Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Weksle
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Opracowanie dotyczy wąsko zakreślonej problematyki. Omówiono w nim sporne zagadnienia związane z obiegiem weksla wystawionego w stanie niezupełnym. W myśl art. 10 ustawy wekslowej, jeżeli taki weksel zostanie uzupełniony niezgodnie z zawartym porozumieniem, nie można wobec nabywcy w dobrej wierze zasłaniać się zarzutem, że nie zastosowano się do tego porozumienia. Główną przyczyną kontrowersji jest fakt, iż twórcy genewskiej konwencji wekslowej (ustawy jednolitej) zredagowali art. 10 w sposób nieprecyzyjny, stwarzając tym samym pole do rozbieżnych interpretacji. Przedmiotem sporu jest przede wszystkim kwestia, czy przepis ten chroni wyłącznie nabywcę weksla uprzednio uzupełnionego czy też także uczciwego nabywcę blankietu. Przeważająca część polskiej doktryny i orzecznictwa prezentuje w tej mierze stanowisko zapewniające ochronę interesu wystawcy. Zgodnie z nim, dłużnik może w stosunku do indosatariusza weksla nieuzupełnionego skutecznie formułować zarzut niezastosowania się do zawartego porozumienia. Autor niniejszego opracowania podziela ten pogląd. Uważa jednak, że kwestia dopuszczalności pozostałych zarzutów opartych na stosunkach osobistych powinna być rozwiązana w odmienny sposób. Tło rozważań stanowi wyrok Sądu Najwyższego z 23 października 2008 r. (V CSK 71/08, LEX nr 485921).(abstrakt oryginalny)
Autorka wymienia rodzaje zabezpieczeń kredytów, a następnie omawia wady i zalety często stosowanej formy prawnego zabezpieczenia kredytu jaką jest weksel in blanco.
3
Content available remote Ekonomiczno-prawny charakter papieru wartościowego
100%
Celem artykułu jest analiza dualnego charakteru papieru wartościowego jako instrumentu prawnego i instrumentu finansowego. W analizie wykorzystano przykład weksla jako papieru wartościowego. Weksel jest dobrze znanym instrumentem rynków finansowych na całym świecie. Z punktu widzenia prawnego - to zdefiniowany papier wartościowy będący bezwarunkowym wezwaniem do zapłaty, z punktu widzenia finansów - to kategoria aktywów finansowych. Jak w żadnym innym papierze wartościowym w wekslu jest widoczny zarówno finansowy jak i prawny charakter papieru wartościowego. Autorzy w swojej analizie zwracają uwagę, że właśnie te dystynkcje mają istotne znaczenie dla pojęcia i treści papieru wartościowego. (abstrakt oryginalny)
O zobowiązaniu wekslowym w ramach stosunku pracy najczęściej mówiło się w kontekście zabezpieczenia roszczeń pracodawcy powstałych w związku z niedoborem zaistniałym w mieniu powierzonym pracownikowi. Nie jest to jednak jedyny przykład wykorzystania weksla na gruncie nowoczesnych stosunków prawa pracy. Weksel niejednokrotnie towarzyszy bowiem obecnie umowie o zakazie konkurencji, umowie o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych przez pracownika, zabezpieczając ewentualne roszczenia pracodawcy. Teoretycznie nie można także wykluczyć sytuacji, w której to weksel posłuży zabezpieczeniu roszczeń pracownika względem pracodawcy. W praktyce jednak z uwagi na silniejszą pozycję pracodawcy będą to przypadki niezwykle rzadkie. Autor omawia pierwszy z przedstawionych przypadków, czyli wykorzystanie weksla w zakresie zabezpieczenia roszczeń związanych z niedoborem, gdyż zagadnienie dopuszczalności stosowania zobowiązania wekslowego w tym właśnie zakresie wzbudza najwięcej kontrowersji zarówno w praktyce, jak i doktrynie. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części niniejszego opracowania, opublikowanej na łamach "Przeglądu Ustawodawstwa Gospodarczego" nr 2/2019 zostały przedstawione koncepcje dotyczące charakteru zobowiązania wekslowego. Niewątpliwie istota zobowiązania wekslowego była i jest przedmiotem sporu. Dlatego w drugiej części opracowania zajęto stanowisko w dyskusji dotyczącej tego zagadnienia. Podstawą rozważań są przepisy ustawy z 28.04.1936 r. - Prawo wekslowe. W związku z tym dokonano analizy charakteru zobowiązania wekslowego i podjęto próbę sformułowania stanowiska w tym zakresie.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano dwa instrumenty finansowe: weksel własny i weksel własny in blanco, występujące w postaci zmaterializowanej oraz dopuszczone do obrotu gospodarczego i finansowego na podstawie prawa wekslowego z 28 kwietnia 1936 r. Przedstawiona konstrukcja weksla własnego i weksla własnego niezupełnego, będących szczególnym rodzajem papierów wartościowych, ma na celu zwrócenie uwagi na postępującą na rynkach kapitałowych transformację cyfrową. Zmiany związane z przebiegiem tego zjawiska mogą mieć wpływ na weksel jako instrument składany na potrzeby zabezpieczenia wierzytelności i wykorzystywany w zarządzaniu należnościami. W celu zminimalizowania w przedsiębiorstwie dokumentacji wekslowej w formie papierowej, ograniczenia ryzyka złożenia na wekslu upozorowanego podpisu, jak również redukcji ryzyka związanego z obrotem wekslowym rekomenduje się deliberację dematerializacji weksla własnego in blanco.(abstrakt oryginalny)
Autor definjuje podmioty stosunku wekslowego takie jak: wystawca weksla trasowanego, trasat (akceptant), wystawca weksla własnego, remitent (wekslobiorca), indosant (żyrant), indosatariusz (żyratariusz), wyręczyciel (interwenient, honorant), wyręczony, poręczyciel (avalista), poręczony (avalat), rzekomy przedstawiciel (falsus procurator).
Zaakceptowany przez bank weksel trasowany kontrahenta, potwierdzona akredytywa dokumentowa, gwarancja zapłaty banku zagranicznego – to podstawowe zabezpieczenia niwelujące ryzyko przy zawieraniu kontraktów zagranicznych. Zabezpieczanie płatności jest jednym z podstawowych wymogów biznesowych, a rola takich mechanizmów niepomiernie wzrasta przy podejmowaniu współpracy z zagranicznymi kontrahentami. Nawet jeśli jednak przedsiębiorca stosuje takie zabezpieczenia, to i tak nie może być pewny swego – najważniejszą kwestią jest bowiem sprawdzenie wiarygodności banku, który ponosi odpowiedzialność za zapłatę. (abstrakt oryginalny)
Autor omawia sporne poglądy doktryny i orzecznictwo dotyczące problemu wykorzystania weksla gwarancyjnego in blanco w prawie pracy. Najważniejsze znaczenie w tym zakresie ma orzeczenie Sądu Najwyższego z 26 stycznia 2011 r., które zakazuje wykorzystywać weksel gwarancyjny in blanco w prawie pracy. Autor przeprowadza krytyczną analizę tego orzeczenia i przedstawia własną koncepcję wykorzystania weksla gwarancyjnego in blanco w prawie pracy. (abstrakt oryginalny)
Prawo wekslowe, na podstawie którego budowane są stosunki zobowiązaniowe, wymaga, by wyrazem tych stosunków były określone prawem dokumenty będące papierami wartościowymi. Jako że definicyjnie papiery wartościowe charakteryzują się tym, że zobowiązanie nie będzie realizowane bez przedłożenia dokumentu, dokument ten jest wysoce sformalizowany co do swych cech. Zatem nie podlega po jego wystawieniu ewentualnemu uzupełnieniu lub poprawieniu. Nie podlega także innej bądź szerszej interpretacji, jak wynika to z zakresu możliwości określonej art. 2 i 102 prawa wekslowego. Nie jest też możliwe interpretowanie go na podstawie jakichkolwiek innych dokumentów, chociażby nawet nie były one zakwestionowane przez strony stosunku wekslowego. Jak wynika z orzecznictwa do prawa wekslowego, tylko wysoce sformalizowany dokument weksla spełnia wymogi będące podstawą kreowania stosunku zobowiązaniowego opartego na wekslu.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono gospodarczą rolę weksli w gospodarce rynkowej będących konkurencyjną formą wobec kredytu bankowego. Omówiono rodzaje weksli, ich cechy, wiarygodność i zabezpieczenia, kalkulację ryzyka, a także rolę lokacyjną wolnych kapitałów.
W polskim systemie prawnym istnieje instrument, jakim jest weksel, którego wykorzystanie do typowych i niezłożonych transakcji pozwala na poprawę płynności finansowej. Nowością jest weksel w formie elektronicznej. W artykule omówiono niebezpieczeństwa związane z posługiwaniem się wekslami elektronicznymi oraz zaproponowano system weksli elektronicznych, umożliwiający bezpieczne zastosowanie tych instrumentów w obrocie gospodarczym. Omówiono także elementy weksla, format zapisu danych dla weksla elektronicznego oraz sposób rozstrzygania sporów wekslowych.
Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza najważniejszych orzeczeń Sądu Najwyższego wydanych w 2013 r., a dotyczących spraw gospodarczych. Kolejność przedstawienia orzeczeń jest zgodna z chronologią ich wydania, niemniej jednak szczególną uwagę zwrócono na zapadłe w 2013 uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego. Uchwały te w zakresie tematyki objętej artykułem dotyczyły choćby takich kwestii, jak podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. bez zmiany umowy, dopuszczalności skorzystania z zarzutu nadużycia prawa podmiotowego wobec powołania się na wygaśnięcie uprawnień z rękojmi, skuteczności wyroku stwierdzającego nieważność uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej, jak również dopuszczalności zaskarżenia uchwał rady nadzorczej.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest kwestia międzynarodowej standardowej praktyki bankowej przy sprawdzaniu dokumentów. Ponieważ ramy artykułu nie pozwalają na pełną ich prezentację, wybrano regulacje dotyczące trzech dokumentów: weksla trasowanego, dokumentu ubezpieczeniowego i świadectwa pochodzenia. (fragment tekstu)
Opracowanie stanowi kontynuację analizy wybranych instrumentów prawnych służących restrukturyzacji wierzytelności w ramach procesu zarządzania przedsiębiorstwem. W części drugiej opracowania skoncentrowano się na charakterystyce instytucji dyskonta weksli i cesji wierzytelności.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest analiza zakresu pojęciowego definicji legalnej papierów wartościowych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Celem publikacji jest wskazanie na podstawie analizy przepisów, że definicja legalna papierów wartościowych jest przykładem błędnej definicji legalnej. Autor wskazuje na konsekwencje podatkowe tej definicji legalnej. (abstrakt oryginalny)
Banki zachodnie weszły już na polski rynek finansowy, a ich udział i znaczenie systematycznie wzrastają. Zdaniem autora warunkiem konkurencyjności polskich banków jest zapewnienie klientowi szybkiej, sprawnej i wszechstronnej obsługi przy oferowaniu bogatej palety produktów bankowych. Artykuł poświęcony jest omówieniu różnego typu usług, które powinny znaleźć się w ofercie polskich banków.
Obecne przepisy prawa pracy w sposób niewystarczający regulują obszar ochrony pracodawcy. Zabezpieczenie wekslowe w ramach stosunku pracy gwarantuje najbardziej efektywne zabezpieczenie interesu zatrudniającego. W przypadku naruszenia mienia pracodawca powinien mieć takie narzędzia ochrony, które pozwolą mu na jak najbardziej efektywną realizację swoich roszczeń. Obecnie w przypadkach, w których zabezpieczenie wekslowe jest stosowane pomimo braku regulacji, nie zapewnia to jednoznacznej ochrony żadnej ze stron stosunku pracy. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Reakcja rynkowych stóp procentowych na zmiany stopy redyskonta weksli
63%
W pracy podjęto problem kształtowania stopy oprocentowania depozytów oraz stopy oprocentowania kredytów w zależności od stopy redyskonta weksli. Przeprowadzone badania mają pozwolić na ocenę skuteczności oddziaływania na rynkową stopę procentową jednego z podstawowych instrumentów Narodowego Banku Polskiego jakim jest stopa redyskonta weksli. Badania odejmują okres 01.2005-01.2010. W zakresie rynkowych stóp procentowych brano pod uwagę średnie stopy oprocentowania depozytów oraz średnie stopy oprocentowania kredytów. Badania wskazały na występowanie wyraźnych związków pomiędzy tymi stopami, chociaż ich charakter zmieniał się w czasie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł analizuje przebieg pierwszego programu emisji Komercyjnych Weksli Inwestycyjno-Terminowych.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.