Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Weryfikacja wiedzy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Weryfikacja wiedzy pracownika odgrywa dużą rolę na etapie selekcji bądź oceny rozwoju pracowników. Autorzy artykułu radzą, jak skutecznie tworzyć efektywne narzędzia do pomiaru zasobów wiedzy pracowników. Prezentują, jak tworzyć bank pytań, konstruować testy, dobierać odpowiednie pytania oraz w jaki sposób ocenić rzetelność odpowiedzi.
Porównując dwa podejścia opisane wyżej można stwierdzić, że metoda oparta na drzewach decyzyjnych jest metodą bardziej efektywną, jeżeli za kryterium efektywności przyjmie się jest rozmiar przestrzeni poszukiwań się.W teście kompletności wykonywanym w tej metodzie obszar przeszukiwań jest zmniejszony poprzez przeszukiwanie grup węzłów wychodzących się ze wspólnego węzła. Ponieważ jeden węzeł może należeć do kilku reguł, liczba węzłów w drzewie decyzyjnym jest znacząco mniejsza niż liczba wszystkich warunków w przesłankach reguł, które muszą być przeszukane dla znalezienia reguł pominiętych w podejściu opartym na tablicach decyzyjnych.W teście spójności obszar przeszukiwań jest również znacznie zmniejszony, poprzez zastosowanie algorytmu przycinania. Weryfikowana reguła jest porównywana z mniejszą liczbą reguł niż w podejściu opartym na tablicach decyzyjnych, gdzie występuje porównywanie reguły z regułą. (fragment tekstu)
Pomiar wiedzy pracowników w organizacji ma sens tylko w przypadku, gdy jest on dokładny. Na dokładność ma wpływ wiele czynników, na przykład liczba pytań i poziom trudności. W artykule opisano problem rzetelności testów wiedzy. Zaprezentowano metody szacowania dokładności testów oraz przedstawiono, w jaki sposób należy interpretować wskaźniki rzetelności.
W warunkach społeczeństwa wiedzy rośnie ranga zasobów niematerialnych w strukturze zasobów organziacji. Warunkiem sprawnego zarządzania tymi zasobami jest ich pomiar i wycena. Od wielu lat trwają poszukiwania metod wyceny wiedzy i kapitału intelektualnego, które umożliwiłyby ocenę ich wartości i wpływu na poprawę efektywności organziacji. Zarówno z doświadczeń teorii, jak i praktyki wynika potrzeba dalszego poszukiwania metod i sposobów wyceny zasobów niematerialnych w organizacjach. Potrzebę taką potwierdzają także najlepsze polskie przedsiębiorstwa zorientowane projakościowo, będące laureatami Polskiej Nagrody Jakości. (fragment tekstu)
In this article presenting the results of the research project, an attempt was made to conceptualize the notion of the organizational flexibility, applying for this purpose the hitherto literary works on the subject and verifying understanding and evaluation of managing flexibility by the practitioners in the field of economics.(original abstract)
Współczesne platformy e-learningowe umożliwiają nie tylko przekazywanie informacji i danych, które przeistaczają się w przyszłą wiedzę potencjalnego uczestnika szkolenia e-learningowego, ale również posiadają szereg narzędzi umożliwiających weryfikację przyrostu tejże wiedzy u uczącego się. Mimo, że takie narzędzia wydają się efektywne (i efektowne), to ich użycie z pewnością wymaga szczególnego podejścia do tego zagadnienia. Można pokusić się wręcz o stwierdzenie, że ich zastosowanie w praktyce może okazać się dość problematyczne lub będzie wiązać się z pewnymi niedogodnościami. Przeprowadzenie egzaminu w formie zdalnej, czyli takiego, gdzie nie jest wymagana obecność w tym samym miejscu egzaminatora i egzaminowanego jest wciąż utrudnione ze względów prawnych. Drugą barierą była dotąd bariera techniczna, jednakże rozwój technologii, które mogą takie egzaminowanie umożliwić, jest w przeciągu kilku ostatnich lat niesłychanie progresywny. Być może, należałoby rozpatrzyć problem raz jeszcze, konfrontując dawny pogląd tej kwestii z możliwościami jakie dają współczesne narzędzia informatyczne, narzędzia dedykowane gromadzeniu i przekazywaniu wiedzy w sposób zdalny. Zamierzeniem autora niniejszego opracowania jest wskazanie pewnych możliwości, ale i niedogodności, wynikających z zastosowania wybranych narzędzi służących do weryfikacji wiedzy dostępnych poprzez e-learning. (fragment tekstu)
Reactive programs often control safety-critical systems, thus it is essential to verify their safety requirements. ESTEREL is a synchronous programming language for developing control-dominated reactive systems, and XEVE is a verification environment that analyzes circuit descriptions generated from ESTEREL programs. However, a circuit generated by the ESTEREL compiler from non-pure ESTEREL program often displays behaviors which may violate safety properties even when the source program does not. We introduce an automatic abstraction process for ESTEREL programs developed to tackle this problem. When the process is applied to a program augmented with observers to monitor the program's behavior, it results in a pure program that preserves the behavior of the source program, replacing value-carrying objects with pure signals. We have built a prototype tool that implements the abstraction and used it to purify control programs and robotic systems.(original abstract)
Autorzy artykułu omawiają metody tzw. wyznaczania benchmarków (punktów odniesienia) dla testów wiedzy. Metody te pozwalają wyznaczyć wartości wyników testu, jakie określają wystarczający zasób wiedzy pracownika. Omówione zostały: metoda Angoffa, metoda Ebela oraz metoda kryterium zewnętrznego.
10
Content available remote Problem metody badawczej w ekonomii
63%
Prawa ekonomiczne to teoretyczny opis prawidłowości oraz związków przyczynowo-skutkowych zachodzących między zjawiskami gospodarczymi. Z kolei teoria ekonomii opiera się na bazie empirycznej powstałej w wyniku obserwacji i eksperymentu. Przejście z empirii do teorii odbywa się zaś w wyniku rozumowania i zastosowania odpowiednich metod badawczych. Czynności badawcze zmierzają więc do sprawdzania, poprzez weryfikację lub falsyfikację, prawdziwości teorii ekonomicznych. W artykule przeanalizowano problemy metody badawczej, która wpływa istotnie na proces badawczy i strukturę naukową ekonomii. (abstrakt oryginalny)
Na przestrzeni ostatnich kilku lat nastąpił znaczny rozwój powłok (shells) do tworzenia systemów regułowych. Istniejące już od ponad dwudziestu lat powłoki takie jak Clips czy Jess nie potrafiły sprostać wymogom współczesnego projektanta systemów ekspertowych. Spore ograniczenia i przestarzałość wspomnianych narzędzi spowodowały rozwój bardziej zaawansowanych pakietów oprogramowania do tworzenia i uruchamiania systemów regułowych, takich jak Drools czy narzędzia HeKatE. Głównym kierunkiem rozwoju narzędzi wspomagających tworzenie systemów regułowych było udostępnienie mechanizmów modularyzacji bazy wiedzy i umożliwienie wizualnego projektowania bazy wiedzy, a także wprowadzenie zaawansowanych strategii wnioskowania. Pierwsze dwie kwestie związane są z problemem konstruowania "dużych" baz wiedzy, gdzie tradycyjne metody zawodzą na poziomie czytelności i wygody projektowania. (fragment tekstu)
12
63%
Pojęcie "odpowiedzialne badania i innowacje" (RRI - Responsible Research and Innovation) jest coraz częściej wykorzystywane już od ponad dekady. Koncepcja ta nie jest obecnie dobrze opisana. Teoria RRI nie jest wystarczająco rozwinięta i nadal istnieją znaczące różnice koncepcyjne. Celem niniejszego opracowania jest odpowiedź na następujące pytania: "Jak może być zdefiniowane RRI?", "Na jakim etapie jest proces wyłaniania wymiarów koncepcyjnych RRI?", "Jaka może być rola RRI w procesie uniwersyteckiego transferu technologii?". Metodyka zastosowana w badaniu to krytyczna analiza stanu wiedzy. Badanie polegało na zgromadzeniu publikacji z takich baz danych, jak: Scopus (www.scopus.com), EBSCO (www.ebsco.com), Google Scholar (scholar.google.com) i Google Books (books.google.com). Analizie poddano publikacje tylko z recenzowanych czasopism. Sformułowania użyte w trackie przeszukiwania baz danych to: odpowiedzialne innowacje, odpowiedzialne badania i innowacje, RRI oraz transfer technologii. Analiza krytyczna stanu wiedzy doprowadziła do wniosków skutkujących propozycją siedmiu wymiarów pojęciowych RRI (inkluzja, antycypacja, reakcja, refleksja, troska i wymiar ekonomiczny). Zaprezentowane wymiary RRI mogą być realizowane w procesach transferu technologii procedowanych na uniwersytecie. Koncepcja RRI jest wciąż w fazie rozwoju. Dyskusja wokół koncepcyjnych wymiarów RRI będzie prawdopodobnie zmierzać w tym samym kierunku co wyzwania strategiczne uczelni. W wyniku przeprowadzonego badania wyłoniły się dwa kluczowe wnioski. Po pierwsze, wykorzystanie koncepcji RRI może doprowadzić do przesunięcia punktu ciężkości celów działalności Centrów Transferu Technologii (CTT) od wartości finansowo-księgowych (przychody, przepływy pieniężne, stopy zwrotu, patenty, opłaty licencyjne etc.) do procesów, które są związane z drugim kluczowym wnioskiem, iż siedem zaprezentowanych wymiarów koncepcyjnych RRI powinny być realizowane w ramach procedur CTT. Uwzględnienie tych dwóch wniosków umożliwia wdrożenie RRI na uniwersytecie w szerszej perspektywie niż tylko spełnienie administracyjnych wymogów instytucji finansujących badania naukowe. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problemów oceny wiedzy studentów w edukacji zdalnej. Omówiono program nauczania LearningSpace, wykorzystywany jako narzędzie do opracowywania i przeprowadzania kursów nauczania na odległość. Skoncentrowano się na formach egzaminów i ocenie uczestników, sformułowano również wskazówki dotyczące ocen w edukacji zdalnej.
14
63%
Autor, wykładowca przedmiotów zarządzania jakością i inżynierią jakości, przeprowadził badania, których celem była odpowiedź na pytanie, jak studenci studiów stacjonarnych rozpoczynających zajęcia z tych przedmiotów, zapatrują się na wiele problemów związanych z tą tematyką, a także jaki już posiadają zasób wiedzy w tym obszarze. Na końcu autor podał wnioski i uwagi końcowe.
Przedmiotem artykułu jest budowa systemów weryfikacji wiedzy w nauczaniu wspomaganym komputerowo. W pierwszej części przedstawiono rolę jaką pełnią moduły testowania wiedzy w systemach e-learningu oraz rodzaje zadań stosowanych w sprawdzianach testowych. Następnie przedstawiono, zrealizowany przez autorów w ramach projektu TRIMAR, moduł weryfikacji wiedzy. Omówiono jego funkcjonalność, architekturę, wybrane aspekty modelu systemu i jego realizację. W podsumowaniu zawarto kierunki dalszego rozwoju aplikacji. (streszcz. oryg.)
Zdaniem autora, reprezentacja wiedzy jest obecnie jednym z głównych aspektów ograniczających efektywność baz wiedzy. W artykule omówił charakter informacji prawnej i nowe podejście do reprezentacji wiedzy przy wykorzystaniu koncepcji protoform.
The paper is devoted to the problem of temporal knowledge validation and verification during the process of implementing a system supporting organizational creativity. The motivation for implementing a temporal knowledge base system is presented, the implementation methodology is outlined, and the V&V (validation&verification) process is described in detail, using an example of the Logos reasoning tool. The main achievements of the paper are: elaborating a new implementation methodology for a temporal knowledge base system, and elaborating detailed V&V steps.(original abstract)
W artykule przedstawiono problematykę implementacji dynamicznych procedur weryfikacyjnych w procesach budowania i modyfikacji systemów z bazą wiedzy. Autorzy zaprezentowali zastosowanie specjalistycznego programu Prologa do dynamicznej weryfikacji wiedzy.
Content marketing to nie dziennikarstwo, ale w jednym i drugim przypadku istotne jest zaufanie czytającego. Dlatego piszący, niezależnie od tego, czy miejsce ich pracy to redakcja, czy dział kreatywny, powinni sprawdzać źródła informacji. I dokładnie analizować nie tylko wiarygodność podawanych wiadomości, ale też linków. Z pomocą przychodzi tu coraz więcej narzędzi do weryfikowania danych. Niestety większość z nich nadal nie nadaje się do analizowania fraz w języku polskim. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.