aktywności zawodowej, osłabienie etosu pracy, zachowania pracodawców itp.; ukazuje dramaty polskiego rynku pracy. Krótko mówiąc - włącza się w nurt lęku o współczesną pozycję pracy i o jej przyszłość. Podzielam szereg ocen i obaw autora, ale mam nieco inny pogląd tak na istotę pracy, jak i jej dalsze losy. (fragment tekstu)
As research has produced conflicting results on the relationship between the employment form and life outcomes, it is important to examine the moderators of this link. In this article, we analyze the data of more than 4,000 working individuals of an international OECD survey and use the person-environment fit theory to test whether intrinsic and extrinsic work values have a differential effect on the subjective and eudaimonic well-being, and job satisfaction of organizational employees and self-employed individuals. We found that employees experience lower job satisfaction and well-being than self-employed adults but work values may narrow the gap. (original abstract)
Po raz pierwszy na rynku pracy obecne są trzy pokolenia pracobiorców i choć różnią się one pod wieloma względami, to podkreśla się, że szczególnym wyzwaniem dla współczesnego pracodawcy jest najmłodsza generacja pracowników, tj. pokolenie Y, którego wartości, zwłaszcza te związane z pracą, mogą się znacząco różnić w porównaniu z poprzednimi pokoleniami. Celem artykułu było zatem zbadanie wpływu różnic pokoleniowych na znaczenie wartości związanych z pracą w gospodarce turystycznej. Osiągnięcie celu umożliwił sondaż przeprowadzony wśród 1047 osób pracujących w obsłudze ruchu turystycznego. Badania wykazały, że zarówno cechy bezpośrednio związane z wykonywaną pracą, jak i atrakcyjność lokalizacji pracodawcy znajdują odzwierciedlenie w odczuwanej satysfakcji zawodowej. Ranga wskazanych czynników jest po części moderowana przez różnice pokoleniowe. W grupie pracobiorców reprezentujących najmłodszą generację na turystycznym rynku pracy najważniejszą rolę odgrywają relacje społeczne w miejscu pracy, a także aspekty lokalizacyjne pracodawcy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy kształtowania skutecznego systemu wynagrodzeń, znajomości preferencji pracowników dotyczących wartości pracy, a także sposobu wynagradzania. Celem artykułu jest analiza preferencji specjalistów z zakresu zarządzania dotyczących wartości pracy i sposobów wynagradzania w odniesieniu do ich podstawowych charakterystyk społeczno- -demograficznych. Badana próba obejmowała absolwentów i studentów ostatnich lat kierunku zarządzanie, a także słuchaczy studiów podyplomowych z tego zakresu w AGH. Analiza wyników badań oparta na modelach regresji liniowej pokazała, że dla badanych specjalistów kluczowa jest skuteczność w pracy i poczucie posiadania wysokich kompetencji zawodowych. Dlatego w stosunku do takich pracowników należy stosować systemy motywacyjne oparte na wynikach własnych i realizacji powierzonych zadań oraz zadbać o rzetelną informację zwrotną powiązaną z odpowiednim systemem wynagrodzeń zmiennych.(abstrakt oryginalny)
This paper tests the arguments of social theorists about the changing spirit of capitalism in countries with different levels of economic development using the recent World Values Survey (WVS). Max Weber claimed that the Protestant Ethic was the spirit of capitalism for salvation and improved economic development in Europe. During the last 40 years, sociologists, such as Bell and Bauman, have claimed that capitalism has started to lose its puritan spirit and a new secular/hedonist personality type has emerged as the new characteristic of post-industrial/ consumer capitalism. The data show that religiosity and work values decline but leisure and self-expression values increase in knowledge economy-based post-industrial societies and late consumer capitalism has a new spirit which is the polar opposite of the Protestant ethic. However, the puritan sprit has not totally disappeared from the world but has migrated to newly industrializing societies. (original abstract)
Since the turn of the millennium, worker's motivation and positive workforce environment are the contributing factors to the development of a global economy. From the perspective of the labor force, employee's job satisfaction, personal well-being and life satisfaction can change the labor market. Studies report that there were significant social and economic changes occurring in European countries, including Hungary. These social and economic changes significantly shaped individual and group value choice and other aspects of a quality life. This study presents a comparative analysis of job satisfaction and work-related attitudes between Hungary and other international nations. While the study was in progress, the COVID-19 epidemic reached Hungary. As a result of COVID-19, new forms of employment developed. The most significant change was the working from home phenomenon. This new system of working significantly transformed the domestic and EU employment opportunities. Also, employee's satisfaction was affected by their working conditions. The study's data analysis aims to identify the underlying emerging trends which will be explored in a future study. According to the results of this research study, the author found that there is a relationship between job satisfaction and a worker's attitude among Hungarian employees. The study results confirm the legitimacy of new theories on human capital. (original abstract)
Rozwój aktywności zawodowej kobiet w Polsce i nie tylko w Polsce skłania wielu badaczy do poszukiwali przyczyn tego zjawiska, Szczególnego znaczenia nabrało rosnące zatrudnienie kobiet zamężnych, ponieważ wymagało to zmian w funkcjonowaniu rodziny i gospodarstwa domowego, a także w polityce społecznej państwa. Polska i zagraniczna literatura na temat rozwoju zatrudnienia kobiet jest obszerna i w głównej mierze dotyczy trendów tego zjawiska, struktury zawodowej pracujących kobiet oraz motywów podejmowania pracy. Kontynuowane są różnego rodzaju studia empiryczne, ponieważ zmieniają się warunki zatrudnienia i funkcjonowania kobiet w systemie pracy i stosunkach społecznych. Stąd też badanie przyczyn podejmowania pracy przez kobiety, w tym zamężne - w różnych warunkach rynku pracy jest istotnym elementem tych studiów.
Autorka przestawia koncepcję postrzegania pracy ludzkiej, a w szczególności osoby pracownika, jako podmiotu pracy, z perspektywy nauczania społecznego Kościoła. Centralna zasada katolickiej nauki społecznej głosi, że pracy nie można traktować jako towaru oferowanego na rynku, który wyznacza jej cenę, gdyż jest ona bezpośrednim działaniem osoby ludzkiej i z tego względu podlega ocenie według zasad sprawiedliwości i słuszności, a tym samym z punktu widzenia społecznej roli, jaką odgrywa. W katolickiej nauce społecznej i wypracowanych przez nią rozwiązań, a przede wszystkim zdefiniowanych wartości istotnych dla świata ludzi pracy, na które niewątpliwie powoływano się w trakcie prac przygotowawczych nad Konstytucją RP z 2 kwietnia 1997 r., można zatem odnaleźć fundamentalne wartości związane z rolą pracy w życiu człowieka i społeczeństwa, które pozwalają na ustalenie istoty prawa pracy i których realizacja jest zasadniczym elementem dobra wspólnego, a więc celem zarówno państwa jak i samego prawa pracy. Zdaniem autorki nie da się wyjaśnić racjonalności i aksjologii szeregu regulacji prawa pracy, w szczególności tych rangi ustawowej, w inny sposób jak poprzez rozpatrywanie pracy w kontekście dobra wspólnego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przegląd prezentowanych w literaturze przedmiotu koncepcji pomiaru wartości pracy wolontariuszy. Bardziej precyzyjne określenie ekonomicznej wartości tej pracy pozwoliłoby na pełniejsze ustalenie wpływu organizacji niezyskownych na funkcjonowanie współczesnych społeczeństw. Dodatkowym efektem byłoby wzbogacenie zasobów informacji wykorzystywanych w formułowaniu ocen działalności organizacji pożytku publicznego, a dzięki tym poczynaniom wzrost jakości podejmowanych przez nie decyzji. (fragment tekstu)
20
Content available remote Wartość pracy
63%
Celem artykułu jest określenie naukowej i aplikacyjnej roli założeń aksjologicznych dotyczących wartości pracy w przykładowych teoriach jej dotyczących. Do jego realizacji wykorzystano metodę analizy tekstu, która określa sens tych założeń, oraz analizy fenomenologicznej, mającej na celu ukazanie wartości, których te założenia dotyczą. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.