Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 409

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Water
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
1
Content available remote Tales - woda jako arche
100%
Powiedzenia Talesa zachowały się w pismach Arystotelesa, który powołuje się na tradycję. Znamienny jest fakt, że Arystoteles nie wspomina o żadnym dziele Talesa, a kiedy analizuje jego poglądy, opiera się jak sam mówi na tradycji. Kirk i Raven szeroko analizując temat pism Talesa nie dochodzą do żadnego rozstrzy-gnięcia, mówiąc, że istniało w starożytności przekonanie, iż wszyscy z siedmiu mędrców układali raczej sentencje, co bardzo utrudnia badania. Jest wielce praw-dopodobne, że istniały jakieś rady Talesa dla żeglarzy w formie pisanej, nie wia-domo jednak, czy spisał je on sam, czy ktoś inny. Trudno też rozstrzygnąć, jakie znaczenie miałby fakt istnienia poradnika dla żeglarzy autorstwa samego Talesa dla jego poglądów kosmologicznych, gdyż trudno przypuścić, aby ktoś wykładał swoje poglądy metafizyczne w dziele tego rodzaju [Kirk, Raven, 1999: 97-99]. Seneka, Plutarch, Diogenes, Cycero w zasadzie powtarzają słowa Arystotelesa nie wnosząc nic nowego. Najdłuższą wzmiankę znajdujemy w Metafizyce:(fragment tekstu)
Drzewa logiczne w postaci drzew niezdatności i zdarzeń są narzędziem, które mogą być wprost zastosowane w analizie możliwych scenariuszy awaryjnych. Zaproponowano połączenie metody drzew niezdatności i zdarzeń w postaci drzew hybrydowych w celu wspomagania operatora systemu zbiorowego zaopatrzenia w wodę (SZZW). Opracowany przykład aplikacyjny drzewa hybrydowego dla SZZW Leżajska pozwala operatorowi na szczegółową analizę możliwych scenariuszy. W przypadku wystąpienia danego zdarzenia inicjującego operator SZZW analizując drzewo hybrydowe może w szybki sposób określić przyczyny niezadziałania barier ochronnych i co ważniejsze skupić się na kolejnych barierach, który zadziałanie może ograniczyć negatywne skutki. Hybrydowe drzewa logiczne mogą stanowić fundament tworzenia nowoczesnych modeli zarządzania bezpieczeństwem SZZW, co jest kluczowe w perspektywie ewentualnej implikacji Planów Bezpieczeństwa Cyklu Wodnego (ang. Water Cycle Safety Plan) proponowanych przez Światową Organizację Zdrowia. (abstrakt oryginalny)
Europa ma wiele zasobów wodnych w porównaniu z innymi regionami świata, a woda od dawna uważana jest za niewyczerpany, powszechnie dostępny zasób. Jednakże ostatnie lata dowodzą, że niedobory wody, która nadaje się do wykorzystania są coraz większe. Taki stan rzeczy spowodowany jest zarówno brakiem wody, jak i pogorszeniem się jej jakości.(abstrakt autora)
Wykrywanie cienia akustycznego jest jednym z poważniejszych problemów praktycznych przy analizie obrazu sonarowego. Sonar jest urządzeniem służącym do zobrazowania dna akwenów wodnych. Cień akustyczny jest brakiem informacji o danym fragmencie dna wynikającym z przysłaniania go przez wysoki obiekt. Z tego względu obrazy tego samego fragmentu dna tworzy się wielokrotnie z różnych pozycji umiejscowienia sonaru. Obrazy takie łączy się, tworząc tzw. mozaikę. Obszary cienia akustycznego nie powinny jednak brać udziału w łączeniu, ale zostać z obrazu usunięte. Stąd wykrycie i oznaczenie umiejscowienia obszaru cienia akustycznego jest bardzo istotne. Współcześnie opracowywane metody tworzenia mozaik nie uwzględniają jednak tego aspektu. (fragment tekstu)
5
Content available remote Presja połowów rekreacyjnych na wybrane jeziora w północno-zachodniej Polsce
80%
Celem analiz zawartych w niniejszej pracy było uzyskanie najważniejszych danych o połowach wędkarskich oraz o specyficznych cechach presji wędkarskiej na wybrane jeziora północno-zachodniej Polski.(fragment tekstu)
6
Content available remote Ocena długości sezonu kąpielowego na polskim wybrzeżu Bałtyku
80%
Celem niniejszej pracy była przestrzenna charakterystyka dat początku, końca oraz czasu trwania sezonu kąpielowego na polskim wybrzeżu Bałtyku, a także ocena trendów zmian miesięcznej temperatury wody w wieloleciu 1950-2012..(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono szczególnie ważny wariant badawczy w procesie modelowania systemów dystrybucji wody (SDW), jakim jest wiek wody. Wiek wody w rurach jest parametrem, który określa świeżość wody. Głównym celem przedstawionych badań była analiza zmian wieku wody poprzez obserwację podstawowych parametrów: ciśnienia i przepływu wody. W rezultacie założonych symulacji wyodrębnione zostały potencjalne miejsca wtórnego zanieczyszczenia. Wynikiem rozwiązania zaistniałej sytuacji było wprowadzenie wszelkich prac, mających na celu wyeliminowanie i ulepszanie zaistniałych negatywnych zmian poprzez: znacznie częstsze monitorowanie wody na tym obszarze pod kątem właściwości fizykochemicznych i bakteriologicznych oraz regularne płukanie rurociągów. Badania prowadzono w oparciu o model matematyczny sieci wodociągowej. Jako narzędzie badawcze wykorzystano Program EPANET, które umożliwia modelowanie zmian wieku wody w całym systemie dystrybucji wody w czasie. Podstawą przeprowadzonych badań stał się czynnik czasu, który pełni szczególnie ważną funkcję w procesie zarządzania systemem dystrybucji wody. Biorąc pod uwagę czas, zaobserwowano, ile wody pozostaje na danym odcinku od momentu, w którym spływa ona z ujęcia i jest mieszana z wodą już obecną w całej sieci. Analizowano szereg wariantów symulacyjnych pod kątem działania systemu dystrybucji wody, gdzie kluczowym problemem była stagnacja wody. Należy zaznaczyć, że stagnacja wody jest szczególnie niebezpieczna w przypadku SDW, a uzyskane wyniki wykazały widoczne jej miejsca na badanym modelu. Przy symulacjach trwających więcej niż 8, 10 dni zauważono, wyraźne pogorszenie jej jakości. Wyodrębniono potencjalne miejsca wtórnego zanieczyszczenia. Powyższe badania mają szczególne znaczenie z punktu widzenia zarządzania efektywnością działania sieci wodociągowej. Przeprowadzona analiza wody w systemach wodociągach, ulegającej stagnacji, a tym samym starzejąca się, pokazuje że efektywność pracy systemu znacznie spada. Zmienność warunków w systemie dystrybucji wody sprawia również, że wydajność pracy SDW, a zwłaszcza jednostek pompujących staje się zmienna.(abstrakt oryginalny)
W większości wysokoefektywnych systemów uzdatniania wody powierzchniowej filtracja pospieszna występuje po procesie koagulacji i sedymentacji oraz przed chemicznym utlenianiem i adsorpcją. W systemach uzdatniania wody podziemnej proces filtracji pospiesznej występuje najczęściej po napowietrzeniu wody, a podstawowym celem filtracji jest wówczas odżelazianie i odmanganianie we właściwie dobranych złożach filtracyjnych, w których zachodzą procesy katalitycznego heterogenicznego utleniania tych domieszek.(fragment tekstu)
Mimo pewnych zalet widocznych głównie w zastosowaniach lądowych należy unikać stosowania gabionów w regulacji cieków, gdyż stanowią tam one zagrożenie dla procesów korytotwórczych oraz dla bytowania flory i fauny.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł przybliży pomysł na wykorzystanie wód geotermalnych w Uniejowie - miejscowości położonej w powiecie poddębickim. (fragment tekstu)
Woda w przyrodzie jest powszechnie występującą substancją, której cechą charakterystyczną są niezwykłe właściwości, które objawiają się na niezliczoną ilość sposobów. Jej fizyczno-chemiczne własności pozwalają na cykliczne przechodzenie przez trzy stany skupienia, co sprawia, że mają one nie tylko istotne znaczenie w gospodarce człowieka, lecz również w wielu procesach biochemicznych zachodzących w środowisku naturalnym. Jednak jest coś co powoduje, że pomimo ilości zdeponowanej wody na Ziemi, która nie zmienia się od miliardów lat jej rzeczywista ilość, która mogła by być użyta zmniejsza się z roku na rok. Dzieje się to na skutek coraz to bardziej pogarszającego się stanu środowiska naturalnego a wraz z tym i jakości wody, która na skutek wprowadzanych zanieczyszczeń nie może być w pełni wykorzystana przez człowieka. (abstrakt oryginalny)
Początki wody na Ziemi sięgają czasów sprzed 4,6 miliarda lat. Badania wykazały, że woda nie mogła powstać w trakcie tworzenia Ziemi. Nasza planeta była prawdopodobnie wtedy tak rozgrzana, że cała woda wyparowałaby. Współczesne badania sugerują, że większość wody na Ziemi pochodzi z pozaziemskiego źródła, prawdopodobnie z asteroid i komet, które uderzały w Ziemię, i były bogate w wodę. Wraz z wodą, która parowała, pojawiła się atmosfera, a wraz z nią mogło powstać na Ziemi życie. (abstrakt oryginalny)
The purpose of the work was to identify the hidden relationship between water consumption and meteorological factors, using principal component analysis. In addition, clusters of similar days were identified based on relationships identified by k-means. The study was based on data from the city of Toruń (Poland). The analysis was based on daily data from 2014-2017 divided into three groups. Group I included data from the entire period, Group II- from warm halfyears (April-September), and Group III-from cold half-years (January-March and October-December). For Groups I and II the extent of water consumption was explained by two principal components. PC1 includes variables that increase water consumption, and PC2 includes variables that lessen water demand. In Group III, water consumption was not linked to any component. The k-means method was used to identify clusters of similar days. In terms of PC1, the most numerous days were Saturdays, and in terms of PC2 Sundays and holidays. It was determined that further research aimed at explaining the specificity of water consumption on particular days of the week is appropriate(original abstract)
14
Content available remote Economic Aspects of Pretreatment Technologies Before Reverse Osmosis
80%
Purpose: The article presents the results of economic efficiency analysis for the construction of preliminary water purification systems before the membrane demineralization process. Two types of pre-treatment systems were analysed: conventional system and ultrafiltration. Design/methodology/approach: The profitability analysis of the construction of water pre- treatment systems (WPS) before membrane demineralization was carried out based on technological, economic and financial assumptions. Findings: The simulations allowed determining the boundary conditions for the profitability of this type of investment in the form of the adopted treatment technology, conditioned by the water pre-treatment method. The simulation results showed that with the current investment and operating costs of the combined rapid filtration process on three-layer beds and dynamic sorption and, alternatively, membrane pressure ultrafiltration, the choice of the latter pre- treatment method allows obtaining significantly better economic results. Originality/value: The results of the cost analysis of both tested variants indicate that the use of pressure ultrafiltration as the final process is much more effective than the conventional treatment system based on rapid filtration and dynamic sorption.(original abstract)
15
Content available remote Influence of Pool Detergents on Formation of Chloramines in Swimming Pool Water
80%
Środki czystości stosowane na pływalniach są istotnym elementem w procesie utrzymywania należytych warunków sanitarno-higienicznych. Mogą być również przyczyną zanieczyszczenia wody, a także stanowić potencjalne zagrożenie zdrowotne dla użytkowników pływalni. Badania naukowe pokazują, że połączenie substancji stosowanych podczas dezynfekcji z niektórymi zanieczyszczeniami wody basenowej może powodować powstawanie wielu groźnych produktów ubocznych. Jednym z nich są chloraminy wykazujące właściwości kancerogenne i mutagenne. Analiza czynników mających wpływ na ich powstawanie jest zatem bardzo ważna. Celem artykułu było określenie wpływu środków czystości stosowanych na pływalniach na powstawanie chloramin w wodzie basenowej. Próbki wody basenowej poddawano działaniu wybranych detergentów (Benamin AKR, Benamin SND, Randklar A, Randklar S), używanych na jednej z krakowskich pływalni, następnie badano je pod kątem zawartości monochloraminy, dichloraminy i trichloraminy. Otrzymane wyniki mogą być pomocne przy podejmowaniu działań łagodzących negatywne skutki używania środków czystości na basenach. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Recent Dynamic Ocean Topography Models and their Comparison
80%
Regarding the rapidly growing satellite altimetry database and corresponding products worldwide, an investigation of different mean dynamic ocean topog- raphy (MDT) models was assessed to be important for further use in geodetic applications. The efficiency and quality of different MDT models are discussed in view of adopted geoids as reference surfaces. The models used are: 1) The ECCO model based on hydrology and altimetry data, 2) The combined MDT Rio-05 constructed in CSL AVISO (2005) from data for the period 1993-1999, 3) The combined MDT CNES-CLS09 model at the grid points 15'x15' based on altimetry and hydrology data for the period 1993-2007 (CSL AVISO, 2009), 4) The DNSC08MDT solution of mean dynamic topography (Danish National Space Center) obtained from the geometrical differences between the DNSC08 mean sea surface and the EGM2008 geoid model. The concluding results of the investigation are: 1) statistics of all mean dyamic topography models leads to the approximately same standard deviations about 70 cm and range from -2 m to 2 m; 2) all differences among various MDT models give much smaller standard deviations about 6 - 15 cm; 3) all such differences among various MDT give larger mean deviation, which can be explained by different geoid models or reference surfaces adopted for each solution; 4) better agreement provides MDT CNES-CLS09 and DNSC08MDT models. As a result, we prefer MDT CNES-CLS09 and DNSC08MDT solutions since their noise level corresponds to an estimated accuracy of modern satellite altimetry data. (original abstract)
W artykule przedstawiono wyniki badań ziaren kotewki na zawartość wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Prowadzono równolegle badania wody, w której hodowano roślinę, oraz orzecha jako części jadalnej tej rośliny. Otrzymane wyniki pozwalają na określenie wielkości migracji wybranych WWA do ziarna rośliny. Podjęto także próbę wpływu wybranych parametrów wody na wielkość migracji WWA do ziarna kotewki. Otrzymane wyniki mogą pozwolić na optymalizowanie parametrów wody jako naturalnego środowiska życia w warunkach podjęcia się hodowli orzecha wodnego. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The aim of the study was to present the actual efficiency of a gas-fired instantaneous water heater for the production of domestic hot water. Design/methodology/approach: The object of the study was a gas-fired instantaneous domestic hot water heater located in a flat in Krakow. Measurements with a suitable device were carried out for three basic variants of hot water preparation, defined as showering, washing hands and washing dishes. Findings: The tests and analyses carried out have revealed that the current efficiency (average efficiency based on 3 measurements - 77.61%) differs radically from that indicated on the water heater data sheet. Such a drop in efficiency may be caused e.g. by fouling of the surface of the heat exchanger on the flue gas side and scaling of the exchanger on the heated side. Research limitations/implications: The tests proved that the heater did not reach its nominal efficiency during the tests, but on the other hand, simulations of different intensities and durations of water consumption did not drastically change the efficiency of hot water preparation. Practical implications: Regular cleaning of the exchanger would probably reduce the difference between the efficiency declared by the manufacturer and the one achieved during the tests. A clean heater will also ensure a sufficiently low level of carbon monoxide in the flue gas, which has a real impact on the safety of the appliance. Social implications: The values obtained from the measurements for each operating mode can help occupants understand how to prepare water most efficiently with this particular appliance, which will have a real impact on the bills they pay. The user will be provided with information on what percentage of energy they use from the volume of gas burned. Originality/value: Gas-fired instantaneous water heaters provide an efficient and energy-saving solution, especially in situations where the demand for hot water is low, and immediate access to it is crucial. (original abstract)
W artykule zaprezentowano badania wpływu wydajności prądownicy na rozkład intensywności zraszania w strumieniu rozpylonym wytwarzanym przez prądownicę Turbo Master 52. Omówiono w nim m.in. przedmiot badań, metodykę i stanowisko pomiarowe oraz przebieg badań. Badania przeprowadzono dla trzech różnych wydajności 230 dm3/min, 330 dm3/min i 450 dm3/min oraz trzech kątów rozpylenia strumienia: 60°, 90° i 120°. Zdefiniowano pojęcia lokalnej i średniej intensywności zraszania oraz wskaźnika nierównomierności zraszania. W formie tabelarycznej i graficznej zamieszczono przykładowe wyniki rozkładów intensywności zraszania uzyskane przy wydajności 450 dm3/min i kącie rozpylenia 120°. Ponadto w postaci wykresów przedstawiono zależności średniej intensywności i wskaźnika zraszania w funkcji wydajności prądownicy. Przeprowadzono analizę wyników i sformułowano wnioski, mające wymiar praktyczny w sensie wskazówek dla strażaków operujących rozpylonymi prądami wodnymi. Najistotniejszy z nich jest taki, że największą średnią intensywność zraszania osiągnięto przy najmniejszej wydajności 230 dm3/min, natomiast najmniejszy wskaźnik nierównomierności przy średniej wydajności 330 dm3/min. Obydwa te przypadki zanotowano przy tym samym kącie rozpylenia równym 120°.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote The Studies on Check Dam Restoration Effectiveness
80%
A check dam is a hydraulic structure, which is constructed in order to limit river sediment transport. A sedimentation reservoir is created upstream from the body of the dam, where river sediment is constantly accumulated. These structures were constructed starting in the early 20th century in upstream parts of mountain streams in the Polish part of the Carpathian Mountains. At present, the reservoirs of most check dams are already fully filled with sediment and the impact of these structures on the ecosystems of streams is unfavorable. Moreover, the dams that have not been renovated are in poor technical condition. In the paper two cases of check dam lowering and restored is discussed and the one hypothetical case of gradual check dam lowering is presented and discussed as well. The cases of Krzczonówka and Trzebuńka, where the method of removing sediment from reservoirs was different, showed that the sudden change of "established" hydrodynamic conditions for decades is not favorable for the stream. The results of hypothetic simulation of gradual check dam lowering for the case of Isepnica Stream leads to the conclusion that lowering the construction of check dam and removing sediment from its reservoir in a way that does not have a drastic impact on the hydrodynamic balance of the stream channel is possible. However, as it was shown in the case of Isepnica Stream, it is very complicated task. (original abstract)
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.