Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 376

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wartości niematerialne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
Uniwersalna definicja wartości niematerialnych i prawnych zawiera wszelkie aspekty wykorzystania tych składników. Autor skupił się na wyszukaniu wszystkich cech charakteryzujących te składniki. Otrzymana definicja może być wykorzystana zarówno w rachunkowości, jak i w innych dziedzinach nauk ekonomicznych oraz w praktyce przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Wartości niematerialne i prawne są nieodłączną częścią realizowanej strategii szczególnie w spółkach zaawansowanych technologii, gdyż to one jako pierwsze doświadczyły powstania swoistego "rynku wiedzy". Suma wiedzy posiadanej przez pracowników, w połączeniu z doświadczeniem, kreatywnością oraz wyznawanymi wartościami, tworzy kompetencje całej organizacji. Są one nieodłącznym elementem przedsiębiorstwa, gdyż wpływają na wszystkie aspekty jego funkcjonowania, poczynając od badań i rozwoju, poprzez produkcję, do sprzedaży i serwisu, czyli poszczególne fazy łańcucha wartości. Tak więc podejmowanie prób zbadania kompetencji indywidualnych przedsiębiorstwa jest wyjątkowo istotne z punktu widzenia zarówno zarządzających, jak i potencjalnych inwestorów. Natomiast wykorzystanie wskaźników niefinansowych wpływa zarówno na dużą przejrzystość i porównywalność wyników, jak i stosunkową łatwość przygotowania takiego sprawozdania. (fragment tekstu)
3
Content available remote Problematyka pomiaru kapitału intelektualnego
80%
Kapitał intelektualny stanowi podstawowy składnik współczesnych przedsiębiorstw, dlatego konieczne jest dokonywanie jego pomiaru. Niestety pomiar ten jest zadaniem trudnym, szczególnie ze względu na niematerialny charakter mierzonych komponentów przedsiębiorstwa. W literaturze przedmiotu dostępnych jest wiele metod pomiaru kapitału intelektualnego, natomiast w przedsiębiorstwach są one rzadko wykorzystywane. Niniejszy artykuł rozpatruje problem pomiaru kapitału intelektualnego, a także dokonuje usystematyzowania dostępnych metod jego oceny i wartościowania (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza zagadnienie satysfakcji pracowników w odniesieniu do zasobów niematerialnych organizacji z jednoczesnym wskazaniem roli, jaką ogrywają obie te kwestie w procesie przygotowania produkcji. Dzięki wykorzystaniu metody systematycznego przeglądu literatury zidentyfikowano prace naukowe poświęcone miejscu satysfakcji w koncepcjach zasobów niematerialnych i kapitału intelektualnego oraz prezentujące wyniki badań w zakresie związków między różnymi zasobami niematerialnymi, takimi jak reputacja firmy czy kapitał strukturalny, a satysfakcją z pracy. Wnioski z tych badań mają szczególne znaczenie dla przygotowania produkcji. Wskazują bowiem, jak ważne są reputacja firmy i inne zasoby niematerialne wykorzystywane do zagwarantowania satysfakcji pracowników i ich zatrzymania w firmie, co ma szczególne znaczenie w realizacji zaawansowanych technologicznie prac badawczo-rozwojowych.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są prawa własności przedmiotów niematerialnych, transferowanych w sieciowym środowisku cyfrowym. Są to dane o użytkownikach sieci, ich wytworach intelektualnych i relacjach. Dane te są niekonkurencyjne w użytkowaniu. Celem artykułu jest zbadanie, jakich uzasadnień dostarczają różne stanowiska teoretyczne ekonomii w odniesieniu do możliwości ustanowienia wyłączności danych za pomocą zdefiniowania praw własności. W artykule omówiono stanowisko ekonomii neoklasycznej, szkoły praw własności i szkoły kosztów transakcyjnych, badając, jak ich założenia i konkluzje mogą dostarczyć argumentów w odpowiedzi na pytanie o wyłączność lub niewyłączność danych transferowanych w sieciowym środowisku cyfrowym. (abstrakt oryginalny)
Na przykładzie spółki internetowej dokonano wyceny złożonych wartości niematerialnych przy wykorzystaniu metodologii B. Leva.
Wartości niematerialne i prawne stanowią ten składnik majątku jednostki gospodarczej, który nie jest w pełni ujawniany. W artykule przedstawiono zakres przedmiotowy tej części wartości niematerialnych i prawnych, która podlega wycenie i prezentacji. Przeanalizowano zakres przedmiotowy wartości niematerialnych i prawych w aspekcie prawa bilansowego, podatkowego i Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Kapitał intelektualny staje się coraz bardziej znaczącym składnikiem wartości rynkowej wielu przedsiębiorstw. Tworzy on potencjał kreowania wartości firmy i budowania przewagi konkurencyjnej. W niektórych przedsiębiorstwach kapitał ten wielokrotnie przewyższa wartość księgową całego rzeczowego i finansowego majątku. Zjawisko rozbieżności pomiędzy wartością księgową a rynkową firmy wskazuje potrzebę identyfikacji składników tego kapitału, jego pomiaru i prezentacji w sprawozdaniach. Celem opracowania jest określenie kryteriów pomiaru kapitału intelektualnego. W artykule zaprezentowano sposób wykorzystania koncepcji europejskiego dokumentu InCaS do pomiaru i doskonalenia kapitału intelektualnego na przykładzie firm polskich, które brały udział w badaniach pilotażowych.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wymiary teoretyczne i dyskursywne kapitału społecznego
80%
Koncepcja kapitału społecznego, szeroko eksploatowana przez nauki społeczne i ekonomiczne, zawiera w sobie strukturalnie i historycznie moc krytyczną, która wydaje się być prawie zupełnie pomijana w dyskusjach teoretycznych. Po dekonstrukcji pojęcia kapitału społecznego odsłaniają się zawarte w nim dwa porządki: moralny i ekonomiczny. Ujednolicenie tych dwóch porządków pod postacią wartości tworzy schemat poznawczy (naukowy i potoczny), w którym to, na mocy totalizacji "różowych okularów", rzeczywistość społeczna jawi się jako harmonijny i skrajnie zracjonalizowany świat. (abstrakt oryginalny)
Wartości niematerialne, ze względu na swoją specyfikę i indywidulany charakter, stanowią obecnie jedną z głównych determinant budowy przewagi konkurencyjnej, przez co warunkują rozwój i tworzą wartość jednostek gospodarczych. Jednak ze względu na trudności związane z ich wyodrębnieniem oraz wyceną powstają ograniczenia ujęcia ich w sprawozdaniach finansowych, które wynikają z obecnych regulacji. Szczególnie dyskusyjnym problemem jest prezentacja składników wytworzonych wewnętrznie. Celem artykułu jest analiza uregulowań dotyczących ujmowania wewnętrznie generowanych zasobów niematerialnych w sprawozdaniu finansowym. Interpretacji i porównaniu poddane zostaną regulacje polskie i międzynarodowe. Rozważania teoretyczne oparte są na przykładzie ze świata piłkarskiego, gdzie karty piłkarzy wychowanych w klubie spełniają warunki wartości niematerialnych wytworzonych wewnętrznie(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Propozycja metody pomiaru kapitału intelektualnego w szkołach wyższych
61%
Artykuł przedstawia analizę dwóch głównych metod pomiaru kapitału intelektualnego uczelni oraz kilku innych powstałych na ich bazie, wykazując ich zalety i wady. W odpowiedzi na główną wadę: braku uwzględnienia zmiennych jakościowych w ocenie uczelni zaproponowano metodę pomiaru kapitału intelektualnego szkół wyższych wraz z wyborem wskaźników, które odzwierciedlają popyt poszczególnych grup interesariuszy na produkty uczelni. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote The role of intangible assets in value creation: case of Russian companies
61%
The paper is devoted to the question of the role of intangible assets in value creation of companies in the economy of the XXI century. The main research objective is to define the impact of fundamental value of both tangible and intangible assets on the market value of companies. Evaluation of intangible assets is based on residual operating income (REOI) model. In the focus of the research there is a sample of Russian companies. The model was tested on the whole sample of the companies, and then separately on each of five industries: mechanical engineering, extractive industry, power engineering, communication services, and metallurgy. (original abstract)
14
61%
Kapitał intelektualny jest zazwyczaj uznawany za tę składową wartości rynkowej przedsiębiorstwa, która nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w jego sprawozdaniach finansowych. Autorzy artykułu przeanalizowali 21 najbardziej rozpowszechnionych metod pomiaru kapitału przedsiębiorstwa. Szczegółowa analiza tych metod pozwoliła na określenie zestawu 7 podstawowych kryteriów je różnicujących. W artykule przedstawiona została macierz porównawcza metod pomiaru kapitału intelektualnego pod względem wyróżnionych kryteriów. Wykazano, że wśród najbardziej znanych metod pomiaru kapitału intelektualnego nie istnieje "miernik wzorcowy", tzn. taki, który spełniałby wszystkie kryteria naraz. (abstrakt oryginalny)
Reputacja firmy jest tym, co myślą o niej różne grupy interesariuszy. Jest czymś ulotnym, amorficznym, podatnym na uszkodzenia, trudnym lub wręcz niemożliwym do utrzymania pod kontrolą. Powstaje więc pytanie, czy można skutecznie zarządzać reputacją? G. Honey sugeruje, że należałoby raczej mówić o zarządzaniu ryzykiem reputacji rozumianym jako luka między oczekiwaniami interesariuszy a działaniami przedsiębiorstwa. Firma może bowiem wpływać na owe oczekiwania, jak również świadomie sterować swoimi działaniami służącymi ich spełnianiu. (abstrakt oryginalny)
Wartość firmy powinna odzwierciedlać przyszłe korzyści ekonomiczne, których osiągnięcia spodziewa się jednostka przejmująca z tytułu przejęcia aktywów, a których nie można zidentyfikować i odrębnie ująć w bilansie. Niestety, polskie prawo rachunkowości pomija zagadnienie treści ekonomicznej wartości firmy, zawężając się jedynie do wskazania formuły obliczania tej pozycji aktywów. Stąd celem artykułu jest podkreślenie znaczenia treści ekonomicznej wartości firmy dla prawidłowej prezentacji w sprawozdaniu finansowym. W wyniku przeprowadzonych badań potwierdzono traktowanie wartości firmy jedynie jako wartości rezydualnej, wyniku prostego matematycznego obliczenia. Jest to wprawdzie zgodne z regulacjami prawa, jednak sprzeczne z założeniami teoretycznymi rachunkowości. Podstawową zastosowaną metodą badawczą była analiza sprawozdań finansowych (sporządzonych zgodnie z polskimi przepisami rachunkowości).
Purpose - The following paper addresses the fundamental challenge of how to choose the best practice rules for identification and valuation of Personal Goodwill. Topic itself seems to be of relevance for international community of valuers since the number of research and discussion papers grows rapidly. Domestically on the other hand subject is practically not covered. Design/methodology/approach - This is a research paper built around literature review. The main aim is to collect and analyse models in use for identification and valuation of Personal Goodwill in context of business divorce and marital dissolution. The secondary aim is the evaluation of investigated models under the criteria of usefulness in domestic environment. Findings - Appropriate identification and estimation of the Enterprise Goodwill and Personal Goodwill are an important part of the valuation process for small equity companies, partnerships, and professional practice businesses. Both the academic world and practitioners agree that working out the correct and widely accepted approach to the problem of estimating the above categories will also allow for the development of acceptable solutions in the property allocation either in the context of so called corporate divorce or marital dissolution. However, no consensus has yet been achieved. Originality/value - This paper aims to present a comprehensive review of the tools available and the proposed solutions for identifying and evaluating Enterprise Goodwill and Personal Goodwill.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przybliża zagadnienia amortyzacji dla celów podatkowych. Omówiono tu między innymi pojęcia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, metody ustalania wartości podatkowej oraz metody amortyzacji i inne zagadnienia z tym związane.
19
Content available remote Kreowanie kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa
61%
Celem referatu jest zaprezentowanie rozważań omawiających czynniki i procesy, które w głównej mierze rzutują na kreowanie potencjału kapitału intelektualnego. Szczególną uwagę poświęcono na kompleksowe podejście do budowania kapitału intelektualnego, identyfikując poszczególne jego komponenty oraz omawiając zachodzące pomiędzy nimi relacje i wzajemne oddziaływania. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest kontynuacją cyklu publikacji poświęconych działalności inwestycyjnej podmiotów gospodarczych w Polsce w latach 2001-2010. Głównym jego celem jest analiza struktury i dynamiki źródeł finansowania inwestycji w wartości niematerialne i prawne w zakreślonym czasie. Badanie przeprowadzono na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczących podmiotów gospodarczych, zatrudniających powyżej 49 osób. Analizę poprzedzono omówieniem pojęć wykorzystanych w badaniu dotyczącym inwestycji, wartości niematerialnych i prawnych oraz źródeł ich finansowania.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.