Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wasteland
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W gminie Manowo odłogowanych jest łącznie 12% użytków rolnych, przy czym są to gleby najsłabszych klas. W oparciu o badania ankietowe, przeprowadzone wśród wszystkich rolników odłogujących grunty rolne w tej gminie, stwierdzono, że najczęstszą przyczyną odłogowania jest niska opłacalność produkcji rolnej, wiek prowadzących gospodarstwa oraz możliwość przekwalifikowania się zawodowego gospodarzy lub zmiana profilu prowadzenia gospodarstwa. Istotnym jest także niski poziom wykształcenia zawodowego oraz niechęć z korzystania fachowej pomocy doradztwa rolniczego. Jednocześnie nie stwierdzono wpływu wielkości gospodarstwa i jego rozłogu na powstawanie odłogów.
2
100%
Wiosenne wypalanie roślinności łąk i nieużytków co roku stanowi duży problem związany z zagrożeniem pożarowym. Podkreśla się także niekorzystne oddziaływanie tego zjawiska na ekosystem. W doświadczeniu polowym zlokalizowanym w miejscowości Prandocin badano wpływ kontrolowanego wypalenia runi powstałej z wysianej mieszanki łąkowej na wybrane elementy siedliskowe i skład gatunkowy roślinności. Porównano także oddziaływanie ognia z wpływem koszenia, koszenia i usuwania biomasy oraz brakiem koszenia. Podczas wypalania najwyższe maksymalne temperatury (600 C°) odnotowano na wysokości 15 cm, to jest w niewielkiej wysokości ponad biomasą. Temperatura na powierzchni gleby nie przekroczyła 400 C°, a na głębokości 5 cm nagrzewanie się gleby było niewielkie (do 35 C°). Nie stwierdzono statystycznie istotnego zróżnicowania obiektów pod względem plonowania i wilgotności gleby po wypaleniu. Istotnie szybsze było nagrzewanie się gleby na poletkach wypalonych i koszonych z usuwaniem biomasy. Skład gatunkowy pomiędzy poszczególnymi obiektami doświadczenia nie różnił się istotnie. Główną przyczyną niewielkiego wpływu wypalania była prawdopodobnie mała ilość biomasy, a więc krótki czas i niskie temperatury oraz niewielki negatywny wpływ nieusunietejj biomasy na wzrost roślin. Wydaje się, że w przypadku zbiorowisk roślinnych o niewielkiej biomasie oddziaływanie ognia na rośliny jest stosunkowo niewielkie. (abstrakt oryginalny)
Sytuacja gospodarczo-społeczna ostatnich kilkunastu lat spowodowała duże zmiany na wsi, co w konsekwencji wpłynęło na strukturę użytkowania gruntów. Obserwuje się stałą tendencję wyłączania gruntów z użytkowania rolniczego i przeznaczanie ich pod zabudowę lub pozostawiania jako nieużytki. Autorka omówił zmiany w strukturze użytkowania gruntów dla czterech powiatów województwa lubelskiego.
Rozdział II Rocznika Ochrony środowiska omawia problematykę "Wykorzystania i ochrony powierzchni ziemi". Do 2016 r. rozdział ten był obszerniejszy, uwzględniał gleby oraz kopaliny, które nadal są przedmiotem skromniejszych już zestawień statystycznych. (fragment tekstu)
Biomasa jest uznawana za najbardziej perspektywiczne i efektywne pod względem ekonomicznym źródło energii. W Polsce udział energii ze źródeł odnawialnych w ogólnej jej ilości jest mały, ok. 2,6%. Zgodnie z najnowszymi regulacjami prawnymi wielkość ta w 2010 roku powinna wzrosnąć do 9,0% i to wymusi na zakładach energetycznych zainteresowanie możliwościami pozyskania i wykorzystania biomasy. Autorzy podjęli próbę opracowania metody szacowania potencjału biomasy do bezpośredniego spalania.
Przedmiot rozważań niniejszego artykułu stanowi analiza możliwości zmiany w ewidencji gruntów i budynków rodzaju rolnych użytków gruntowych i nieużytków w ramach modernizacji gruntów i budynków. Wybrane do opracowania zagadnienia z tego zakresu dotyczą wyjaśnienia znaczenia pojęć ewidencji gruntów i budynków, modernizacji ewidencji gruntów i budynków, gleboznawczej klasyfikacji gruntów, gruntów rolnych oraz omówienia procedury regulującej zmianę rolnych użytków gruntowych. Istotę analizowanej problematyki stanowi ocena skutków prawnych dokonania zmiany rolnych użytków gruntowych i nieużytków w ramach modernizacji gruntów i budynków z pominięciem procedury określonej w rozporządzeniu w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono wpływ porzuconych i niezainwestowanych terenów miejskich, podlegających naturalnej sukcesji na łagodzenie zmian klimatu. Na podstawie studium przypadku "porzuconej" inwestycji oraz przykładów z zakresu "czwartej przyrody" przeanalizowano potencjał samoistnie tworzących się ecospotów - refugiów przyrody seminaturalnej jako mitygantów miejskiej wyspy ciepła w przestrzeni zurbanizowanej. Potencjał ecospotów, jako elementów przedefiniowujacych negatywnie odbierane nieużytki w pozytywne elementy "przyrody tymczasowej" jest bardzo ważnym aspektem ze względu na potencjalne scenariusze klimatyczne prognozowane przez klimatologów. Zarówno gwałtowne zmiany w obszarze ziemskiego klimatu, które przebudowują priorytety globalnej społeczności, jak również równolegle postępujący kryzys gospodarczy i energetyczny, mogą skutkować coraz częstszymi tąpnięciami na rynku nieruchomości i szerzej, w całym sektorze budowlanym w Polsce i w krajach sąsiednich. Kryzys ten poprzez zaniechanie działań mitygacyjnych i adaptacyjnych może wręcz wpłynąć na zintensyfikowanie zmian klimatu i ich odbioru. Z tego względu, prowadzone badania nad zależnościami porzuconej architektury i natury rozwijającej się samoistnie są zdaniem autora istotne w kontekście przyszłości współczesnych miast. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano oceny porównawczej potencjału produkcyjnego, organizacji produkcji, efektywności ekonomicznej i możliwości inwestycyjnych dwóch grup gospodarstw rolnych z uprawami polowymi specjalizujących się w uprawie zbóż, roślin oleistych i białkowych, w województwie dolnośląskim i opolskim, które nieprzerwanie prowadziły rachunkowość dla Polskiego FADN w latach 2011-2013. Pierwszą grupę stanowiły 64 gospodarstwa, prowadzące działalność rolniczą na terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), zaś drugą - 348 gospodarstw pozostałych. Stwierdzono, że gospodarstwa położone na terenach ONW na tle gospodarstw pozostałych miały większą powierzchnię użytków rolnych i w większym stopniu korzystały z dzierżawy ziemi. Miały natomiast gorsze techniczne wyposażenie pracy i mniejszy dochód na 1 ha użytków rolnych (UR). (abstrakt oryginalny)
9
84%
Nawłoć (Solidago Sp.) skolonizowała większość nieużytków poprzemysłowych, będącymi siedliskami trudnymi. Pozyskiwanie nawłoci z siedlisk trudnych dla celów energetycznych jest zasadne z uwagi na: znaczne powierzchnie nieużytków poprzemysłowych opanowanych przez tę roślinę, jej długotrwałość na tego typu terenach, uzyskiwanie wysokich plonów biomasy zielonej bez większych nakładów, niską zawartość metali ciężkich w łodygach i liściach tej rośliny, wysoką wartość energetyczną Solidago Sp. oraz ilość pozyskiwanego z niej biogazu. (abstrakt oryginalny)
The study aimed at finding a relationship between the content of cadmium in the soil material and in the above ground parts of plants taken from the areas of the municipality of Trzebinia. Research areas were designated in areas degraded by mining and processing industries, which are now fallows. The total content of cadmium in soil and plant samples as well as soil factors such as organic matter content, granulometric composition, pH and electrolytic conductivity were marked in laboratory analyzes. The concentration of the element in the soils of the municipality exceeded the national regulations for agricultural land (Journal of Laws 2002). Similarly, the metal content in plants is higher than the acceptable standards for animal feed as stated in Regulation of the Minister of Agriculture and Rural Development (2012a). The results indicate a positive relationship between the content of cadmium in the soil at the level of 0-20 cm and its concentration in the above ground parts of plants of fallow lands of the Trzebinia municipality.(original abstract)
Autorzy przedstawili organizację i koszty założenia plantacji wierzby energetycznej na gruntach odłogowanych oraz wstępne wyniki prowadzonych badań przez Politechnikę Koszalińską na założonej własnej plantacji.
W sytuacji, kiedy użytkowane do tej pory tereny rekreacyjne nie wystarczają, a nowych, nadających się do tego celu obszarów brak lub stają się niedostępne, konieczne jest pozyskiwanie do potrzeb rekreacji innych, łatwiejszych do zdobycia terenów. Zaliczyć do nich można tereny w różny sposób zdegradowane, o niewielkiej przydatności do innych potrzeb gospodarczych. Terenów tych w strefach podmiejskich najczęściej nie brakuje. Przystosowanie terenów zdegradowanych do potrzeb rekreacji nie wymaga na ogół dużych i kosztownych zabiegów rekultywacyjnych. Jeśli nawet nakłady te są znaczne, mają one uzasadnienie w tym, iż usytuowane są w pobliżu miast, co pozwala obniżyć czas i koszt dojazdu z miejsca zamieszkania. Wykorzystanie terenów zdegradowanych do potrzeb rekreacji ma też znaczenie dla środowiska, gdyż chroni się w ten sposób tereny najcenniejsze, na których często budowano obiekty do intensywnego użytkowania turystycznego oraz wzbogaca (również elementami przyrodniczymi) tereny do tej pory bezużyteczne, obniżające walory przyrodnicze i fizjograficzne krajobrazu. Przystosowanie rekreacyjne terenów zdegradowanych do potrzeb rekreacyjnych było przedmiotem opracowania, które powstało w 1989 roku w ramach Centralnego Programu Badawczo-Rozwojowego 11.4. "Ochrona Środowiska". (fragment tekstu)
Celem niniejszego referatu jest analiza oraz ukazanie najważniejszych aspektów ekologiczno-technicznych rekultywacji terenów zdegradowanych. W referacie przedstawiono najważniejsze problemy dotyczące terenów poprzemysłowych, ich różnego rodzaju klasyfikacje, fazy oraz metody rekultywacji, a także skoncentrowano się na uwarunkowaniach ekologiczno-technicznych tych terenów, mających wpływ przy przywracaniu ich do użyteczności, zwłaszcza na Górnym Śląsku. (fragment tekstu)
W polskich warunkach owce wykorzystuje się do kształtowania i utrzymywania środowiska naturalnego, zwłaszcza na terenach górskich. Niska opłacalność produkcji rolniczej prowadzi do tworzenia odłogów, których udział w skali kraju sięga 10% ogólnej powierzchni gruntów ornych. Sposobem zagospodarowania tych nieużytków zielonych może być wypas owiec. Chów zwierząt na terenach wyłączonych z intensywnego użytkowania jest postrzegany jako działalność proekologiczna, gdyż wypas chroni użytki zielone przed degradacją. W wielu krajach europejskich pielęgnację zieleni przy pomocy owiec uznaje się za działalność usługową zgodną z naturą. Ponadto coraz większego znaczenia nabiera kolejna pozaprodukcyjna funkcja owiec, tj. spasanie nimi polan pełniących rolę krajobrazową i rekreacyjną. Wzrost zainteresowania produktami pochodzącymi z terenów ekologicznych stwarza możliwości promocji serów owczych i mięsa jagnięcego. Wykorzystanie walorów ekologicznych i prozdrowotnych produktów pozyskiwanych od owiec może stanowić szansę dla rozwoju polskiego owczarstwa. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie rodzajowo-przestrzennej struktury negatywnych przemian ziemi na obszarze Polski oraz zrangowanie województw z punktu widzenia nasilania się tego zjawiska. W pracy dokonano analizy czynników degradujących ziemię, z uwzględnieniem ich struktury przestrzennej, na obszarze Polski. Istota zastosowanej metodyki polega na ustaleniu kolejności (rang) województw według kryterium stanu degradacji powierzchni na zasadzie stopniowej (3-etapowej) agregacji coraz większej ilości wskaźników określających ten stan.
W niniejszym artykule przedstawiono wyniki badań 67 nieużytkowanych cmentarzy luterańskich, znajdujących się na gruntach nadleśnictw Pisz i Maskulińskie (południowa część województwa warmińsko-mazurskiego). Zinwentaryzowano nagrobki, roślinność oraz określono rodzaj, powierzchnię cmentarzy oraz współrzędne geograficzne za pomocą odbiornika GPS. Przedstawiono również waloryzację cmentarzy na przykładzie obiektów z nadleśnictwa Maskulińskie. Najlepiej zachowane i/lub najbardziej interesujące cmentarze zostaną objęte szlakiem turystycznym. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.