Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 112

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Waste utilization
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Opisane w artykule badania dotyczyły otrzymywania zielonych pigmentów - krzemianów i tlenków niklu(II) w procesie strącania z roztworów metakrzemianu sodu lub wodorotlenku sodu za pomocą siarczanu(VI) niklu(II) i odpadowego roztworu pogalwanicznego zawierającego również siarczan niklu. Otrzymane krzemiany i tlenki poddano badaniom właściwości fizykochemicznych, takich jak: chłonność wody, ftalanu dibutylu i oleju parafinowego oraz gęstość nasypowa. Poruszona została również kwestia morfologii powierzchni cząstek oraz ich wielkości za pomocą technik SEM i DLS. (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 1
27-39
Prezentowany artykuł wskazuje na efektywne możliwości energetycznej utylizacji niskometanowych gazów kopalnianych, sygnalizuje również takie wykorzystanie w odniesieniu do gazów ziemnych o wysokiej zawartości azotu. Przedstawiono zarys koncepcji instalacji częściowego wzbogacania w metan tych gazów do takiego stopnia ich jakości, który jest wymagany dla paliw w urządzeniach kogenerujących energię. Chodzi tu głównie o silniki gazowe napędzane gazem częściowo wzbogaconym w metan i wytwarzające zarówno energię elektryczną, jak też ciepło. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problemy związane z energetycznym wykorzystaniem odpadów komunalnych. Jedna ich tona pozwala uzyskać energię w ilości około 2,6 MWh, w tym 0,6 MWhe i 2 MWht. Odpady komunalne poddawane termicznej utylizacji powinny mieć wartość opałową nie mniejszą niż 5800 kJ/kg. Wielkość ta stanowi granicę autonomicznego spalania odpadów, tzn. spalania nie wymagającego wprowadzenia do kotła dodatkowego paliwa (o wyższej wartości opałowej) wspomagającego proces spalania. Niezwykle ważną i cenną cechą odpadów komunalnych jest fakt, że aż 50% ich składu masowego mogą stanowić składniki ulegające biodegradacji, powstające w wyniku fotosyntezy CO2. Oznacza to, że bilans emisji dwutlenku węgla przy ich spalaniu i tworzeniu w procesie fotosyntezy wychodzi na zero, są więc neutralne w sensie emisji CO2. Mimo to każda propozycja lokalizacji spalarni odpadów komunalnych w Polsce budzi liczne protesty mieszkańców. Drugim czynnikiem hamującym budowę tego typu zakładów są wysokie nakłady inwestycyjne i koszty eksploatacyjne. Bardzo pomocne mogą tu być fundusze z UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Są to dotacje, które pozwalają pokryć blisko 60% nakładów na inwestycję. Jednak warunkiem ich przyznania jest spełnienie dwóch warunków. Minimalny strumień odpadów powinien wynosić 80 tys. ton/rok, natomiast liczba mieszkańców, na terenie z którego pozyskiwane byłyby odpady dla jednego zakładu termicznej utylizacji, to 300 000-400 000. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu analizę i ocenę wielkości odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w krajach Unii Europejskiej. Dodatkowo sprawdzono, w jakim stopniu producenci sprzętu RTV i AGD stosują się do unijnej dyrektywy znanej jako "prawo do naprawy". Wykorzystano wskaźniki obrazujące obecny stan zużycia sprzętu elektrycznego i elektronicznego w krajach Unii Europejskiej, wykorzystano współczynnik korelacji rang Spearmana oraz dokonano analizy stron internetowych czterech producentów urządzeń użytku domowego: Bosch, Amica, Whirlpool, Samsung. Przeprowadzone badania wskazują, że w krajach Unii Europejskiej występuje znaczne zróżnicowanie wielkości odpadów poszczególnych rodzajów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jednocześnie obserwowalne jest znaczne zróżnicowanie w interpretacji przepisów "prawo do naprawy" przez poszczególne firmy. (abstrakt oryginalny)
Palące się coraz częściej składowiska odpadów to ogromne zagrożenie dla środowiska i ludzi - wskazuje dr Sylwia Stegenta- -Dąbrowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jak zaznacza, skuteczne metody utylizacji odpadów niebezpiecznych są bardzo drogie, a karanie tych, którzy nie przestrzegają przepisów, wydaje się fikcją. (abstrakt oryginalny)
Wywóz odpadów wiąże się najczęściej z dużymi nakładami inwestycyjnymi. Autor wskazuje na brak zainteresowania tą sferą działalności zarówno ze strony producentów, jak i potencjalnych odbiorców odpadów. Niski stopień wykorzystania odpadów jest konsekwencją szeregu trudności, z jakimi borykają się przedsiębiorstwa. Autor wskazuje bariery techniczno-ekonomiczne, informacyjne, organizacyjne i psychologiczne zagospodarowania odpadów przemysłowych, warunki intensyfikacji ich zagospodarowania oraz potrzeby inwestycyjne w tym zakresie.
7
Content available remote Neutralization of poultry waste by thermohydrolysis in near-critical water
75%
The main problem occurring during poultry and animal production is the management of waste generated in slaughterhouses and poultry processing plants. These wastes, due to the bacteriological threat and the difficulty in storage, adversely affect all elements of the environment and thus require quick neutralization. The prospective method of liquidation of this type of waste is thermohydrolysis in near-critical water. The aim of the work was to examine the decomposition of poultry waste, i.e. waste blood, soft tissues, chicken heads, feathers, subjected to the process of thermohydrolysis in near-critical water. The decomposition process was carried out at a pressure of 10 MPa in the temperature range of 120°C - 250°C and with a variable residence time in the reactor. Detailed analysis of the results allowed us to state that the longer the residence time in the reactor, the higher the content of soluble organic compounds in the liquid phase. The beneficial effect of applying the thermohydrolysis process on the increased reduction of organic substances present in the investigated wastes was also demonstrated. (original abstract)
Czym de facto są elektrośmieci? Jest to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, w skrócie ZSEE, często nazywany "e-odpadami". Należą do nich: wielogabarytowe i małogabarytowe urządzenia AGD; sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny; sprzęt oświetleniowy; narzędzia elektryczne i elektroniczne; sprzęt relaksacyjny i sportowy; przyrządy medyczne; przyrządy do kontroli; różnego rodzaju automaty. (abstrakt oryginalny)
9
75%
Od momentu wejścia Polski do UE zobowiązani jesteśmy do dostosowania systemu gospodarki odpadami do dyrektyw wydawanych przez Radę Wspólnoty Europejskiej. Nasza gospodarka odpadami została dostosowana do wymogów dyrektyw Unii Europejskiej. Celem pracy było określenie: po pierwsze ilości wytwarzanych odpadów komunalnych zmieszanych, po drugie ilości odpadów komunalnych gromadzonych selektywnie przy wykorzystaniu metod zbiórki poprzez segregację w miejscu ich powstawania stosując dwa kontenery ustawione obok siebie - jeden do łącznego gromadzenia papieru, tektury oraz tworzywa sztucznego a drugi do gromadzenia szkła, po trzecie wielkości odzyskanych surowców wtórnych takich jak szkło, tworzywo sztuczne oraz papier z odpadów komunalnych zmieszanych, po czwarte ilości pojemników lub worków przeznaczonych do selektywnej zbiórki odpadów. Do zrealizowania tego celu wybrano dwa zakłady stosujące różne systemy zagospodarowania odpadów. Badania zostały przeprowadzone w Firmie Usług Komunalnych ,,Wodnik" w Trzebnicy oraz w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Gaci, które od wielu lat zajmują się sortowaniem odpadów komunalnych. Badania dowiodły, że metoda workowa jest efektywniejsza od segregacji za pomocą kontenerów ustawionych w ,,sąsiedztwie".(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Prawne regulacje utylizacji odpadów medycznych
75%
Odpady i związane z nimi zagrożenia są w ostatnich latach bardzo zauważalnym problemem z punktu widzenia ochrony środowiska. Szczególną grupą są odpady niebezpieczne, które stanowią duże zagrożenie dla zdrowia ludzi, a gospodarowanie którymi wymaga szczególnej kontroli. Do tej grupy odpadów należą odpady medyczne, które są mieszaniną odpadów ogólnych, odczynników farmaceutycznych i chemicznych, różnego rodzaju opakowań, tkanek ludzkich i zwierzęcych, a nawet odpadów radioaktywnych. Odpady te powstają nie tylko w szpitalach, ale również w klinikach specjalistycznych, prywatnych gabinetach lekarskich, stomatologicznych, ambulatoriach, laboratoriach badawczych i analitycznych, zakładach kosmetycznych oraz przy produkcji leków. Około 85% z nich to odpady zakaźne, których jedyną metodą utylizacji jest spalanie w specjalistycznych spalarniach. Pozostałością po procesie termicznego unieszkodliwienia odpadów są żużle i popioły objętości zredukowanej o 80-90%. Metoda termiczna nie tylko zmniejsza objętość i masę odpadów, ale również zwalcza mikroorganizmy patogenne.(abstrakt oryginalny)
Rozsądne gospodarowanie odpadami zmusza do zastosowania znanej hierarchii, obejmującej powtórne użycie, recykling, spalanie i składowanie. Kolejny szczebel w tej hierarchii powinien być wykorzystany dopiero wówczas, gdy poprzedni nie wystarcza. Spalania części odpadów nie da się uniknąć, ale jego bezpieczna organizacja jest trudna i kosztowna. Z tego względu niejedna spalarnia spowodowała poważne kłopoty dla społeczności, której miała służyć. Dobrze ilustrują to doświadczenia Helsinek i Kolonii. Wynika z nich, że funkcjonowanie spalarni, a zwłaszcza ich budowa, wymaga szczególnej ostrożności i społecznej kontroli. (abstrakt oryginalny)
Polska jest znaczącym producentem owoców i produktów owocowych na świecie. Przemysł owocowy wytwarza na szeroką skalę podczas przetwarzania owoców pozostałości poprodukcyjne zwane wytłokami owocowymi. Generalnie wytłoki te są składowane na pryzmach i nazywane odpadem poprodukcyjnym. Wytłoki owocowe po procesie przetwarzania nadal cechują się wysoką zawartością składników prozdrowotnych, takich jak: błonnik pokarmowy, pektyna oraz składniki mineralne. Zawierają również duże ilości polifenoli charakteryzujących się wysoką aktywnością przeciwoksydacyjną. Dlatego też mają one wysoki potencjał do reutylizacji w prozdrowotne produkty spożywcze, nie tylko na pasze dla zwierząt czy do produkcji pektyn jak to miało miejsce na chwilę obecną. Wiele z składników wytłoków może być również z powodzeniem wykorzystywana w przemyśle niespożywczym, takim jak przemysł paliwowym lub ulegać innego rodzaju biotransoformacjom. Z tego tez powodu wykorzystanie wytłoków owocowych jako surowca w innych procesach powinno być rozszerzone o otrzymywanie bardziej efektywnych produktów zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ze względu na problem utylizacji pozostałości poprodukcyjnych wskazane jest przedstawienie możliwości dalszego wykorzystania odpadów owocowych i wynikających z nich konsekwencji. (abstrakt oryginalny)
W pracy dokonano przeglądu literatury dotyczącej biologicznych, chemicznych i termicznych metod utylizacji polichlorowanych bifenyli, które zostały zakwalifikowane przez Komisję Europejską jako odpady niebezpieczne a tym samym wymagają zastosowania specyficznych metod składowania i destrukcji. (strzeszcz oryg.)
|
2010
|
nr 1
16-20
Witryfikacja to obecnie najskuteczniejsza metoda immobilizacji odpadów radioaktywnych. Polega ona na zamykaniu pierwiastków szkodliwych w strukturze szkła. Przedmiot badań stanowią szkła z układów SiO2-B2O3- Al2O3-Na2O oraz SiO2-B2O3-Al2O3-Na2OCaO do unieszkodliwiania odpadów radioaktywnych. Jako modelowy odpad radioaktywny zastosowano cez. Przedstawiono wyniki badań wybranych właściwości szkieł. Określono wpływ składu chemicznego, a szczególnie cezu na właściwości termiczne i odporność hydrolityczną szkieł. Łatwe wbudowywanie się cezu w strukturę testowanych szkieł umożliwia jego trwałe zamknięcie w matrycy szklistej.(abstrakt oryginalny)
Składowanie odpadów na składowiskach powoduje powstawanie silnie zanieczyszczonych odcieków. Wraz z upływem czasu ich jakość zmienia się, prowadząc do coraz większego udziału w nich trudno rozkładalnych związków. Jedną z metod oczyszczania takich odcieków może być odwrócona osmoza. Liczne badania wskazują, że skuteczność procesu odwróconej osmozy jest różna w stosunku do różnych zanieczyszczeń. W przypadku konieczności dokładniejszego oczyszczenia odcieku możliwe jest stosowanie układów kilkustopniowych. Dzięki nim można w znaczący sposób uzyskać wyższą skuteczność usuwania azotu azotynowego(V), amoniaku oraz zmniejszyć wartość przewodności elektrolitycznej. Na efektywność procesu odwróconej osmozy wpływa także rodzaj stosowanej membrany oraz jakość odpadów będących źródłem odcieków. Obok szeregu zalet związanych z wysokim stopniem usuwania zanieczyszczeń za pomocą odwróconej osmozy jej zastosowanie wiąże się z pewnymi zagrożeniami i trudnościami eksploatacji. Wśród najczęściej spotykanych problemów wymienia się krótką żywotność i wrażliwość membran, która jest wynikiem szeregu zachodzących na niej procesów fizykochemicznych i biologicznych, takich jak adsorpcja, scaling i (bio)fouling. Powoduje to konieczność wstępnego przygotowania odcieku (podczyszczenia) przed poddaniem filtracji zanieczyszczeń na membranach. Poważnym problemem jest też zagospodarowanie powstałego w procesie odwróconej osmozy koncentratu. Niektórzy autorzy zwracają również uwagę na wysoką energochłonność procesu odwróconej osmozy.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono rezultaty pomiarów wiskozymetrycznych, na podstawie których określa się cechy reologiczne mieszanin popiołowo-wodnych (hydromieszanin). Prezentowane badania dotyczą zmian lepkości po tak zwanym okresie spoczynku (czyli po wymieszaniu składników mieszaniny). Zmiany te są skutkiem zjawiska tiksotropii, typowego dla tego typu układów dyspersyjnych.(fragment tekstu)
At present as a result of industrial processes and the expansion of human activity, an increasing accumulation of waste is taking place all over the world. At the same time the amount of nonrenewable natural resources is decreasing at a rapid rate. However, a considerable proportion of waste can be recycled and reused. In connection with this, the problems of dealing with production and consumption waste have gained major economic and socio-political value over the past few years. The improvement of the ecological situation, as well as an increase in the efficacy of economic development and social stability of society, depends on the solution of these problems. It is commonly known that the realisation of the concept of waste free production is the basie way of solving a problem of global importance - the rational use of natural resources and environmental protection against pollution from industrial and agricultural waste. The constantly increasing problem of solid domestic waste (SDW) needs a solution now in the majority of countries. These problems are also relevant to the Republic of Belarus [Conditions of the Envionment in Belarus, 2000; Nesterenko et al., 1998]. The Republic of Belarus is one of the 14 countries situated in the drainage basin of the Baltic sea. So solving the problems of environmental protection of Belarus is also very important for the Baltic region(fragment of text)
Cel: Celem artykułu jest przedstawienie na przykładzie Ekospalarni w Krakowie nowoczesnych rozwiązań pozwalających na tworzenie optymalnych i odpowiednio funkcjonujących logistycznie systemów gospodarowania stałymi odpadami. Metodyka badań: Do osiągnięcia celu wykorzystano metodę analizy literatury, metodę analizy wnioskowania logicznego, analizę teoretycznych i praktycznych aspektów zarządzania gospodarką odpadami oraz opis determinujących je czynników. Wyniki badań: Analiza zebranych danych wskazuje, że wdrażanie nowoczesnych rozwiązań związanych z transportem, segregacją oraz przetwarzaniem stałych odpadów znacznie poprawia logistyczne systemy gospodarowania odpadami w miastach i przyczynia się do osiągnięcia celów ekonomicznych, środowiskowych i społecznych. sprzyjając rozwojowi miasta i poprawie życia jego mieszkańców. Wnioski: Wprowadzanie innowacji w koncepcjach smart city jest zasadne, przyczyniają się one bowiem do lepszego zarządzania miastem oraz ułatwiają życie jego mieszkańców, redukując jednocześnie negatywny wpływ miasta na środowisko naturalne. Wkład w rozwój dyscypliny: Artykuł uzasadnia potrzebę prowadzenia badań nad wpływem innowacji technologicznych wykorzystywanych w logistycznych systemach gospodarowania odpadami. Praktyczne wnioski mogą mieć zastosowanie w poprawianiu jakości procesów logistycznych w innych miastach Polski. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była analiza sposobów magazynowania odchodów zwierzęcych z gospodarstw rolnych we wsi typowo rolniczej. Badania przeprowadzono we wsi Paśmiechy, gminie Kazimierza Wielka. Zakres badań terenowych obejmował inwentaryzację gospodarstw rolnych oraz istniejących obiektów magazynowych nawozów naturalnych. Wśród grupy gospodarstw przeprowadzono również badania ankietowe dotyczące sposobów magazynowania odchodów z produkcji rolniczej oraz planowanych inwestycjach i modernizacjach. Na podstawie analizy wyników badań stwierdzono, że obsada zwierząt w dużych jednostkach przeliczeniowych wyniosła łącznie 150,7 DJP. Obliczono, że taka obsada zwierzęta produkuje łącznie 4198,4 ton obornika i 8642,1 m3 gnojówki i wód gnojowych w ciągu roku. Pomimo tak dużej ilości odchodów, gospodarstwa nie posiadają obiektów do składowania i magazynowania nawozów naturalnych. Aż 74% ankietowanych gospodarzy składuje obornik bezpośrednio na gruncie. Jednak deklarację chęci modernizacji bądź budowy płyt gnojowych i zbiorników na gnojówkę lub wody gnojowe złożyło aż 52% ankietowanych gospodarstw.(abstrakt oryginalny)
W pierwszej części artykułu przedstawiono właściwości odpadów komunalnych wytwarzanych w Polsce. Ze względu na skład morfologiczny możemy podzielić je na cztery podstawowe grupy: odpady podatne na procesy przekształcania biochemicznego, termicznego, surowce wtórne oraz odpady nieaktywne. Biorąc natomiast pod uwagę miejsce ich powstawania, wyróżniamy odpady wytworzone w gospodarstwach domowych (68,6%), odpady z handlu, małego biznesu, biur, instytucji (26%) oraz usług komunalnych (5,4%). Jak łatwo zauważyć największą grupę stanowią odpady powstające w gospodarstwach domowych, a wśród nich dominują odpady kuchenne i biologiczne oraz papier, tektura i karton. Są to odpady, które można wykorzystywać do produkcji energii - z biogazu i termicznego unieszkodliwiania. W dalszej części artykułu przestawiono uwarunkowania prawne pozyskiwania energii z procesu termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy (Dz.U. 2005 nr 186, poz. 1553), od 2013 r. będzie obowiązywać zakaz składowania odpadów komunalnych o wartości opałowej większej niż 6 MJ/kg. Zatem część odpadów trafiających obecnie na składowiska powinna być spalana w zakładach termicznego przekształcania odpadów. Aby jednak inwestycje takie miały sens, musi być zapewniona minimalna wydajność spalarni na 60 000 Mg odpadów rocznie, średnia produkcja odpadów przypadająca na jednego mieszkańca - około 300 kg rocznie i odzysk surowców wtórnych na poziomie 25%. Stosując powyższe założenia można określić wymaganą ilość mieszkańców, przy której budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów jest uzasadniona, na około 270 000. W punkcie trzecim artykułu omówiono uwarunkowania prawne wykorzystania gazu składowiskowego. Zgodnie z nimi, aktywne odgazowanie z odzyskiem energii zaleca się w przypadku składowiska dostarczającego ilość gazu dostateczną do zapewnienia minimum opłacalności inwestycji. Natomiast odgazowanie pasywne dopuszcza się na składowisku generującym resztkowe ilości gazu, nie zagrażającego środowisku, gdzie zastosowanie aktywnego systemu odgazowania nie jest uzasadnione technicznie i ekonomicznie. Według danych Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Ekologii Miast (OBREM), opłacalne jest wykorzystanie energii biogazu, gdy powierzchnia składowiska ma powyżej 3 ha i miąższość złoża wynosi co najmniej 5 m. Najkorzystniejszą metodą pozyskiwania energii, ze względu na dużą sprawność procesu, jest kogeneracja, czyli jednoczesna produkcja energii elektrycznej i cieplnej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.