Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wezwanie do sprzedaży
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Prawo polskie przewiduje dwa rodzaje wezwań: wezwania na sprzedaż akcji oraz wezwanie na zamianę akcji. O ile to pierwsze zostało szczegółowo omówione w doktrynie o tyle wezwania na zamianę akcji stanowią materię dość rzadko poruszaną w literaturze przedmiotu. Celem niniejszego artykułu jest omówienie ram prawnych tego typu wezwań W szczególności omówiono regulacje dotyczące ceny w wezwaniu na zamianę akcji, katalog papierów wartościowych oferowanych w zamian za akcje spółki publicznej, a także zbadano relację między wezwaniem na zamianę akcji a ofertą publiczną.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest oszacowanie wysokości oferowanej premii w wezwaniach przeprowadzonych na GPW w Warszawie w latach 2010-2018. Autorzy dokonali również analizy wysokości premii w zależności od kapitalizacji podmiotu, którego akcje są przedmiotem wezwania. W artykule wskazano także, jaki odsetek zakończonych wezwań skutkował realizacją transakcji. Przedstawione w pracy tezy są efektem analizy publicznych wezwań dotyczących spółek notowanych na Głównym Rynku GPW w Warszawie w okresie 2010-2018. W ocenie autorów, premia w publicznych wezwaniach jest zjawiskiem powszechnym i nie musi być związana z przejęciem kontroli w spółce publicznej. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest przedstawienie roli i znaczenia fairness opinions jako instrumentu wspierającego zarządy spółek notowanych na GPW w Warszawie w przygotowaniu stanowiska w sprawie publicznych wezwań do sprzedaży akcji tych spółek. Metodologia badania - Dokonano analizy 287 przypadków publicznych wezwań do zapisywania się na sprzedaż akcji spółek giełdowych w Polsce w okresie 24.10.2005-30.05.2016, wyodrębniając i poddając szczegółowej analizie te wezwania, w związku z którymi doszło do wystawienia fairness opinion. Wynik - Badanie dowodzi słabego zainteresowania zarządów spółek giełdowych szczególnymi opiniami określanymi jako fairness opinions. W analizowanym okresie podmioty zewnętrzne wystawiły na zlecenie zarządów jedynie 34 takie opinie. Oznacza to, że jedynie w związku z co dziewiątym wezwaniem miała zastosowanie fairness opinion. Oryginalność/wartość - Oryginalnym wkładem autora jest zbadanie zakresu stosowania fairness opinions przez zarządy spółek notowanych na GPW w okresie 24.10.2005-30.05.2016.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Wezwania do sprzedaży akcji - ceny wezwań a nadzwyczajne stopy zwrotu
84%
Przyjmuje się, że ceny akcji odzwierciedlają przyszłe zdyskontowane zyski spółek. Stąd wszelkie informacje, które wskazują, że przyszłe zyski mogą się zmienić, powodują zmianę cen akcji. Dotychczasowe badania wskazują, że informacja o wezwaniu do sprzedaży akcji spółki powoduje wzrost nadzwyczajnych stóp zwrotu spółki, która ma zostać przejęta. Hipoteza badawcza tego opracowania to stwierdzenie, że ceny spółek objętych wezwaniem do sprzedaży akcji podążają w kierunku cen wyznaczonych przez podmioty pragnące zakupić akcje. Tak więc wzrost nadzwyczajnych stóp zwrotu nie jest spowodowany przewidywanym wzrostem efektywności łączących się spółek. (abstrakt oryginalny)
W dniu 1.02.2021 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Finansów Funduszy i Polityki Regionalnej z 26.11.2020 r. w sprawie wzorów wezwań do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji spółki publicznej, szczegółowego sposobu ich ogłaszania oraz warunków nabywania akcji w wezwaniach (Dz.U. z 2020 r., poz. 2114), które określiły, że czynności firmy inwestycyjnej związane z przyjęciem zapisu na wezwanie na sprzedaż lub zamianę akcji należy kwalifikować jako usługę maklerską przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych. Rozwiązanie to stanowi istotną niedogodność dla niektórych uczestników rynku. Budzi ono także wątpliwości prawne. W niniejszym artykule dokonano analizy spójności tych rozwiązań z regulacjami systemów obrotu. Ponadto przeanalizowano dokumentację przykładowego wezwania przeprowadzonego w ostatnim czasie na gruncie prawa niemieckiego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.